Pomoc domowa pracuje na czarno

Pomoc domowa najczęściej pracuje dorywczo. Jeśli legalnie to na umowę zlecenie. Niektóre gosposie zakładają własną działalność gospodarczą. Często jednak zatrudniane są na czarno. Resort pracy zapowiadał, że przygotuje odpowiedni projekt ustawy mający wyciągnąć gosposie z szarej strefy.

Polacy coraz chętniej zatrudniają pomoc przy domowych porządkach. Korzystanie z usług sprzątania czy mycia okien przestaje być ekstrawagancją dostępną tylko dla najbogatszych. Gosposie pracujące i mieszkające przy rodzinie to rzadkość. Najczęściej pracują dorywczo. Jeśli legalnie to na umowę zlecenie. Niektóre zakładają własną działalność gospodarczą. Często jednak zatrudniane są na czarno.

Autopromocja

Zobacz serwis: Umowy cywilnoprawne

Resort pracy zapowiadał, że przygotuje odpowiedni projekt ustawy mający wyciągnąć gosposie z szarej strefy, ale nie jest on jeszcze gotowy. Opracowujący go wiceminister pracy Jacek Męcina unika rozmowy na ten temat. Tymczasem, jak mówi IAR Jeremi Mordasewicz z Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan, w żadnym europejskim kraju nie poradzono sobie dobrze z zatrudnianiem pomocy domowych. W sytuacji, kiedy chcemy gromadzić składki emerytalne, ubezpieczyć się na wypadek choroby, musimy zapłacić wyższe podatki.

Zobacz również serwis: Ubezpieczenia

Inna rozmówczyni IAR, Katarzyna Gurszyńska z firmy Randstad, zwraca uwagę na nasze przyzwyczajenia przy zatrudnianiu domowych pomocy. Korzystamy najczęściej z osób poleconych przez znajomych czy rodzinę. Wyciągnięcie gospoś z szarej strefy byłoby z pewnością korzystne dla rynku pracy, jednak podpisywanie umów będzie niechętnie przyjmowane przez osoby zatrudniane.

Z danych GUS wynika, że w roku 2007 legalnie pracowało 300 tysięcy pań w charakterze pomocy domowych. Teraz nikt nie szacuje, ile ich jest.

Kadry
Boże Ciało - kolejny długi weekend w maju
06 maja 2024

Boże Ciało kiedy wypada? Czy w Boże Ciało sklepy są otwarte? Czy w Boże Ciało trzeba iść do kościoła? Kiedy wypadają Zielone Świątki? Czy w Zielone Świątki sklepy są otwarte? Czy w Zielone Świątki trzeba iść do kościoła? Maj 2024 r. ma 20 dni roboczych. W maju licząc z niedzielami, sobotami i świętami jest aż 11 dni wolnych od pracy. Ponadto w maju wypadają aż 4 święta ustawowo wolne od pracy, tj. 1 maja, 3 maja, 19 maja (z tym, że jest to niedziela) i 30 maja - Boże Ciało.

To ważny obowiązek każdego rodzica. Jak i kiedy zgłosić dziecko do ubezpieczenia zdrowotnego?
06 maja 2024

Zgłoszenie dziecka do ubezpieczenia zdrowotnego to obowiązek każdego rodzica. Dziecko, jako członek rodziny, może być objęte ubezpieczeniem zdrowotnym do ukończenia 18 lat, a jeżeli kontynuuje naukę - do 26 roku życia. W przypadku dzieci z niepełnosprawnością, możliwe jest ubezpieczenie bez ograniczeń wiekowych.

MRPiPS: Rekordowo niskie bezrobocie w Polsce
06 maja 2024

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zasypuje nas dobrymi wiadomościami. Właśnie resort pracy pochwalił się najniższym bezrobociem w Unii Europejskiej.

Odpis na ZFŚS: Zbliża się termin przekazania I raty za 2024 r. Ile to będzie?
06 maja 2024

Zbliża się termin wpłaty I raty odpisu na ZFŚS, należnej za 2024 r. Pracodawca powinien przekazać kwotę stanowiącą co najmniej 75% równowartości odpisu.

Czas pracy niepełnosprawnych 2024
06 maja 2024

Czas pracy pracowników niepełnosprawnych w 2024 roku jest niższy od standardowego. Normy godzin pracy osoby niepełnosprawnej określa nie Kodeks pracy, lecz ustawa o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Ile pracują dziennie i tygodniowo niepełnosprawni?

Najbardziej atrakcyjne miejsca pracy w Polsce 2024 [BADANIE]
06 maja 2024

Najbardziej atrakcyjne miejsca pracy w Polsce w 2024 roku według badania Randstad - poznaj top 3! Dlaczego pracownicy wybierają właśnie te branże? Czego szukają na rynku pracy?

W maju 2024 r. ogromna liczba Polaków otrzyma pisma z ZUS. Co jest w tych listach?
06 maja 2024

ZUS wysyła pisma do 8 mln Polaków. Sprawdź, kto je otrzyma i jakie informacje zawierają listy z maja 2024 r.

Elektroniczne akta osobowe pracowników 2024 - jak prowadzić? Obowiązki informacyjne pracodawca – pracownik. Jak długo trzeba przechowywać dokumentację pracowniczą?
06 maja 2024

Co trzeba wiedzieć o elektronicznych aktach osobowych pracowników? Jakie są zasady prowadzenia dokumentacji pracowniczej? Jak długo trzeba przechowywać akta?

NIK skontrolował ZUS: problemy z egzekucją składek i przeciwdziałaniem ich przedawnieniu
06 maja 2024

Zdaniem Najwyższej Izby Kontroli, działania ZUS w zakresie dochodzenia składek i udzielania ulg w ich pobieraniu w latach 2019-2022, co do zasady, były prowadzone prawidłowo, jednak - zwłaszcza jeżeli chodzi o prawidłowość i terminowość realizowanych zadań - nie były one w pełni skuteczne.

ZUS: dwie ważne decyzje w jednej kopercie; emeryci i renciści otrzymają w maju list
06 maja 2024

W ciągu najbliższych dni i tygodni (do końca maja) emeryci i renciści otrzymają list z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.  W jednej kopercie znajdą oni dwie decyzje - o marcowej waloryzacji oraz o dodatkowym świadczeniu rocznym czyli tzw. trzynastce.

pokaż więcej
Proszę czekać...