Nowelizacja Kodeksu pracy wprowadzi rewolucyjne zmiany. Staż pracy będzie obliczany zupełnie inaczej. Wzrosną obciążenia pracodawców

Tomasz Kowalski
rozwiń więcej
staż pracy okres zatrudnienia umowa zlecenia umowa cywilnoprawna działalność gospodarcza służba pracodawca pracownik nowelizacja kodeks pracy / Nowelizacja Kodeksu pracy wprowadzi rewolucyjne zmiany. Staż pracy będzie obliczany zupełnie inaczej. Wzrosną obciążenia pracodawców / Shutterstock

Od 2026 r. zmienią się zasady ustalania stażu pracy. W projekcie nowelizacji Kodeksu pracy, przygotowywanej przez MRPiPS, do okresu zatrudnienia wliczane będą nie tylko okresy świadczenia pracy na podstawie umów o pracę, ale także okresy wykonywania umów zlecenia czy prowadzenia działalności pozarolniczej. Również okresy służby będą wliczane do okresu pracy.

Do stażu pracy będą wliczane umowy zlecenia

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowuje zmianę zasad obliczania stażu pracy pracowników. Zakłada się, że zmiany przepisów wejdą w życie od 1 stycznia 2026 r.

Autopromocja

W projekcie nowelizacji Kodeksu pracy założono, że do stażu pracy będą wliczane okresy: 

  • wykonywania przez osoby fizyczne umowy zlecenia lub innych umów o świadczenie usług, do których zgodnie z ustawą – Kodeks cywilny stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, 
  • wykonywania przez osoby fizyczne umowy agencyjnej,
  • pozostawania osobą współpracującą z osobami, o których mowa w poprzednich punktach, 
  • pozostawania przez osobę fizyczną członkiem rolniczej spółdzielni produkcyjnej, 
  • pozostawania przez osobę fizyczną członkiem spółdzielni kółek rolniczych.

Powyższe okresy będą potwierdzane zaświadczeniem wydanym przez ZUS o opłaceniu za dany okres składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe lub wypadkowe z danego tytułu.

Pozarolnicza działalność będzie wliczana do okresu zatrudnienia

Do okresu zatrudnienia pracownika będą wliczane także okresy prowadzenia przez osobę fizyczną pozarolniczej działalności w rozumieniu ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Będzie to dotyczyło:

  • osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą; 
  • twórców i artystów; 
  • osób prowadzących działalność w zakresie wolnego zawodu;
  • wspólników jednoosobowych spółek z ograniczoną odpowiedzialnością oraz wspólników spółki jawnej, komandytowej lub partnerskiej; 
  • akcjonariuszy prostych spółek akcyjnych, wnoszących do spółki wkład, którego przedmiotem jest świadczenie pracy lub usług; 
  • komplementariuszy w spółkach komandytowo-akcyjnych;
  • osób prowadzących publiczną lub niepubliczną szkołę, inne formy wychowania przedszkolnego, placówkę lub ich zespół.

Do stażu pracy wliczane będą okresy pozostawania osobą współpracującą z osobą prowadzącą pozarolniczą działalność, za które zostały opłacone składki na ubezpieczenia emerytalne, rentowe lub wypadkowe.

Okresy prowadzenia pozarolniczej działalności będą musiały być potwierdzone przez ZUS zaświadczeniem o podleganiu ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym.

Okresy służby też będą wliczane do stażu pracy

Projekt nowelizacji Kodeksu pracy zakłada również wliczanie do stażu pracy okresów służby w: 

  • Policji, 
  • Urzędzie Ochrony Państwa, 
  • Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, 
  • Agencji Wywiadu, 
  • Służbie Kontrwywiadu Wojskowego, 
  • Służbie Wywiadu Wojskowego, 
  • Centralnym Biurze Antykorupcyjnym, 
  • Biurze Ochrony Rządu, 
  • Służbie Ochrony Państwa, 
  • Służbie Więziennej, 
  • Straży Granicznej, 
  • Państwowej Straży Pożarnej,
  • Straży Marszałkowskiej,
  • Służbie Celno-Skarbowej.

Pracodawcy będą musieli ponosić wyższe koszty

Zgodnie z obecnymi przepisami do stażu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze, wlicza się zatrudnienie wyłącznie w ramach stosunku pracy. Mają one wpływ na tzw. ogólny staż pracy oraz zakładowy staż pracy. 

