Zwolnienie z obowiązku składania dokumentów rozliczeniowych ZUS

ZUS przypomina, że w związku z wejściem w życie nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych zwiększa się grupa osób zwolnionych z obowiązku składania dokumentów rozliczeniowych za kolejne miesiące.

Przepisy ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych zwalniały z obowiązku składania dokumentów rozliczeniowych za kolejne miesiące, w sytuacji braku zmian w stosunku do danych wykazanych w ostatnio złożonym komplecie dokumentów. Zwolnienie dotyczyło osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą, opłacających składki wyłącznie za siebie i/lub osoby współpracujące.

Autopromocja

Począwszy od dokumentów rozliczeniowych składanych za czerwiec 2010 r., do grupy zwolnionych z powyższego obowiązku zostały włączone następujące osoby:

1. duchowni opłacający składki wyłącznie za siebie (kod tytułu 1010 i 1020), jeżeli w ostatnio złożonej deklaracji rozliczeniowej zadeklarowali do podstawy wymiaru składek:

a. na ubezpieczenia społeczne:

  • kwotę minimalnego wynagrodzenia za pracę lub
  • kwotę niższą od minimalnego wynagrodzenia za pracę, stanowiącą różnicę pomiędzy kwotą minimalnego wynagrodzenia a podstawą wymiaru z równoległego ubezpieczenia z tytułu pracy, członkostwa w spółdzielni lub służby,

b. na ubezpieczenie zdrowotne:

  • kwotę minimalnego wynagrodzenia za pracę lub
  • kwotę niższą od minimalnego wynagrodzenia za pracę, stanowiącą różnicę pomiędzy kwotą minimalnego wynagrodzenia a podstawą wymiaru z równoległego ubezpieczenia z tytułu pracy, członkostwa w spółdzielni lub służby lub
  • kwotę równą wysokości obowiązującego świadczenia pielęgnacyjnego.

Nowy certyfikat ZUS do programu Płatnik >>

2. osoby, którym przysługuje prawo do dobrowolnego objęcia ubezpieczeniami emerytalnym i rentowym z art. 7 i 10 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, opłacające składki wyłącznie za siebie, jeżeli w ostatnio złożonej deklaracji rozliczeniowej zadeklarowali do podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne kwotę nie niższą niż kwota minimalnego wynagrodzenia, co oznacza, że prawo to przysługuje:

  • małżonkowi pracownika skierowanego do pracy w przedstawicielstwie dyplomatycznym, urzędzie konsularnym, stałym przedstawicielstwie przy ONZ lub w innej misji specjalnej za granicą, w instytucie, ośrodku informacji kultury za granicą (kod tytułu 1500),
  • obywatelowi polskiemu wykonującemu pracę w podmiocie zagranicznym za granicą lub w podmiocie zagranicznym na terytorium RP jeżeli podmiot nie posiada w Polsce swojej siedziby ani przedstawicielstw (kod tytułu 1610),
  • osobie sprawującej opiekę nad członkiem rodziny spełniającym warunki do przyznania zasiłku pielęgnacyjnego, podlegającej dobrowolnym ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym, jeżeli nie podlega ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym z innych tytułów (kod tytułu 1700),
  • studentowi, uczestnikowi studiów doktoranckich lub osobie odbywającej staż adaptacyjny, podlegającemu dobrowolnym ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym (kod tytułu 1810),
  • alumnowi seminarium duchownego, nowicjuszowi, postulantowi, junioryście przed ukończeniem 25 roku życia objętemu dobrowolnie ubezpieczeniami emerytalnym i rentowym (kod tytułu 1040),
  • osobie kontynuującej ubezpieczenia emerytalne i rentowe (kod tytułu 1900), jeżeli w ostatnio złożonej deklaracji wykazana została podstawa wymiaru składek w kwocie odpowiadającej minimalnemu wynagrodzeniu za pracę lub wyższej.

