Wprowadzenie nagród jubileuszowych przez pracodawcę a brak regulaminu wynagradzania

Tomasz Kowalski
rozwiń więcej
pieniądze banknoty ręce dłonie zarobki płace wynagrodzenie wynagrodzenie świadczenia zasiłki socjal dopłaty dotacje bieda z nędzą nędza bogactwo dobrobyt rozwój zwój wzrost / Wprowadzenie nagród jubileuszowych przez pracodawcę a brak regulaminu wynagradzania / ShutterStock

Nagroda jubileuszowa nie jest świadczeniem uregulowanym w Kodeksie pracy. W związku z tym nagroda jubileuszowa nie przysługuje wszystkim pracownikom. Czy pracodawca może wprowadzić w swoim przedsiębiorstwie nagrodę jubileuszową?

Nagroda jubileuszowa nie jest obligatoryjna

Nagroda jubileuszowa jest świadczeniem pieniężnym wypłacanym z tytułu wieloletniej pracy w branży, zawodzie lub w zakładzie pracy. 

Autopromocja

Świadczenie to jest często spotykane u pracodawców ze sfery budżetowej. Nagroda jubileuszowa jest wypłacana według zasad i trybu określonego w odrębnych aktach prawnych, np. Karcie Nauczyciela, ustawy o służbie cywilnej, ustawy o pracownikach samorządowych.

Należy podkreślić, że nagroda jubileuszowa nie jest świadczeniem obligatoryjnym i powszechnie obowiązującym. Pracodawcy prywatni mogą (ale nie mają takiego obowiązku) przyznać swoim pracownikom prawo do nagrody jubileuszowej w przepisach wewnątrzzakładowych.

Nagroda jubileuszowa u pracodawców ze sfery budżetowej

Podstawowe reguły przyznawania nagrody jubileuszowej są zbieżne dla całej sfery budżetowej. Warunkiem nabycia prawa do tego świadczenia jest osiągnięcie przez pracownika określonego stażu pracy. 

Wysokość tego świadczenia zależy od długości stażu pracy i wysokości miesięcznego wynagrodzenia.

Wypłata nagrody jubileuszowej powinna być dokonywana niezwłocznie po nabyciu do niej prawa przez pracownika.

Nagroda jubileuszowa u prywatnego pracodawcy

Nagroda jubileuszowa nie jest świadczeniem uregulowanym w Kodeksie pracy. Oznacza to, że pracownikom zatrudnionym u pracodawców prywatnych nie przysługuje to świadczenie „z urzędu”.

Na szczęście nic nie stoi na przeszkodzie, aby prywatny pracodawca z własnej woli wprowadził nagrodę jubileuszową do zakładu pracy. W takim przypadku zasady przyznawania tego świadczenia oraz jego wysokość powinny być uregulowane w:

  • regulaminie wynagradzania, 
  • układzie zbiorowym pracy 
  • innych wewnątrzzakładowych regulacjach płacowych obowiązujących w danym zakładzie pracy. 

Pracodawcy ze sfery pozabudżetowej dysponują więc dużą swobodą w zakresie ustalania zasad przyznawania, naliczania oraz wypłacania nagrody jubileuszowej. Jednakże, „(…) wobec braku powszechnego wzorca jej regulacji, przepisy płacowe (zakładowe lub branżowe) mogą kształtować do niej prawo w sposób samodzielny i swobodny, przy zachowaniu jednak wymogu ich zgodności z przepisami prawa pracy, w tym w szczególności z zakazem naruszania zasady równego traktowania w zatrudnieniu" ( wyrok Sądu Najwyższego z dnia 27 stycznia 2021 r., sygn. akt II PSKP 3/21).

A jeśli u pracodawcy nie ma regulaminu wynagradzania?

Nie wszyscy pracodawcy mają obowiązek wprowadzenia regulaminu wynagradzania. Taki regulamin może – ale nie musi - wprowadzić pracodawca zatrudniający mniej niż 50 pracowników, nieobjętych zakładowym układem zbiorowym pracy ani ponadzakładowym układem zbiorowym pracy. 

Jeżeli u pracodawcy nie funkcjonuje regulamin wynagradzania, wówczas zasady przyznawania, naliczania i wypłacania nagrody jubileuszowej mogą być określone w innych aktach wewnątrzzakładowych (np. w zarządzeniu pracodawcy lub osoby upoważnionej do wykonywania czynności w sprawach z zakresu prawa pracy). 

Zasady przyznawania, naliczania i wypłacania nagrody jubileuszowej mogą być także uregulowane bezpośrednio w umowie o pracę z pracownikiem. 

Kadry
Zaległy urlop Ci pracownicy muszą wykorzystać do 30 września 2024 r. Czy pracodawca naprawdę może zmusić do urlopu?
28 wrz 2024

Zaległy urlop Ci pracownicy muszą wykorzystać do 30 września 2024 r. Czy pracodawca naprawdę może zmusić do urlopu? Czy pracodawca może przesunąć urlop pracownikowi? Co w przypadku, gdy pracownik jest w okresie wypowiedzenia?

Sąd: MOPS nie sprawdził zasiłku pielęgnacyjnego w Elektronicznym Krajowym Systemie Monitoringu Orzekania o Niepełnosprawności
27 wrz 2024

Zauważył to WSA w Gliwicach. Dlaczego MOPS nie sprawdził, że nie ma orzeczenia o niepełnosprawności? Przez dwa lata wypłacał zasiłek. MOPS nie miał podkładki w postaci orzeczenia. Jak kwota urosła do prawie 6000 zł, to MOPS się zorientował w swoim błędzie i zażądał zwrotu tych pieniędzy. I sąd sugeruje, że to trochę nie tak - popełniliście błąd, a skutki przerzucacie na osoby niepełnosprawne. Do MOPS nie trafiło orzeczenie o niepełnosprawności (w 2021 r). Bo opiekun sądził, że nie musi go składać (rząd wtedy przedłużał orzeczenia z urzędu). Przy czym było to brakujące orzeczenie o niepełnosprawności tylko nie zostało doniesione do MOPS.

