Zatrudnianie pracowników młodocianych a bhp

Katarzyna Tomaszewska
rozwiń więcej
Pracodawcy zatrudniający młodocianych muszą pamiętać, aby zapewnić im bezpieczne i higieniczne warunki pracy oraz zlecać im tylko prace dozwolone prawem.

Pracownikiem co do zasady może być osoba pełnoletnia. Czasem jednak można zatrudnić również osoby młodsze. Za pracowników młodocianych uważa się osoby, które ukończyły 16 lat, ale nie przekroczyły jeszcze 18. roku życia. Osoby takie nie mogą być jednak zatrudniane zawsze.

Autopromocja

Z pracownikami młodocianymi można zawrzeć umowę w celu:

  • przygotowania zawodowego (nauki zawodu lub przyuczenia do wykonywania określonej pracy),
  • wykonywania lekkich prac.

Może się to odbywać na warunkach określonych w dziale 9 Kodeksu pracy i rozporządzeniu w sprawie wykazu prac wzbronionych młodocianym.

Zatrudnienie młodocianego w celu przygotowania zawodowego >>

Czasem można także zatrudnić osobę poniżej 16. roku życia.

Mogą to zrobić jednak tylko podmioty prowadzące działalność w zakresie:

  • kulturalnym,
  • artystycznym,
  • sportowym,
  • reklamowym

i wymaga się wtedy:

  • uprzedniej zgody przedstawiciela ustawowego bądź opiekuna prawnego dziecka,
  • zezwolenia właściwego inspektora pracy.

Nauka zawodu

Jednym z powodów, dla których pracodawcy zatrudniają pracowników młodocianych, jest nauka zawodu.

Aby jednak można było zatrudnić takiego pracownika należy sprawdzić, czy:

  • osoba, którą chcemy zatrudnić, ma ukończenie 16 lat,
  • skończyła co najmniej gimnazjum,
  • posiada świadectwo lekarskie stwierdzające, że praca, którą ma wykonywać, nie zagraża jej zdrowiu.

Prace lekkie

O ile zatrudnianie w celu nauki zawodu odbywa się w trakcie roku szkolnego, o tyle zatrudnienie przy pracach lekkich może odbywać się również w wakacje. Za prace lekkie uważa się te, które nie powodują zagrożenia jego życia, zdrowia, rozwoju psychofizycznego. Trzeba również pamiętać, że prace te nie mogą utrudniać młodocianemu wypełniania obowiązku szkolnego do ukończenia przez niego 18. roku życia.

Wykaz prac lekkich powinien określić pracodawca po uzgodnieniu z lekarzem medycyny pracy. Następnie musi go zatwierdzić właściwy terytorialnie inspektor pracy. Należy pamiętać, aby w wykazie tym nie zamieszczać prac wzbronionych młodocianym, które znajdują się w załączniku nr 1 do rozporządzenia Rady Ministrów z 24 sierpnia 2004 r. w sprawie wykazu prac wzbronionych młodocianym i warunków ich zatrudniania przy niektórych z tych prac (zwanego dalej rozporządzeniem w sprawie wykazu prac wzbronionych młodocianym).

Wynagrodzenie pracownika młodocianego >>

Z wykazem lekkich prac trzeba zapoznać młodocianego jeszcze zanim przystąpi do wykonywania swoich obowiązków.

Prace wzbronione młodocianym

Są też prace, przy których istnieje zakaz zatrudniania pracowników młodocianych (art. 204 k.p.). Wykaz tych prac dzieli je na prace, które są wzbronione dla wszystkich młodocianych, i takie, które są zabronione tylko dla młodocianych w wieku do 16 lat. Rozróżnia się je także ze względu na płeć.

Zakaz zatrudniania młodocianych dotyczy następujących grup prac:

  • związanych z nadmiernym wysiłkiem fizycznym,
  • wymagających stale wymuszonej i niewygodnej pozycji ciała,
  • zagrażających prawidłowemu rozwojowi psychicznemu,
  • wykonywanych w narażeniu na szkodliwe działanie czynników chemicznych,
  • wykonywanych w narażeniu na szkodliwe działanie pyłów,
  • wykonywanych w narażeniu na szkodliwe działanie czynników fizycznych,
  • wykonywanych w narażeniu na szkodliwe działanie czynników biologicznych,
  • stwarzających zagrożenia wypadkowe.