W opinii ekspertów organizacji Pracodawcy RP nowe zasady naliczania stażu pracy zwiększą uprawnienia pracowników, a tym samym będą stanowiły pewne obciążenie dla pracodawców. Przede wszystkim wpłyną na zwiększenie wymiaru urlopu wypoczynkowego wielu pracowników. Co więcej, zmiany w przepisach wpłyną także na prawo do odprawy, emerytury, nagrody jubileuszowej, dodatek stażowy, a także wydłużenie okresu wypowiedzenia. Wymiar urlopu wypoczynkowego zwiększy się w przypadku wielu pracowników o 6 dni rocznie, ponieważ w przypadku stażu pracy wynoszącego co najmniej 10 lat wymiar urlopu wypoczynkowego zwiększa się z 20 do 26 dni. Pracodawcy będą musieli także ponosić większe koszty odpraw.

Kadry
SN: Jeżeli ZUS nie przyznał renty, to powinien przyznać rentę szkoleniową
04 gru 2024

Uchwała składu 7 sędziów Sądu Najwyższego z dnia 27 listopada 2024 r. dotyczy problemu, co należy zrobić jak osoba poszkodowana w wypadku stara się o rentę z tytułu niezdolności do pracy, a z okoliczności sprawy wynika, że powinna taka osoba zmienić kwalifikacje zawodowe i otrzymać rentę szkoleniową. ZUS jednak nie przyznaje tej renty.

Wigilia dniem wolnym od pracy: Czy to nam się opłaca?
04 gru 2024

Jakie będą koszty wprowadzenia dnia wolnego od pracy w Wigilię? Ministerstwo Finansów przeprowadziło analizę i oszacowało koszty wprowadzenia nowego dnia wolnego – wyniosą one miliardy złotych, zwiększy się też bezrobocie.

ZUS umorzy składki płatnikom. Wkrótce będzie można złożyć wniosek
04 gru 2024

ZUS przypomina o możliwości umorzenia składek niektórym płatnikom. Umorzeniu będą podlegały należności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy, FGŚP lub na FEP.

Nowelizacja Kodeksu pracy wprowadzi rewolucyjne zmiany. Staż pracy będzie obliczany zupełnie inaczej. Wzrosną obciążenia pracodawców
04 gru 2024

Od 2026 r. zmienią się zasady ustalania stażu pracy. W projekcie nowelizacji Kodeksu pracy, przygotowywanej przez MRPiPS, do okresu zatrudnienia wliczane będą nie tylko okresy świadczenia pracy na podstawie umów o pracę, ale także okresy wykonywania umów zlecenia czy prowadzenia działalności pozarolniczej. Również okresy służby będą wliczane do okresu pracy.

Żołnierze formalnie z podwyżką 5%. Ale wciąż z czterokrotną podwyżką stawki dziennej
04 gru 2024

Żołnierze w 2025 r. tylko z podwyżką 5%. Ale wciąż z czterokrotną podwyżką stawki dziennej za dzień służby na granicy z Białorusią czy zadaniami związanymi z klęskami żywiołowymi. I wyższym świadczeniem mieszkaniowym. Być może rozszerzony będzie dodatek za wysługę lat.

Wigilia dniem wolnym od pracy? Poprawki do nowelizacji odrzucone
04 gru 2024

W tym roku Wigilia nie będzie dniem wolnym od pracy. Komisje senackie poparły ustawę ustanawiającą Wigilię dniem wolnym od 2025 r., ale odrzuciły poprawki do nowelizacji zmierzające do wprowadzenia 24 grudnia jako dnia wolnego już od 2024 r.

2025: Kiedy pracownik dostanie płatny dzień wolny za święto w sobotę
03 gru 2024

Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w dniu innym niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. Czy oznacza to, że za święto przypadające w sobotę należy udzielić innego dnia wolnego od pracy? Czy w 2025 r. będą święta w sobotę?

Opieka 75+: MRPiPS zapewnia, że program będzie kontynuowany w 2025 r.
03 gru 2024

Program „Opieka 75+” w 2025 r. będzie kontynuowany – zapewnia Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Celem programu jest zwiększenie dostępności do usług opiekuńczych, w tym specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób w wieku 75 lat i więcej. Planowane jest doprecyzowanie niektórych założeń programu.

Cyfryzacja HR: E-podpis ułatwia dostosowanie się do nowych przepisów
03 gru 2024

Od 1 stycznia 2025 r. zmieni się minimalne wynagrodzenie za pracę. Dla działów HR oznacza to konieczność podpisania w krótkim czasie wielu aneksów do umów o pracę. Najnowsze badania przeprowadzone przez KIR pokazują, że e-podpis może znacząco usprawnić pracę kadrowców.

Czy 1 grudnia to niedziela handlowa?
29 lis 2024

Czy 1 grudnia to niedziela handlowa? Czy w najbliższą niedzielę zrobimy zakupy? 

pokaż więcej
Proszę czekać...