Czy osoba, która ponownie zachorowała po wyczerpaniu okresu zasiłkowego, ma prawo do świadczenia chorobowego

Dorota Kriger
rozwiń więcej
Pracownica z powodu urazu kręgosłupa była niezdolna do pracy od 1 maja do 31 sierpnia 2010 r. oraz od 3 listopada do 28 grudnia 2010 r. Ponownie zachorowała 10 stycznia 2011 r., ale tym razem ma zapalenie płuc. Czy za cały okres tej niezdolności do pracy ma prawo do świadczenia, czy tylko za 3 dni, tj. do wyczerpania okresu zasiłkowego?

Pracownicy przysługuje prawo do wynagrodzenia chorobowego za cały okres zwolnienia lekarskiego. Od 10 stycznia 2011 r. należy liczyć nowy okres zasiłkowy, ponieważ pracownica po przerwie stała się niezdolna do pracy z powodu innej choroby.

Autopromocja

UZASADNIENIE

Okres wypłaty zasiłku jest ograniczony do 182 dni niezdolności do pracy. Jedynie w przypadku, gdy choroba została spowodowana gruźlicą albo przypada w czasie ciąży, zasiłek chorobowy może być wypłacany do 270 dni. Jeżeli po wyczerpaniu okresu zasiłkowego ubezpieczony w dalszym ciągu jest niezdolny do pracy, może ubiegać się o świadczenie rehabilitacyjne.

Taka konieczność nie występuje jednak w przypadku Państwa pracownicy. Z tytułu poprzedniej niezdolności do pracy wyczerpała 179 dni okresu zasiłkowego. Jednak obecnie choruje ona na inną chorobę, a między poprzednią i obecną niezdolnością do pracy wystąpiła przerwa. Oznacza to, że począwszy od 10 stycznia 2011 r. powinni Państwo liczyć nowy okres zasiłkowy. Jedynie w sytuacji, gdyby między niezdolnością do pracy spowodowaną różnymi chorobami nie wystąpiła żadna przerwa, okresy te należałoby zliczać do jednego okresu zasiłkowego.

WAŻNE!

Nowy okres zasiłkowy w związku z nową chorobą powodującą niezdolność do pracy należy liczyć, gdy wystąpi przynajmniej 1 dzień przerwy między okresami tych niezdolności.

Na zwolnieniu lekarskim, jakie otrzymuje pracodawca, nie jest wykazywana jednostka chorobowa. Pracodawca czerpie informację o tym, czy okres nowego zwolnienia wliczać do poprzedniego okresu zasiłkowego (jeśli przerwa między zwolnieniami nie przekroczyła 60 dni), tylko z tego, czy lekarz na tym zwolnieniu wpisał kod A. Kod ten oznacza, że niezdolność do pracy powstała po przerwie nieprzekraczającej 60 dni i została spowodowana tą samą chorobą, która była przyczyną niezdolności do pracy przed przerwą. Brak kodu A powinien zatem świadczyć o tym, że niezdolność do pracy została wywołana inną chorobą lub że wystąpiła co najmniej 60-dniowa przerwa między końcem poprzedniej niezdolności do pracy a początkiem kolejnej.


Ponieważ często zdarza się, że pracownicy przynoszą zwolnienia od różnych lekarzy, pracodawca może mieć wątpliwości, czy nowy lekarz wpisał kod A świadomie, czy miał wiedzę o poprzedniej chorobie pracownika. W takim przypadku pracodawca może zwrócić się do ZUS o zajęcie stanowiska w tej sprawie.

Mimo że kolejna choroba wystąpiła po przerwie krótszej niż 60 dni, pracownicy w pierwszej kolejności będzie przysługiwać od 10 stycznia 2011 r. wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy, płatne ze środków pracodawcy przez okres 33 lub 14 dni (jeśli pracownica ukończyła 50. rok życia). Dopiero po wyczerpaniu tego okresu pracownica będzie miała prawo do zasiłku chorobowego. Okres pobierania wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy należy wliczać do okresu zasiłkowego, który rozpoczął się w związku z nową chorobą pracownicy, tj. 10 stycznia 2011 r.

