Jakie skutki dla ubezpieczenia ma zawieszenie pozarolniczej działalności gospodarczej?

Ewa Zawiślak-Szatańska
rozwiń więcej
Zawieszenie pozarolniczej działalności gospodarczej a ubezpieczenie. / inforCMS
Zmiana przepisów o swobodzie działalności gospodarczej umożliwiająca zawieszenie tej działalności na okres od jednego miesiąca do dwóch lat wywarła również wpływ na sposób podlegania ubezpieczeniom przez przedsiębiorców.


Od 20 września 2008 r. osoby prowadzące pozarolniczą działalność podlegają obowiązkowo ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowemu od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności do dnia zaprzestania wykonywania tej działalności. Wyłączeniu podlega okres, na który wykonywanie działalności zostało zawieszone na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej.

Autopromocja


Oznacza to, że w okresie zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej przedsiębiorcy nie mają obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne. Mogą natomiast dobrowolnie przystąpić do ubezpieczenia emerytalnego i rentowego. W tym czasie nie podlegają ubezpieczeniu chorobowemu i wypadkowemu.

Należy zaznaczyć, iż nie dotyczy to twórców, artystów oraz osób wykonujących wolne zawody.

Pamiętajmy, że prawo do zawieszenia ma przedsiębiorca niezatrudniający pracowników, a w przypadku spółki cywilnej, jednoosobowych spółek z ograniczoną odpowiedzialnością oraz spółek jawnych, komandytowych lub partnerskich zawieszenie musi dotyczyć wszystkich wspólników.

Zobacz: Zmiany w ubezpieczeniu społecznym nakładców prowadzących jednocześnie pozarolniczą działalność

Kiedy powstaje i ustaje obowiązek ubezpieczenia?

- okres od 7 marca 2009 r.

Podlegamy ubezpieczeniom społecznym do dnia, w którym rozpoczyna się zawieszenie działalności.

Na przykład: zgłaszamy zawieszenie działalności od 12 marca 2009 r. - obowiązek opłacania składek na ubezpieczenia społeczne ciąży na nas do 11 marca 2009 r.

Nie podlegamy ubezpieczeniom od dnia zawieszenia działalności. Obowiązek opłacania składek powstanie od dnia wznowienia wykonywania działalności.

Wspólnicy spółki cywilnej X postanowili zawiesić czasowo działalność firmy na okres od 10 kwietnia 2009 r. do 3 czerwca 2009 r. Wspólnicy będą podlegali obowiązkowi ubezpieczeń społecznych do 9 kwietnia 2009 r. i od 4 czerwca 2009 r. W okresie od 10 kwietnia 2009 r. do 3 czerwca 2009 r. mogą przystąpić do dobrowolnych ubezpieczeń emerytalnego i rentowego.

- okres od 20 września 2008 r. do 6 marca 2009 r.

Podlegamy ubezpieczeniom społecznym i opłacamy składki do ostatniego dnia miesiąca włącznie, w którym dokonaliśmy zgłoszenia zawieszenia.

Na przykład: Zgłosiliśmy zawieszenie działalności 12 listopada 2008 r. – obowiązek ubezpieczenia i opłacania składek na ubezpieczenia mamy do 31 listopada 2008r.

Nie mamy obowiązku opłacania składek od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym zgłosiliśmy zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej, do ostatniego dnia miesiąca, w którym dokonamy zgłoszenia wznowienia tej działalności. Ubezpieczenia emerytalne i rentowe są dobrowolne w tym czasie, możemy do nich przystąpić w każdym momencie zawieszenia.

Obowiązek ubezpieczenia powstanie ponownie nie od daty wznowienia działalności, lecz od pierwszego dnia następnego miesiąca.

Samodzielny przedsiębiorca (osoba fizyczna prowadząca handel zniczami) zawiesił działalność od 24 listopada 2008 r. Planuje wznowienie działalności w październiku 2009 r. W związku z tym miał obowiązek opłacenia składek na ubezpieczenia do 31 października 2008 r. Przystąpił do dobrowolnego ubezpieczenia emerytalnego i rentowego od dnia 6 grudnia 2008 r. Jeżeli zgłosi wznowienie działalności np. 20 października 200 9r., to dobrowolnie będzie mógł opłacać składki do 31 października 2009 r. (jeżeli w tym czasie nie będzie miał innych tytułów do ubezpieczeń). Od 01 listopada 2009 r. ubezpieczenia społeczne będą już obowiązkowe dla tego przedsiębiorcy, a więc będzie musiał wyrejestrować się z dobrowolnych ubezpieczeń.

