Zespół MPiPS, związki zawodowe i organizacje pracodawców o dialogu społecznym

Zespół MPiPS, związki zawodowe i organizacje pracodawców o dialogu społecznym. /Fot. Fotolia / Fotolia
Zespół MPiPS, związki zawodowe i organizacje pracodawców będą wspólnie debatować nad nowym projektem dotyczącym dialogu społecznego. Zamiast Trójstronnej Komisji ds Społeczno-Gospodarczych ma zostać powołana Rada Dialogu Społecznego.

Projektem ustawy o Radzie Dialogu Społecznego zajmie się wspólny ekspercki zespół związków zawodowych, organizacji pracodawców i resortu pracy - poinformowali po wspólnym spotkaniu szefowie związków, organizacji pracodawców i minister pracy.

Autopromocja

Zespół rozpocznie prace na początku przyszłego tygodnia i w ciągu dwóch - trzech tygodni ma przedstawić szefom central pracowniczych i pracodawców oraz ministrowi wspólny projekt ustawy - zapowiedzieli. W ocenie ministra Władysława Kosiniaka-Kamysza realne jest, że jeszcze przed wakacjami ustawa trafi do prezydenta i wejdzie w życie.

W środę w Warszawie Kosiniak-Kamysz spotkał się z szefami NSZZ "Solidarność", OPZZ i Forum związków Zawodowych oraz organizacji pracodawców - Konfederacji Lewiatan, Pracodawców RP, Związku Rzemiosła Polskiego i Business Centre Club. Podczas spotkania przedstawił uwagi resortu do wspólnego projektu ustawy przygotowanego przez stronę społeczną Komisji Trójstronnej.

Najważniejsze zmiany: Przewodnik po zmianach przepisów 2014/2015

Przed spotkaniem szef NSZZ "Solidarność" Piotr Duda określił odpowiedź resortu pracy na projekt jako "nie do zaakceptowania". Po spotkaniu wspólnie z Janem Guzem z OPZZ i Tadeuszem Chwałką powiedział jednak, że będą pracowali nad projektem i wydelegowali ekspertów związkowych do powstającego zespołu.

"Różnimy się w niektórych sprawach, przedstawiliśmy nasze uwagi, m.in. dotyczące większej autonomii nowej Rady, będziemy rozmawiali roboczo w zespołach" - powiedział Duda.

Szefowa Lewiatana Henryka Bochniarz, prezes BCC Marek Goliszewski, i prezydent Pracodawców RP Andrzej Malinowski byli zadowoleni z ustaleń środowego spotkania i także deklarowali prace nad projektem ustawy. "Rozbieżne są m.in. zapisy kto ma powoływać członków rady - czy ma to być marszałek Sejmu, czy jedynie nominacje stron dialogu, co jaki czas następowałaby rotacja przewodniczącego” - mówiła dziennikarzom Bochniarz.

Zadaj pytanie: FORUM

Strony poinformowały, że nie będą ujawniać treści projektu i odpowiedzi resortu w trakcie prac, żeby ułatwić wypracowanie kompromisowego rozwiązania. Minister pytany przez PAP deklarował, że resort jest otwarty na niezależność projektowanej rady, dobrym rozwiązaniem jest też coroczna rotacja na stanowisku przewodniczącego. Funkcje tę miałaby pełnić na przemian osoba wskazana przez pracodawców, związki i rząd.

W komunikacie po rozmowach Pracodawcy RP poinformowali, że w projekcie przygotowanym przez MPiPS znalazły się rozwiązania postulowane przez partnerów społecznych - m.in. prawo RDS do przedkładania własnych projektów aktów prawnych, wraz ze zobowiązaniem rządu do ich rozpatrzenia, możliwość występowania do Sądu Najwyższego z wnioskiem o interpretację przepisów.

Według Pracodawców RP różne od zapisów proponowanych przez stronę społeczną są zapisy dotyczące organizacji i funkcjonowania samej Rady Dialogu Społecznego. Resort proponuje też dodanie technicznych zapisów dla usprawnienia funkcjonowania Rady, m.in. stałego udziału w jej pracach przedstawicieli innych instytucji publicznych. Resort zaproponował też - według Pracodawców RP zbyt krótkie - terminy konsultacji niektórych projektów.

Rada Dialogu Społecznego zamiast Trójstronnej Komisji ds Społeczno-Gospodarczych

Resort nie chce też, by Rada obowiązkowo konsultowała na forum RDS budżet Funduszu Pracy oraz Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, o co zabiegają Pracodawcy RP.