Ponieważ przerwy między okresami, w jakich chorowała Państwa pracownica, są krótsze niż 3 miesiące kalendarzowe, wysokość wynagrodzenia chorobowego należnego jej od 10 stycznia 2011 r., należy naliczyć od tej samej podstawy wymiaru, od której została ustalona wysokość przysługujących jej świadczeń za okres choroby w maju 2010 r. Zatem podstawę wymiaru świadczenia będzie stanowiło wynagrodzenie za okres od maja 2009 r. do kwietnia 2010 r. (lub krótszego – jeśli pracownica była zatrudniona krócej).

Podstawa prawna

  • art. 8, art. 9 ust. 1 i ust. 2, art. 12 ust. 1, art. 18 ust. 1, art. 36 ust. 1 i ust. 2, art. 43, art. 57 ust. 1 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512),
  • art. 92 § 1, § 2 i § 4 Kodeksu pracy.
Kadry
MRPiPS: Rekordowo niskie bezrobocie w Polsce
06 maja 2024

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zasypuje nas dobrymi wiadomościami. Właśnie resort pracy pochwalił się najniższym bezrobociem w Unii Europejskiej.

Odpis na ZFŚS: Zbliża się termin przekazania I raty za 2024 r. Ile to będzie?
06 maja 2024

Zbliża się termin wpłaty I raty odpisu na ZFŚS, należnej za 2024 r. Pracodawca powinien przekazać kwotę stanowiącą co najmniej 75% równowartości odpisu.

Czas pracy niepełnosprawnych 2024
06 maja 2024

Czas pracy pracowników niepełnosprawnych w 2024 roku jest niższy od standardowego. Normy godzin pracy osoby niepełnosprawnej określa nie Kodeks pracy, lecz ustawa o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Ile pracują dziennie i tygodniowo niepełnosprawni?

Najbardziej atrakcyjne miejsca pracy w Polsce 2024 [BADANIE]
06 maja 2024

Najbardziej atrakcyjne miejsca pracy w Polsce w 2024 roku według badania Randstad - poznaj top 3! Dlaczego pracownicy wybierają właśnie te branże? Czego szukają na rynku pracy?

W maju 2024 r. ogromna liczba Polaków otrzyma pisma z ZUS. Co jest w tych listach?
06 maja 2024

ZUS wysyła pisma do 8 mln Polaków. Sprawdź, kto je otrzyma i jakie informacje zawierają listy z maja 2024 r.

Elektroniczne akta osobowe pracowników 2024 - jak prowadzić? Obowiązki informacyjne pracodawca – pracownik. Jak długo trzeba przechowywać dokumentację pracowniczą?
06 maja 2024

Co trzeba wiedzieć o elektronicznych aktach osobowych pracowników? Jakie są zasady prowadzenia dokumentacji pracowniczej? Jak długo trzeba przechowywać akta?

NIK skontrolował ZUS: problemy z egzekucją składek i przeciwdziałaniem ich przedawnieniu
06 maja 2024

Zdaniem Najwyższej Izby Kontroli, działania ZUS w zakresie dochodzenia składek i udzielania ulg w ich pobieraniu w latach 2019-2022, co do zasady, były prowadzone prawidłowo, jednak - zwłaszcza jeżeli chodzi o prawidłowość i terminowość realizowanych zadań - nie były one w pełni skuteczne.

ZUS: dwie ważne decyzje w jednej kopercie; emeryci i renciści otrzymają w maju list
06 maja 2024

W ciągu najbliższych dni i tygodni (do końca maja) emeryci i renciści otrzymają list z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.  W jednej kopercie znajdą oni dwie decyzje - o marcowej waloryzacji oraz o dodatkowym świadczeniu rocznym czyli tzw. trzynastce.

Świadczenie wspierające. Komu ZUS przyzna to świadczenie, w jakiej wysokości i na jak długo?
06 maja 2024

Nawet o 3918,11 zł miesięcznie mogą starać się osoby posiadające status osoby z niepełnosprawnością. Jak uzyskać świadczenie wspierające?

Jaki temat rozprawki na maturze 2024?
04 maja 2024

Wiele abiturientów zastanawia się jaki będzie temat rozprawki na maturze 2024? Możliwości i motywów literackich jest bardzo dużo. Warto zwrócić jednak szczególną uwagę na motyw pracy i rolę człowieka pracującego w polskiej literaturze.

pokaż więcej
Proszę czekać...