 W okresie zawieszenia działalności gospodarczej nie mamy również obowiązku opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne. Oznacza to jednak, że po 30 dniach od ustania ubezpieczenia stracimy prawo do świadczeń z opieki zdrowotnej, jeżeli nie zgłosimy się do ubezpieczenia z innego tytułu.

Zobacz serwis: Firma a ubezpieczenie

Kadry
MRPiPS: Rekordowo niskie bezrobocie w Polsce
06 maja 2024

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zasypuje nas dobrymi wiadomościami. Właśnie resort pracy pochwalił się najniższym bezrobociem w Unii Europejskiej.

Odpis na ZFŚS: Zbliża się termin przekazania I raty za 2024 r. Ile to będzie?
06 maja 2024

Zbliża się termin wpłaty I raty odpisu na ZFŚS, należnej za 2024 r. Pracodawca powinien przekazać kwotę stanowiącą co najmniej 75% równowartości odpisu.

Czas pracy niepełnosprawnych 2024
06 maja 2024

Czas pracy pracowników niepełnosprawnych w 2024 roku jest niższy od standardowego. Normy godzin pracy osoby niepełnosprawnej określa nie Kodeks pracy, lecz ustawa o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Ile pracują dziennie i tygodniowo niepełnosprawni?

Najbardziej atrakcyjne miejsca pracy w Polsce 2024 [BADANIE]
06 maja 2024

Najbardziej atrakcyjne miejsca pracy w Polsce w 2024 roku według badania Randstad - poznaj top 3! Dlaczego pracownicy wybierają właśnie te branże? Czego szukają na rynku pracy?

W maju 2024 r. ogromna liczba Polaków otrzyma pisma z ZUS. Co jest w tych listach?
06 maja 2024

ZUS wysyła pisma do 8 mln Polaków. Sprawdź, kto je otrzyma i jakie informacje zawierają listy z maja 2024 r.

Elektroniczne akta osobowe pracowników 2024 - jak prowadzić? Obowiązki informacyjne pracodawca – pracownik. Jak długo trzeba przechowywać dokumentację pracowniczą?
06 maja 2024

Co trzeba wiedzieć o elektronicznych aktach osobowych pracowników? Jakie są zasady prowadzenia dokumentacji pracowniczej? Jak długo trzeba przechowywać akta?

NIK skontrolował ZUS: problemy z egzekucją składek i przeciwdziałaniem ich przedawnieniu
06 maja 2024

Zdaniem Najwyższej Izby Kontroli, działania ZUS w zakresie dochodzenia składek i udzielania ulg w ich pobieraniu w latach 2019-2022, co do zasady, były prowadzone prawidłowo, jednak - zwłaszcza jeżeli chodzi o prawidłowość i terminowość realizowanych zadań - nie były one w pełni skuteczne.

ZUS: dwie ważne decyzje w jednej kopercie; emeryci i renciści otrzymają w maju list
06 maja 2024

W ciągu najbliższych dni i tygodni (do końca maja) emeryci i renciści otrzymają list z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.  W jednej kopercie znajdą oni dwie decyzje - o marcowej waloryzacji oraz o dodatkowym świadczeniu rocznym czyli tzw. trzynastce.

Świadczenie wspierające. Komu ZUS przyzna to świadczenie, w jakiej wysokości i na jak długo?
06 maja 2024

Nawet o 3918,11 zł miesięcznie mogą starać się osoby posiadające status osoby z niepełnosprawnością. Jak uzyskać świadczenie wspierające?

Jaki temat rozprawki na maturze 2024?
04 maja 2024

Wiele abiturientów zastanawia się jaki będzie temat rozprawki na maturze 2024? Możliwości i motywów literackich jest bardzo dużo. Warto zwrócić jednak szczególną uwagę na motyw pracy i rolę człowieka pracującego w polskiej literaturze.

pokaż więcej
Proszę czekać...