Ze względu na to, że prawo do dobrowolnych ubezpieczeń społecznych z art. 7 lub 10 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych ustaje od pierwszego dnia miesiąca kalendarzowego, za który nie opłacono składki w terminie i w pełnej wysokości, osoby te tracą prawo do zwolnienia z obowiązku złożenia deklaracji rozliczeniowej za miesiąc, za który nie opłaciły należnej składki w terminie i w pełnej wysokości. Po uzyskaniu zgody na przywrócenie do ubezpieczenia dobrowolnego, dokonaniu wpłaty w terminie oraz złożeniu deklaracji rozliczeniowej za kolejny miesiąc, osoby te uzyskują ponownie prawo do zwolnienia z obowiązku składania deklaracji za następne miesiące.

Kadry
Odpis na ZFŚS: Zbliża się termin przekazania I raty za 2024 r. Ile to będzie?
06 maja 2024

Zbliża się termin wpłaty I raty odpisu na ZFŚS, należnej za 2024 r. Pracodawca powinien przekazać kwotę stanowiącą co najmniej 75% równowartości odpisu.

Czas pracy niepełnosprawnych 2024
06 maja 2024

Czas pracy pracowników niepełnosprawnych w 2024 roku jest niższy od standardowego. Normy godzin pracy osoby niepełnosprawnej określa nie Kodeks pracy, lecz ustawa o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Ile pracują dziennie i tygodniowo niepełnosprawni?

Najbardziej atrakcyjne miejsca pracy w Polsce 2024 [BADANIE]
06 maja 2024

Najbardziej atrakcyjne miejsca pracy w Polsce w 2024 roku według badania Randstad - poznaj top 3! Dlaczego pracownicy wybierają właśnie te branże? Czego szukają na rynku pracy?

W maju 2024 r. ogromna liczba Polaków otrzyma pisma z ZUS. Co jest w tych listach?
06 maja 2024

ZUS wysyła pisma do 8 mln Polaków. Sprawdź, kto je otrzyma i jakie informacje zawierają listy z maja 2024 r.

Elektroniczne akta osobowe pracowników 2024 - jak prowadzić? Obowiązki informacyjne pracodawca – pracownik. Jak długo trzeba przechowywać dokumentację pracowniczą?
06 maja 2024

Co trzeba wiedzieć o elektronicznych aktach osobowych pracowników? Jakie są zasady prowadzenia dokumentacji pracowniczej? Jak długo trzeba przechowywać akta?

NIK skontrolował ZUS: problemy z egzekucją składek i przeciwdziałaniem ich przedawnieniu
06 maja 2024

Zdaniem Najwyższej Izby Kontroli, działania ZUS w zakresie dochodzenia składek i udzielania ulg w ich pobieraniu w latach 2019-2022, co do zasady, były prowadzone prawidłowo, jednak - zwłaszcza jeżeli chodzi o prawidłowość i terminowość realizowanych zadań - nie były one w pełni skuteczne.

ZUS: dwie ważne decyzje w jednej kopercie; emeryci i renciści otrzymają w maju list
06 maja 2024

W ciągu najbliższych dni i tygodni (do końca maja) emeryci i renciści otrzymają list z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.  W jednej kopercie znajdą oni dwie decyzje - o marcowej waloryzacji oraz o dodatkowym świadczeniu rocznym czyli tzw. trzynastce.

Świadczenie wspierające. Komu ZUS przyzna to świadczenie, w jakiej wysokości i na jak długo?
06 maja 2024

Nawet o 3918,11 zł miesięcznie mogą starać się osoby posiadające status osoby z niepełnosprawnością. Jak uzyskać świadczenie wspierające?

Jaki temat rozprawki na maturze 2024?
04 maja 2024

Wiele abiturientów zastanawia się jaki będzie temat rozprawki na maturze 2024? Możliwości i motywów literackich jest bardzo dużo. Warto zwrócić jednak szczególną uwagę na motyw pracy i rolę człowieka pracującego w polskiej literaturze.

Od maja urlopy dla dużej grupy pracowników: jest już wykaz stanowisk
04 maja 2024

Od maja obowiązują nowe przepisy i urlopy dla dużej grupy pracowników. Konkretnie chodzi o wykaz stanowisk pracy uprawniających do urlopu oraz wzór zaświadczenia o okresie korzystania przez pracownika z urlopu. Rozporządzenie wchodzi w życie 10 maja 2024 r. Kto ma prawo do tych uprawnień urlopowych?

pokaż więcej
Proszę czekać...