Praca zdalna i hybrydowa w sektorze IT

Praca zdalna i hybrydowa w sektorze IT / Shutterstock
Czy upowszechnienie pracy zdalnej i hybrydowej ma wpływ na zatrudnienie w branży IT? Jak wygląda krakowski rynek pracy w branży IT? Sprawdź wyniki raportu "Krakow IT Market Report"!

Upowszechnienie się pracy zdalnej i hybrydowej sprawiło, że potencjalna pula pracowników do zatrudnienia przez działające w Krakowie firmy IT zwiększyła się z 50 tys. do 300 tys. specjalistów z całej Polski – wskazuje raport o rynku IT w Krakowie.

Autopromocja

Zdaniem autorów raportu zmiana na rynku pracy IT związana z pracą zdalną i hybrydową jest ogromną szansą dla rozwoju Krakowa. Firmy z sektora IT łącznie zatrudniają obecnie w stolicy Małopolski prawie 50 tys. specjalistów.

Tegoroczny raport "Krakow IT Market Report" został opracowany przez firmę konsultingową Motife oraz stowarzyszenie Aspire zrzeszające spółki z sektora biznesowo-technologicznego w Krakowie.

Praca zdalna i hybrydowa a wzrost zatrudnienia

Wśród głównych wniosków raportu znalazło się stwierdzenie, że praca zdalna i hybrydowa zwiększyła potencjalną pulę pracowników do zatrudnienia z 50 tys. do 300 tys. profesjonalistów z branży IT z całej Polski.

"W czasach ogromnego zapotrzebowania na technologiczne talenty taka wiadomość zupełnie zmienia reguły gry" - ocenił prezes Motife Michał Piątkowski.

Zdaniem Andrew Hallama, szefa stowarzyszenia Aspire, upowszechnienie się pracy zdalnej jest ogromną szansą dla rozwoju Krakowa jako hubu technologicznego dla firm chcących rozbudowywać swoje biznesy.

Branża IT otwarta dla pracowników z Ukrainy

Raport wskazuje, że krakowskie spółki IT za swój cel w 2022 roku obrały rekrutację pracowników z Ukrainy, przyjmując do pracy zarówno ukraińskich pracowników, jak i całe korporacje.

Jak dotąd wiele firm z sektora technologicznego przeniosło swoich ukraińskich pracowników do Krakowa, znajdując tam rozbudowany ekosystem, infrastrukturę i wsparcie niezbędne do kontynuowania operacji biznesowych.

"Ten napływ miał natychmiastowy wpływ na dostępność powierzchni biurowych, przestrzeni do co-workingu i podnajmu w wyniku relokacji firm z Ukrainy do Krakowa" - wskazano.

Krakowski rynek IT - zalety

Pomimo inflacji i rosnących oczekiwań dotyczących wynagrodzeń – przekazuje raport - krakowska scena technologiczna wraz ze swoimi specjalistami ds. IT niezmiennie pozostaje atrakcyjna dla globalnych firm, które chcą poszerzać swoje możliwości.

Według opracowania Kraków pozostaje kierunkiem przystępnym cenowo, jednak oszczędzanie kosztów nie jest dłużej główną motywacją dla firm. "Dostępność, jakość, możliwość szybkiego znalezienia odpowiedniego kandydata, niski potencjał wyczerpania rynku i kwestie kulturowe znaczą więcej dla firm rozważających wejście na Krakowski rynek" - ocenili autorzy.

Zatrudnienie na krakowskim rynku IT

Zgodnie z przedstawionymi danymi przynajmniej 20 nowych graczy na krakowskim rynku IT otworzyło swoje oddziały w zeszłym roku, przy czym większość firm należała do sektora Software i FinTech. Do końca 2022 roku planują one zatrudnienie 1000 inżynierów.

