Organizacje pracodawców

Krzysztof Czerwiński
rozwiń więcej
Prawo pracy przyznaje prawo do wspólnego działania nie tylko pracownikom zrzeszającym się w związki zawodowe, ale również pracodawcom przez zrzeszanie się w organizacjach pracodawców.

Procedura tworzenia organizacji pracodawców nie jest skomplikowana, szczególnie biorąc pod uwagę to, że będą je tworzyć prawdopodobnie podmioty profesjonalne. Jednak ważne jest, aby dana organizacja była reprezentatywna – tylko wtedy przysługują jej szerokie uprawnienia, o których poniżej. Pracodawcy powinni coraz chętniej przystępować do organizacji pracodawców jako do podmiotów dbających o dobro swoich członków. Poza tym organizacje te stanowią swojego rodzaju przeciwwagę dla działań związków zawodowych pracowników.

Autopromocja

Podmioty i formy zrzeszania się

Pracodawcy mają prawo tworzyć, bez uzyskania uprzedniego zezwolenia, związki według swojego uznania, jak również przystępować do tych organizacji, z zastrzeżeniem stosowania się do ich statutów (art. 1 ustawy z 23 maja 1991 r. o organizacjach pracodawców, zwanej dalej ustawą). Co istotne, pracodawcą jest tu każdy podmiot, o którym mowa w art. 3 k.p. A zatem również jednostka nieposiadająca zdolności prawnej może wstąpić do związku pracodawców.

Zakład czy oddział - kto jest pracodawcą >>

Związki pracodawców są samorządne i niezależne w swojej działalności statutowej (art. 3 ustawy). Mogą tworzyć federacje i konfederacje. Podstawowym zadaniem związków pracodawców, ich federacji i konfederacji jest ochrona praw i reprezentowanie interesów, w tym gospodarczych, zrzeszonych członków wobec związków zawodowych, organów władzy i administracji rządowej oraz organów samorządu terytorialnego (art. 5 ustawy). Związki pracodawców, ich federacje i konfederacje nie mogą jednak podejmować działań zmierzających do ograniczenia praw pracowników do zrzeszania się w związki zawodowe oraz działań mających na celu sprawowanie kontroli nad związkami pracowników (art. 4 ustawy).

Tworzenie związku i statut

Związek pracodawców powstaje na mocy uchwały założycielskiej podejmowanej przez co najmniej 10 podmiotów. Wymóg 10 członków (3 członków w przypadku federacji i konfederacji) obowiązuje przez cały czas trwania organizacji, a w razie spadku liczby członków poniżej tego pułapu na okres dłuższy niż 3 miesiące sąd wykreśla organizację z rejestru (art. 12 i 14 ustawy).

Do złożenia oświadczenia, o którym mowa powyżej, stosuje się ogólne zasady o reprezentacji podmiotów w obrocie handlowym. Zgromadzenie założycieli przyjmuje ponadto statut i wybiera komitet założycielski, w którego skład wchodzą co najmniej 3 podmioty (art. 7 ustawy).


Statut związku pracodawców powinien zawierać w szczególności:

  • nazwę związku, siedzibę oraz terytorialny zakres działania,
  • organy związku, zakres ich uprawnień, tryb ich wyboru i odwołania oraz okres kadencji,
  • podstawowe cele i zadania związku oraz sposoby i formy ich realizacji,
  • sposób nabywania i utraty członkostwa,
  • prawa i obowiązki członków,
  • sposób reprezentowania związku oraz osoby upoważnione do zaciągania zobowiązań majątkowych w imieniu związku,
  • zasady dokonywania zmian statutu, rozwiązywania związku i przeznaczenia jego majątku w razie likwidacji,
  • sposób uzyskiwania środków finansowych oraz ustanawiania składek członkowskich (art. 8 ustawy).

Każda zmiana statutu wymaga dla swojej ważności zgłoszenia do sądu rejestrowego i zaczyna obowiązywać w ciągu 14 dni od dnia zgłoszenia, pod warunkiem że sąd nie zgłosi sprzeciwu (art. 11 ust. 1 ustawy). W razie wniesienia sprzeciwu sąd wyznacza rozprawę w przedmiocie zmiany statutu.

