Czy rodzice mogą przebywać razem na urlopie wychowawczym

Ewa Ryś
rozwiń więcej
Rodzice lub opiekunowie dziecka mogą jednocześnie korzystać z takiego urlopu przez okres nieprzekraczający 3 miesięcy. / Fotolia
Zasadą jest, że rodzice lub opiekunowie dziecka spełniający warunki do nabycia prawa do urlopu wychowawczego, mogą jednocześnie korzystać z takiego urlopu przez okres nieprzekracający 3 miesięcy.

Wspólne korzystanie z urlopu wychowawczego

Prawo zezwala na korzystanie wspólnie z urlopu wychowawczego przez rodziców lub opiekunów dziecka. Co oznacza, że nie ma obowiązku, aby pomiędzy tymi osobami był zawarty związek małżeński. Rodzice lub opiekunowie mogą korzystać z urlopu wychowawcze wspólnie tylko przez określony czas. Wspólne korzystanie z wychowawczego jest możliwe przez okres nieprzekraczający 3 miesięcy. Po upływie tego okresu uprawnienie do urlopu wychowawczego przysługuje tylko jednemu z rodziców lub opiekunów. Nie stoi na przeszkodzie, aby rodzice wybrali krótszy okres wspólnego przebywania na wychowawczym, niż okres 3 miesięcy.

Autopromocja

Istnieje natomiast szansa na wydłużenie tego okresu, ponieważ taki wymóg stawia przed nami Unia Europejska.

W celu skorzystania z urlopu wychowawczego należy złożyć wniosek do pracodawcy. Wniosek o udzielenie urlopu wychowawczego składa się pracodawcy w formie pisemnej na dwa tygodnie przed rozpoczęciem okresu, w którym zamierza się korzystać z tego urlopu. W przypadku wspólnego wykorzystywania urlopu wychowawczego wraz z wnioskiem o urlop należy złożyć pisemne oświadczenia drugiego z rodziców lub opiekunów dziecka, w jakim czasie zamierza on korzystać razem z takiego urlopu.

Rodzice lub opiekunowie korzystający wspólnie z urlopu wychowawczego podlegają ochronie przed wypowiedzeniem. Zasadą jest, że pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać z nimi umowy o pracę w okresie wychowawczego. Rozwiązanie przez pracodawcę umowy w tym czasie jest dopuszczalne tylko w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy lub gdy zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika.

Zobacz także: Czy jako ojciec mam prawo do urlopu wychowawczego?

Zasady udzielania urlopu wychowawczego

Jak wspominano na wstępie rodzice lub opiekunowie mogą korzystać wspólnie z urlopu wychowawczego, jeśli oboje spełniają warunki do nabycia prawa do tego właśnie urlopu. Prawo do urlopu wychowawczego przysługuje pracownikowi zatrudnionemu co najmniej 6 miesięcy. Do wymaganych 6 miesięcy zatrudnienia zalicza się również poprzednie okresy zatrudnienia. W związku z tym z prawa do urlopu wychowawczego nie uzyska osoba bezrobotna, osoba świadcząca pracę na podstawie umowy o dzieło, czy umowy zlecenia. Prawa do urlopu wychowawczego nie nabędzie osoba, która jest zatrudniona krócej niż 6 miesięcy.

Zobacz także: Urlop wychowawczy - poradnik

Podstawa prawna: Kodeks pracy

Kadry
Dni wolne dla dawców krwi. Czy będą musieli informować pracodawców o zamiarze oddania krwi?
17 paź 2024

Z tytułu oddania krwi honorowym dawcom krwi przysługują dwa dni wolne. Zdarza się, że niektórzy pracownicy nadużywają tego uprawnienia. Z tego powodu dezorganizowana jest praca przedsiębiorstw. Czy są prowadzone prace legislacyjne mające zmienić tę sytuację?

