Dwa dni na opiekę nad dzieckiem po rozwodzie - wzór oświadczenia

Dwa dni na opiekę nad dzieckiem po rozwodzie - wzór oświadczenia/ fot. Fotolia
Od 2 stycznia 2016 r. pracownik będący rodzicem dziecka ma prawo do 16 godzin albo dwóch dni zwolnienia na opiekę nad dzieckiem w ciągu roku z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. Kiedy rozwiedzionemu pracownikowi przysługuje prawo do dwóch dni opieki nad dzieckiem? Przedstawiamy wzór oświadczenia o skorzystaniu ze zwolnienia od pracy z tytułu opieki nad dzieckiem w wieku do 14 lat.

Problem

Pracownik jest rozwiedziony. Ma dwoje dzieci. Jedno dziecko, urodzone w czerwcu 2002 r., przebywa zgodnie z wyrokiem sądu u niego, a drugie, urodzone w 2006 r., mieszka z matką. Pracownik ma prawo do kontaktów z młodszym synem. Chciałby skorzystać z 2 dni opieki na młodszego syna, bo na starsze dziecko już mu to uprawnienie nie przysługuje. Czy ma takie prawo?

Autopromocja

Rada

Pracownikowi przysługuje uprawnienie do 2 dni opieki na młodszego syna pod warunkiem rezygnacji z tych dni opieki przez matkę dziecka. W tym celu pracownik powinien złożyć Państwu oświadczenie o zamiarze korzystania z takiego uprawnienia.

Polecamy: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Uzasadnienie

Pracownikowi wychowującemu przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat przysługuje w ciągu roku kalendarzowego zwolnienie od pracy w wymiarze 16 godzin albo 2 dni, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia (art. 188 Kodeksu pracy). O sposobie wykorzystania w danym roku kalendarzowym zwolnienia, tj. czy nastąpi to w wymiarze godzinowym, czy dniowym, decyduje pracownik w pierwszym wniosku o udzielenie takiego zwolnienia złożonym pracodawcy w danym roku kalendarzowym. Jeżeli oboje rodzice lub opiekunowie dziecka są zatrudnieni, z uprawnienia do dni wolnych na opiekę nad dzieckiem może korzystać tylko jeden z nich (art. 1891 Kodeksu pracy).

Prawo do opieki na dziecko ma rodzic, któremu przysługuje władza rodzicielska. Samo posiadanie władzy rodzicielskiej nie oznacza jej wykonywania. Potwierdził to Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 10 listopada 2005 r. (II SA/Wa 1475/05), stwierdzając, że:

(...) wykonywanie władzy rodzicielskiej oznacza, że rodzic osobiście zajmuje się sprawami dziecka. Chodzi tu o wykonywanie wszystkich obowiązków, dzięki którym dziecko będzie wychowane w sposób zapewniający jego prawidłowy rozwój.

Uprawnienie do 2 dni opieki na dziecko w wieku do 14 lat przysługuje natomiast pracownikowi wychowującemu dziecko. Zatem pracownikiem wychowującym dziecko jest nie tylko pracownik, który posiada władzę rodzicielską, ale także taki, który zajmuje się wychowywaniem dziecka. Istotna jest zatem faktyczna więź między pracownikiem a dzieckiem i faktyczny udział w jego wychowywaniu.

W opisanej sytuacji nie ulega wątpliwości, że główna rola w wychowywaniu drugiego dziecka przypada matce dziecka. Rozwiedziony rodzic, u którego dziecko stale nie mieszka, może zatem wziąć wolne na opiekę nad dzieckiem, jeśli utrzymuje stały kontakt z dzieckiem, a były małżonek odstąpi mu swoje uprawnienie, tj. oświadczy, że nie skorzysta z przysługujących mu dni wolnych na opiekę. Z uwagi na to, że pracownik nie ma obowiązku uzasadniać swojego wniosku o wolne na opiekę ani dokumentować potrzeby skorzystania z tego prawa, nie istnieje możliwość weryfikacji, czy omawiane uprawnienie mu przysługuje.

W aktach osobowych zamieszcza się oświadczenie pracownika będącego rodzicem lub opiekunem dziecka o zamiarze lub o braku zamiaru korzystania z uprawnień rodzicielskich m.in. dotyczących dni wolnych z tytułu opieki nad dzieckiem do 14 lat (§ 6 ust. 2 pkt 2 lit. c rozporządzenia w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz sposobu prowadzenia akt osobowych pracownika). Zatem jeżeli w omawianej sytuacji pracownik złoży takie oświadczenie, będą mu Państwo musieli udzielić takich dni wolnych. Pracodawca nie może bowiem weryfikować, czy rozwiedziony pracownik utrzymuje kontakt z dzieckiem albo czy matka dziecka złożyła u swojego pracodawcy oświadczenie o zamiarze korzystania z dni wolnych na dziecko w wieku do 14 lat. Pracodawca nie ma też obowiązku wystawienia zaświadczenia, że dany pracownik korzysta lub nie korzysta z uprawnień rodzicielskich i przekazania go innemu pracodawcy.

Rodzice i opiekunowie mogą dzielić się częściowo uprawnieniem wolnego na dziecko do 14 lat (np. każde z rodziców może wykorzystać po jednym dniu takiego zwolnienia), pod warunkiem że nie będą korzystać z niego w tym samym czasie.

