Zmiany w planie urlopów

Ewa Wronikowska
rozwiń więcej
Jestem kadrową w niewielkim zakładzie pracy. Trwa sezon urlopowy, w zakładzie pracy jest ustalony grafik urlopów. Niestety pracownicy dość często chcą przesuwać terminy urlopów, także pracodawca niekiedy poleca przesunięcie terminu urlopów ze względu na profil działalności zakładu pracy (niekiedy jest zmienne zapotrzebowanie na pracę). W skrajnych przypadkach zmuszona jestem przesuwać terminy zaplanowanych urlopów. Proszę wskazać, czy jest to praktyka zgodna z prawem i w jakich przypadkach można dokonać zmiany terminu wykorzystywania urlopu wypoczynkowego określonego w planie urlopów? - pyta Czytelniczka z Opola.

RADA
Plan urlopów oraz porozumienie dotyczące terminów urlopu wypoczynkowego wiążą pracodawcę i pracownika, ale nie w sposób bezwzględny. Ustalony termin może być zmieniony z przyczyn określonych prawem.

UZASADNIENIE
Zmiana terminu urlopu polega na ustaleniu nowego dnia rozpoczęcia urlopu - wcześniejszego lub późniejszego. Przesunięcie terminu, czyli ustalenie późniejszego terminu jego wykorzystywania, może mieć charakter fakultatywny (art. 164 k.p.) lub obligatoryjny (art. 165 k.p.).

Przesunięcie terminu urlopu może nastąpić na wniosek pracownika umotywowany ważnymi przyczynami, z powodu szczególnych potrzeb pracodawcy, jeżeli nieobecność spowodowałaby poważne zakłócenia toku pracy (art. 164 k.p.).

O przesunięciu terminu urlopu z ważnych przyczyn leżących po stronie pracownika oraz z powodu szczególnych potrzeb pracodawcy, decyduje pracodawca.

Natomiast gdy pracownik nie może rozpocząć urlopu w ustalonym terminie z przyczyn usprawiedliwiających nieobecność w pracy, a w szczególności z powodu:- czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby,
- odosobnienia w związku z chorobą zakaźną,
- powołania na ćwiczenia wojskowe albo na przeszkolenie wojskowe na czas do 3 miesięcy,
- urlopu macierzyńskiego,
pracodawca jest obowiązany przesunąć urlop na termin późniejszy (art. 165 k.p.). W tym przypadku pracodawca musi wykonać obowiązek nałożony ustawą.

Wskazany katalog jest przykładowy. Przesunięcie terminu urlopu może być dokonane ze względu na wszystkie przyczyny usprawiedliwiające nieobecność pracownika w pracy, np. tymczasowe aresztowanie oraz wymienione w rozporządzeniu ministra pracy i polityki socjalnej z 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (DzU nr 60, poz. 281).

W praktyce może wystąpić sytuacja, gdy pracownik rozpoczął już wykorzystywanie urlopu, ale z przyczyn określonych w art. 166 k.p. nie może go kontynuować. Przyczyny wymienione w tym przepisie są tożsame z określonymi w art. 165 k.p., ale w tym przypadku lista ta ma charakter wyczerpujący. W razie zaistnienia tych okoliczności pracodawca obowiązany jest udzielić części niewykorzystanego urlopu w terminie późniejszym.

Odwołanie pracownika z urlopu również może spowodować niewykorzystanie części urlopu wypoczynkowego. Może ono nastąpić, gdy obecności pracownika w zakładzie wymagają okoliczności nieprzewidziane w chwili rozpoczęcia urlopu. Niewykorzystaną z powodu odwołania część urlopu udziela się pracownikowi w terminie późniejszym.

We wszystkich tych przypadkach następuje przesunięcie terminu urlopu. Zgodnie z art. 168 k.p. urlopu niewykorzystanego w terminie ustalonym w planie urlopów lub w indywidualnym porozumieniu z pracownikiem, należy udzielić pracownikowi najpóźniej do końca pierwszego kwartału następnego roku kalendarzowego (z wyjątkiem urlopu na żądanie), czyli do 31 marca następnego roku kalendarzowego. Warunek udzielenia urlopu do końca pierwszego kwartału następnego roku jest spełniony, jeżeli pracownik rozpocznie wykorzystywanie urlopu przed tą datą.

