Praca 24, 25 i 26 grudnia 2024 r. (w święta Bożego Narodzenia) – czy należy się dzień wolny lub dodatkowe wynagrodzenie?

Aleksandra Rybak
rozwiń więcej
wigilia, boże narodzenie, praca w święto, dzień wolny, dodatkowe wynagrodzenie / Praca 24, 25 i 26 grudnia 2024 r. (w święta Bożego Narodzenia) – czy należy się dzień wolny lub dodatkowe wynagrodzenie? / Shutterstock

W przypadku pracy w święto, które jest dniem ustawowo wolnym od pracy – zgodnie z kodeksem pracy – pracownikowi przysługują określone prawa, chyba, że jest on zatrudniony w systemie czasu pracy, w którym praca jest świadczona wyłącznie w piątki, soboty, niedziele i właśnie w święta. Jakie prawa mają zatem – w tym roku – pracujący w wigilię, a jakie pracujący w pierwszy lub drugi dzień Bożego Narodzenia?

Praca 24 grudnia – czy należy się dzień wolny lub dodatkowe wynagrodzenie?

W tym roku – tj. w roku 2024 r. – za pracę w wigilię Bożego Narodzenia, czyli 24 grudnia 2024 r. – nie należy się inny dzień wolny od pracy ani dodatkowe wynagrodzenie, ponieważ nie jest to dzień ustawowo wolny od pracy, zgodnie z ustawą z dnia 18.01.1951 r. o dniach wolnych od pracy. Istnieje jednak duże prawdopodobieństwo, że ten stan rzeczy, zmieni się od przyszłego roku, w związku z procedowanym aktualnie projektem ustawy o zmianie ustawy o dniach wolnych od pracy oraz niektórych innych ustaw z dnia 24.10.2024 r. (druk sejmowy nr 777), który zakłada dodanie 24 grudnia (wigilii Bożego Narodzenia) – do katalogu dni ustawowo wolnych od pracy. W tym dniu, wolne mieliby również pracownicy placówek handlowych, ale zamiast dwóch niedziel handlowych poprzedzających pierwszy dzień Bożego Narodzenia – byłyby aż trzy niedziele handlowe poprzedzające wigilię. Zgodnie z projektem – ustawa miałaby wejść w życie 1 lutego 2025 r. Aktualnie, trafiła ona na biurko Prezydenta Andrzeja Dudy, który jednak wstrzymał się ze złożeniem pod nią swojego podpisu, gdyż jak wyjaśnił (w dniu 12 grudnia br.) – początkowo opowiadał się za tym, by Wigilia była dniem wolnym od pracy, jednak po wprowadzeniu do projektu parlamentarnej poprawki, polegającej na wprowadzeniu dla pracowników handlu dodatkowego dnia pracującego w postaci niedzieli przypadającej na trzy tygodnie przed wigilią – jego stosunek do ustawy uległ „niejakiemu zawieszeniu”, gdyż pracownicy ci – którzy dotychczas w wigilię pracowali krócej (bo do godz. 14) – we wprowadzoną dodatkową niedzielę handlową, będą musieli pracować w „normalnym” trybie, a zatem – zmiana ta, nie jest dla nich do końca korzystna.

Autopromocja

Jeżeli jednak finalnie ww. nowelizacja doczeka się podpisu Prezydenta i wejdzie w życie – wówczas – za pracę w wigilię Bożego Narodzenia, tj. 24 grudnia – pracodawca obowiązany będzie zapewnić pracownikowi inny dzień wolny od pracy w ciągu okresu rozliczeniowego, a jeżeli wykorzystanie dnia wolnego w tym terminie nie będzie możliwe – pracownikowi przysługiwać będzie dodatek do wynagrodzenia w wysokości 100% za każdą godzinę pracy w tym dniu.

