Komu wypłacać dodatek motywacyjny - MRPiPS wyjaśnia

oprac. Tomasz Kowalski
rozwiń więcej
pieniądze dodatek motywacyjny dofinansowanie MRPiPS wypłata wynagrodzenie pomoc społeczna centrum usług społecznych CUS / Komu wypłacać dodatek motywacyjny - MRPiPS wyjaśnia / shutterstock

Rządowy program dofinansowania wynagrodzeń obejmuje pracowników realizujących zadania z zakresu pomocy społecznej. Wsparcie dotyczy też pracowników ośrodków pomocy społecznej, które przekształciły się w centrum usług społecznych. W takim przypadku do otrzymania dodatku motywacyjnego uprawnieni są przede wszystkim pracownicy zatrudnieni w zespole do spraw realizacji zadań z zakresu pomocy społecznej.

Interpelacja poselska w sprawie dodatku motywacyjnego

Do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej skierowana została interpelacja poselska, w której zapytano o to, którym pracownikom centrów usług społecznych przysługuje dodatek motywacyjny wypłacany w ramach rządowego programu „Dofinansowanie wynagrodzeń pracowników jednostek organizacyjnych pomocy społecznej w postaci dodatku motywacyjnego na lata 2024-2027”.

Autopromocja

Chodziło o pracowników zatrudnionych w ośrodkach pomocy społecznej, które z dniem 1 stycznia 2024 r. przekształciły się w centrum usług społecznych (CUS). Jak podkreślano w interpelacji, według programu placówki te nie mogły wykazać pracowników zatrudnionych na stanowiskach:

  • koordynatora indywidualnych planów usług społecznych,
  • organizatora usług społecznych,
  • organizatora społeczności lokalnych.

Kogo obejmuje program dofinansowania wynagrodzeń

W odpowiedzi na interpelację wiceszefowa MRPiPS Katarzyna Nowakowska wskazała, kogo obejmuje rządowy program dofinansowania wynagrodzeń pracowników pomocy społecznej. Są to pracownicy zatrudnieni w jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej, którzy zostali uwzględnieni w statystyce resortowej (MRiPS-06 – Dział 2. Zatrudnienie w systemie pomocy społecznej).

Nowakowska wyjaśniła też, że wsparcie dotyczy pracowników realizujących zadania z zakresu pomocy społecznej m.in. w centrach usług społecznych w przypadku przekształcenia ośrodka pomocy społecznej w CUS na podstawie przepisów ustawy z dnia 19 lipca 2019 r. o realizowaniu usług społecznych przez centrum usług społecznych (Dz.U. z 2029 r. poz. 1818).

Pracownicy uprawnieni do otrzymania dodatku motywacyjnego

W przypadku CUS, uprawnieni do otrzymania dodatku motywacyjnego są przede wszystkim pracownicy zatrudnieni w zespole do spraw realizacji zadań z zakresu pomocy społecznej, w tym: dyrektor, zastępca dyrektora, kierownik działu, kierownik sekcji, świadczący pracę socjalną poza siedzibą jednostki, przeprowadzający rodzinne wywiady środowiskowe poza siedzibą jednostki, świadczący pracę socjalną i przeprowadzający rodzinne wywiady środowiskowe poza siedzibą jednostki, aspirant pracy socjalnej, konsultant, koordynator ds. komputeryzacji pomocy społecznej, radca prawny, pracownicy wykonujący usługi opiekuńcze, pracownicy wykonujący specjalistyczne usługi opiekuńcze, pracownicy wykonujący specjalistyczne usługi opiekuńcze dla osób z zaburzeniami psychicznymi, organizator pomocy społecznej.

Dodatek przysługuje również pracownikom socjalnym zatrudnionym w CUS, w tym:

  • głównemu specjaliście pracy socjalnej;
  • starszemu specjaliście pracy socjalnej – koordynatorowi;
  • starszemu specjaliście pracy socjalnej; specjaliście pracy socjalnej;
  • starszemu pracownikowi socjalnemu;
  • pracownikowi socjalnemu;
  • głównemu specjaliście będącemu pracownikiem socjalnym.
Ważne

Prawo do dodatku mają też pozostali pracownicy zgodnie z wytycznymi określonymi w programie.

Ponadto w odpowiedzi na interpelację poselską przypomniano, że „Rada Ministrów wyszła naprzeciw oczekiwaniom blisko 200 tysięcy samorządowych pracowników, w tym pracowników systemu pomocy społecznej realizujących zadania wynikające z ustawy o pomocy społecznej pracujących w jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej. Wprowadzone rozwiązania są również znaczącą formą wsparcia samych samorządów w realizowanych przez nie zadaniach własnych i odpowiedzią na wieloletnie apele pracowników systemu pomocy społecznej”.

