Od 2026 r. zmienią się zasady ustalania stażu pracy. W projekcie nowelizacji Kodeksu pracy, przygotowywanej przez MRPiPS, do okresu zatrudnienia wliczane będą nie tylko okresy świadczenia pracy na podstawie umów o pracę, ale także okresy wykonywania umów zlecenia czy prowadzenia działalności pozarolniczej. Również okresy służby będą wliczane do okresu pracy.
- Do stażu pracy będą wliczane umowy zlecenia
- Pozarolnicza działalność będzie wliczana do okresu zatrudnienia
- Okresy służby też będą wliczane do stażu pracy
- Pracodawcy będą musieli ponosić wyższe koszty
Do stażu pracy będą wliczane umowy zlecenia
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowuje zmianę zasad obliczania stażu pracy pracowników. Zakłada się, że zmiany przepisów wejdą w życie od 1 stycznia 2026 r.
W projekcie nowelizacji Kodeksu pracy założono, że do stażu pracy będą wliczane okresy:
- wykonywania przez osoby fizyczne umowy zlecenia lub innych umów o świadczenie usług, do których zgodnie z ustawą – Kodeks cywilny stosuje się przepisy dotyczące zlecenia,
- wykonywania przez osoby fizyczne umowy agencyjnej,
- pozostawania osobą współpracującą z osobami, o których mowa w poprzednich punktach,
- pozostawania przez osobę fizyczną członkiem rolniczej spółdzielni produkcyjnej,
- pozostawania przez osobę fizyczną członkiem spółdzielni kółek rolniczych.
Powyższe okresy będą potwierdzane zaświadczeniem wydanym przez ZUS o opłaceniu za dany okres składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe lub wypadkowe z danego tytułu.
Pozarolnicza działalność będzie wliczana do okresu zatrudnienia
Do okresu zatrudnienia pracownika będą wliczane także okresy prowadzenia przez osobę fizyczną pozarolniczej działalności w rozumieniu ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Będzie to dotyczyło:
- osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą;
- twórców i artystów;
- osób prowadzących działalność w zakresie wolnego zawodu;
- wspólników jednoosobowych spółek z ograniczoną odpowiedzialnością oraz wspólników spółki jawnej, komandytowej lub partnerskiej;
- akcjonariuszy prostych spółek akcyjnych, wnoszących do spółki wkład, którego przedmiotem jest świadczenie pracy lub usług;
- komplementariuszy w spółkach komandytowo-akcyjnych;
- osób prowadzących publiczną lub niepubliczną szkołę, inne formy wychowania przedszkolnego, placówkę lub ich zespół.
Do stażu pracy wliczane będą okresy pozostawania osobą współpracującą z osobą prowadzącą pozarolniczą działalność, za które zostały opłacone składki na ubezpieczenia emerytalne, rentowe lub wypadkowe.
Okresy prowadzenia pozarolniczej działalności będą musiały być potwierdzone przez ZUS zaświadczeniem o podleganiu ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym.
Okresy służby też będą wliczane do stażu pracy
Projekt nowelizacji Kodeksu pracy zakłada również wliczanie do stażu pracy okresów służby w:
- Policji,
- Urzędzie Ochrony Państwa,
- Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego,
- Agencji Wywiadu,
- Służbie Kontrwywiadu Wojskowego,
- Służbie Wywiadu Wojskowego,
- Centralnym Biurze Antykorupcyjnym,
- Biurze Ochrony Rządu,
- Służbie Ochrony Państwa,
- Służbie Więziennej,
- Straży Granicznej,
- Państwowej Straży Pożarnej,
- Straży Marszałkowskiej,
- Służbie Celno-Skarbowej.
Pracodawcy będą musieli ponosić wyższe koszty
Zgodnie z obecnymi przepisami do stażu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze, wlicza się zatrudnienie wyłącznie w ramach stosunku pracy. Mają one wpływ na tzw. ogólny staż pracy oraz zakładowy staż pracy.
W opinii ekspertów organizacji Pracodawcy RP nowe zasady naliczania stażu pracy zwiększą uprawnienia pracowników, a tym samym będą stanowiły pewne obciążenie dla pracodawców. Przede wszystkim wpłyną na zwiększenie wymiaru urlopu wypoczynkowego wielu pracowników. Co więcej, zmiany w przepisach wpłyną także na prawo do odprawy, emerytury, nagrody jubileuszowej, dodatek stażowy, a także wydłużenie okresu wypowiedzenia. Wymiar urlopu wypoczynkowego zwiększy się w przypadku wielu pracowników o 6 dni rocznie, ponieważ w przypadku stażu pracy wynoszącego co najmniej 10 lat wymiar urlopu wypoczynkowego zwiększa się z 20 do 26 dni. Pracodawcy będą musieli także ponosić większe koszty odpraw.