Jak zgłosić pracownika do ZUS? [Przykłady]

Ewelina Mazur
Ekspert z zakresu kadr i płac
rozwiń więcej
jak zgłosić pracownika do zus ubezpieczeń / Jak zgłosić pracownika do ZUS? Krótki poradnik / ShutterStock

W jaki sposób należy zgłosić pracownika do ZUS? Ile czasu pracodawca ma na zgłoszenie pracownika do ZUS? Co grozi za niezgłoszenie pracownika w terminie? Podajemy przykłady.

Zgłoszenie pracownika do ZUS

Zgłoszenie pracownika do ZUS to jeden z najważniejszych obowiązków pracodawcy. Umiejętność prawidłowego zgłoszenia do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych ma na celu zapewnienie pracownikowi odpowiedniej ochrony oraz możliwości korzystania z równych świadczeń, tj.: płatna opieka zdrowotna czy świadczenia chorobowe. Prawidłowe zgłoszenie pracownika jest także kluczowym elementem, który pozwoli uniknąć sankcji za niewywiązanie się przez pracodawcę z tak ważnego obowiązku.

Autopromocja

Jak zgłosić pracownika do ZUS?

Obowiązek zgłoszenia pracownika do ZUS został uregulowany w art. 36 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, a zasady podlegania pod obowiązkowe ubezpieczenia społeczne i zdrowotne określa art. 6 niniejszej ustawy. Zgodnie z jej brzmieniem, pod obowiązkowe podlegają pracownicy zatrudnieni w ramach umowy o pracę, nawet jeśli pracownik jest studentem poniżej 26 roku życia. 

Aby zgłosić pracownika do ZUS pracodawca przygotowuje druk ZUS ZUA z kodem tytułu ubezpieczenia: 01 10 XX (XX – to cyfry kodu dotyczące prawa do emerytury/renty oraz oznaczenia stopnia niepełnosprawności). W sytuacji, gdy pracownik nie posiada prawa do renty/emerytury lub orzeczenia lekarskiego o niepełnosprawności w miejscu XX (5 i 6 cyfra kodu) wpisujemy 00. 

Przykład

Firma komputerowa zatrudniła pracownika w oparciu o umowę o pracę na stanowisku  obsługi klienta. Pracownik nie nabył prawa do renty oraz emerytury i nie posiada orzeczenia o niepełnosprawności. Pracodawca zgłasza pracownika z kodem: 01 10 00. 

Przykład

Firma ochroniarska zatrudniła pracownika na podstawie umowy o pracę będącego emerytem do pracy przy pilnowaniu obiektu. Pracodawca zgłasza pracownika z kodem: 01 10 1 0.

Poza wymaganym kodem zgłoszenia w druku ZUS ZUA należy również podać dane pracownika, tj.: imię i nazwisko, nr PESEL, datę urodzenia, płeć, adres zameldowania lub zamieszkania oraz kod oddziału NFZ (w zależności od województwa zamieszkania pracownika). Dodatkowo należy podać datę od kiedy pracownika ma podlegać pod obowiązkowe ubezpieczenia. 

Ważne

W druku zgłoszeniowym ZUS ZUA podajemy tylko datę początku podlegania do obowiązkowych ubezpieczeń. 

Ważne

W druku ZUS ZUA nie podajemy wymiaru etatu pracownika. Taką informację należy podać w raporcie imiennym ZUS RCA.

Od 16 maja 2021 r. został wprowadzony obowiązek podania kodu wykonywanego zawodu, zgodnie z Klasyfikacją Zawodów i Specjalności. Tak wypełniony dokument ZUS ZUA należy przekazać do ZUS za pośrednictwem programu Płatnik lub przez eZUS (wcześniej PUE ZUS).

Ile czasu pracodawca ma na zgłoszenie pracownika do ZUS?

Termin zgłoszenia pracownika do ZUS został uregulowany w art. 43 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych i wynosi 7 dni od dnia powstania obowiązku ubezpieczeń, czyli od dnia rozpoczęcia pracy przez pracownika.

Co grozi za niezgłoszenie pracownika w terminie?

Krótki termin na zgłoszenie pracownika do ZUS może być niezwykle problematyczny zwłaszcza dla pracodawców zatrudniających dużą ilość pracowników. W ferworze pracy może zdarzyć się, że osoba odpowiedzialna za zgłoszenie pracowników nie dotrzyma 7-dniowego terminu. Jeśli jest to jednorazowy przypadek, pracodawca nie powinien ponieść negatywnych konsekwencji. Jednak gdy opóźnienia w zgłoszeniu pracowników zdarzają się notorycznie zastosowanie ma art. 219 Kodeksu karnego, zgodnie z którym Kto narusza przepisy prawa o ubezpieczeniach społecznych, nie zgłaszając, nawet za zgodą zainteresowanego, wymaganych danych albo zgłaszając nieprawdziwe dane mające wpływ na prawo do świadczeń albo ich wysokość, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Dodatkowo niefrasobliwy pracodawca może otrzymać karę grzywny w wysokości 5 000 zł.

oprac. Emilia Panufnik
rozwiń więcej
Kadry
ZUS: Nie możemy przeliczyć emerytur, podnieść ich miesięcznych wartości i wypłacić wstecznych wyrównań [wyrok TK z 4 czerwca 2024 r. SK 140/20]
25 wrz 2024

ZUS nie może wykonać wyroku TK z 4 czerwca 2024 r. Wszyscy znamy jego sens. Wyrok nie został jednak opublikowany w Dzienniku Ustaw. ZUS nie może przyjąć wniosku o wznowienie postępowania. Bo art. 145a k.p.a. wymaga takiej publikacji. To przepis przewidziany do realizacji uprawnień na podstawie wyroków TK. Bez publikacji przepis nie działa. Powstał pat niekorzystny dla emerytów. Jest dobry dla nich wyrok i nie ma przepisów do jego wykonania.

