Praca zdalna w Tarczy 4.0 - zmiany

Agnieszka Beczkalska
aplikant radcowska
rozwiń więcej
Tarcza 4.0 wprowadza zmiany w pracy zdalnej. Pracodawca może w każdym czasie wysłać pracownika na pracę zdalną, jeśli charakter pracy na to pozwala oraz odwołać z pracy zdalnej, jeśli zapewni bezpieczną pracę.
Tarcza 4.0 określa zasady wykonywania pracy zdalnej. Kodeks pracy nie zawiera bowiem przepisów dotyczących pracy w formie home office. Tarcza m.in.: doprecyzowuje odpowiedzialność w zakresie bhp, możliwość odwołania pracownika z pracy zdalnej w każdym czasie oraz wydania polecenia ewidencji czynności wykonywanych zdalnie.

Tarcza 4.0 i praca zdalna

Dnia 4 czerwca 2020 roku Sejm uchwalił zmiany zawarte w projekcie ustawy o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych na zapewnienie płynności finansowej przedsiębiorcom dotkniętym skutkami COVID-19 oraz o zmianie niektórych innych ustaw, czyli tzw. Tarczę Antykryzysową 4.0. Ustawodawca doprecyzowuje w nim m.in. kwestie dotyczące pracy zdalnej.

Autopromocja

Polecamy: Tarcza antykryzysowa – Prawo pracy i ZUS. Pakiet 5 ebooków

Zasady wykonywania pracy zdalnej

W tych zmianach ustawodawca zawęża możliwości wykonywania pracy zdalnej do osób posiadających umiejętności oraz możliwości techniczne i lokalowe. Oznacza to, że zanim nastąpi polecenie świadczenia pracy zdalnej, pracodawcy powinni sprawdzić zarówno umiejętności jak i warunki, w których będzie wykonywana praca. Przedsiębiorstwo powinno zapewnić środki i materiały do pracy oraz obsługę logistyczną. Ustawodawca dopuszcza wykorzystanie środków własnych pod warunkiem, że umożliwi to zachowanie tajemnic, poufności i ochronę danych osobowych.

Kodeks pracy nie reguluje zasad wykonywania pracy zdalnej. Zawiera bowiem przepisy dotyczące telepracy.Telepraca nie jest tożsama z pracą zdalną. Więcej na ten temat dowiesz się w artykule: Praca zdalna (home office) a telepraca – przepisy prawne

Ewidencja czynności wykonywanych zdalnie i bhp

Ponadto, pracodawca może wydać polecenie ewidencji czynności wykonywanych zdalnie, daty wykonania i czasu ich trwania w formie przez niego określonej, a pracownik ma obowiązek prowadzania takiej ewidencji. Pracodawca w każdym czasie może również cofnąć polecenie wykonywania pracy zdalnej. Ustawodawca ogranicza odpowiedzialność za BHP pracy zdalnej do środków i materiałów do pracy, które dostarcza.

Odwołanie pracownika z pracy zdalnej w każdym czasie

Pracodawca będzie mógł w każdej chwili odwołać również pracownika z pracy zdalnej pod warunkiem, że zapewni mu bezpieczny powrót do pracy stacjonarnej. Przez stan epidemii wiele osób przeszło na system pracy zdalnej i powinien on zostać uregulowany w sposób systemowy.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 4 czerwca 2020 r. o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych na zapewnienie płynności finansowej przedsiębiorcom dotkniętym skutkami COVID-19

Kadry
Opieka nad dzieckiem. Jak wnioskować o dodatkowy płatny urlop? Ile on wynosi?
14 maja 2024

Masz dziecko w wieku do 14 lat? W Kodeksie pracy przewidziano możliwość uzyskania płatnego urlopu na opiekę nad nim. Ile dni przysługuje? Jak złożyć wniosek?

Komunikat ZUS: Ograniczenia w dostępie do portalu PUE ZUS
14 maja 2024

14 maja dostęp do PUE ZUS będzie ograniczony z powodu prac serwisowych.

Świadczenie wspierające: komu przysługuje? Jak wnioskować?
14 maja 2024

Co to jest świadczenie wspierające? Komu przysługuje świadczenie wspierające? Jak wnioskować o świadczenie wspierające? Kto wypłaca świadczenie wspierające?

Od 1 lipca 2024 r. będzie 1000 zł dodatku do wynagrodzenia. Ustawa czeka na podpis prezydenta
14 maja 2024

Co miesiąc 1000 zł dodatku do wynagrodzenia. Od 1 lipca 2024 r. pieniądze trafią do zawodowych rodzin zastępczych i osób prowadzących rodzinne domy dziecka.

Dodatkowy płatny urlop dla niepełnosprawnych. Dla jakich grup i ile dni w 2024 r.?
14 maja 2024

Jeśli masz orzeczony umiarkowany stopień niepełnosprawności (tzw. druga grupa), przysługuje ci dodatkowy płatny urlop w wymiarze 10 lub 21 dni rocznie. To uprawnienie wynika z innej ustawy niż Kodeks pracy.

Dodatek pielęgnacyjny do emerytury lub renty. Jak uzyskać?
14 maja 2024

Dodatek pielęgnacyjny do emerytury lub renty. Jak uzyskać? Komu przysługuje dodatek pielęgnacyjny do emerytury lub renty? Ile wynosi dodatek pielęgnacyjny 2024?

Zmiany w kodeksie pracy 2024 [projekt]. Do stażu pracy będzie wliczana działalność gospodarcza, umowy zlecenia, agencyjne, niezawodowa służba wojskowa i inne okresy ubezpieczenia
14 maja 2024

W Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowywana jest kolejna nowelizacja kodeksu pracy. Tym razem zmiany mają dotyczyć stażu pracy. Poinformowano o tym w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów, gdzie opublikowano założenia tego projektu. W III kwartale 2024 r. ta nowelizacja ma trafić do Sejmu.

Służba cywilna: Chcesz zostać urzędnikiem mianowanym? Zaproszenie na spotkanie informacyjne online
14 maja 2024

Do 31 maja 2024 r. można zgłaszać się do postępowania kwalifikacyjnego w służbie cywilnej. Przedstawiciele Departamentu Służby Cywilnej KPRM oraz Krajowej Szkoły Administracji Publicznej zapraszają na spotkanie informacyjne online.

Stary dowód osobisty może wpłynąć na wysokość twojej emerytury! Nie wyrzucaj go
14 maja 2024

Twój stary dowód osobisty może wpłynąć na wysokość emerytury! Sprawdź, dlaczego warto zachować ten dokument i jak może pomóc w zwiększeniu twoich przyszłych świadczeń emerytalnych.

Składka zdrowotna dla przedsiębiorców opodatkowanych ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych
13 maja 2024

Wysokość składki zdrowotnej dla przedsiębiorców jest zróżnicowana. Oblicza się ją w zależności od formy opodatkowania. Jak to wygląda w przypadku przedsiębiorców opodatkowanych ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych?

pokaż więcej
Proszę czekać...