Związki zawodowe w firmie >>

Organizacja pracodawców podlega obowiązkowi wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego (zwanego dalej KRS). Komitet założycielski ma obowiązek dokonać zgłoszenia organizacji w Rejestrze w ciągu 30 dni od dnia powzięcia uchwały założycielskiej. W przeciwnym razie uchwała ta traci moc (art. 9 ustawy). Z chwilą wpisania do KRS organizacja pracodawców nabywa osobowość prawną (art. 10 ustawy).

Najważniejsze uprawnienia

Ważne jest, aby organizacja pracodawców była reprezentatywna w rozumieniu ustawy o Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych i wojewódzkich komisjach dialogu społecznego.

Organizacjami reprezentatywnymi w rozumieniu ww. ustawy są organizacje, które:

  • zrzeszają pracodawców zatrudniających więcej niż 300 tys. pracowników (z zastrzeżeniem art. 7 ust. 4 ustawy o Trójstronnej Komisji),
  • mają zasięg ogólnokrajowy,
  • działają w podmiotach gospodarki narodowej, których podstawowy rodzaj działalności określony jest w więcej niż w połowie sekcji Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD), o której mowa w przepisach o statystyce publicznej (art. 7 ust. 3 ustawy o Trójstronnej Komisji).

Jeżeli organizacja jest reprezentatywna, wówczas ma prawo:

  • występowania z wnioskami o wydanie lub zmianę ustawy albo innego aktu prawnego w zakresie spraw objętych zadaniami organizacji pracodawców (art. 162 ustawy),
  • opiniowania założeń i projektów aktów prawnych w zakresie praw i interesów związków pracodawców; nie dotyczy to jednak założeń projektu budżetu państwa oraz projektu ustawy budżetowej, których opiniowanie regulują odrębne przepisy (art. 16 ustawy)
  • opiniowania dokumentów konsultacyjnych Unii Europejskiej, w szczególności białych ksiąg, zielonych ksiąg i komunikatów oraz projektów aktów prawnych Unii Europejskiej w zakresie objętym zadaniami związków pracodawców (art. 161 ustawy ).

Niezależnie od spełnienia wymogu reprezentatywności organizacje pracodawców mogą negocjować i zawierać układy zbiorowe, a także podejmować inne działania statutowe. Co ważne, dochód z działalności gospodarczej organizacji pracodawców może być przeznaczony tylko na jej cele statutowe.

Nadzór nad organizacjami pracodawców

W razie stwierdzenia, że dany organ związku pracodawców prowadzi działalność sprzeczną z ustawą, sąd rejestrowy wyznacza termin co najmniej 14 dni na dostosowanie działalności tego organu do obowiązującego prawa.

W razie bezskutecznego upływu 14-dniowego terminu sąd może:

  • orzec grzywnę indywidualnie nakładaną na członków danego organu związku,
  • wyznaczyć władzom związku termin przeprowadzenia nowych wyborów do organu związku, pod rygorem zawieszenia działalności tego organu.

Jeżeli powyższe środki okażą się bezskuteczne, sąd rejestrowy na wniosek Ministra Sprawiedliwości orzeka o skreśleniu związku pracodawców z KRS. Od tego orzeczenia przysługuje apelacja.

Związek skreślony z KRS prawomocnym orzeczeniem jest zobowiązany niezwłocznie zaprzestać swojej działalności, a w terminie najpóźniej 3 miesięcy od uprawomocnienia się tego orzeczenia dokonać swojej likwidacji w sposób przewidziany w statucie (art. 19 ustawy).

