Do kiedy PIT? Zbliża się termin końcowy na rozliczenie PIT

oprac. Emilia Panufnik
rozwiń więcej
do kiedy pit 2025 rozliczenie pit / Do kiedy PIT w 2025 roku? Rozliczenie PIT - na co uważać? / ShutterStock

Na co uważać przy rozliczeniu PIT za 2024 rok? Oto kilka wskazówek dla tych, którzy jeszcze tego nie zrobili. Do kiedy należy złożyć PIT? Zbliża się termin końcowy.

Do kiedy rozliczenie PIT w 2025 r.?

Tylko do 30 kwietnia 2025 r. mamy czas na złożenie rocznego zeznania podatkowego. Część osób zdaje się na automatyczne wysłanie PIT-a przez państwową aplikację, ale zapomina o tym, że automatyczna akceptacja nie oznacza bezbłędności. Nie oznacza też, że w deklaracji będą wszystkie informacje, na których nam zależy.

Autopromocja

Automatyczna akceptacja składanego zeznania podatkowego zapewnia rozliczenie w terminie. Nie oznacza to jednak, że nasze zeznanie jest pozbawione błędów lub jest dla nas najkorzystniejsze. W zeznaniu podatkowym składanym automatycznie nie będzie uwzględniona większość ulg, np. nie odnajdziemy w nim odliczenia z tytułu ulgi termomodernizacyjnej czy dla krwiodawców. Musimy pamiętać, że organy podatkowe nie znają dokładnie naszej sytuacji i nie reagują błyskawicznie na niektóre zmiany (np. pojawienie się nowonarodzonego dziecka) – zaznacza Monika Piątkowska, doradca podatkowy w firmie e-pity.pl.

Rozliczenie PIT 2025 - uwaga na błędy

Nawet jeśli w rozliczeniu przygotowanym automatycznie znajdą się wszystkie ważne informacje, to warto je zweryfikować. Błędy mogą wynikać z pomyłki przy wypełnianiu PIT-11 lub z nieprawidłowych wartości wykazanych przy zastosowaniu ulg. Ulgi dla seniora, dla rodzin 4+, dla młodych czy na powrót są dość trudne w rozliczeniu, a ich zastosowanie wymaga szczególnej uwagi ze strony podatnika.

Rozliczenie PIT z małżonkiem

Czujność powinny też zachować małżeństwa, które chcą rozliczyć się wspólnie. – Takie pary muszą mieć na uwadze, że Twój e-pit automatycznie przygotuje i zaakceptuje zeznania dla każdego osobno. Jeżeli zatem para chce rozliczyć się wspólnie, nie może zdać się na tę automatyczną wysyłkę. Musi deklarację samodzielnie przygotować i wysłać. Pamiętajmy, że rozliczenie razem z małżonkiem pozwala wielu rodzinom zoptymalizować swoje zeznanie roczne i otrzymać zwrot z podatku – zwraca uwagę Monika Piątkowska.

Rozliczenie PIT - opłaca się zweryfikować

Weryfikacja PIT-a leży w interesie każdego podatnika. Zajmuje chwilę, a pozwala sporo ugrać. – Automatyczna akceptacja w Twój e-pit powinna być furtką bezpieczeństwa dla zapominalskich, a nie regułą rozliczania dla większości podatników – przestrzega Monika Piątkowska.

Kadry
Ekspertka BCC: Jawność wynagrodzeń nie jest przykrym obowiązkiem, tylko nowym rozdziałem w celu likwidacji nierówności czy świadomego zarządzania swoją karierą zawodową
09 maja 2025

W piątek, 9 maja 2025 r. posłowie przegłosowali w Sejmie nowelę Kodeksu pracy wprowadzającą nowy obowiązek dla pracodawców. Zgodnie z przegłosowaną dziś w Sejmie nowelizacją Kodeksu pracy, każdy pracodawca publikujący ogłoszenie o naborze na określone stanowisko będzie zobowiązany do podania przedziału wynagrodzenia – z jasno określoną kwotą minimalną i maksymalną.

