Kiedy można odwołać pracownika z urlopu wypoczynkowego

Tomasz Kowalski
rozwiń więcej
pociąg bagaż podróż / Kiedy można odwołać pracownika z urlopu wypoczynkowego / Shutterstock

Pracodawca w ściśle określonych sytuacjach ma prawo odwołać pracownika z urlopu wypoczynkowego.

Możliwość odwołania pracownika z urlopu

Pracodawca może odwołać pracownika z urlopu wypoczynkowego tylko w wyjątkowych sytuacjach. Jest to możliwe wówczas, gdy obecności pracownika w zakładzie wymagają okoliczności nieprzewidziane w chwili rozpoczynania urlopu.

Autopromocja

Odwołanie z urlopu jest możliwe, jeżeli zaszły równocześnie następujące przesłanki:

  • pracownik rozpoczął już urlop wypoczynkowy;
  • w momencie rozpoczynania urlopu nie istniały okoliczności wymagające obecności pracownika w zakładzie pracy w okresie urlopu;
  • w czasie urlopu wystąpiły okoliczności wymagające obecności pracownika w zakładzie pracy, a okoliczności tych nie przewidziano w chwili rozpoczynania urlopu.

Decyzja w sprawie odwołania pracownika z urlopu należy wyłącznie do pracodawcy. Oznacza to, że pracownik nie może polemizować z pracodawcą co do zasadności lub jej braku przy odwołaniu go z urlopu.

Sposób odwołania pracownika z urlopu

Należy podkreślić, że żaden przepis nie nakłada na pracownika obowiązku przekazywania pracodawcy danych umożliwiających odwołanie go z urlopu – w tym dokładnego adresu miejsca spędzania urlopu czy numeru telefonu, pod którym będzie dostępny w czasie urlopu. W przepisach nie jest też określona forma, w jakiej powinno być przeprowadzone odwołanie pracownika z urlopu. 

Pracownika można odwołać z urlopu jedynie wtedy, gdy miał on możliwość zapoznania się z decyzją o odwołaniu wydaną przez pracodawcę. Odwołanie powinno być też dokonane z takim wyprzedzeniem, żeby pracownik mógł stawić się do pracy w wyznaczonym przez pracodawcę terminie. 

Obowiązek zastosowania się do decyzji pracodawcy

Jeżeli pracownik otrzymał decyzję pracodawcy o odwołaniu z urlopu, powinien traktować ją jako polecenie służbowe. Niezastosowanie się pracownika do odwołania z urlopu stanowi naruszenie obowiązków pracowniczych. 

Niestawienie się pracownika do pracy stanowi nieusprawiedliwioną nieobecność i może zostać zakwalifikowane nawet jako ciężkie naruszenie obowiązków pracowniczych. W konsekwencji może też stanowić podstawę rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika.

Zwrot kosztów poniesionych przez pracownika

Pracodawca jest obowiązany pokryć koszty poniesione przez pracownika w bezpośrednim związku z odwołaniem go z urlopu wypoczynkowego. 

Obowiązek zwrotu kosztów obejmuje również zwrot kosztów wypoczynku rodziny pracownika, pod warunkiem, że po odwołaniu pracownika z urlopu rodzina nie może kontynuować wypoczynku samodzielnie.

Jeżeli pracodawca po powrocie nie pokryje tych wydatków, pracownik ma prawo odwołania się do sądu pracy.

Obowiązek pracodawcy nie obejmuje zwrotu korzyści utraconych przez pracownika, jedynie zwrot poniesionych oraz udokumentowanych kosztów.

Wzór wniosku o zwrot kosztów związanych z odwołaniem z urlopu wypoczynkowego

Warszawa, 5 lipca 2024 r.

Jan Świerszcz

Kierownik Spedycji

w/m

Do

Stanisława Hajduka

Hajduk Logistic s.c.

01-067 Warszawa

ul. Kocie Łby 4

Wniosek o zwrot kosztów związanych z odwołaniem z urlopu wypoczynkowego

W dniu 3 lipca 2024 r. zostałem odwołany z urlopu wypoczynkowego przez bezpośredniego przełożonego, tj. Pana Stanisława Hajduka.  

W tym czasie przebywałem ze swoimi dziećmi (w wieku 8 i 10 lat) w ośrodku wypoczynkowym w Międzyzdrojach. Z uwagi na to, że zapłaciłem za dwutygodniowy pobyt w ośrodku bez możliwości zwrotu zapłaty na wypadek skrócenia pobytu, proszę o zwrot poniesionych w związku z tym kosztów. Dotyczą one opłaty za niewykorzystane 10 dni pobytu w ośrodku i wynoszą łącznie 3500 zł. 

Poniesione koszty potwierdza rachunek, który załączam do niniejszego wniosku.