Podstawa prawna:

  • ustawa z 23 maja 1991 r. o organizacjach pracodawców (DzU nr 55, poz. 235 ze zm.),
  • ustawa z 6 lipca 2001 r. o Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych i wojewódzkich komisjach dialogu społecznego (DzU nr 100, poz. 1080 ze zm.).
Kadry
Boże Ciało - kolejny długi weekend w maju
06 maja 2024

Boże Ciało kiedy wypada? Czy w Boże Ciało sklepy są otwarte? Czy w Boże Ciało trzeba iść do kościoła? Kiedy wypadają Zielone Świątki? Czy w Zielone Świątki sklepy są otwarte? Czy w Zielone Świątki trzeba iść do kościoła? Maj 2024 r. ma 20 dni roboczych. W maju licząc z niedzielami, sobotami i świętami jest aż 11 dni wolnych od pracy. Ponadto w maju wypadają aż 4 święta ustawowo wolne od pracy, tj. 1 maja, 3 maja, 19 maja (z tym, że jest to niedziela) i 30 maja - Boże Ciało.

To ważny obowiązek każdego rodzica. Jak i kiedy zgłosić dziecko do ubezpieczenia zdrowotnego?
06 maja 2024

Zgłoszenie dziecka do ubezpieczenia zdrowotnego to obowiązek każdego rodzica. Dziecko, jako członek rodziny, może być objęte ubezpieczeniem zdrowotnym do ukończenia 18 lat, a jeżeli kontynuuje naukę - do 26 roku życia. W przypadku dzieci z niepełnosprawnością, możliwe jest ubezpieczenie bez ograniczeń wiekowych.

MRPiPS: Rekordowo niskie bezrobocie w Polsce
06 maja 2024

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zasypuje nas dobrymi wiadomościami. Właśnie resort pracy pochwalił się najniższym bezrobociem w Unii Europejskiej.

Odpis na ZFŚS: Zbliża się termin przekazania I raty za 2024 r. Ile to będzie?
06 maja 2024

Zbliża się termin wpłaty I raty odpisu na ZFŚS, należnej za 2024 r. Pracodawca powinien przekazać kwotę stanowiącą co najmniej 75% równowartości odpisu.

Czas pracy niepełnosprawnych 2024
06 maja 2024

Czas pracy pracowników niepełnosprawnych w 2024 roku jest niższy od standardowego. Normy godzin pracy osoby niepełnosprawnej określa nie Kodeks pracy, lecz ustawa o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Ile pracują dziennie i tygodniowo niepełnosprawni?

Najbardziej atrakcyjne miejsca pracy w Polsce 2024 [BADANIE]
06 maja 2024

Najbardziej atrakcyjne miejsca pracy w Polsce w 2024 roku według badania Randstad - poznaj top 3! Dlaczego pracownicy wybierają właśnie te branże? Czego szukają na rynku pracy?

W maju 2024 r. ogromna liczba Polaków otrzyma pisma z ZUS. Co jest w tych listach?
06 maja 2024

ZUS wysyła pisma do 8 mln Polaków. Sprawdź, kto je otrzyma i jakie informacje zawierają listy z maja 2024 r.

Elektroniczne akta osobowe pracowników 2024 - jak prowadzić? Obowiązki informacyjne pracodawca – pracownik. Jak długo trzeba przechowywać dokumentację pracowniczą?
06 maja 2024

Co trzeba wiedzieć o elektronicznych aktach osobowych pracowników? Jakie są zasady prowadzenia dokumentacji pracowniczej? Jak długo trzeba przechowywać akta?

NIK skontrolował ZUS: problemy z egzekucją składek i przeciwdziałaniem ich przedawnieniu
06 maja 2024

Zdaniem Najwyższej Izby Kontroli, działania ZUS w zakresie dochodzenia składek i udzielania ulg w ich pobieraniu w latach 2019-2022, co do zasady, były prowadzone prawidłowo, jednak - zwłaszcza jeżeli chodzi o prawidłowość i terminowość realizowanych zadań - nie były one w pełni skuteczne.

ZUS: dwie ważne decyzje w jednej kopercie; emeryci i renciści otrzymają w maju list
06 maja 2024

W ciągu najbliższych dni i tygodni (do końca maja) emeryci i renciści otrzymają list z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.  W jednej kopercie znajdą oni dwie decyzje - o marcowej waloryzacji oraz o dodatkowym świadczeniu rocznym czyli tzw. trzynastce.

pokaż więcej
Proszę czekać...