Rodzice 3-letniego dziecka rozwiedli się. Władza rodzicielska przysługuje obojgu rodzicom. Dziecko mieszka u matki, a ojciec zabiera je do siebie na weekendy. Obydwoje rodzice pozostają w stosunku pracy. Uzgodnili, że każdy z nich będzie korzystać z 1 dnia opieki nad dzieckiem w ciągu roku kalendarzowego. Takie rozwiązanie jest dopuszczalne. W tej sytuacji obydwoje rodzice powinni złożyć pracodawcy stosowne oświadczenia w tym zakresie.

Wzór oświadczenia o skorzystaniu ze zwolnienia od pracy z tytułu opieki nad dzieckiem w wieku do 14 lat

Podstawa prawna:

● art. 188, art. 1891 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy – j.t. Dz.U. z 2016 r., poz. 1666

● § 6 ust. 2 pkt 2 lit. c rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 28 maja 1996 r. w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz sposobu prowadzenia akt osobowych pracownika – Dz.U. Nr 62, poz. 286, ost.zm. Dz.U. z 2015 r., poz. 2005

Autor: Małgorzata Mędrala-Natkaniec - radca prawny, doktor nauk prawnych, autorka wielu publikacji z zakresu prawa pracy

Polecamy serwis: Ubezpieczenia społeczne

Kadry
Dni wolne dla dawców krwi. Czy będą musieli informować pracodawców o zamiarze oddania krwi?
17 paź 2024

Z tytułu oddania krwi honorowym dawcom krwi przysługują dwa dni wolne. Zdarza się, że niektórzy pracownicy nadużywają tego uprawnienia. Z tego powodu dezorganizowana jest praca przedsiębiorstw. Czy są prowadzone prace legislacyjne mające zmienić tę sytuację?

Dyżur w domu 100% płatny, nawet jeśli pracownik nie pracował [jest odpowiedź resortu pracy]
17 paź 2024

Do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej trafiła petycja w sprawie zmiany przepisów dotyczących dyżurów domowych. Wnioskujący zaapelował do resortu pracy aby zmienić przepisy dot. dyżurów domowych w taki sposób, aby dyżur domowy nakładający na pracownika obowiązki uniemożliwiające mu skupienie się na własnych sprawach - traktować jako czas pracy. Sprawa jest ciekawa bo polskie prawo może być niegodne z orzecznictwem TSUE.

Zmiany w Policji w 2024 r. co do postępowań kwalifikacyjnych do służby i inne [brak testu sprawnościowego i wiedzy. Ważna ustawa z podpisem Prezydenta]
17 paź 2024

Prezydent RP podpisał ważną ustawę, która dotyczy m.in. zmiany w Policji i Straży Granicznej w zakresie postępowań kwalifikacyjnych do służby. Pewne grupy osób, nie będą musiały przechodzić testu sprawnościowego i testu wiedzy. Co będzie z jakością polskiej policji?

Zasiłek macierzyński 2024 i 2025. Wysokość, czy coś się zmieni?
17 paź 2024

Zasiłek macierzyński 2024 i 2025. Wysokość, czy coś się zmieni? Kiedy zasiłek macierzyński przysługuje w wysokości 100 proc., a kiedy można liczyć jedynie na 70 proc. podstawy wymiaru zasiłku? Co zrobić, by pobierać go w wysokości 81,5 proc.?

Od czego zależy czy CV zostanie przeczytane? Ile czasu czeka się na odpowiedź w sprawie pracy? [WYWIAD]
17 paź 2024

Okazuje się, że rekruterzy czytają tylko 25% nadesłanych CV. Od czego zależy czy zostanie przeczytane dane zgłoszenie kandydata do pracy? Ile czasu czeka się na odpowiedź w sprawie pracy po wysłaniu CV? W czym tkwi problem i jakie rozwiązania można zastosować tłumaczy ekspertka z zakresu rekrutacji Katarzyna Trzaska, Senior Marketing Manager w eRecruiter.

Pracownicze braki w zawodach uzupełnią cudzoziemcy
17 paź 2024

W czwartek opublikowano strategię migracyjną na lata 2025-2030. Podano w niej, że, aby uzupełnić niedobory w zawodach deficytowych, Polska będzie dopuszczać cudzoziemców na rynek pracy.

Zatrudnianie Ukraińców 2024 [Pytania i odpowiedzi]
16 paź 2024

Jak zatrudniać obywateli Ukrainy w 2024 roku? Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy wprowadziła znaczne ułatwienia. Oto często zadawane pytania pracodawców dotyczące zatrudniania Ukraińców i odpowiedzi.

Płaca minimalna 2025 netto
16 paź 2024

W 2025 roku płaca minimalna będzie podnoszona tylko raz z dniem 1 stycznia. Ile wyniesie minimalne wynagrodzenie netto od nowego roku? Podwyżka będzie wyższa niż przewidywano. Jest rozporządzenie Rady Ministrów.

Polacy mieszkający za granicą załatwią swoje sprawy w ZUS bez przyjeżdżania do Polski
16 paź 2024

Do załatwienia sprawy w ZUS może wystarczyć e-wizyta. Taką możliwość mają także Polacy mieszkający za granicą. Umawiając się na spotkanie online należy uwzględnić różnice czasu między państwami czy kontynentami.

Ekwiwalent za energię elektryczną dla pracownika zdalnego. Obowiązki pracodawcy w 2024 i 2025
16 paź 2024

Ekwiwalent za energię elektryczną dla pracownika zdalnego. Obowiązki pracodawcy w 2024 i 2025. Co należy uwzględnić przy ustalaniu wysokości ekwiwalentu lub ryczałtu za pracę zdalną? Co w przypadku pracy zdalnej okazjonalnej?

pokaż więcej
Proszę czekać...