Urlop wypoczynkowy – czy pracodawca może odmówić?

Emilia Panufnik
rozwiń więcej
czy pracodawca może odmówić urlopu urlop wypoczynkowy odmowa / Czy pracodawca może odmówić urlopu? Urlop wypoczynkowy a odmowa / Shutterstock

Czy pracodawca może odmówić urlopu wypoczynkowego? Czy urlopu po macierzyńskim lub w okresie wypowiedzenia jest dozwolony? Kiedy zgodnie z Kodeksem pracy można odwołać pracownika z urlopu i przesunąć termin urlopu?

rozwiń >

Czy pracodawca może odmówić urlopu?

Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy urlop wypoczynkowy to podstawowe prawo pracownika (art. 14 i art. 152 Kodeksu pracy). Udziela się go na podstawie planu urlopów oraz na wniosek pracownika. Plan urlopów ustala pracodawca. Bierze przy tym pod uwagę wnioski pracowników, a także konieczność zapewnienia normalnego toku pracy. Nie ma jednak obowiązku uwzględniania próśb pracowników w tym przedmiocie. Brak szczególnych przeszkód po stronie zakładu pracy oznacza zwykle akceptację wniosków.

Autopromocja

Kodeks pracy pozwala na podział urlopu na części i tak najczęściej jest udzielny (art. 162 KP). W tym celu pracownik składa wnioski o mniejszą liczbę dni urlopu niż 26 dni (lub 20). Co do zasady co najmniej jedna część urlopu nie powinna być krótsza niż 14 następujących po sobie dni kalendarzowych. Czy istnieje obowiązek wykorzystania 14 dni urlopu pod rząd? Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Czy urlop wypoczynkowy musi trwać co najmniej 14 dni? [PIP wyjaśnia]

Kiedy pracodawca może odmówić urlopu?

Kiedy pracodawca może odrzucić wniosek pracownika o urlop wypoczynkowy? Można odmówić urlopu ze względów prawidłowej organizacji pracy. Pracodawca powołuje się wówczas na podstawę prawną w postaci art. 163 Kodeksu pracy. Pracodawca może więc odmówić urlopu w wyznaczonym przez pracownika terminie, gdy z powodu nieobecności pracownika w zakładzie pracy w tym czasie dojdzie do dezorganizacji pracy.

Pracodawca stale odmawia urlopu

Zgodnie z przepisami prawa pracy pracownik nie może samowolnie wybrać się na urlop. Składa w tym celu wniosek o urlop wypoczynkowy, który pracodawca musi zaakceptować. Gdyby nie złożył wniosku albo udał się na urlop, nie czekając na zgodę pracodawcy, narusza ciężko podstawowe obowiązki wynikające ze stosunku pracy. Stanowić to może podstawę rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia przez pracodawcę. Co może zrobić pracownik w przypadku stałego odmawiania przyznania urlopu wypoczynkowego, który stanowi podstawowe prawo pracownicze? Takie uporczywe odmawianie urlopu bez podania obiektywnej przyczyny związanej z koniecznością zapewnienia prawidłowego toku pracy to akt mobbingu. Kodeks pracy w art. 161 wprost wskazuje, że udzielenie urlopu pracownikowi to obowiązek pracodawcy:

"Pracodawca jest obowiązany udzielić pracownikowi urlopu w tym roku kalendarzowym, w którym pracownik uzyskał do niego prawo."

Pracownik powinien porozmawiać na ten temat z pracodawcą, powołując się na wskazany przepis prawny. W razie braku jakiegokolwiek skutku rozwiązaniem może być zgłoszenie naruszania przepisów prawa pracy do PIP. Ostatecznie może dojść do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia przez pracownika z powodu ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracodawcy.

Urlop w okresie wypowiedzenia

Nie ma obowiązku wykorzystania urlopu wypoczynkowego w okresie wypowiedzenia. Jeśli jednak pracodawca skieruje pracownika na urlop w tym terminie, pracownik musi przejść na urlop. Pracodawca nie ma obowiązku kierowania na urlop na wypowiedzeniu. Gdy urlop nie zostanie wykorzystany, będzie musiał wypłacić stosowny ekwiwalent. Natomiast jeżeli to pracownik wystąpi w tym czasie z wnioskiem o urlop, pracodawca zgodnie z ogólnymi przepisami może odmówić urlopu z powodów organizacyjnych.