Warto również, w tym miejscu, nadmienić, iż aktualnie – zgodnie z ustawą z dnia 10.01.2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni – w wigilię Bożego Narodzenia, tj. 24 grudnia – pracownicy handlu – co do zasady – nie mogą pracować dłużej niż do godz. 14. Stanowi o tym art. 8 ust. 1 ww. ustawy, zgodnie z którym:

  1. handel oraz wykonywanie czynności związanych z handlem, jak również

  2. powierzanie pracownikowi lub zatrudnionemu wykonywania pracy w handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem

– w dniu 24 grudnia, po godzinie 14.00,  są zakazane, z wyjątkiem przypadków określonych w art. 6 ww. ustawy (z którego wynika katalog placówek handlowych, w których nie obowiązuje zakaz handlu w niedzielę – np. na stacjach paliw, w placówkach handlowych, w których przeważająca działalność polega na handlu kwiatami lub w placówkach pocztowych, w których przeważająca działalność polega na świadczeniu usług pocztowych).

Jedyny przypadek, gdy – w obecnym stanie prawnym – 24 grudnia jest dla określonej grupy pracowników dniem wolnym od pracy i jest to zagwarantowane przez ustawę –  jest sytuacja, w której wigilia Bożego Narodzenia przypada w niedzielę – wówczas (z wyjątkiem ww. przypadków, wynikających z art. 6 ustawy z dnia 10.01.2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni) – w tym dniu, obowiązuje zakaz handlu oraz powierzania zatrudnionym pracownikom wykonywania pracy w handlu (zgodnie z art. 8 ust. 3 ww. ustawy). Za nieprzestrzeganie powyższego zakazu (jak również zakazu powierzania pracownikom pracy w wigilię, która nie przypada w niedzielę, po godz. 14) – pracodawcy grozi kara grzywny w wysokości od 1 tys. do nawet 100 tys. zł.

Na chwilę obecną – praca w wigilię Bożego Narodzenia pozostałych pracowników (tj. niebędących pracownikami handlu) – uzależniona jest natomiast niejako od woli pracodawcy. Pracodawca może bowiem np. zwolnić pracowników od wykonywania pracy lub skrócić godziny wykonywania pracy w dniu 24 grudnia. W obu powyższych przypadkach – pracodawca nakazując jednostronnie dzień wolny lub skrócenie czasu pracy – nie może jednak obniżyć wynagrodzenia pracowników za wykonywaną pracę. Jeżeli natomiast pracownik – w dniu 24 grudnia – zakończy pracę o wcześniejszej godzinie za zgodę pracodawcy, ale na swój wniosek – wówczas przysługiwać mu będzie wynagrodzenie wyłącznie za wykonaną pracę. Częstą praktyką w zakładach pracy jest również zamieszczanie przez pracodawców, w regulaminach wewnątrzzakładowych, postanowienia, iż 24 grudnia jest dniem wolnym od pracy, ale w zamian pracownicy muszą np. stawić się do pracy w inny dzień (a zatem – „odrobić” dodatkowy dzień wolny).  

Praca 25 grudnia – czy należy się dzień wolny lub dodatkowe wynagrodzenie?

25 grudnia, czyli pierwszy dzień Bożego Narodzenia – jest dniem ustawowo wolnym od pracy, zgodnie z art. 1 pkt 1 lit. l ustawy z dnia 10.01.2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni. 

Zgodnie z art. 151[10] kodeksu pracy – w święta (czyli również w dniu 25 grudnia), praca dozwolona jest wyłącznie:

  1. w razie konieczności prowadzenia akcji ratowniczej w celu ochrony życia lub zdrowia ludzkiego, ochrony mienia lub środowiska albo usunięcia awarii,

  2. w ruchu ciągłym,

  3. przy pracy zmianowej,

  4. przy niezbędnych remontach,

  5. w transporcie i w komunikacji,

  6. w zakładowych strażach pożarnych i w zakładowych służbach ratowniczych,

  7. przy pilnowaniu mienia lub ochronie osób,

  8. w rolnictwie i hodowli,

  9. przy wykonywaniu prac koniecznych ze względu na ich użyteczność społeczną i codzienne potrzeby ludności, w szczególności w:

