Urlop okolicznościowy - śmierć dziadka [WNIOSEK]

Emilia Panufnik
rozwiń więcej
urlop okolicznościowy śmierć dziadka wniosek pogrzeb akt zgonu dzień wolny / Urlop okolicznościowy - śmierć dziadka, wniosek o wolne na pogrzeb / Shutterstock

Prawo pracy przyznaje pracownikom możliwość skorzystania z urlopu okolicznościowego z tytułu śmierci dziadka. Czy potrzebny jest akt zgonu? Na jaki wymiar urlopu może liczyć pracownik? Jak napisać wniosek o wolne na pogrzeb? Pobierz wzór wniosku.

Urlop okolicznościowy - śmierć dziadka

Zgodnie z § 15 Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy pracownikowi przysługuje zwolnienie z pracy w razie ślubu, urodzenia się dziecka albo zgonu określonego katalogu osób. Do tego katalogu należy również babcia i dziadek pracownika. Za czas nieobecności pracownika w zakładzie pracy zachowuje on wynagrodzenie w takiej wysokości jak za urlop wypoczynkowy. Co istotne, w przepisach prawa pracy nie wspomina się o konieczności przedstawienia pracodawcy aktu zgonu. Mimo wszystko, uznaje się, że pracodawca może żądać dostarczenia aktu zgonu w celu uwiarygodnienia okoliczności, na którą powołuje się pracownik. Nie ma jednak prawa zatrzymać dokumentu w aktach pracownika.

Autopromocja

Wymiar urlopu okolicznościowego

Pracodawca ma obowiązek udzielić pracownikowi 1 dnia albo 2 dni wolnych od pracy. Wymiar zależy od zdarzenia i stopnia pokrewieństwa członków rodziny. Zgodnie z tymi zasadami pracodawca jest obowiązany zwolnić od pracy pracownika na czas obejmujący:

  • 2 dni - w razie ślubu pracownika lub urodzenia się jego dziecka albo zgonu i pogrzebu małżonka pracownika lub jego dziecka, ojca, matki, ojczyma lub macochy,
  • 1 dzień - w razie ślubu dziecka pracownika albo zgonu i pogrzebu jego siostry, brata, teściowej, teścia, babki, dziadka, a także innej osoby pozostającej na utrzymaniu pracownika lub pod jego bezpośrednią opieką.

Termin wykorzystania dnia wolnego

Warto podkreślić, że urlop okolicznościowy nie musi przypadać na dzień nastąpienia nieszczęśliwego zdarzenia w postaci śmierci dziadka. O dzień wolny w związku ze śmiercią dziadka pracownik może wnioskować na inny termin (tym bardziej, że zwykle śmierć następuje niespodziewanie). Zazwyczaj jest to dzień pogrzebu, ale równie dobrze można wnioskować o wolne na załatwianie wszelkich formalności związanych z przygotowaniem pogrzebu.

Wniosek o urlop okolicznościowy - śmierć dziadka

 

Wniosek o urlop okolicznościowy na pogrzeb dziadka - wzór

Infor.pl

Pobierz: Wniosek o urlop okolicznościowy na pogrzeb dziadka

Kadry
Umorzenie składek ZUS [Powódź] - wnioski od 6 stycznia 2025 r.
19 gru 2024

Poszkodowani w wyniku powodzi mogą starać się o umorzenie składek ZUS. Wnioski można składać już od 6 stycznia 2025 roku. Kto jest uprawniony do skorzystania z umorzenia składek ZUS? Jakie warunki trzeba spełniać?

Czy Polskę stać na kolejny dzień bez pracy? [Gość Infor.pl]
19 gru 2024

Czy Polskę stać na kolejny dzień bez pracy? Jak wygląda dialog społeczny i czy Polacy lubią związki zawodowe? W programie Gość Infor.pl z przewodniczącym OPZZ Konfederacja Pracy Michałem Lewandowskim rozmawiała Dorota Mandes.

ZUS wypłaci świadczenia z programu Aktywny Rodzic. Kiedy należy sprawdzić konto?
19 gru 2024

W grudniu ZUS wypłaci kolejne transze świadczenia "Aktywnie w żłobku", "Aktywni rodzice w pracy" i "Aktywnie w domu". Realizowane w ramach programu Aktywny Rodzic świadczenia są wypłacane w danym miesiącu za miesiąc poprzedni. W jakim terminie zostaną zrealizowane wypłaty za świadczenia z programu Aktywny Rodzic?

Zmiany w Kodeksie pracy już od 19 marca 2025 r. Dojdą nowe urlopy
19 gru 2024

Rodzice wcześniaków i rodzice dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu będą mieli prawo do uzupełniającego urlopu macierzyńskiego w wymiarze do 8 albo do 15 tygodni. 19 marca 2025 r. wejdzie w życie nowelizacja Kodeksu pracy.

Świadczenia socjalne dla pracowników w 2025 r. [Przykłady]
18 gru 2024

Kiedy pracownik może liczyć na dopłatę do wypoczynku, bony i inne świadczenia? Przepisy dość jasno regulują zasady przyznawania takiej pomocy. Prezentujemy odpowiedzi na najważniejsze pytania!

Jaka będzie maksymalna temperatura w pomieszczeniach pracy? Jest projekt rozporządzenia
18 gru 2024

Obecnie obowiązujące przepisy w zakresie bhp określają minimalne temperatury, w których praca nie może być wykonywana. W przepisach brakuje natomiast określenia temperatury maksymalnej. Projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie ogólnych przepisów bhp ma na celu uregulowanie maksymalnej temperatury zarówno w pomieszczeniu pracy, jak i przy pracy wykonywanej na otwartej przestrzeni.

Dodatek za pracę w nocy w grudniu 2024 roku
18 gru 2024

5,38 zł to wysokość dodatku za pracę w nocy w grudniu 2024 roku. Dodatek jest niższy niż w listopadzie dokładnie o 28 groszy. Jak liczy się wynagrodzenie za pracę w porze nocnej? W jakich godzinach jest pora nocna?

ZUS wypłaci emerytury i renty przed Bożym Narodzeniem. W Wigilię obsługa klientów potrwa krócej
18 gru 2024

Seniorzy, których termin płatności emerytury wypada 25 grudnia, nie muszą się martwić, że zostaną bez pieniędzy na święta. Świadczenie otrzymają przed Bożym Narodzeniem.

ZUS: 44 tys. dzieci bez prawa do rodzinnego kapitału opiekuńczego. Rodzice muszą zwrócić nadpłacone świadczenia
18 gru 2024

ZUS uchylił prawo do rodzinnego kapitału opiekuńczego na 44 tys. dzieci. Ma to związek z przyznaniem prawa do jednego ze świadczeń z programu Aktywny Rodzic. Nadpłaconą kwotę trzeba zwrócić do ZUS w ratach lub poprzez jednorazową wpłatę.

Czy wakacje składkowe liczą się do emerytury? Czy to pomoc de minimis?
17 gru 2024

Wniosek o wakacje składkowe złożony w grudniu 2024 r. dotyczy zwolnienia za styczeń 2025 r. Czy wakacje składkowe liczą się do emerytury? Czy to pomoc de minimis?

pokaż więcej
Proszę czekać...