ZUS: Setki wniosków o nowe terminy płatności składek i umorzenie należności
27 wrz 2024

Na terenach objętych powodzią przedsiębiorcy wnieśli do ZUS około 700 wniosków. Większość z nich dotyczy nowego terminu płatności składek. Pozostałe odnoszą się do umorzenia należności z tytułu składek lub rozłożenia ich na raty.

Zmiana zasad obliczania stażu pracy. Do okresu zatrudnienia będą wliczane okresy prowadzenia działalności gospodarczej i pracy na podstawie umowy zlecenia
27 wrz 2024

Zmienią się przepisy dotyczące zasad obliczania okresu zatrudnienia. Pracownicy zyskają m.in. dłuższe okresy wypowiedzenia, dłuższe urlopy wypoczynkowe czy prawo do wyższych odpraw. Wszystko to dzięki propozycji wliczania do stażu pracy m.in. okresów prowadzenia działalności gospodarczej czy świadczenia pracy na podstawie umowy zlecenia. Zakłada się, że zmiany zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2026 r.

Dodatkowy urlop, obniżenie czasu pracy, zakaz delegowania, pracy w porze nocnej i inne. Rewolucja w prawie pracy [trwają prace nad projektem]
26 wrz 2024

Szykuje się ogromna zmiana w prawie pracy. Na czym ma polegać? Chodzi o regulacje w zakresie: wydłużenia czasu usprawiedliwionej i płatnej nieobecności pracownika w pracy; urlopu na żądanie w ramach urlopu wypoczynkowego: 8 dni w związku z powodzią; urlopu wypoczynkowego w wymiarze godzinowym, do 5 dni; obniżenie wymiaru czasu pracy  do ½ etatu; zakazu zatrudniania w godzinach nadliczbowych i delegowania poza stałe miejsce pracy; zawieszenia okresowych badań lekarskich; elektronicznych szkoleń z zakresu BHP; nierozpoczęcia czy zawieszenia terminu na odwołanie od wypowiedzenia, rozwiązania bez wypowiedzenia, żądania przywrócenia, odszkodowania czy żądanie nawiązania umowy o pracę; pozwolenia na handel w niedziele. W myśl projektu nie obowiązuje zakaz handlu w niedziele w zakresie wykonywania czynności związanych z handlem na obszarze gmin poszkodowanych, polegających na rozładowywaniu, przyjmowaniu i ekspozycji towarów pierwszej potrzeby, oraz powierzania pracownikowi lub zatrudnionemu wykonywania takich czynności.

PPK a podział majątku po rozwodzie - czy możliwy jest zwrot części pieniędzy w formie pieniężnej?
26 wrz 2024

Jeśli oboje małżonkowie są uczestnikami PPK i przy rozwodzie dzielą się zgromadzonymi w tym programie oszczędnościami, otrzymane przez każdego z nich środki są zwolnione z podatku dochodowego. Jeśli w PPK oszczędza tylko jedno z nich, to otrzymane przez drugiego z małżonków - w wyniku podziału majątku wspólnego - środki mogą być również zwolnione z opodatkowania, ale nie muszą. Zależy to m.in. od sposobu ich przekazania i wieku osoby je otrzymującej.

Dodatek z okazji Dnia Nauczyciela [ile, dla kogo i kiedy]. Dzień Edukacji Narodowej wypada 14 października
26 wrz 2024

Kiedy jest Dzień Nauczyciela w szkołach? Czy Dzień Edukacji Narodowej jest dniem wolnym od pracy? Czy nauczyciele w 2024 r. dostaną dodatek z okazji dnia nauczyciela? Kiedy nauczycielowi przysługuje dodatek na start?

Komunikat ZUS: Odmowa wykonania wyroku TK w sprawie emerytów czerwcowych [wyrok TK z 4 czerwca 2024 r. SK 140/20]
28 wrz 2024

Redakcja Infor.pl zwróciła się do służb prasowych ZUS z pytaniami o to, co mają zrobić tzw. emeryci „czerwcowi”. Sami siebie określają w ten sposób, gdyż uprawnienia zostały im przyznane na podstawie wyroku, który zapadł w czerwcu 2024 r. W odpowiedzi ZUS jasno zadeklarował, że załatwi negatywnie każdy wniosek (wzór w artykule) o wznowienie postępowania. Ale też ZUS poinformował, że każdy niezadowolony z ZUS emeryt ma prawo skierować sprawę do sądu. Dziś nie wiemy, jakie będzie stanowisko sądów wobec postawy ZUS. To jest największy problem - nie pismo do ZUS (nie ma znaczenia jak zostanie napisane - ZUS i tak nie przeliczy emerytury). Co zrobi sąd z odwołaniem?

Jak zgłosić pracownika do ZUS? [Przykłady]
25 wrz 2024

W jaki sposób należy zgłosić pracownika do ZUS? Ile czasu pracodawca ma na zgłoszenie pracownika do ZUS? Co grozi za niezgłoszenie pracownika w terminie? Podajemy przykłady.

Ekwiwalent dla pracownika za korzystanie z komputera na pracy zdalnej
25 wrz 2024

Ekwiwalent dla pracownika za korzystanie z komputera na pracy zdalnej. Jakie koszty pokrywa pracodawca w związku z pracą zdalną pracownika? Ile powinien wynosić ekwiwalent dla pracownika za korzystanie z komputera podczas pracy zdalnej? 

pokaż więcej
Proszę czekać...