Jak zgłosić pracownika do ZUS? [Przykłady]
25 wrz 2024

W jaki sposób należy zgłosić pracownika do ZUS? Ile czasu pracodawca ma na zgłoszenie pracownika do ZUS? Co grozi za niezgłoszenie pracownika w terminie? Podajemy przykłady.

Ekwiwalent dla pracownika za korzystanie z komputera na pracy zdalnej
25 wrz 2024

Ekwiwalent dla pracownika za korzystanie z komputera na pracy zdalnej. Jakie koszty pokrywa pracodawca w związku z pracą zdalną pracownika? Ile powinien wynosić ekwiwalent dla pracownika za korzystanie z komputera podczas pracy zdalnej? 

Wniosek o nowe świadczenie trzeba złożyć w październiku - pieniądze wpłyną bez zwłoki
25 wrz 2024

ZUS przypomina rodzicom, którzy posłali swoje dzieci od września do żłobka, żeby jeszcze w tym miesiącu złożyli wniosek o dofinansowanie żłobkowe na starych zasadach. W październiku warto złożyć wniosek o nowe świadczenie Aktywnie w żłobku – pieniądze wpłyną jeszcze w październiku.

Wyrok WSA: MOPS musi uznać "stare" orzeczenie o niepełnosprawności [Zasiłek pielęgnacyjny 215,84 zł i świadczenie pielęgnacyjne 2988 zł]
25 wrz 2024

Przez sądy przetacza się fala spraw osób niepełnosprawnych, które proszą sędziów o obronę przed MOSP. I sądy bronią. Chodzi o zwrot świadczeń wypłaconych dla osób niepełnosprawnych (i ich opiekunów). Wszystkie są związane z pandemią i mają jedną wspólną cechę. W artykule omawiamy spór o zasiłek pielęgnacyjny, a w tekście w linku o świadczenie pielęgnacyjne:

MRPiPS usuwa błąd z duplikowaniem orzeczeń o niepełnosprawności. Zmiany w terminach wydawania orzeczeń [Nowelizacja]
24 wrz 2024

Luka w przepisach dla osób niepełnosprawnych polega na tym, że: 1) Zespół orzeczniczy (PZON) wydaje "nowe" orzeczenie o niepełnosprawności z "lżejszą" kwalifikacją stopnia niepełnosprawności (czyli mniej uprawnień dla osoby niepełnosprawnej). 2) Jednocześnie w obiegu prawnym jest wciąż poprzednie "stare" orzeczenie o niepełnosprawności z "wyższą" kwalifikacją stopnia. PZON nie ma podstawy prawnej do usunięcia "starego" orzeczenia. Lukę w przepisach usunie nowelizacja przepisów dla osób niepełnosprawnych.

3 stopnie niepełnosprawności. Jakie przywileje w pracy? [LISTA]
24 wrz 2024

Pracownicy z niepełnosprawnościami mogą liczyć na dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Do tego niezbędne jest jednak uzyskanie odpowiedniego orzeczenia. Jakich formalności trzeba dopełnić? Na jakie ułatwienia będą mogli liczyć pracodawcy?

Oświadczenie do odroczenia terminu płatności składek ZUS - powódź [WZÓR]
24 wrz 2024

W celu odroczenia terminu płatności składek ZUS z powodu powodzi składa się oświadczenie. Wzór oświadczenia do pobrania w formacie pdf znajduje się w poniższym artykule. Można również wnioskować o umorzenie składek.

15 września 2025 r. - odroczony termin płatności składek ZUS dla firm poszkodowanych w powodzi
24 wrz 2024

Wszystkie firmy poszkodowane w powodzi mają odroczony termin płatności składek ZUS. Nowy termin to 15 września 2025 roku. Czy trzeba mieć firmę zarejestrowaną na obszarze klęski żywiołowej? Czy wystarczy częściowo prowadzić działalność na terenie zajętym powodzią? Czy rozróżnia się firmy ze względu na kody PKD?

Jak legalnie zatrudniać pracowników z Ameryki Łacińskiej? [Miniporadnik]
24 wrz 2024

Coraz częściej polscy pracodawcy zatrudniają pracowników z Ameryki Łacińskiej, głównie z Kolumbii. Są elastyczni i szybko przystosowują się do nowych warunków pracy. Mają pogodne usposobienie i są zaangażowani. Najczęściej pracują w budownictwie, logistyce i produkcji. Jak legalnie zatrudniać pracowników z Ameryki Łacińskiej? Oto miniporadnik.

pokaż więcej
Proszę czekać...