Urlop rodzicielski w świadectwie pracy

Małgorzata Podgórska
rozwiń więcej
Urlop rodzicielski w świadectwie pracy / ShutterStock
W świadectwie pracy zamieszcza się informacje niezbędne do ustalenia uprawnień ze stosunku pracy dotyczących m.in. wykorzystanego urlopu rodzicielskiego. Poniżej przykładowe wzory zapisu w świadectwie pracy informacji o urlopie rodzicielskim.

Problem

Wystawiamy świadectwo pracy dla pracownicy korzystającej z urlopu rodzicielskiego. Jak powinniśmy podać w świadectwie informację, że pracownica wykorzystała na starsze dziecko, które w tym roku ukończyło 4 lata, cały maksymalny wymiar urlopu rodzicielskiego w ówcześnie przysługującym jej wymiarze 26 tygodni (na podstawie jednego wniosku złożonego w ciągu 14 dni po porodzie), natomiast na drugie dziecko, urodzone 2 marca 2016 r., również wykorzystała pełny, tyle że 32-tygodniowy urlop rodzicielski, o który wnioskowała na 21 dni przed jego rozpoczęciem?

Autopromocja

Rada

W świadectwie pracy powinni Państwo podać informację o wymiarach urlopu rodzicielskiego udzielonych pracownicy na każde z dzieci, wskazać, że urlop ten był udzielony w obu przypadkach w jednej części, oraz podać art. 1791 Kodeksu pracy jako podstawę prawną jego udzielenia. Szczegóły w uzasadnieniu.

Polecamy: Dokumentacja kadrowa. Nowe zasady prowadzenia i przechowywania.

Uzasadnienie

W świadectwie pracy zamieszcza się informacje niezbędne do ustalenia uprawnień ze stosunku pracy dotyczących m.in. wykorzystanego urlopu rodzicielskiego i podstawy prawnej jego udzielenia (§ 2 ust. 1 pkt 9 rozporządzenia w sprawie świadectwa pracy). Od 1 stycznia 2017 r. informację tę zamieszcza się w ust. 5 pkt 4 świadectwa pracy (zgodnie z pomocniczym wzorem stanowiącym załącznik do rozporządzenia). Kolejny pracodawca musi bowiem wiedzieć, czy pracownikowi przysługuje, bądź nie, prawo do urlopu rodzicielskiego w łączącym ich stosunku pracy. Istotne znaczenie ma w tym przypadku wiek dziecka, który może przesądzać o tym, czy pracownik jest jeszcze uprawniony do takiego urlopu. Informację bowiem o urlopie rodzicielskim podajemy w świadectwie pracy tylko wówczas, gdy pracownik ze względu na wiek dziecka mógłby skorzystać z takiego urlopu u kolejnego pracodawcy.

Zgodnie z nowymi przepisami o świadectwach pracy istotny jest nie tylko wiek dziecka, ale także podstawa prawna udzielenia urlopu rodzicielskiego. Jeżeli zatem pracownica korzystała z urlopu rodzicielskiego na podstawie tzw. długiego wniosku (z całości albo części tego urlopu) zgodnie z art. 1791 Kodeksu pracy, to w świadectwie pracy nie umieszcza się informacji dotyczącej wykorzystania 16 tygodni tego urlopu w późniejszym terminie. Taki tryb wnioskowania o ten urlop przesądza bowiem o tym, że z prawnego punktu widzenia nie jest możliwe późniejsze wykorzystanie maksymalnie 16 tygodni urlopu rodzicielskiego. Zatem jeśli w świadectwie pracy zamieszczono informację, że urlop został udzielony na podstawie art. 1791 Kodeksu pracy i wykorzystany w pełnym lub niepełnym wymiarze, to bez względu na wiek dziecka pracownik ten u kolejnego pracodawcy i tak nie będzie już uprawniony do urlopu rodzicielskiego. Jednak informację o wykorzystaniu urlopu rodzicielskiego trzeba w takim przypadku podać, ponieważ wiek dziecka może sugerować, że taki urlop przysługuje pracownicy.

Przykładowy wzór zapisu w ust. 5 pkt 4 świadectwa pracy informacji o urlopie rodzicielskim wykorzystanym na podstawie tzw. długiego wniosku

4) wykorzystał urlop rodzicielski udzielony na podstawie art. 1791 Kodeksu pracy w wymiarze 10 tygodni w 1 części.

W przypadku gdy urlop rodzicielski został udzielony na podstawie art. 1821c Kodeksu pracy (czyli na podstawie wniosku składanego najpóźniej na 21 dni przed rozpoczęciem urlopu rodzicielskiego), to informacja o wykorzystaniu tego urlopu ma istotne znaczenie, jeżeli nie zakończył się rok kalendarzowy, w którym dziecko ukończy 6. rok życia. Urlop rodzicielski przysługuje bowiem tylko do końca roku kalendarzowego, w którym dziecko ukończy 6 lat. Może to oznaczać, że jeśli pracownik ma młodsze dziecko, to u kolejnego pracodawcy będzie jeszcze uprawniony do części urlopu rodzicielskiego.