Związki i pracodawcy po kilkumiesięcznych pracach przygotowali wspólny projekt ustawy, określający nowe zasady prowadzenia dialogu społecznego w Polsce. Rząd czekał na wspólne uzgodnienia w tej sprawie, ale resort pracy sygnalizował, że pracował też nad własnym rozwiązaniem. Teraz strony mają wypracować wspólny dokument i przedłożyć go rządowi.

Udział związków w rozmowach z rządem i pracodawcami nie oznacza powrotu do Komisji Trójstronnej - zaznaczali związkowcy, którzy pod koniec czerwca 2013 r. zawiesili swój udział w pracach KT. Związki uznały, że dialog w Komisji jest pozorowany, a ich postulaty nie są brane pod uwagę przez rząd. Od tej pory spotkania Komisji Trójstronnej odbywają się bez udziału strony związkowej.

Duda podkreślił w środę, że decyzja związków o wyjściu z KT była słuszna, bo ta formuła dialogu już się zużyła, o czym świadczą postępy w pracach nad projektem.

Pod koniec października 2013 r., po przeprowadzonym wcześniej ponad stutysięcznym proteście związkowym na ulicach Warszawy, na spotkaniu u prezydenta Bronisława Komorowskiego związkowcy zgłosili pomysł nowej ustawy o dialogu społecznym. Później własny projekt przygotowali pracodawcy.

Zgodnie z projektowanymi wspólnie przez nich zapisami obecną Komisję Trójstronną miałaby zastąpić Rada Dialogu Społecznego. W regionach miałyby działać Wojewódzkie Rady Dialogu Społecznego. Projekt przewiduje równowagę wszystkich stron dialogu, w tym strony rządowej. Związki zarzucały obecnej Komisji Trójstronnej, że jej członkowie i przewodniczący powoływani są przez rząd i strona społeczna nie jest równoprawna z rządową w jej pracach.

Projekt ustawy o dialogu społecznym

Zgodnie z tym projektem na czele Rady mają stać naprzemiennie liderzy organizacji partnerów społecznych i przedstawiciel rządu, a nie jak dotychczas w Komisji Trójstronnej - stale przedstawiciel rządu. Rada ma opiniować założenia strategii i projektów aktów prawnych, ale także inicjować proces legislacyjny.

W przygotowanych zapisach sprecyzowano terminy przebiegu konsultacji społecznych Rady, zasady przyjmowania jej stanowisk. Projekt przewiduje, że wspólne stanowiska każdej ze stron społecznych dialogu będą przyjmowane większością dwóch trzecich głosów. Do tej pory jedna organizacja mogła zablokować przyjęcie wspólnego stanowiska strony związkowej, czy pracodawców.

Projekt zakłada, że RDS będzie przekazywać rządowi, Sejmowi, Senatowi i prezydentowi roczne sprawozdania ze swej działalności. Związki i pracodawcy chcą też, by dialog społeczny był jawny dla opinii społecznej. Podobne zasady mają obowiązywać również w radach wojewódzkich.

RDS ma dysponować własnym budżetem i przeznaczać go m.in. na bieżącą działalność związaną z realizacją dialogu, opinie eksperckie, koordynację prac. Do obsługi prac Rady ma powstać jej biuro.

Nowa formuła dialogu społecznego

Kadry
Zmiany w BHP 2024. Tak powinno wyglądać miejsce pracy po 17 maja. Laptopy, krzesła biurka i nowe zasady ergonomii
26 kwi 2024

W dniu 18 października 2023 r., po ponad dwóch dekadach, zaktualizowano przepisy dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy przy użyciu monitorów ekranowych, ustanowione przez Ministra Pracy i Polityki Socjalnej jeszcze w 1998 roku. Do 17 maja 2024 nowelizacja zobowiązuje pracodawców do dostosowania istniejących stanowisk z monitorami ekranowymi w sposób odpowiadający nowoczesnym wymogom. Natomiast wszystkie stanowiska, które zostały stworzone po 18 października 2023 r. muszą odpowiadać nowym standardom już od momentu powstania.

Redukcja etatów w Poczcie Polskiej. Czy nowy plan transformacji przewiduje likwidację spółki?
26 kwi 2024

Zarząd Poczty Polskiej planuje w bieżącym roku zmniejszenie liczby stanowisk pracy o 5 tysięcy etatów. Wiceminister aktywów państwowych, Jacek Bartmiński, poinformował o tym w Sejmie. Przede wszystkim nie będą przedłużane umowy zlecenia oraz umowy o pracę na czas określony.

