Urlop ojcowski w przypadku urodzenia bliźniaków

Katarzyna Drążek
rozwiń więcej
Urlop ojcowski w przypadku urodzenia bliźniaków/fot. Shutterstock
Urlop ojcowski jest przywilejem pracownika – ojca, któremu podczas trwającego stosunku pracy urodziło się dziecko. Urlop ojcowski przysługuje zarówno ojcu biologicznemu jak i również, temu który dziecko adoptował. Czy wymiar urlopu ojcowskiego wydłuży się w przypadku urodzenia bliźniaków?

Kto jest uprawniony do urlopu ojcowskiego ?

Uprawnionym do skorzystania z urlopu ojcowskiego jest pracownik posiadający pełną władzę rodzicielską, który w sposób realny sprawuje opiekę nad dzieckiem.

Autopromocja

Jeżeli ojciec dziecka nie skorzysta z możliwości urlopu ojcowskiego, urlop po prostu przepada.

Wymiar urlopu ojcowskiego

Wymiar urlopu ojcowskiego wynosi 2 tygodnie, niezależnie od liczby urodzonych dzieci przy jednym porodzie, czyli w przypadku urodzenia się bliźniaków ojcu dziecka będzie przysługiwał okres 14 dniu kalendarzowych.

W świetle artykułu 1823 § 1 k.p. urlop ojcowski może być udzielony w okresie do ukończenia przez dziecko 24 miesiąca życia albo, do upływu 24 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia orzekającego o przysposobieniu dziecka i nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 7 roku życia. W przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, nie dłużej niż do ukończenia przez nie 10 roku życia.

Zasady wykorzystania urlopu ojcowskiego

Jedną z głównych zasad jest to, iż urlop ojcowski ma charakter fakultatywny, czyli może być wykorzystany przez ojca dziecka, ale nie musi. Warto zauważyć, iż urlop ojcowski może być wykonany w sposób jednorazowy, bądź też w dwóch oddzielnych częściach, z których każda część nie może być krótsza, niż tydzień.

Możliwość skorzystania przez pracownika- ojca z urlopu ojcowskiego gwarantuje wniosek skierowany przez pracownika do pracodawcy w terminie 7 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu.

Polecamy książkę: Umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne w 2017 r.

Wniosek o przyznanie urlopu ojcowskiego

Wniosek o przyznanie urlopu ojcowskiego ma charakter wiążący i pracodawca powinien go uwzględnić. Jeżeli pracodawca nie uwzględni wniosku pracownika o przyznanie urlopu ojcowskiego -  stanowi to naruszenie praw pracownika pod rygorem kary grzywny.

Urlop ojcowski może być wykonany w każdym czasie, nawet jeżeli matka dziecka korzysta w tym samym czasie z urlopu macierzyńskiego. Warto zauważyć, iż urlop przysługuje do ukończenia przez dziecko 24 miesiąca życia lub w okresie 24 miesięcy od adopcji.

Wniosek o przyznanie urlopu ojcowskiego powinien zawierać dwa elementy takie jak: imię i nazwisko pracownika, a także okres w którym ma być wykorzystywany urlop ojcowski lub jego część.

Do wniosku pracownik – ojciec powinien dołączyć następujące dokumenty: 

- skrócony odpis aktu urodzenia dziecka lub dzieci,

- kopię prawomocnego postanowienia sądu o przysposobieniu dziecka, jeżeli chodzi o dziecko przysposobione, a także oświadczenie w którym pracownik – ojciec informuje czy korzystał z urlopu ojcowskiego lub jego części,

- kopię decyzji o odroczeniu obowiązku szkolnego.

Warto podkreślić, iż jeżeli pracownik uchybi terminowi złożenia wniosku np. złoży wniosek 3 dni przed planowym urlopem, pracodawca może uwzględnić taki wniosek, ale nie ma obowiązku uwzględnienia takiego wniosku.


Wynagrodzenie ojca przebywającego na urlopie ojcowskim

Pracownik-ojciec otrzymuje równowartość swojego dotychczasowego wynagrodzenia za wykonaną pracę, czyli 100 % wynagrodzenia.

Warto zauważyć, iż wymiar urlopu ojcowskiego nie wpływa na obniżenie wymiaru urlopu wychowawczego.

Szczególna ochrona pracownika przebywającego na urlopie ojcowskim 

Warto zauważyć, iż pracownik – ojciec jest objęty szczególną ochroną podczas korzystania z urlopu ojcowskiego. Przejawia się to tym, że pracodawca nie może wypowiedzieć, ani rozwiązać umowy o pracę. Wyjątkiem od tej zasady jest fakt wydania zwolnienia dyscyplinarnego, jeżeli reprezentująca organizacja związkowa wyrazi na to zgodę, albo pracodawca ogłosił likwidację działalności, bądź jej upadłość. Jeżeli pracownik – ojciec tuż po powrocie z urlopu ojcowskiego zawnioskuje o przyznanie urlopu wypoczynkowego, powinien on zostać przyznany przez pracodawcę. Istotnym jest fakt, że pracodawca ma obowiązek przesunięcia urlopu wypoczynkowego lub udzielenia jego niewykorzystanej części, jeżeli jego rozpoczęcie stało się niemożliwe lub jego odbywanie zostaje przerwane faktem przejścia na urlop ojcowski.

Jeżeli podczas pobytu pracownika – ojca na urlopie ojcowskim została doręczona mu decyzja o rozwiązaniu mowy o pracę pracownik może zwrócić się do sądu. Sąd w przypadku uznania rozwiązania umowy za niezgodne z prawem, może wydać wyrok orzekający o bezskuteczności wypowiedzenia, przywróceniu pracownika do pracy, odszkodowania. Istotnym jest fakt, iż w przypadku orzeczenia przez sąd, iż rozwiązanie umowy o pracę było niezgodne z prawem, pracownikowi przysługuje wynagrodzenie za cały czas pozostawania bez pracy.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy.

Zobacz serwis: Urlopy

Kadry
MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...