Pięciu największych pracodawców z tego sektora łącznie zatrudnia w stolicy Małopolski ok. 10 tys. inżynierów i specjalistów IT. Są to: Comarch, HSBC, Aptiv, Motorola, EPAM Systems.

W ostatnim czasie ciągle rośnie obecność firm z branży FinTech(innowacje technologiczne w sektorze finansów), a startupy nigdy wcześniej nie pełniły ważniejszej roli w funkcjonowaniu krakowskiego ekosystemu – wskazano w raporcie.

Obecnie branżę tę reprezentuje w Krakowie ponad 30 firm, wśród których znajduje się pięć tzw. jednorożców, czyli startupów wycenianych na co najmniej miliard dolarów (Revolut, Bitpanda, SpotOn, BlockFi i Zepz).

"To pokazuje, że Kraków jest atrakcyjny dla firm o różnych kształtach i rozmiarach, jak i dla wielu rynkowych sektorów" - ocenili autorzy raportu.

Zauważyli także, że krakowskie firmy technologiczne współpracują ściśle z centrami usług wspólnych (Shared Services) i firmami zapewniającymi outsourcing sektora biznesowego (Business Process Outsourcing).

autor: Rafał Grzyb

Kadry
Zaległy urlop Ci pracownicy muszą wykorzystać do 30 września 2024 r. Czy pracodawca naprawdę może zmusić do urlopu?
28 wrz 2024

Zaległy urlop Ci pracownicy muszą wykorzystać do 30 września 2024 r. Czy pracodawca naprawdę może zmusić do urlopu? Czy pracodawca może przesunąć urlop pracownikowi? Co w przypadku, gdy pracownik jest w okresie wypowiedzenia?

Sąd: MOPS nie sprawdził zasiłku pielęgnacyjnego w Elektronicznym Krajowym Systemie Monitoringu Orzekania o Niepełnosprawności
27 wrz 2024

Do MOPS nie trafiło orzeczenie o niepełnosprawności (w 2021 r). Bo opiekun sądził, że nie musi go składać (rząd wtedy przedłużał orzeczenia z urzędu). MOPS wypłacał przez 2 lata zasiłek pielęgnacyjny. I teraz żąda zwrotu pieniędzy. Pomimo, że było orzeczenie o niepełnosprawności tylko nie zostało doniesione do MOPS.

ZUS: Setki wniosków o nowe terminy płatności składek i umorzenie należności
27 wrz 2024

Na terenach objętych powodzią przedsiębiorcy wnieśli do ZUS około 700 wniosków. Większość z nich dotyczy nowego terminu płatności składek. Pozostałe odnoszą się do umorzenia należności z tytułu składek lub rozłożenia ich na raty.

Zmiana zasad obliczania stażu pracy. Do okresu zatrudnienia będą wliczane okresy prowadzenia działalności gospodarczej i pracy na podstawie umowy zlecenia
27 wrz 2024

Zmienią się przepisy dotyczące zasad obliczania okresu zatrudnienia. Pracownicy zyskają m.in. dłuższe okresy wypowiedzenia, dłuższe urlopy wypoczynkowe czy prawo do wyższych odpraw. Wszystko to dzięki propozycji wliczania do stażu pracy m.in. okresów prowadzenia działalności gospodarczej czy świadczenia pracy na podstawie umowy zlecenia. Zakłada się, że zmiany zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2026 r.

Dodatkowy urlop, obniżenie czasu pracy, zakaz delegowania, pracy w porze nocnej i inne. Rewolucja w prawie pracy [trwają prace nad projektem]
26 wrz 2024