Przykładowe wzory zapisów w ust. 5 pkt 4 świadectwa pracy informacji o urlopie rodzicielskim wykorzystanym na podstawie kilku wniosków

4) wykorzystał urlop rodzicielski udzielony na podstawie art. 1821c Kodeksu pracy w wymiarze 20 tygodni w 2 częściach, w tym na podstawie art. 1821c § 3 Kodeksu pracy w 0 częściach.

4) wykorzystał urlop rodzicielski udzielony na podstawie art. 1821c Kodeksu pracy w wymiarze 32 tygodni w 3 częściach, w tym na podstawie art. 1821c § 3 Kodeksu pracy w 1 części.

Informacja w świadectwie pracy dotycząca liczby części urlopu rodzicielskiego wykorzystanego na podstawie art. 1821c § 3 Kodeksu pracy, tj. w późniejszym terminie, ma natomiast znaczenie przy udzielaniu urlopu wychowawczego. Liczba części urlopu wychowawczego jest bowiem pomniejszana o liczbę części, w jakich został wykorzystany urlop rodzicielski. Dotyczy to tylko urlopu rodzicielskiego wykorzystanego w trybie niebezpośrednio po poprzedniej części tego urlopu albo niebezpośrednio po wykorzystaniu zasiłku macierzyńskiego za okres poprzedniej części urlopu rodzicielskiego (art. 1821c § 3 Kodeksu pracy).

Pracownik wykorzystał w 2017 r. 16 tygodni urlopu rodzicielskiego w 2 częściach. Zrobił to kilka miesięcy po wykorzystaniu pierwszych 16 tygodni tego urlopu. W związku z tym urlop wychowawczy może wykorzystać maksymalnie w 3 częściach, a nie w 5, jak byłoby możliwe, gdyby nie korzystał z urlopu rodzicielskiego w późniejszym terminie.

W związku z tym, że Państwa pracownica wykorzystała na starsze dziecko, które ukończyło w tym roku 4 lata, cały maksymalny wymiar urlopu rodzicielskiego w ówcześnie przysługującym jej wymiarze 26 tygodni (na podstawie jednego wniosku złożonego w ciągu 14 dni po porodzie) i na drugie dziecko, urodzone 2 marca 2016 r., również wykorzystała pełny, tyle że 32-tygodniowy urlop rodzicielski, o który wnioskowała na 21 dni przed jego rozpoczęciem, informacje o wykorzystanych urlopach powinny zostać zamieszczone w świadectwie pracy. Jeżeli pracownik wykorzystał więcej niż jeden urlop rodzicielski, pracodawca w świadectwie pracy wskazuje odrębnie urlop wykorzystany na każde dziecko, podając imię i nazwisko dziecka. Przedstawiamy to poniżej:

Przykładowy zapis urlopu rodzicielskiego w świadectwie pracy

4) wykorzystała urlop rodzicielski na:

- Annę Kowalską udzielony na podstawie art. 1791 Kodeksu pracy w wymiarze 26 tygodni w 1 części,

- Jana Kowalskiego udzielony na podstawie art. 1791 Kodeksu pracy w wymiarze 32 tygodni w 3 częściach.

Powyższy zapis w świadectwie pracy będzie dla kolejnego pracodawcy informacją, że pracownica nie jest już uprawniona do urlopu rodzicielskiego na dwójkę swoich dzieci.

Należy pamiętać, że po zmianach przepisów wprowadzonych do Kodeksu pracy od 2 stycznia 2016 r. urlop rodzicielski jest udzielany jednorazowo albo w częściach nie później niż do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6. rok życia (art. 1821c § 1 Kodeksu pracy). Po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego albo zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi urlopu macierzyńskiego pracownik ma prawo do:

- 32 tygodni urlopu rodzicielskiego w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie,

- 34 tygodni w przypadku urodzenia większej liczby dzieci przy jednym porodzie (art. 1821a § 1 pkt 2 Kodeksu pracy).

Część urlopu rodzicielskiego w wymiarze do 16 tygodni może być udzielona w terminie nieprzypadającym bezpośrednio po poprzedniej części tego urlopu albo nieprzypadającym bezpośrednio po wykorzystaniu zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający części tego urlopu (art. 1821c § 3 Kodeksu pracy).

Podstawa prawna:

art. 1791, art. 1821a § 1 pkt 2, art. 1821c ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy - j.t. Dz.U. z 2016 r. poz. 1666; ost.zm. Dz.U. z 2017 r. poz. 60

§ 2 ust. 1 pkt 9 i załącznik do rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z 30 grudnia 2016 r. w sprawie świadectwa pracy - Dz.U. z 2016 r. poz. 2292

Zobacz serwis: Urlopy

Kadry
MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...