Dyżur w domu 100% płatny, nawet jeśli pracownik nie pracował [jest odpowiedź resortu pracy]
17 paź 2024

Do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej trafiła petycja w sprawie zmiany przepisów dotyczących dyżurów domowych. Wnioskujący zaapelował do resortu pracy aby zmienić przepisy dot. dyżurów domowych w taki sposób, aby dyżur domowy nakładający na pracownika obowiązki uniemożliwiające mu skupienie się na własnych sprawach - traktować jako czas pracy. Sprawa jest ciekawa bo polskie prawo może być niegodne z orzecznictwem TSUE.

Zmiany w Policji w 2024 r. co do postępowań kwalifikacyjnych do służby i inne [brak testu sprawnościowego i wiedzy. Ważna ustawa z podpisem Prezydenta]
17 paź 2024

Prezydent RP podpisał ważną ustawę, która dotyczy m.in. zmiany w Policji i Straży Granicznej w zakresie postępowań kwalifikacyjnych do służby. Pewne grupy osób, nie będą musiały przechodzić testu sprawnościowego i testu wiedzy. Co będzie z jakością polskiej policji?

Zasiłek macierzyński 2024 i 2025. Wysokość, czy coś się zmieni?
17 paź 2024

Zasiłek macierzyński 2024 i 2025. Wysokość, czy coś się zmieni? Kiedy zasiłek macierzyński przysługuje w wysokości 100 proc., a kiedy można liczyć jedynie na 70 proc. podstawy wymiaru zasiłku? Co zrobić, by pobierać go w wysokości 81,5 proc.?

Od czego zależy czy CV zostanie przeczytane? Ile czasu czeka się na odpowiedź w sprawie pracy? [WYWIAD]
17 paź 2024

Okazuje się, że rekruterzy czytają tylko 25% nadesłanych CV. Od czego zależy czy zostanie przeczytane dane zgłoszenie kandydata do pracy? Ile czasu czeka się na odpowiedź w sprawie pracy po wysłaniu CV? W czym tkwi problem i jakie rozwiązania można zastosować tłumaczy ekspertka z zakresu rekrutacji Katarzyna Trzaska, Senior Marketing Manager w eRecruiter.

Pracownicze braki w zawodach uzupełnią cudzoziemcy
17 paź 2024

W czwartek opublikowano strategię migracyjną na lata 2025-2030. Podano w niej, że, aby uzupełnić niedobory w zawodach deficytowych, Polska będzie dopuszczać cudzoziemców na rynek pracy.

Zatrudnianie Ukraińców 2024 [Pytania i odpowiedzi]
16 paź 2024

Jak zatrudniać obywateli Ukrainy w 2024 roku? Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy wprowadziła znaczne ułatwienia. Oto często zadawane pytania pracodawców dotyczące zatrudniania Ukraińców i odpowiedzi.

Płaca minimalna 2025 netto
16 paź 2024

W 2025 roku płaca minimalna będzie podnoszona tylko raz z dniem 1 stycznia. Ile wyniesie minimalne wynagrodzenie netto od nowego roku? Podwyżka będzie wyższa niż przewidywano. Jest rozporządzenie Rady Ministrów.

Polacy mieszkający za granicą załatwią swoje sprawy w ZUS bez przyjeżdżania do Polski
16 paź 2024

Do załatwienia sprawy w ZUS może wystarczyć e-wizyta. Taką możliwość mają także Polacy mieszkający za granicą. Umawiając się na spotkanie online należy uwzględnić różnice czasu między państwami czy kontynentami.

Ekwiwalent za energię elektryczną dla pracownika zdalnego. Obowiązki pracodawcy w 2024 i 2025
16 paź 2024

Ekwiwalent za energię elektryczną dla pracownika zdalnego. Obowiązki pracodawcy w 2024 i 2025. Co należy uwzględnić przy ustalaniu wysokości ekwiwalentu lub ryczałtu za pracę zdalną? Co w przypadku pracy zdalnej okazjonalnej?

pokaż więcej
Proszę czekać...