Szykuje się ogromna zmiana w prawie pracy. Na czym ma polegać? Chodzi o regulacje w zakresie: wydłużenia czasu usprawiedliwionej i płatnej nieobecności pracownika w pracy; urlopu na żądanie w ramach urlopu wypoczynkowego: 8 dni w związku z powodzią; urlopu wypoczynkowego w wymiarze godzinowym, do 5 dni; obniżenie wymiaru czasu pracy  do ½ etatu; zakazu zatrudniania w godzinach nadliczbowych i delegowania poza stałe miejsce pracy; zawieszenia okresowych badań lekarskich; elektronicznych szkoleń z zakresu BHP; nierozpoczęcia czy zawieszenia terminu na odwołanie od wypowiedzenia, rozwiązania bez wypowiedzenia, żądania przywrócenia, odszkodowania czy żądanie nawiązania umowy o pracę; pozwolenia na handel w niedziele. W myśl projektu nie obowiązuje zakaz handlu w niedziele w zakresie wykonywania czynności związanych z handlem na obszarze gmin poszkodowanych, polegających na rozładowywaniu, przyjmowaniu i ekspozycji towarów pierwszej potrzeby, oraz powierzania pracownikowi lub zatrudnionemu wykonywania takich czynności.

PPK a podział majątku po rozwodzie - czy możliwy jest zwrot części pieniędzy w formie pieniężnej?
26 wrz 2024

Jeśli oboje małżonkowie są uczestnikami PPK i przy rozwodzie dzielą się zgromadzonymi w tym programie oszczędnościami, otrzymane przez każdego z nich środki są zwolnione z podatku dochodowego. Jeśli w PPK oszczędza tylko jedno z nich, to otrzymane przez drugiego z małżonków - w wyniku podziału majątku wspólnego - środki mogą być również zwolnione z opodatkowania, ale nie muszą. Zależy to m.in. od sposobu ich przekazania i wieku osoby je otrzymującej.

Dodatek z okazji Dnia Nauczyciela [ile, dla kogo i kiedy]. Dzień Edukacji Narodowej wypada 14 października
26 wrz 2024

Kiedy jest Dzień Nauczyciela w szkołach? Czy Dzień Edukacji Narodowej jest dniem wolnym od pracy? Czy nauczyciele w 2024 r. dostaną dodatek z okazji dnia nauczyciela? Kiedy nauczycielowi przysługuje dodatek na start?

Komunikat ZUS o odmowie przeliczania emerytur. I wzór wniosku, który musisz złożyć w ZUS. I o odwołaniu do sądu? [wyrok TK z 4 czerwca 2024 r. SK 140/20]
28 wrz 2024

Redakcja Infor.pl zwróciła się do służb prasowych ZUS z pytaniami o to, co mają zrobić tzw. emeryci „czerwcowi”. Sami siebie określają w ten sposób, gdyż uprawnienia zostały im przyznane na podstawie wyroku, który zapadł w czerwcu 2024 r. W odpowiedzi ZUS jasno zadeklarował, że załatwi negatywnie każdy wniosek (wzór w artykule) o wznowienie postępowania. Ale też ZUS poinformował, że każdy niezadowolony z ZUS emeryt ma prawo skierować sprawę do sądu. Dziś nie wiemy, jakie będzie stanowisko sądów wobec postawy ZUS. To jest największy problem - nie pismo do ZUS (nie ma znaczenia jak zostanie napisane - ZUS i tak nie przeliczy emerytury). Co zrobi sąd z odwołaniem?

Jak zgłosić pracownika do ZUS? [Przykłady]
25 wrz 2024

W jaki sposób należy zgłosić pracownika do ZUS? Ile czasu pracodawca ma na zgłoszenie pracownika do ZUS? Co grozi za niezgłoszenie pracownika w terminie? Podajemy przykłady.

Ekwiwalent dla pracownika za korzystanie z komputera na pracy zdalnej
25 wrz 2024

Ekwiwalent dla pracownika za korzystanie z komputera na pracy zdalnej. Jakie koszty pokrywa pracodawca w związku z pracą zdalną pracownika? Ile powinien wynosić ekwiwalent dla pracownika za korzystanie z komputera podczas pracy zdalnej? 

pokaż więcej
Proszę czekać...