Jan Świerszcz

Niewykorzystaną część urlopu wypoczynkowego pracownik może wykorzystać w późniejszym terminie, uzgodnionym z pracodawcą.

Podstawa prawna:

  • art. 167 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 2023 r. poz. 1465)
Kadry
Dni wolne dla dawców krwi. Czy będą musieli informować pracodawców o zamiarze oddania krwi?
17 paź 2024

Z tytułu oddania krwi honorowym dawcom krwi przysługują dwa dni wolne. Zdarza się, że niektórzy pracownicy nadużywają tego uprawnienia. Z tego powodu dezorganizowana jest praca przedsiębiorstw. Czy są prowadzone prace legislacyjne mające zmienić tę sytuację?

Dyżur w domu 100% płatny, nawet jeśli pracownik nie pracował [jest odpowiedź resortu pracy]
17 paź 2024

Do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej trafiła petycja w sprawie zmiany przepisów dotyczących dyżurów domowych. Wnioskujący zaapelował do resortu pracy aby zmienić przepisy dot. dyżurów domowych w taki sposób, aby dyżur domowy nakładający na pracownika obowiązki uniemożliwiające mu skupienie się na własnych sprawach - traktować jako czas pracy. Sprawa jest ciekawa bo polskie prawo może być niegodne z orzecznictwem TSUE.

Zmiany w Policji w 2024 r. co do postępowań kwalifikacyjnych do służby i inne [brak testu sprawnościowego i wiedzy. Ważna ustawa z podpisem Prezydenta]
17 paź 2024

Prezydent RP podpisał ważną ustawę, która dotyczy m.in. zmiany w Policji i Straży Granicznej w zakresie postępowań kwalifikacyjnych do służby. Pewne grupy osób, nie będą musiały przechodzić testu sprawnościowego i testu wiedzy. Co będzie z jakością polskiej policji?

Zasiłek macierzyński 2024 i 2025. Wysokość, czy coś się zmieni?
17 paź 2024

Zasiłek macierzyński 2024 i 2025. Wysokość, czy coś się zmieni? Kiedy zasiłek macierzyński przysługuje w wysokości 100 proc., a kiedy można liczyć jedynie na 70 proc. podstawy wymiaru zasiłku? Co zrobić, by pobierać go w wysokości 81,5 proc.?

Od czego zależy czy CV zostanie przeczytane? Ile czasu czeka się na odpowiedź w sprawie pracy? [WYWIAD]
17 paź 2024

Okazuje się, że rekruterzy czytają tylko 25% nadesłanych CV. Od czego zależy czy zostanie przeczytane dane zgłoszenie kandydata do pracy? Ile czasu czeka się na odpowiedź w sprawie pracy po wysłaniu CV? W czym tkwi problem i jakie rozwiązania można zastosować tłumaczy ekspertka z zakresu rekrutacji Katarzyna Trzaska, Senior Marketing Manager w eRecruiter.

Pracownicze braki w zawodach uzupełnią cudzoziemcy
17 paź 2024

W czwartek opublikowano strategię migracyjną na lata 2025-2030. Podano w niej, że, aby uzupełnić niedobory w zawodach deficytowych, Polska będzie dopuszczać cudzoziemców na rynek pracy.

Zatrudnianie Ukraińców 2024 [Pytania i odpowiedzi]
16 paź 2024

Jak zatrudniać obywateli Ukrainy w 2024 roku? Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy wprowadziła znaczne ułatwienia. Oto często zadawane pytania pracodawców dotyczące zatrudniania Ukraińców i odpowiedzi.

Płaca minimalna 2025 netto
16 paź 2024

W 2025 roku płaca minimalna będzie podnoszona tylko raz z dniem 1 stycznia. Ile wyniesie minimalne wynagrodzenie netto od nowego roku? Podwyżka będzie wyższa niż przewidywano. Jest rozporządzenie Rady Ministrów.

Polacy mieszkający za granicą załatwią swoje sprawy w ZUS bez przyjeżdżania do Polski
16 paź 2024

Do załatwienia sprawy w ZUS może wystarczyć e-wizyta. Taką możliwość mają także Polacy mieszkający za granicą. Umawiając się na spotkanie online należy uwzględnić różnice czasu między państwami czy kontynentami.

Ekwiwalent za energię elektryczną dla pracownika zdalnego. Obowiązki pracodawcy w 2024 i 2025
16 paź 2024

Ekwiwalent za energię elektryczną dla pracownika zdalnego. Obowiązki pracodawcy w 2024 i 2025. Co należy uwzględnić przy ustalaniu wysokości ekwiwalentu lub ryczałtu za pracę zdalną? Co w przypadku pracy zdalnej okazjonalnej?

pokaż więcej
Proszę czekać...