Pracodawca, wyznaczając nowy termin urlopu, nie może w tych przypadkach pominąć woli pracownika. Powinien uzgodnić z nim nowy termin urlopu.

Kadry
MRPiPS: Rekordowo niskie bezrobocie w Polsce
06 maja 2024

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zasypuje nas dobrymi wiadomościami. Właśnie resort pracy pochwalił się najniższym bezrobociem w Unii Europejskiej.

Odpis na ZFŚS: Zbliża się termin przekazania I raty za 2024 r. Ile to będzie?
06 maja 2024

Zbliża się termin wpłaty I raty odpisu na ZFŚS, należnej za 2024 r. Pracodawca powinien przekazać kwotę stanowiącą co najmniej 75% równowartości odpisu.

Czas pracy niepełnosprawnych 2024
06 maja 2024

Czas pracy pracowników niepełnosprawnych w 2024 roku jest niższy od standardowego. Normy godzin pracy osoby niepełnosprawnej określa nie Kodeks pracy, lecz ustawa o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Ile pracują dziennie i tygodniowo niepełnosprawni?

Najbardziej atrakcyjne miejsca pracy w Polsce 2024 [BADANIE]
06 maja 2024

Najbardziej atrakcyjne miejsca pracy w Polsce w 2024 roku według badania Randstad - poznaj top 3! Dlaczego pracownicy wybierają właśnie te branże? Czego szukają na rynku pracy?

W maju 2024 r. ogromna liczba Polaków otrzyma pisma z ZUS. Co jest w tych listach?
06 maja 2024

ZUS wysyła pisma do 8 mln Polaków. Sprawdź, kto je otrzyma i jakie informacje zawierają listy z maja 2024 r.

Elektroniczne akta osobowe pracowników 2024 - jak prowadzić? Obowiązki informacyjne pracodawca – pracownik. Jak długo trzeba przechowywać dokumentację pracowniczą?
06 maja 2024

Co trzeba wiedzieć o elektronicznych aktach osobowych pracowników? Jakie są zasady prowadzenia dokumentacji pracowniczej? Jak długo trzeba przechowywać akta?

NIK skontrolował ZUS: problemy z egzekucją składek i przeciwdziałaniem ich przedawnieniu
06 maja 2024

Zdaniem Najwyższej Izby Kontroli, działania ZUS w zakresie dochodzenia składek i udzielania ulg w ich pobieraniu w latach 2019-2022, co do zasady, były prowadzone prawidłowo, jednak - zwłaszcza jeżeli chodzi o prawidłowość i terminowość realizowanych zadań - nie były one w pełni skuteczne.

ZUS: dwie ważne decyzje w jednej kopercie; emeryci i renciści otrzymają w maju list
06 maja 2024

W ciągu najbliższych dni i tygodni (do końca maja) emeryci i renciści otrzymają list z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.  W jednej kopercie znajdą oni dwie decyzje - o marcowej waloryzacji oraz o dodatkowym świadczeniu rocznym czyli tzw. trzynastce.

Świadczenie wspierające. Komu ZUS przyzna to świadczenie, w jakiej wysokości i na jak długo?
06 maja 2024

Nawet o 3918,11 zł miesięcznie mogą starać się osoby posiadające status osoby z niepełnosprawnością. Jak uzyskać świadczenie wspierające?

Jaki temat rozprawki na maturze 2024?
04 maja 2024

Wiele abiturientów zastanawia się jaki będzie temat rozprawki na maturze 2024? Możliwości i motywów literackich jest bardzo dużo. Warto zwrócić jednak szczególną uwagę na motyw pracy i rolę człowieka pracującego w polskiej literaturze.

pokaż więcej
Proszę czekać...