Art. 1671 Kodeksu pracy:
W okresie wypowiedzenia umowy o pracę pracownik jest obowiązany wykorzystać przysługujący mu urlop, jeżeli w tym okresie pracodawca udzieli mu urlopu. W takim przypadku wymiar udzielonego urlopu, z wyłączeniem urlopu zaległego, nie może przekraczać wymiaru wynikającego z przepisów art. 1551.

Kiedy pracodawca nie może odmówić urlopu?

Prawo pracy przewiduje takie sytuacje, kiedy odmowa urlopu wypoczynkowego jest niedopuszczalna. Dotyczy to wniosku o urlop wypoczynkowy po urlopie macierzyńskim i rodzicielskim:

"Na wniosek pracownicy udziela się jej urlopu bezpośrednio po urlopie macierzyńskim; dotyczy to także pracownika – ojca wychowującego dziecko lub pracownika – innego członka najbliższej rodziny, o którym mowa w art. 1751 pkt 3, który korzysta z urlopu macierzyńskiego (art. 163 § 3 Kodeksu pracy)."

Odwołanie z urlopu

Omawiając odmowę urlopu, warto wspomnieć o możliwości odwołania pracownika z urlopu. Przewiduje to art. 167 Kodeksu pracy. Pracodawca może z tego przepisu skorzystać, gdy obecności pracownika w zakładzie pracy wymagają okoliczności nieprzewidziane w chwili rozpoczynania urlopu (np. awaria w zakładzie pracy, niezapowiedziana kontrola zewnętrzna, nagła choroba pracownika zastępującego). Decydując się na odwołanie pracownika z urlopu, pracodawca ma obowiązek pokrycia kosztów poniesionych przez pracownika w bezpośrednim związku z odwołaniem go z urlopu. Do takich kosztów należą np.: bilet samolotowy, równowartość wykupionej wcześniej wycieczki.

Przesunięcie urlopu

Kolejnym uprawnieniem pracodawcy jest przesunięcie urlopu na inny termin. Uzasadnieniem będą tutaj szczególne potrzeby pracodawcy. Pracodawca może przesunąć termin urlopu, gdy nieobecność danego pracownika spowodowałaby poważne zakłócenia toku pracy. W tej sytuacji również musi pokryć koszty poniesione przez pracownika w bezpośrednim związku z przesunięciem terminu urlopu.

Kadry
Dla tych osób to koniec darmowego leczenia i leków na NFZ. Sprawdź czy nie świecisz się na czerwono. Jeśli tak, to składka wynosi 769,43 zł w styczniu, lutym i marcu 2025 r.
04 lut 2025

Są pewne sytuacje, które powodują, że w systemie NFZ, eWUŚ zamiast na "zielono" świecimy się na "czerwono". Przy najbliższej wizycie w placówce medycznej warto sprawdzić co wyświetla system w 2025 r. Po pierwsze zdarzają się błędy a po drugie w pewnych sytuacjach traci się tytuł do ubezpieczenia zdrowotnego, a tym samym darmowego leczenia i darmowych leków.

MRPiPS: Nowy wzór dla pracowników i pracodawców. Dla kobiet to: BMR = 655+(9,6 × waga w kg)+(1,8×wysokość w cm) - (4,7×wiek w latach)
04 lut 2025

Ministerstwo Rodziny chce wprowadzić rozporządzenie nakładające nowe obowiązki na pracodawców. Mają mierzyć metabolizm pracowników i porównywać go z temperaturą miejsca pracy. Ściślej pracodawca ma umieć posługiwać się klasami tempa metabolizmu. Jak temperatura będzie za wysoka wobec wyznaczonych poziomów, a pracodawca nie będzie miał np. klimatyzacji, praca będzie np. przerywana.