Kadry
Zgoda buduje. Wprowadzenie do zmian w ustawie o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych
05 lut 2025

1 stycznia br. miała wejść w życie nowa ustawa dotycząca układów zbiorowych pracy i porozumień zbiorowych. Tymczasem nadal projekt ustawy jest na etapie legislacyjnym. Warto jednak już przyjrzeć się znaczącym zmianom, jakie mają być wprowadzone. Celem ustawy jest zwiększenie efektywności procesu negocjacji między związkami zawodowymi a pracodawcami, co ma poprawić relacje społeczne w miejscach pracy oraz wzmocnienie praw pracowniczych.

Renta wdowia. Jakie warunki trzeba spełniać i na co uważać przy wypełnianiu wniosku
05 lut 2025

Wdowy i wdowcy mogą ubiegać się o połączoną wypłatę renty rodzinnej z innym świadczeniem emerytalno-rentowym. Jest to tzw. renta wdowia. Żeby ją uzyskać koniecznie trzeba spełniać określone prawem warunki i złożyć prawidłowo wypełniony wniosek ERWD.

Wynagrodzenie nauczycieli w roku szkolnym 2024/2025 i 2025/2026. Związki zawodowe nie będą zadowolone [PROJEKT]
05 lut 2025

Wiemy jaka jest propozycja kwot minimalnego zasadniczego wynagrodzenia dla nauczyciela nieposiadającego stopnia awansu zawodowego (nauczyciel początkujący), nauczyciela mianowanego i dyplomowanego. Związki zawodowe nie będą zadowolone.

To już koniec podwyżek płac w firmach, co w zamian, by powstrzymać jednak pracowników przed rezygnacją z pracy
05 lut 2025

Coraz więcej firm nie wytrzymuje presji kosztowej. Najnowsze badania pokazują, że sytuacja ekonomiczna wymusza w 2025 roku cięcia kosztów – i to niemałe – u większości pracodawców. Najtrudniejsze do opanowania są koszty pracy. Nieustanny wzrost najniższej krajowej wymusza podwyżki dla wszystkich, a każda złotówka dla pracownika firmę kosztuje 1,5 zł albo i więcej.

Kara nagany dla pracownika 2025 i 2026
05 lut 2025

Kodeksowa odpowiedzialność porządkowa stanowi dla pracodawcy jedno z narzędzi egzekwowania zakładowego porządku, w tym obowiązku stosowania się do poleceń dotyczących pracy. Za co więc można dostać naganę? Czy na skutek nakładania częstych kar porządkowych można doznać mobbingu?

Komu wypłacać dodatek motywacyjny - MRPiPS wyjaśnia
05 lut 2025

Rządowy program dofinansowania wynagrodzeń obejmuje pracowników realizujących zadania z zakresu pomocy społecznej. Wsparcie dotyczy też pracowników ośrodków pomocy społecznej, które przekształciły się w centrum usług społecznych. W takim przypadku do otrzymania dodatku motywacyjnego uprawnieni są przede wszystkim pracownicy zatrudnieni w zespole do spraw realizacji zadań z zakresu pomocy społecznej.

Dla tych osób to koniec darmowego leczenia i leków na NFZ. Sprawdź czy nie świecisz się na czerwono. Jeśli tak, to składka wynosi 769,43 zł w styczniu, lutym i marcu 2025 r.
04 lut 2025

Są pewne sytuacje, które powodują, że w systemie NFZ, eWUŚ zamiast na "zielono" świecimy się na "czerwono". Przy najbliższej wizycie w placówce medycznej warto sprawdzić co wyświetla system w 2025 r. Po pierwsze zdarzają się błędy a po drugie w pewnych sytuacjach traci się tytuł do ubezpieczenia zdrowotnego, a tym samym darmowego leczenia i darmowych leków.

MRPiPS: Nowy wzór dla pracowników i pracodawców. Dla kobiet to: BMR = 655+(9,6 × waga w kg)+(1,8×wysokość w cm) - (4,7×wiek w latach)
04 lut 2025

Ministerstwo Rodziny chce wprowadzić rozporządzenie nakładające nowe obowiązki na pracodawców. Mają mierzyć metabolizm pracowników i porównywać go z temperaturą miejsca pracy. Ściślej pracodawca ma umieć posługiwać się klasami tempa metabolizmu. Jak temperatura będzie za wysoka wobec wyznaczonych poziomów, a pracodawca nie będzie miał np. klimatyzacji, praca będzie np. przerywana.

Sygnalistę spotkały działania odwetowe. Jakie roszczenia mu przysługują?
04 lut 2025

Ustawa o ochronie sygnalistów ma przede wszystkim chronić ich przed działaniami odwetowymi. Co jeśli sygnalistę spotkały działania odwetowe? Jakie roszczenia mu przysługują? Okazuje się, że podstawa do roszczeń pracownika to nie tylko przedmiotowa ustawa, ale i Kodeks pracy.

pokaż więcej
Proszę czekać...