Polacy źle oceniają sytuację na rynku pracy

74 proc. Polaków źle ocenia sytuację na rynku pracy; spośród nich 24 proc. uważa, że jest ona bardzo zła, 4 proc. ocenia ją jako dobrą, a 18 proc. twierdzi, że nie jest ani dobra, ani zła - wynika z opublikowanych badań CBOS.

Jak podkreślają autorzy badania, od poprzedniego sondażu przeprowadzonego w marcu ub. roku opinie na ten temat uległy minimalnym zmianom. Wówczas sytuację na ryku pracy źle oceniło 75 proc. ankietowanych, w tym 21 proc. uznało, że jest ona bardzo zła. 6 proc. respondentów uważało rok temu, że sytuacja na rynku pracy jest dobra, a 16 proc. twierdziło, że nie jest ani dobra, ani zła.

Autopromocja

W tegorocznym badaniu negatywne opinie na temat rynku pracy w Polsce przeważały we wszystkich grupach społeczno-demograficznych. Najczęściej niezadowolenie wyrażają renciści (87 proc. opinii negatywnych), bezrobotni (86 proc.), osoby w wieku 55-64 lat (85 proc.), badani źle oceniający swoją sytuację materialną (85 proc.),mieszkańcy miast liczących 20-100 tys. ludności (83 proc.) oraz respondenci uzyskujący najniższe dochody per capita (82 proc.).

Polacy przeciwni podnoszeniu wieku emerytalnego >>

Nieco lepiej sprawy dotyczące zatrudnienia oceniają przedstawiciele kadry kierowniczej i specjaliści wyższego szczebla (10 proc. pozytywnych opinii), pracownicy usług (9 proc.), badani w wieku 18-24 lata (9 proc.), mieszkańcy największych miast, osoby uzyskujące najwyższe dochody w przeliczeniu na osobę w gospodarstwie domowym oraz wyrażające zadowolenie ze swojej sytuacji materialnej (po 8 proc.).

CBOS zwraca uwagę, że od marca ub. roku w zasadzie nie zmieniły się przewidywania dotyczące rozwoju sytuacji na rynku pracy w najbliższym roku. 37 proc. ankietowanych (wzrost o 2 pkt proc.) przewiduje, że będzie się ona nadal pogarszać, 45 proc. jest zdania, że w ciągu roku sytuacja się nie zmieni. Optymiści, którzy uważają, że na rynku pracy będzie lepiej, stanowili 11 proc. badanych - podobnie jak w marcu ub. roku.

Pesymizm w przewidywaniach dotyczących zmian na krajowym rynku pracy dominuje wśród pracowników administracyjno-biurowych (52 proc. spodziewa się pogorszenia), prywatnych przedsiębiorców (46 proc.), osób o dochodach per capita 500-750 zł (45 proc.), wśród najstarszych badanych (43 proc.). Poprawy sytuacji, stosunkowo częściej niż inni, oczekują najmłodsi badani (18 proc.), w tym zwłaszcza uczniowie i studenci (25 proc.), a także pracownicy usług (21 proc.), osoby zadowolone ze swojej sytuacji materialnej (17 proc.) oraz robotnicy niewykwalifikowani (15 proc.).

Rośnie sektor pracy tymczasowej >>

Na pytanie, czy na lokalnym rynku pracy można znaleźć zatrudnienie, 45 proc. respondentów odpowiedziało, że trudno, a 30 proc., że można, ale to praca nieodpowiednia do kwalifikacji. 19 proc. ocenia, że nie ma żadnej pracy, natomiast 2 proc. uważa, że odpowiednie zajęcie można znaleźć bez problemów.

Autorzy badania odnotowują, że od wielu miesięcy na w miarę zbliżonym poziomie utrzymuje się poczucie zagrożenia bezrobociem. 32 badanych, którzy mają pracę, obawia się jej utraty (od lutego br. spadek o 2 pkt proc.), w tym 7 proc. bardzo poważnie liczy się z taką ewentualnością. 64 proc. zatrudnionych (wzrost o 2 pkt proc.) nie boi się bezrobocia, w tym 23 proc. (spadek o 3 pkt proc.) to osoby niemal pewne utrzymania swojego miejsca pracy.

Badanie przeprowadzono 8-14 marca br. na reprezentatywnej próbie losowej 1015 dorosłych mieszkańców Polski.