Sygnalistę spotkały działania odwetowe. Jakie roszczenia mu przysługują?
04 lut 2025

Ustawa o ochronie sygnalistów ma przede wszystkim chronić ich przed działaniami odwetowymi. Co jeśli sygnalistę spotkały działania odwetowe? Jakie roszczenia mu przysługują? Okazuje się, że podstawa do roszczeń pracownika to nie tylko przedmiotowa ustawa, ale i Kodeks pracy.

Są tylko 2 możliwości zwolnienia kobiety w ciąży
04 lut 2025

Prawo pracy reguluje zakaz zwalniania kobiet w ciąży. Od tej zasady istnieją jednak wyjątki. Kiedy pracodawca może rozwiązać umowę o pracę z pracownicą będącą w ciąży? Po pierwsze, zwolnienie jest możliwe na podstawie art. 52 Kodeksu pracy czyli w trybie rozwiązania umowy bez wypowiedzenia z winy pracownicy. Po drugie, w przypadku likwidacji lub upadłości pracodawcy. Przepisy celowo nie ułatwiają tego zadania zatrudniającym.

Ciąża w okresie wypowiedzenia umowy o pracę. Czy można odwołać wypowiedzenie?
04 lut 2025

Czy zakaz rozwiązywania i wypowiadania umów o pracę kobiecie w ciąży dotyczy również przypadku ciąży w okresie wypowiedzenia? Czy pracodawca musi odwołać wypowiedzenie, jeśli to on je złożył? Czy pracownica będąca w ciąży może cofnąć oświadczenie o wypowiedzeniu umowy o pracę? Co na to prawo?

Sygnalista: 75 spraw skierowanych do Zespołu do spraw Sygnalistów w miesiąc
03 lut 2025

Jak się ma sygnalista? Czy nowa instytucja spełnia swoją funkcję. Okazuje się, że od końca 2024 r. do zespołu do spraw sygnalistów przy RPO wpłynęło 75 spraw. 19 z nich zakwestionowano jako zgłoszenia zewnętrzne. Kto może być sygnalistą i czego może dotyczyć zgłoszenie?

To dla osób z niepełnosprawnościami w 2025 i 2026
03 lut 2025

W 2025 r. i 2026 r. istnieje wiele możliwości otrzymania wynagrodzenia przez osoby z niepełnosprawnościami. Gdzie osoby niepełnosprawne mogą szukać pracy? Jaka praca jest najlepsza dla osób z niepełnosprawnością? Gdzie pracować z orzeczeniem o niepełnosprawności? Dlaczego pracodawcy nie chcą zatrudniać osób niepełnosprawnych?

Wynagrodzenie za opiekę w 2025 r. nie dla każdego. Dlaczego?
03 lut 2025

Wynagrodzenie za opiekę - nie dla każdego. Dlaczego? Przed Sądem Najwyższym zapadła w dniu 10 stycznia 2025 r. (wydaje się, że krzywdząca) uchwała. Chodzi o to, że wynagrodzenie za sprawowanie opieki prawnej nad dzieckiem o określonym stanie - co do zasady - nie przysługuje rodzicom, na których spoczywa obowiązek alimentacyjny wobec tego dziecka.

Jakie uprawnienia ma komornik sądowy 2025?
03 lut 2025

Jako społeczeństwo nawet nie zdajemy sobie sprawy jak szerokie uprawnienia ma komornik i w jak wielu sprawach może ingerować w nasze nieruchomości, rzeczy ruchome czy dochody. Zatem jakie uprawnienia i obowiązki ma komornik sądowy w 2025 r.?

W jakim terminie wypłacić trzynastkę w 2025 r.? Najpóźniej do 31 marca, ale są sytuacje, gdy wypłata musi być wcześniej
03 lut 2025

Dodatkowe wynagrodzenie roczne – popularna trzynastka – co do zasady wypłacana jest do końca marca roku kalendarzowego następującego po roku, za który trzynastka przysługuje. Może się zdarzyć sytuacja, gdy wcześniejsza wypłata jest obligatoryjna.

pokaż więcej
Proszę czekać...