Emerytura niezależnie od wieku - Sejm ponownie zajmie się projektem ustawy

Po kilkumiesięcznej przerwie posłowie ponownie zajmą się projektem OPZZ, który przewiduje możliwość odchodzenia na emeryturę kobietom po 35, a mężczyznom po 40 latach pracy. Komisja polityki społecznej i rodziny wróci do projektu 15 grudnia.

Jak powiedziała wiceprzewodnicząca Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych (OPZZ) Wiesława Taranowska, "gdy toczy się tak gorąca dyskusja na temat reformy systemu emerytalnego, trzeba zająć się sytuacją osób, które po wielu latach pracy powinny mieć prawo do emerytury, na którą same sobie odłożyły". Zaznaczyła, że pod związkowym projektem podpisało się ponad 270 tys. osób. "Projektem po trzech miesiącach oczekiwania zajmie się 15 grudnia sejmowa komisja polityki społecznej i rodziny" - poinformowała. Potwierdzili to posłowie tej komisji.

Autopromocja

Przejście na emeryturę zależne od lat pracy >>

Nad reformą emerytalną pracuje obecnie kilka zespołów, m.in. ministra Boniego, Rada Gospodarcza przy premierze, Komisja Trójstronna. Propozycje przewidują m.in. wprowadzenie tzw. subfunduszy, obligacji emerytalnych, obniżenie składki przekazywanej do OFE, likwidację akwizycji na rzecz OFE czy zmniejszenie opłaty pobieranej przez fundusze od składek pracowników. Przygotowane założenia zmian nie przewidują wydłużenia wieku emerytalnego. Mówią o tym jednak m.in. eksperci.

Zgodnie z projektem OPZZ kobieta, która przepracowała 35 lat i mężczyzna, który przepracował 40 lat, mogliby odejść na emeryturę niezależnie od wieku. Byłoby to jednak tylko prawo, nie o obowiązek.

Emerytury obywatelskie - niskie składki i niskie świadczenie >>

"Przez ok. 40 lat pracy każdy odłoży sobie ok. 80 tys. na przyszłą emeryturę i powinien móc skorzystać z tych pieniędzy, jeżeli nie ma zdrowia, by dalej pracować, albo po prostu czuje się zawodowo wypalony" - powiedziała Taranowska.

Zgodnie z projektem OPZZ, w stosunku do osób, które pracowały krócej niż odpowiednio 35 lub 40 lat, nadal obowiązywałyby dotychczasowe rozwiązania, tzn. że kobieta mogłaby przejść na emeryturę po ukończeniu 60 lat, zaś mężczyzna - 65. Warunek to przepracowane odpowiednio co najmniej 20 lub 25 lat.

"Składając nasz projekt chcieliśmy oddalić - proponowane przez niektórych ekspertów - wydłużenie wieku emerytalnego do 67 lat" - powiedziała Taranowska. Dodała, że wprawdzie w niektórych państwach zachodniej Europy pracuje się dłużej niż u nas, ale mężczyzna średnio pobiera tam emeryturę przez 14-15 lat, podczas gdy u nas średnio przez 5 lat.

Możliwe jest uniezależnienie prawa do emerytury od wieku >>

Wiceprzewodnicząca OPZZ zauważyła, że np. w Niemczech, gdzie od 2012 r. wydłużony zostanie wiek emerytalny z 65 do 67 lat, nadal będzie obowiązywał przepis o możliwości odchodzenia na emeryturę po 45 latach pracy, niezależnie od wieku.

Posłanka PiS Elżbieta Rafalska powiedziała, że "projekty obywatelskie należy zawsze brać pod uwagę". "Jeśli zaś osoby, które przepracowały 35 czy 40 lat miałyby wybór, czy odejść na emeryturę, czy zostać na rynku pracy, to taki pomysł poprzemy" - dodała.

Również zdaniem posłanki SLD Anny Bańkowskiej pomysł dający możliwość odejścia na emeryturę osobom, które już na nią zapracowały, jest dobry. "Będzie to zresztą dotyczyło niezbyt licznej grupy pracowników, więc nie ma powodu, by odmawiać im prawa do skorzystania z własnych pieniędzy" - zaznaczyła.

Rząd negatywnie o emeryturach niezależnych od wieku >>

Natomiast posłanka PO Magdalena Kochan powiedziała, że jej klub projektu nie poprze. "Nie po to robiliśmy reformę emerytalną, ograniczaliśmy grupy osób, które mogą wcześniej przechodzić na emeryturę, żeby teraz takie możliwości przywracać" - powiedziała. Dodała, że "mamy przed sobą problem demograficzny i coraz mniej będzie osób pracujących na coraz większą grupę emerytów".

