Projekt uchwały o Krajowym Planie Działań na rzecz Zatrudnienia (KPDZ) na lata 2024–2026

Iwona Żurek
rozwiń więcej
oprac. Emilia Panufnik
rozwiń więcej
kpdz 2024 2025 2026 polityka zatrudnienia krajowy plan działań na rzecz zatrudnienia / KPDZ 2024-2026 - jakie cele wyznacza polityka zatrudnienia? / ShutterStock

Co zawiera projekt uchwały o Krajowym Planie Działań na rzecz Zatrudnienia (KPDZ) na lata 2024–2026? Jakie są cele polityki zatrudnienia na najbliższe lata?

Krajowy Plan Działań na rzecz Zatrudnienia (KPDZ) - co to jest?

Rząd zajmie się projektem uchwały o Krajowym Planie Działań na rzecz Zatrudnienia, który ma wskazać cele i działania kierunkowe, jakie powinna uwzględniać polityka zatrudnienia, aby skutecznie odpowiadać na wyzwania rynku pracy.

Autopromocja

Informację o projekcie uchwały w sprawie ustanowienia Krajowego Planu Działań na rzecz Zatrudnienia na lata 2024–2026 opublikowano w poniedziałek [red. 8.04.2024] w wykazie prac legislacyjnych rządu.

W rządowej informacji czytamy, że do przygotowania Krajowego Planu Działań na rzecz Zatrudnienia (KPDZ) zobowiązują ministra właściwego do spraw pracy przepisy ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.

Polityka zatrudnienia na lata 2024-2026

Plan ma stanowić punkt odniesienia do przygotowania przez samorządy województw corocznych regionalnych planów działań na rzecz zatrudnienia (RPDZ).
Krajowego Planu Działań na rzecz Zatrudnienia ma wskazywać cele i służące ich realizacji działania kierunkowe, jakie powinna uwzględniać polityka zatrudnienia, aby odpowiedzieć skutecznie na wyzwania rynku pracy, związane m.in. z zachodzącymi zmianami technologicznymi i cyfryzacją, transformacją sektora energetycznego, zmianami demograficznymi (w tym procesami migracyjnymi) oraz sytuacją geopolityczną.

KPDZ na lata 2024-2026 - jakie cele?

Opracowany przez MRPiPS projekt ustawy wskazuje cele KPDZ na lata 2024–2026, które obejmą: 

  1. zwiększenie dostępności zasobów kadrowych, w tym wykorzystanie niewykorzystanych dotychczas zasobów rynku pracy; 
  2. wspieranie przedsiębiorczości oraz przedsiębiorców w zakresie tworzenia nowych miejsc pracy i wsparcie dotychczasowych miejsc pracy; 
  3. dostosowanie kwalifikacji i umiejętności osób do potrzeb gospodarki, w związku ze zmianami technologicznymi, ekonomicznymi i społecznymi; 
  4. modernizację publicznych służb zatrudnienia oraz Ochotniczych Hufców Pracy; 
  5. doskonalenie regulacji dotyczących prawa pracy i dialogu społecznego a także 
  6. doskonalenie zarządzania migracjami zarobkowymi.

Planowany termin przyjęcia projektu przez Radę Ministrów to trzeci kwartał 2024 r.

Za opracowanie projektu odpowiada szefowa resortu pracy Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. (PAP)

Kadry
Kiedy pracodawca może nie udzielić urlopu
20 maja 2024

Prawo do urlopu wypoczynkowego jest jednym z podstawowych praw pracowniczych. Mimo to możliwe są liczne sytuacje, gdy pracodawca nie udzieli pracownikowi urlopu wypoczynkowego. Jak to jest możliwe? Przedstawiamy najczęściej spotykane sytuacje, gdy pracodawca może odmówić udzielenia urlopu.

Kiedy można odwołać pracownika z urlopu wypoczynkowego
20 maja 2024

Pracodawca w ściśle określonych sytuacjach ma prawo odwołać pracownika z urlopu wypoczynkowego.

35 tysięcy złotych rocznie kosztuje firmę pracownik, któremu brak motywacji
20 maja 2024

Przedsiębiorcy narzekają, że podwyżki wynagrodzeń mocno wymuszane przez wzrost najniższej krajowej mnożą im koszty działalności i pozbawiają konkurencyjności na rynkach. Tymczasem z badań wynika, że zatrudnianie niezmotywowanych pracowników kosztuje rocznie średnio 35 tys. zł na jednego zatrudnionego.

Ile trzeba przepracować żeby dostać wczasy pod gruszą?
20 maja 2024

Wczasy pod gruszą – czy musisz mieć określony staż pracy, by otrzymać gruszę?

Wczasy pod gruszą 2024. Kto może skorzystać
20 maja 2024

Wczasy pod gruszą 2024 - kto może skorzystać i jaka jest kwota gruszy? Oto podstawowe zasady ubiegania się o dofinansowanie do urlopu pracownika.

Wysokie temperatury w pracy. Obowiązki pracodawcy. Prawa pracownika
20 maja 2024

Pracodawca jest zobowiązany do utrzymania właściwej temperatury w miejscu pracy. Jednak maksymalna dopuszczalna temperatura w pomieszczeniach pracy nie jest precyzyjnie określona w przepisach. Ile zatem powinna wynosić temperatura w miejscu pracy? Jakie obowiązki ma pracodawca w związku z wysokimi temperaturami? Jakie uprawnienia przysługują pracownikom?

Czy można wysłać pracownika na przymusowy urlop?
20 maja 2024

Przymusowy urlop wypoczynkowy – czy pracodawca może bez zgody pracownika wysłać go na urlop? Czy prawo pracy przewiduje takie sytuacje?

Około 4300 zł wyniesie minimalna emerytura w Polsce? Nowa propozycja
20 maja 2024

Paweł Kampa, kandydat Nowej Lewicy z województwa opolskiego, startuje w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Reprezentuje okręg obejmujący województwa dolnośląskie i opolskie. Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej, Kampa przedstawił swoją wizję wprowadzenia minimalnej emerytury we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Jego propozycja to emerytura w wysokości tysiąca euro do końca najbliższej kadencji europarlamentu.

Zatrudnienie freelancera - o jakie kwestie prawne i księgowe warto zadbać?
20 maja 2024

Zatrudnienie freelancera - omawiamy kwestie prawne i księgowe. Współpraca z freelancerami jest coraz popularniejszym modelem biznesowym, który oferuje elastyczność, dostęp do niezależnych specjalistów z całego świata i możliwość skalowania działań bez konieczności zatrudniania stałych pracowników. Aby jednak taki model outsourcingu był efektywny i zgodny z prawem, niezbędne jest zrozumienie i właściwe zarządzanie kwestiami prawnymi i księgowymi.

35 tysięcy złotych rocznie (przeciętnie) kosztuje polską firmę jeden niezaangażowany pracownik. Dlatego warto dbać o motywację personelu
20 maja 2024

Czym jest zaangażowanie? Kiedy pracownik jest zaangażowany w pracy? Dlaczego pracodawcy powinni dbać o zwiększenie poziomu zaangażowania pracowników?

pokaż więcej
Proszę czekać...