Rządowy program dofinansowania wynagrodzeń obejmuje pracowników realizujących zadania z zakresu pomocy społecznej. Wsparcie dotyczy też pracowników ośrodków pomocy społecznej, które przekształciły się w centrum usług społecznych. W takim przypadku do otrzymania dodatku motywacyjnego uprawnieni są przede wszystkim pracownicy zatrudnieni w zespole do spraw realizacji zadań z zakresu pomocy społecznej.
- Interpelacja poselska w sprawie dodatku motywacyjnego
- Kogo obejmuje program dofinansowania wynagrodzeń
- Pracownicy uprawnieni do otrzymania dodatku motywacyjnego
Interpelacja poselska w sprawie dodatku motywacyjnego
Do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej skierowana została interpelacja poselska, w której zapytano o to, którym pracownikom centrów usług społecznych przysługuje dodatek motywacyjny wypłacany w ramach rządowego programu „Dofinansowanie wynagrodzeń pracowników jednostek organizacyjnych pomocy społecznej w postaci dodatku motywacyjnego na lata 2024-2027”.
Chodziło o pracowników zatrudnionych w ośrodkach pomocy społecznej, które z dniem 1 stycznia 2024 r. przekształciły się w centrum usług społecznych (CUS). Jak podkreślano w interpelacji, według programu placówki te nie mogły wykazać pracowników zatrudnionych na stanowiskach:
- koordynatora indywidualnych planów usług społecznych,
- organizatora usług społecznych,
- organizatora społeczności lokalnych.
Kogo obejmuje program dofinansowania wynagrodzeń
W odpowiedzi na interpelację wiceszefowa MRPiPS Katarzyna Nowakowska wskazała, kogo obejmuje rządowy program dofinansowania wynagrodzeń pracowników pomocy społecznej. Są to pracownicy zatrudnieni w jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej, którzy zostali uwzględnieni w statystyce resortowej (MRiPS-06 – Dział 2. Zatrudnienie w systemie pomocy społecznej).
Nowakowska wyjaśniła też, że wsparcie dotyczy pracowników realizujących zadania z zakresu pomocy społecznej m.in. w centrach usług społecznych w przypadku przekształcenia ośrodka pomocy społecznej w CUS na podstawie przepisów ustawy z dnia 19 lipca 2019 r. o realizowaniu usług społecznych przez centrum usług społecznych (Dz.U. z 2029 r. poz. 1818).
Pracownicy uprawnieni do otrzymania dodatku motywacyjnego
W przypadku CUS, uprawnieni do otrzymania dodatku motywacyjnego są przede wszystkim pracownicy zatrudnieni w zespole do spraw realizacji zadań z zakresu pomocy społecznej, w tym: dyrektor, zastępca dyrektora, kierownik działu, kierownik sekcji, świadczący pracę socjalną poza siedzibą jednostki, przeprowadzający rodzinne wywiady środowiskowe poza siedzibą jednostki, świadczący pracę socjalną i przeprowadzający rodzinne wywiady środowiskowe poza siedzibą jednostki, aspirant pracy socjalnej, konsultant, koordynator ds. komputeryzacji pomocy społecznej, radca prawny, pracownicy wykonujący usługi opiekuńcze, pracownicy wykonujący specjalistyczne usługi opiekuńcze, pracownicy wykonujący specjalistyczne usługi opiekuńcze dla osób z zaburzeniami psychicznymi, organizator pomocy społecznej.
Dodatek przysługuje również pracownikom socjalnym zatrudnionym w CUS, w tym:
- głównemu specjaliście pracy socjalnej;
- starszemu specjaliście pracy socjalnej – koordynatorowi;
- starszemu specjaliście pracy socjalnej; specjaliście pracy socjalnej;
- starszemu pracownikowi socjalnemu;
- pracownikowi socjalnemu;
- głównemu specjaliście będącemu pracownikiem socjalnym.
Prawo do dodatku mają też pozostali pracownicy zgodnie z wytycznymi określonymi w programie.
Ponadto w odpowiedzi na interpelację poselską przypomniano, że „Rada Ministrów wyszła naprzeciw oczekiwaniom blisko 200 tysięcy samorządowych pracowników, w tym pracowników systemu pomocy społecznej realizujących zadania wynikające z ustawy o pomocy społecznej pracujących w jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej. Wprowadzone rozwiązania są również znaczącą formą wsparcia samych samorządów w realizowanych przez nie zadaniach własnych i odpowiedzią na wieloletnie apele pracowników systemu pomocy społecznej”.