    • zakładach świadczących usługi dla ludności,

    • gastronomii,

    • zakładach hotelarskich,

    • jednostkach gospodarki komunalnej,

    • zakładach opieki zdrowotnej i innych placówkach służby zdrowia przeznaczonych dla osób, których stan zdrowia wymaga całodobowych lub całodziennych świadczeń zdrowotnych,

    • jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej oraz jednostkach organizacyjnych wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej zapewniających całodobową opiekę oraz 

    • zakładach prowadzących działalność w zakresie kultury, oświaty, turystyki i wypoczynku,

  10. w stosunku do pracowników zatrudnionych w systemie czasu pracy, w którym praca jest świadczona wyłącznie w piątki, soboty, niedziele i święta, jak również

  11. przy wykonywaniu prac polegających na świadczeniu usług z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej, odbieranych poza terytorium Polski, jeżeli zgodnie z przepisami obowiązującymi odbiorcę usługi, dzień, który w Polsce jest dniem wolnym od pracy – u tego odbiorcy, jest dniem pracy.

Pracownikom, którzy będą wykonywać pracę w dniu 25 grudnia br. (z wyjątkiem pracowników, o których mowa w pkt 10 powyżej, tj. zatrudnionych w systemie czasu pracy, w którym praca jest świadczona wyłącznie w piątki, soboty, niedziele i święta) –  zgodnie z art. 151[11] kodeksu pracy – pracodawca obowiązany jest zapewnić w zamian inny dzień wolny od pracy w ciągu okresu rozliczeniowego. Jeżeli natomiast wykorzystanie dnia wolnego w tym terminie nie jest możliwe – pracownikowi przysługiwać będzie dodatek do wynagrodzenia w wysokości 100 proc. za każdą godzinę pracy w święto.

Praca 26 grudnia – czy należy się dzień wolny lub dodatkowe wynagrodzenie?

26 grudnia, czyli drugi dzień Bożego Narodzenia – zgodnie z art. 1 pkt 1 lit. m ustawy z dnia 10.01.2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni – również jest dniem ustawowo wolnym od pracy

W tym dniu, obowiązują zatem dokładnie takie same zasady dotyczące wykonywania pracy, jak w dniu 25 grudnia. Pracownikom, którzy będą wykonywać pracę w dniu 26 grudnia br. (z wyjątkiem pracowników, zatrudnionych w systemie czasu pracy, w którym praca jest świadczona wyłącznie w piątki, soboty, niedziele i święta) –  zgodnie z art. 151[11] kodeksu pracy – pracodawca obowiązany jest zatem zapewnić w zamian inny dzień wolny od pracy w ciągu okresu rozliczeniowego. Jeżeli natomiast wykorzystanie dnia wolnego w tym terminie nie jest możliwe – pracownikowi przysługiwać będzie dodatek do wynagrodzenia w wysokości 100 proc. za każdą godzinę pracy w święto.

Podstawa prawna:

  • Ustawa z dnia 18.01.1951 r. o dniach wolnych od pracy (t.j. Dz.U. z 2020 r., poz. 1920)

  • Ustawa z dnia 10.01.2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni (t.j. Dz.U. z 2024 r., poz. 449)

  • Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 2023 r., poz. 1465 z późn. zm.)

Kadry
Jaka będzie maksymalna temperatura w pomieszczeniach pracy? Jest projekt rozporządzenia
18 gru 2024

Obecnie obowiązujące przepisy w zakresie bhp określają minimalne temperatury, w których praca nie może być wykonywana. W przepisach brakuje natomiast określenia temperatury maksymalnej. Projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie ogólnych przepisów bhp ma na celu uregulowanie maksymalnej temperatury zarówno w pomieszczeniu pracy, jak i przy pracy wykonywanej na otwartej przestrzeni.

Dodatek za pracę w nocy w grudniu 2024 roku
18 gru 2024

5,38 zł to wysokość dodatku za pracę w nocy w grudniu 2024 roku. Dodatek jest niższy niż w listopadzie dokładnie o 28 groszy. Jak liczy się wynagrodzenie za pracę w porze nocnej? W jakich godzinach jest pora nocna?

