Pilotażowe szczepienia w zakładach pracy od 17 maja 2021 r.

Karolina Mózgowiec
rozwiń więcej
Pilotażowe szczepienia w zakładach pracy od 17 maja 2021 r. / East News
Szczepienia w zakładach pracy - pilotaż startuje 17 maja 2021 r. Pracodawcy mogą wspomóc proces szczepień.

Szczepienia w zakładach pracy - pilotaż

Firmy mogą być istotnym uzupełnieniem procesu szczepień, im szybciej się to stanie, tym lepiej - oceniają organizacje pracodawców. Zwracają uwagę, że część osób, które wcześniej zgłosiły chęć szczepienia w zakładzie pracy, będzie się wycofywać, bo już dostała zastrzyk albo będzie wolała inny preparat.

Autopromocja

Według zapowiedzi szefa KPRM Michała Dworczyka, od 17 maja uruchomione zostaną pilotażowe szczepienia w zakładach pracy. Od 1 czerwca mają rozpocząć się regularne szczepienia, na które trafi ok. 300 tys. dawek tygodniowo.

Szczepienia w pracy - cel

Jak powiedział PAP Robert Lisicki z Konfederacji Lewiatan, pracodawcy mogą uzupełnić proces szczepień, wspierając tym samym działania publiczne. To z kolei pozwoli na zapewnienie bezpieczeństwa w zakładach pracy i zmniejszenie liczby absencji.

Jego zdaniem, firmy mogłyby też przyspieszyć szczepienie zainteresowanych osób, bo obecnie nie zawsze można znaleźć nieodległe terminy.

Problem szczepień w firmach

Liczba osób. Lisicki zwrócił uwagę, że dla firm liczy się czas: im później pracodawcy zostaną dopuszczeni do programu szczepień, tym większe napotkają wyzwania. Jednym z nich jest to, że osoby, które zgłosiły chęć zaszczepienia w zakładzie pracy, będą się wykruszać. "Jeśli firmy musiały zgłosić co najmniej 300 osób, to na koniec maja czy na początku czerwca, kiedy ruszą szczepienia w firmach, może się okazać, że zostanie już tylko połowa chętnych, bo reszta już będzie zaszczepiona” – spostrzegł.

"To może utrudnić organizację szczepień, bo pracodawcy zgłosili zamówienie na konkretną liczbę dawek pod kątem liczby osób, które wyraziły zainteresowanie. Oczywiście pracodawcy będą aktualizować liczbę chętnych, ale spowoduje to perturbacje" - zaznaczył ekspert.

Czas. Dodał, że firmy czekają na sygnał, kiedy ruszą szczepienia w zakładach pracy. "Liczy się kolejność zgłoszeń, bo mamy ograniczoną liczbę szczepionek. Nawet po uruchomieniu tego procesu pracodawcy nie wiedzą, kiedy dokładnie szczepienia u nich nastąpią" - powiedział.

Rodzaj szczepionki. Wskazał, że w powszechnym dostępie do szczepień można obecnie wybrać producenta szczepionki, natomiast pracodawcy nie będą mieli wpływu na to, jaki preparat dostaną. Przyznał, że pracownicy i ich rodziny mogą się wtedy wycofywać, bo nie będzie im odpowiadał dany producent.

Czy firmy zachęcają do szczepień?

Pytany, czy firmy planują jakieś działania zachęcające do szczepień, poinformował, że część pracodawców rozmawia z placówkami medycznymi, by pojawiły się na ich terenie i wyjaśniły, na czym polegają szczepienia oraz jakie mogą być skutki uboczne.

Podkreślił, że tylko w przypadku szczepień obowiązkowych pracownik ma prawo do dnia wolnego z zachowaniem prawa do wynagrodzenia, a szczepienia przeciw COVID obowiązkowe nie są. Pracodawca może jednak zdecydować o przyznawaniu wolnego swoim pracownikom. "To zależy od danej firmy, na ile chce się angażować w proces wspierania szczepień. Niektóre firmy, wg doniesień mediów, chcą nawet oferować zaszczepionym benefity pieniężne" - zauważył.

Więcej szczepień - szersze otwarcie gospodarki

Przewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich Marek Kowalski wskazał, że rozszerzenie procesu szczepień o zakłady pracy nie tylko zwiększy bezpieczeństwo pracowników, ale umożliwi też szersze otwarcie gospodarki. "Jesteśmy przygotowani. Część firm korzysta z własnych ambulatoriów, część z usług prywatnych przychodni. Niektóre zatrudniają pielęgniarki, które mogą szczepić" - powiedział.

Dodatkowe koszty szczepień

Podkreślił, że ewentualne dodatkowe koszty są do przyjęcia, bo i tak są mniejsze niż straty, które firmy musiałyby ponieść np. gdyby wirus rozprzestrzenił się na terenie ich zakładu.

Szczepienia w firmach - czy jest zainteresowanie?

Kowalski przyznał, że zainteresowanie jest bardzo duże, zwłaszcza wśród firm usługowych, które realizują usługi na zewnątrz: ochroniarskich, sprzątających, cateringowych czy budowlanych. Jak tłumaczył, to dlatego, że zamawiający oczekują, że pracownicy zewnętrzni też będą zaszczepieni.

Szczepienia - mniej chętnych pracowników

W ocenie prezesa FPP, zmniejszenie się liczby chętnych poniżej wymaganego do zgłoszenia progu 300 osób nie będzie organizacyjnym problemem. "Rzeczywiście część pracowników będzie już zaszczepiona, ale ta granica 300 pracowników jest tylko umowna" - stwierdził.

"Dla nas bardzo ważne jest to, by zaszczepić jak najwięcej pracowników. Ogromne znaczenie ma tu komunikacja między pracownikami. Jeśli ktoś się zaszczepił i wszystko przebiegło dobrze, przekona to kolejne osoby. Szczepienie w grupie ludzi, którzy się znają, pracują razem, powoduje, że jeden drugiego zachęca" - zauważył Kowalski.

Kogo można zaszczepić w zakładzie pracy?

Zakład pracy może zgłosić do szczepienia: pracowników, członków samorządów zawodowych i stowarzyszeń branżowych, osoby współpracujące (zatrudnione na umowę cywilnoprawną lub prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą), studentów, którzy ukończyli 18 r.ż. (zgłasza szkoła wyższa) lub członków rodzin tych osób.

Szczepienia pracowników możliwe będą tylko w tych miejscach, gdzie pracodawcy uda się zebrać minimum 300 chętnych do przyjęcia preparatu. Pracodawca, który zbierze wystarczającą liczbę chętnych, będzie odpowiadał także za nawiązanie współpracy z istniejącym punktem szczepień, który zgodzi się zorganizować proces szczepień jego pracowników.

Kadry
MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...