WAŻNE!

Przepisy zezwalają jednak na zatrudnianie młodocianych w wieku powyżej 16 lat przy niektórych rodzajach prac im wzbronionych. Aby tak się mogło stać, zatrudnienie musi być niezbędne do prawidłowego przygotowania zawodowego. Niemniej jednak nawet w takim przypadku zatrudnienie nie może mieć charakteru pracy stałej.

Aby zapewnić pracownikom młodocianym bezpieczne i higieniczne warunki pracy, pracodawca, na podstawie wykazów prac określonych w załącznikach nr 1 i 2 do rozporządzenia w sprawie wykazu prac wzbronionych młodocianym, sporządza wykazy prac wykonywanych w jego firmie:

  • wzbronionych młodocianym,
  • wzbronionych młodocianym, przy których zezwala się na zatrudnianie młodocianych w celu odbycia przygotowania zawodowego.

Ważne jest, aby w ustalaniu tych wykazów uczestniczył lekarz sprawujący profilaktyczną opiekę zdrowotną.


Ochrona zdrowia młodocianych

Pracodawca musi dodatkowo dbać o ochronę stanu zdrowia zatrudnianych młodocianych. Polega ona głównie na organizowaniu pracy i zajęć młodocianych w taki sposób, aby na terenie firmy znajdowali się zawsze pod opieką wyznaczonej w tym celu osoby. Poza tym przy zatrudnianiu pracowników młodocianych trzeba również pamiętać, że muszą oni mieć przerwy w pracy, podczas których wypoczną od czynników uciążliwych występujących w danym środowisku pracy. Pracodawca powinien więc w tym celu zorganizować odizolowane pomieszczenia.

Pracodawca nie może zapomnieć również o przeprowadzeniu instruktażu wyjaśniającego podstawy stosowania środków ochrony indywidualnej oraz zasady bhp.

Pracownicy młodociani tak jak pozostali pracownicy muszą przejść profilaktyczne badania lekarskie. Odbywają się one na podstawie skierowania wydanego przez pracodawcę, a ich koszt pokrywa zakład pracy.

Pracownik młodociany podlega:

  • wstępnym badaniom lekarskim przed przyjęciem do pracy i przed przeniesieniem na inne stanowisko,
  • badaniom okresowym i kontrolnym w czasie zatrudnienia.

Jeżeli w trakcie przeprowadzania badań profilaktycznych lekarz medycyny pracy orzeknie, że wykonywana przez młodocianego praca zagraża jego zdrowiu, pracodawca musi zmienić rodzaj pracy wykonywanej dotychczas przez młodocianego. Gdy nie ma takiej możliwości, musi niezwłocznie rozwiązać umowę o pracę z młodocianym i wypłacić mu odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za okres wypowiedzenia (art. 201 k.p.).

Pracodawca musi również pamiętać, że młodocianemu należy przekazać informację o ryzyku zawodowym, które wiąże się z wykonywaną przez niego pracą. Młodociany musi również zostać powiadomiony o zasadach ochrony przed zagrożeniami. Informacje te powinien otrzymać także przedstawiciel ustawowy młodocianego.

Prawo nakłada na pracodawców obowiązek stałego prowadzenia ewidencji wszystkich zatrudnianych pracowników młodocianych. Celem prowadzenia tej ewidencji jest rejestracja czynności związanych z zatrudnianiem ich przez pracodawców.

Podstawa prawna:

  • art. 190–204 Kodeksu pracy,
  • rozporządzenie Rady Ministrów z 24 sierpnia 2004 r. w sprawie wykazu prac wzbronionych młodocianym i warunków ich zatrudniania przy niektórych z tych prac (DzU nr 200, poz. 2047 ze zm.).
Kadry
MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...