Nie możemy zgubić człowieczeństwa
09 maja 2025

Rozmowa z Katarzyną Oksińską, dyrektorką Departamentu HR w Centralnym Ośrodku Informatyki, o tym, jak budować motywację do pracy w firmie sektora publicznego.

Boże Ciało 2025 i inne dni wolne [Czerwiec]
08 maja 2025

Zgodnie z ustawą o dniach wolnych od pracy w czerwcu 2025 roku występują 2 święta wolne od pracy. W całym roku jest ich 14. Kiedy wypada Boże Ciało? Ile jest dni wolnych od pracy w czerwcu?

Czy czterodniowy tydzień pracy jest realny?
07 maja 2025

Prawo do trzech wolnych dni w tygodniu to marzenie niejednego pracownika. Czy wkrótce ma szansę stać się realne? Czy czterodniowy tydzień pracy sprawdziłby się w polskich warunkach? Jak wygląda to w innych krajach?

Wpłaty do PPK nalicza się od całego wynagrodzenia uczestnika PPK [Przykłady]
07 maja 2025

Jeśli uczestnikowi PPK przysługuje np. pakiet medyczny, finansowany w całości przez pracodawcę, również od wartości tego pakietu należy obliczyć i pobrać wpłaty do PPK. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy uczestnik PPK nie otrzymał w danym miesiącu żadnego wynagrodzenia poza tym świadczeniem – w takim przypadku pracodawca nie ma z czego pobrać wpłat do PPK finansowanych przez uczestnika.

2 dni plus do urlopu wypoczynkowego za każde 5 lat pracy. Co się dzieje z propozycją… Nie słychać o niej w kampanii prezydenckiej 2025 r.
07 maja 2025

W kwietniu 2024 ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej zapowiedziało wprowadzenie urlopu zależnego od stażu pracy dla grupy pracowników. 13 stycznia 2025 r., do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów trafił projekt nowelizacji. Co dalej z projektem?

Czterodniowy tydzień pracy. Czy polscy pracownicy są gotowi na taką zmianę czasu pracy w Kodeksie pracy
07 maja 2025

Coraz więcej krajów eksperymentuje z modelem czterodniowego tygodnia pracy, a pierwsze wyniki pokazują jego pozytywne skutki zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Czy polski rynek pracy jest już gotowy na czterodniowy tydzień pracy.

Karty lunchowe a ZUS: jak zgodnie z prawem korzystać z benefitów i zwolnienia ze składek?
06 maja 2025

Karty lunchowe na zakup posiłków to popularny benefit, który przynosi korzyści zarówno pracownikom, jak i pracodawcom. Firmy dzięki nim mogą uniknąć opłacania składek ZUS, ale tylko pod pewnymi warunkami. Co trzeba wiedzieć, by wszystko odbywało się zgodnie z prawem?

Jest weto prezydenta! Andrzej Duda zawetował ustawę obniżającą składkę zdrowotną dla przedsiębiorców
06 maja 2025

Prezydent Andrzej Duda zawetował ustawę zakładającą obniżenie składki zdrowotnej dla firm. Kancelaria Prezydenta uzasadniła decyzję brakiem konsultacji społecznych i wątpliwościami konstytucyjnymi. Zmiana miała objąć 2,5 mln przedsiębiorców i kosztować budżet państwa 4,6 mld zł.

Dodatkowy urlop dla pracownika ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności. Są warunki i apel o zmianę przepisów
05 maja 2025

Pracownikowi z orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnoprawności przysługuje prawo do dodatkowego urlopu wypoczynkowego. Nie przysługuje on jednak od razu i nie w każdym przypadku. Stąd propozycja zmiany aktualnych przepisów.

pokaż więcej
Proszę czekać...