28 kwietnia Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy
26 kwi 2024

W dniu 28 kwietnia przypada Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy. Warto w tym szczególnym czasie przypomnieć sobie, że każdy człowiek ma prawo do stopy życiowej zapewniającej zdrowie i dobrobyt jego i jego rodziny, włączając w to wyżywienie, odzież, mieszkanie, opiekę lekarską i konieczne świadczenia socjalne, oraz prawo do ubezpieczenia na wypadek bezrobocia, choroby, niezdolności do pracy, wdowieństwa, starości lub utraty środków do życia w inny sposób od niego niezależny.

Ważne zmiany dla pielęgniarek i położnych
26 kwi 2024

Wreszcie sytuacja pielęgniarek i położnych będzie zrównana z innymi zawodami medycznymi.  Za organizację i realizację elementów kształcenia podyplomowego lekarzy, lekarzy dentystów, farmaceutów, fizjoterapeutów, diagnostów laboratoryjnych, ratowników medycznych odpowiada Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego (CMKP). W przypadku kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych jest ono monitorowane przez Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych. Będzie unifikacja i zawody medyczne będą podlegały pod CMKP.

Świadczenie przedemerytalne z ZUS w 2024, ile wynosi, komu przysługuje, ile czasu jest wypłacane, jak załatwić
26 kwi 2024

Takie świadczenie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych można otrzymywać nawet przez cztery lata. Jak sama nazwa wskazuje – świadczenie przedemerytalne przysługuje osobom, które nie osiągnęły jeszcze ustawowego wieku emerytalnego, a nie są objęte ochroną przedemerytalną z innego tytułu.

Zrób zakupy 28 kwietnia. Przed Tobą długi weekend!
26 kwi 2024

W najbliższą niedzielę, 28 kwietnia, sklepy będą otwarte. Jest okazja, żeby zaopatrzyć się we wszystkie produkty niezbędne na majówkę 2024.

Zwolnienia grupowe: Jakie są zasady przyznawania i obliczania wysokości odprawy pieniężnej?
26 kwi 2024

Pracownik, którego umowa została rozwiązana w ramach zwolnień grupowych, ma prawo do odprawy pieniężnej. Jej wysokość zależy od wysokości miesięcznego wynagrodzenia pracownika i od zakładowego stażu pracy.

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową
25 kwi 2024

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową. Można więc domniemywać, że z Internetu znikną banery wymuszające „zgody” na profilowanie w celach marketingowych. Użytkownicy Internetu są coraz bardziej chronieni. Szczególnie teraz kiedy zapadł ważny wyrok TSUE potwierdzający coraz szery katalog danych osobowych. Trzeba też pamiętać o akcie o usługach cyfrowych w UE, który obowiązuje od lutego 2024 r. W sieci nie jest się już tak bezkarnym jak kiedyś.

MZ: dane wrażliwe nie mogą być ujawniane w rejestrze zawodów medycznych
26 kwi 2024

Centralny Rejestr Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego ujawnia informacje o utracie prawa do wykonywania przez daną osobę zawodu medycznego. Przyczyny utraty mogą być różne, np. z powodu problemów ze zdrowiem psychicznym, nałogów, wyroków karnych czy dyscyplinarnych. To są dane wrażliwe - nie powinny więc być publicznie ujawniane. Łatwo sobie wyobrazić stygmatyzację tych osób i trudności życia społecznego czy zawodowego. Muszą zajść zmiany w prawie alarmują Ministerstwo Zdrowia i Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Kim jest sygnalista? Polska ma problem z wdrożeniem dyrektywy
25 kwi 2024

Kim jest sygnalista? Polska ma problem z wdrożeniem unijnej dyrektywy o ochronie sygnalistów. Pomimo tego, że 2 kwietnia 2024 r. rząd przyjął projekt ustawy o ochronie sygnalistów, tj. osób zatrudnionych w sektorze prywatnym lub publicznym i zgłaszających naruszenia prawa związane z pracą, to i tak TSUE nałożył karę na Polskę, bo znacznie przekroczyła termin. Trwają wzmożone prace w Sejmie nad projektem, ale kara 7 mln euro jednak jest!

pokaż więcej
Proszę czekać...