Ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop w 2015 r.

Natalia Stawecka
rozwiń więcej
Ekwiwalent za niewykorzystany urlop w 2015 r. /fot. Shuttershock / inforCMS
Ekwiwalent pieniężny to świadczenie, jakie należy się pracownikowi, który w momencie wygaśnięcia stosunku pracy nie wykorzystał całego przysługującego mu urlopu. Podobnie, jak w latach ubiegłych, w 2015 r. jego wysokość ustalana będzie w oparciu o specjalny współczynnik.

Ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop

Ekwiwalent pieniężny przysługuje pracownikowi w sytuacji, w której nie skorzysta on z należnego mu urlopu. Zgodnie z przepisami prawa pracy jedyną okoliczność, na podstawie której możliwe jest wypłacenie ekwiwalentu za niewykorzystany urlop, stanowi ustanie stosunku pracy. Regulacja ta ma charakter bezwzględnie obowiązujący, co oznacza, że strony stosunku pracy nie mogą dokonać odmiennych ustaleń w postanowieniach umowy o pracę. Rozwiązanie to ma na celu ochronę pracowników przed arbitralnym nieprzyznawaniem im urlopów i wypłacaniem w zamian za nie określonej kwoty przez pracodawców.

Autopromocja

Zobacz również: Kiedy pracodawca musi wypłacić ekwiwalent za urlop wypoczynkowy?

Szczegółowe zasady, na podstawie których w razie niewykorzystania urlopu ustalana jest wysokość przysługującego pracownikowi ekwiwalentu, zawierają przepisy rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 8.01.1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop (Dz.U.1997.2.14 ze zm.). Zgodnie z ich treścią podstawą do obliczenia ekwiwalentu są:

  • składniki wynagrodzenia określone w stawce miesięcznej w stałej wysokości w wysokości należnej w miesiącu, w którym pracownik nabył prawo do tego ekwiwalentu,
  • wynagrodzenie zmienne wypłacone w okresie 3 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc nabycia prawa do ekwiwalentu (dotyczy to składników przysługujących za okresy nie dłuższe, niż jeden miesiąc),
  • wynagrodzenie zmienne wypłacone w okresie 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc nabycia prawa do ekwiwalentu (dotyczy to składników przysługujących za okresy dłuższe niż jeden miesiąc).

Zapisz się na nasz newsletter

W razie nieświadczenia przez pracownika pracy podczas całego wyżej omówionego okresu, wysokość rzeczywiście należnego mu wynagrodzenia za ten okres dzielona jest przez liczbę dni pracy, za które ono przysługiwało. Tak otrzymana wartość mnożona jest przez liczbę dni, w ciągu których pracownik powinien był pracować (na podstawie obowiązującego go rozkładu czasu pracy). Kiedy ustalany jest ekwiwalent w średniej wysokości z danego okresu, pod uwagę brane są składniki wynagrodzenia przysługujące pracownikowi za okres dłuższy niż jeden miesiąc, wypłacone w okresie dwunastu miesięcy (bezpośrednio poprzedzających miesiąc nabycia prawa do ekwiwalentu).

Współczynnik służący do ustalenia ekwiwalentu za 1 dzień urlopu ustalany jest na dany rok kalendarzowy i służy do obliczania ekwiwalentów dla pracowników, którzy w jego trakcie nabyli prawo do urlopu.

Zobacz również: Urlopy pracownicze (art. 152- 175 k.p.)


Sposób obliczania ekwiwalentu za niewykorzystany urlop w 2015 r.

  1. Od sumy dni w danym roku kalendarzowym (365) odejmujemy łączną liczbę dni ustawowo wolnych od pracy, niedziel oraz dni wolnych od pracy wynikających z rozkładu czasu pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy (113) – otrzymujemy: 252.
  2. Otrzymaną liczbę dzielimy przez 12 – otrzymujemy 21.
  3. Ew. w razie zatrudnienia danego pracownika w niepełnym wymiarze czasu pracy otrzymaną w pkt. 2. liczbę obniża się proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy tego pracownika.

Polecamy serwis: Urlopy

Kiedy otrzymaliśmy już wysokość współczynnika ustalenia ekwiwalentu na 2015 r. i znamy wysokość łącznej kwoty miesięcznych wynagrodzeń pracownika przypadających na ten rok, możemy obliczyć wysokość samego ekwiwalentu przysługującego mu za niewykorzystany urlop:

  1. Sumę miesięcznych wynagrodzeń przez dzielimy współczynnik – otrzymujemy ekwiwalent za jeden dzień urlopu pracownika w danym roku,
  2. Ekwiwalent za jeden dzień urlopu dzielimy przez liczbę odpowiadającą dobowej normie czasu pracy obowiązującej pracownika – otrzymujemy ekwiwalent za jedną godzinę urlopu pracownika.
  3. Ekwiwalent za 1 godzinę urlopu mnożymy przez liczbę rzeczywiście niewykorzystanych godzin urlopu – otrzymujemy wysokość faktycznie przysługującego mu ekwiwalentu.

Jak ustalił w Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 15 grudnia 1972 r. (o sygn. III PZP, 40/72), roszczenie o ekwiwalent za niewykorzystany urlop przysługujące pracownikowi przedawnia się z upływem 3 lat, zaś jego bieg trwa w czasie trwania stosunku pracy, jak i po jego ustaniu. Ponadto, zgodnie z postanowieniem Sądu Najwyższego z dnia 5 grudnia 1996 r. (o sygn. I PKN 34/96) roszczenie to staje się wymagalne w dniu rozwiązania stosunku pracy.

Zadaj pytanie: Forum Kadry

Kadry
MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...