ZUS wypłaci emerytury i renty przed Bożym Narodzeniem. W Wigilię obsługa klientów potrwa krócej
18 gru 2024

Seniorzy, których termin płatności emerytury wypada 25 grudnia, nie muszą się martwić, że zostaną bez pieniędzy na święta. Świadczenie otrzymają przed Bożym Narodzeniem.

ZUS: 44 tys. dzieci bez prawa do rodzinnego kapitału opiekuńczego. Rodzice muszą zwrócić nadpłacone świadczenia
18 gru 2024

ZUS uchylił prawo do rodzinnego kapitału opiekuńczego na 44 tys. dzieci. Ma to związek z przyznaniem prawa do jednego ze świadczeń z programu Aktywny Rodzic. Nadpłaconą kwotę trzeba zwrócić do ZUS w ratach lub poprzez jednorazową wpłatę.

Czy wakacje składkowe liczą się do emerytury? Czy to pomoc de minimis?
17 gru 2024

Wniosek o wakacje składkowe złożony w grudniu 2024 r. dotyczy zwolnienia za styczeń 2025 r. Czy wakacje składkowe liczą się do emerytury? Czy to pomoc de minimis?

Oszczędzanie na emeryturze - po przejściu na emeryturę nadal można oszczędzać w PPK
17 gru 2024

Ukończenie 60. roku życia przez uczestnika PPK powoduje, że może on rozpocząć wypłatę środków z rachunku PPK na korzystniejszych zasadach niż przed osiągnięciem tego wieku. Jeżeli uczestnik PPK w wieku 60+ nie skorzystał z tego uprawnienia i nadal pracuje, na jego rachunek PPK wpływają nowe wpłaty do tego programu.

Posypią się sprawy w sądach pracy, bo pracownikowi łatwiej będzie udowodnić to naruszenie jego praw [ujawniono założenia zmian KP]
17 gru 2024

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało projekt ustawy w sprawie zmiany ustawowych przesłanek mobbingu, jego przeciwdziałania oraz konsekwencji jego akceptowania i stosowania. Resort pracy podkreśla, że definicja mobbingu nie była zmieniana ani ulepszana od 21 lat (sic!). Koniec ze społecznym przyzwoleniem na poniżanie innych w miejscu pracy. Sądy pracy będą miały co robić, bo aktualnie spraw o mobbing nie ma tak dużo, bo ciężko jest go udowodnić.

Wakacje składkowe. ZUS wysyła informacje dla przedsiębiorców
17 gru 2024

Przedsiębiorcy, którzy złożyli wnioski o wakacje składkowe, otrzymują na swoje profile na PUE/eZUS korespondencję w sprawie złożonego wniosku. Większość otrzymała informację o wszczęciu postępowania administracyjnego.

Urlop wypoczynkowy – czy pracodawca może odmówić?
17 gru 2024

Czy pracodawca może odmówić urlopu wypoczynkowego? Czy urlopu po macierzyńskim lub w okresie wypowiedzenia jest dozwolony? Kiedy zgodnie z Kodeksem pracy można odwołać pracownika z urlopu i przesunąć termin urlopu?

Nowe podejście do podróży służbowych - pokolenie Z zmienia zasady gry
17 gru 2024

Jak pokazuje najnowszy raport opublikowany na Fortune.com oraz dane z Global Rescue Winter Traveler Sentiment and Safety Survey, branża podróży biznesowych odzyskuje swoją dawną dynamikę, a liczba rezerwacji podróży służbowych wzrasta, podczas gdy na znaczeniu tracą spotkania wirtualne. Pokolenie Z wyraża coraz większe zainteresowanie podróżami służbowymi, widząc w nich kluczowy element rozwoju kariery. Mimo to nie wszyscy pracownicy mają równe szanse na skorzystanie z tej możliwości.

pokaż więcej
Proszę czekać...