Wszystkie zmiany prawa w jednym miejscu: www.zmianyprawa.infor.pl >>

Kadry
Boże Ciało - kolejny długi weekend w maju
06 maja 2024

Boże Ciało kiedy wypada? Czy w Boże Ciało sklepy są otwarte? Czy w Boże Ciało trzeba iść do kościoła? Kiedy wypadają Zielone Świątki? Czy w Zielone Świątki sklepy są otwarte? Czy w Zielone Świątki trzeba iść do kościoła? Maj 2024 r. ma 20 dni roboczych. W maju licząc z niedzielami, sobotami i świętami jest aż 11 dni wolnych od pracy. Ponadto w maju wypadają aż 4 święta ustawowo wolne od pracy, tj. 1 maja, 3 maja, 19 maja (z tym, że jest to niedziela) i 30 maja - Boże Ciało.

To ważny obowiązek każdego rodzica. Jak i kiedy zgłosić dziecko do ubezpieczenia zdrowotnego?
06 maja 2024

Zgłoszenie dziecka do ubezpieczenia zdrowotnego to obowiązek każdego rodzica. Dziecko, jako członek rodziny, może być objęte ubezpieczeniem zdrowotnym do ukończenia 18 lat, a jeżeli kontynuuje naukę - do 26 roku życia. W przypadku dzieci z niepełnosprawnością, możliwe jest ubezpieczenie bez ograniczeń wiekowych.

MRPiPS: Rekordowo niskie bezrobocie w Polsce
06 maja 2024

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zasypuje nas dobrymi wiadomościami. Właśnie resort pracy pochwalił się najniższym bezrobociem w Unii Europejskiej.

Odpis na ZFŚS: Zbliża się termin przekazania I raty za 2024 r. Ile to będzie?
06 maja 2024

Zbliża się termin wpłaty I raty odpisu na ZFŚS, należnej za 2024 r. Pracodawca powinien przekazać kwotę stanowiącą co najmniej 75% równowartości odpisu.

Czas pracy niepełnosprawnych 2024
06 maja 2024

Czas pracy pracowników niepełnosprawnych w 2024 roku jest niższy od standardowego. Normy godzin pracy osoby niepełnosprawnej określa nie Kodeks pracy, lecz ustawa o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Ile pracują dziennie i tygodniowo niepełnosprawni?

Najbardziej atrakcyjne miejsca pracy w Polsce 2024 [BADANIE]
06 maja 2024

Najbardziej atrakcyjne miejsca pracy w Polsce w 2024 roku według badania Randstad - poznaj top 3! Dlaczego pracownicy wybierają właśnie te branże? Czego szukają na rynku pracy?

W maju 2024 r. ogromna liczba Polaków otrzyma pisma z ZUS. Co jest w tych listach?
06 maja 2024

ZUS wysyła pisma do 8 mln Polaków. Sprawdź, kto je otrzyma i jakie informacje zawierają listy z maja 2024 r.

Elektroniczne akta osobowe pracowników 2024 - jak prowadzić? Obowiązki informacyjne pracodawca – pracownik. Jak długo trzeba przechowywać dokumentację pracowniczą?
06 maja 2024

Co trzeba wiedzieć o elektronicznych aktach osobowych pracowników? Jakie są zasady prowadzenia dokumentacji pracowniczej? Jak długo trzeba przechowywać akta?

NIK skontrolował ZUS: problemy z egzekucją składek i przeciwdziałaniem ich przedawnieniu
06 maja 2024

Zdaniem Najwyższej Izby Kontroli, działania ZUS w zakresie dochodzenia składek i udzielania ulg w ich pobieraniu w latach 2019-2022, co do zasady, były prowadzone prawidłowo, jednak - zwłaszcza jeżeli chodzi o prawidłowość i terminowość realizowanych zadań - nie były one w pełni skuteczne.

ZUS: dwie ważne decyzje w jednej kopercie; emeryci i renciści otrzymają w maju list
06 maja 2024

W ciągu najbliższych dni i tygodni (do końca maja) emeryci i renciści otrzymają list z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.  W jednej kopercie znajdą oni dwie decyzje - o marcowej waloryzacji oraz o dodatkowym świadczeniu rocznym czyli tzw. trzynastce.

pokaż więcej
Proszę czekać...