Kadry
Dni wolne dla dawców krwi. Czy będą musieli informować pracodawców o zamiarze oddania krwi?
17 paź 2024

Z tytułu oddania krwi honorowym dawcom krwi przysługują dwa dni wolne. Zdarza się, że niektórzy pracownicy nadużywają tego uprawnienia. Z tego powodu dezorganizowana jest praca przedsiębiorstw. Czy są prowadzone prace legislacyjne mające zmienić tę sytuację?

Dyżur w domu 100% płatny, nawet jeśli pracownik nie pracował [jest odpowiedź resortu pracy]
17 paź 2024

Do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej trafiła petycja w sprawie zmiany przepisów dotyczących dyżurów domowych. Wnioskujący zaapelował do resortu pracy aby zmienić przepisy dot. dyżurów domowych w taki sposób, aby dyżur domowy nakładający na pracownika obowiązki uniemożliwiające mu skupienie się na własnych sprawach - traktować jako czas pracy. Sprawa jest ciekawa bo polskie prawo może być niegodne z orzecznictwem TSUE.

Zmiany w Policji w 2024 r. co do postępowań kwalifikacyjnych do służby i inne [brak testu sprawnościowego i wiedzy. Ważna ustawa z podpisem Prezydenta]
17 paź 2024

Prezydent RP podpisał ważną ustawę, która dotyczy m.in. zmiany w Policji i Straży Granicznej w zakresie postępowań kwalifikacyjnych do służby. Pewne grupy osób, nie będą musiały przechodzić testu sprawnościowego i testu wiedzy. Co będzie z jakością polskiej policji?

Zasiłek macierzyński 2024 i 2025. Wysokość, czy coś się zmieni?
17 paź 2024

Zasiłek macierzyński 2024 i 2025. Wysokość, czy coś się zmieni? Kiedy zasiłek macierzyński przysługuje w wysokości 100 proc., a kiedy można liczyć jedynie na 70 proc. podstawy wymiaru zasiłku? Co zrobić, by pobierać go w wysokości 81,5 proc.?

Od czego zależy czy CV zostanie przeczytane? Ile czasu czeka się na odpowiedź w sprawie pracy? [WYWIAD]
17 paź 2024

Okazuje się, że rekruterzy czytają tylko 25% nadesłanych CV. Od czego zależy czy zostanie przeczytane dane zgłoszenie kandydata do pracy? Ile czasu czeka się na odpowiedź w sprawie pracy po wysłaniu CV? W czym tkwi problem i jakie rozwiązania można zastosować tłumaczy ekspertka z zakresu rekrutacji Katarzyna Trzaska, Senior Marketing Manager w eRecruiter.

Pracownicze braki w zawodach uzupełnią cudzoziemcy
17 paź 2024

W czwartek opublikowano strategię migracyjną na lata 2025-2030. Podano w niej, że, aby uzupełnić niedobory w zawodach deficytowych, Polska będzie dopuszczać cudzoziemców na rynek pracy.

Zatrudnianie Ukraińców 2024 [Pytania i odpowiedzi]
16 paź 2024

Jak zatrudniać obywateli Ukrainy w 2024 roku? Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy wprowadziła znaczne ułatwienia. Oto często zadawane pytania pracodawców dotyczące zatrudniania Ukraińców i odpowiedzi.

Płaca minimalna 2025 netto
16 paź 2024

W 2025 roku płaca minimalna będzie podnoszona tylko raz z dniem 1 stycznia. Ile wyniesie minimalne wynagrodzenie netto od nowego roku? Podwyżka będzie wyższa niż przewidywano. Jest rozporządzenie Rady Ministrów.

Polacy mieszkający za granicą załatwią swoje sprawy w ZUS bez przyjeżdżania do Polski
16 paź 2024

Do załatwienia sprawy w ZUS może wystarczyć e-wizyta. Taką możliwość mają także Polacy mieszkający za granicą. Umawiając się na spotkanie online należy uwzględnić różnice czasu między państwami czy kontynentami.

Ekwiwalent za energię elektryczną dla pracownika zdalnego. Obowiązki pracodawcy w 2024 i 2025
16 paź 2024

Ekwiwalent za energię elektryczną dla pracownika zdalnego. Obowiązki pracodawcy w 2024 i 2025. Co należy uwzględnić przy ustalaniu wysokości ekwiwalentu lub ryczałtu za pracę zdalną? Co w przypadku pracy zdalnej okazjonalnej?

pokaż więcej
Proszę czekać...