Pracownik pod ochroną. Nie można rozwiązać umowy o pracę, ale jest kilka wyjątków

Tomasz Kowalski
rozwiń więcej
emeryt rencista emeryci renciści starszy senior dziaders silvers praca aktywność zawodowa zatrudnienie emerytów rencistów emerytura renta senior ochrona umowa o pracę zakaz wypowiadania umowy o pracę wypowiedzenie rozwiązanie stosunku pracy wiek przedemerytalny wiek emerytalny / Pracownik pod ochroną. Nie można rozwiązać umowy o pracę, ale jest kilka wyjątków / Shutterstock

Pracownicy, którym pozostały 4 lata do emerytury, podlegają ochronie przed wypowiedzeniem umowy o pracę. Zatem umowy o pracę nie można wypowiedzieć pracownicy, która ukończyła 56 lat oraz pracownikowi, który skończył 61 lat. Ochrona kończy się, gdy zostanie osiągnięty wiek emerytalny.

Zakaz wypowiadania umów o pracę 

Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikom w wieku przedemerytalnym, którzy dodatkowo spełniają określone warunki. Zgodnie z Kodeksem pracy ochrona przedemerytalna dotyczy pracowników, którzy osiągną wiek emerytalny nie później niż za 4 lata. Według obowiązujących przepisów wiek emerytalny dla kobiet to 60 lat, a dla mężczyzn - 65 lat. Przed wypowiedzeniem umowy o pracę chronione są zatem 56-letnie kobiety oraz 61-letni mężczyźni.

Autopromocja

Zakaz dotyczy jedynie wypowiedzenia przez pracodawcę umowy o pracę w okresie ochronnym. Pracownik nie jest natomiast chroniony przed rozwiązaniem w tym okresie w razie wcześniejszego wypowiedzenia umowy o pracę. Liczy się tutaj moment wręczenia pracownikowi wypowiedzenia - okres wypowiedzenia może upłynąć już podczas rozpoczętej ochrony przedemerytalnej.

Ochrona przedemerytalna obejmuje osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę bez względu na wymiar etatu – ważne jest, aby pracownik był zatrudniony na czas nieokreślony. W przypadku umów na czas określony zatrudnienie wygasa wraz z wygaśnięciem umowy o pracę i wówczas ochrona przedemerytalna nie ma zastosowania. 

Trwałość stosunku pracy podlega ochronie również wtedy, gdy pracownik w wieku przedemerytalnym jest zatrudniony u kilku pracodawców. Ochrona przedemerytalna obowiązuje bowiem u każdego z pracodawców.

Pracownik w wieku przedemerytalnym bez ochrony stosunku pracy

Zakazu wypowiadania umowy o pracę pracownikowi w wieku przedemerytalnym nie stosuje się w razie uzyskania przez pracownika prawa do renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Pracodawca, który sprawdza ten warunek wyłączający ochronę, powinien wiedzieć, że nie ma znaczenia, czy pracownik spełnia warunki do renty, ale czy prawo to ustalił mu ZUS.

Ochrona przedemerytalna nie obejmuje także pracowników w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy. Także pracownicy, którym do osiągnięcia wieku emerytalnego brakuje mniej niż 4 lata, ale wraz z osiągnięciem tego wieku nie będą posiadali okresów zatrudnienia uprawniających do emerytury, nie są objęci ochroną.

Dopuszczalność rozwiązania umowy o pracę podczas okresu ochronnego

Tak jak wspomniano, zasadą jest zakaz wypowiadania umów o pracę pracownikom w wieku przedemerytalnym. Mimo to są wyjątkowe sytuacje, gdy dopuszczalne jest rozwiązanie umowy. I tak, w trakcie okresu ochronnego rozwiązanie umowy o pracę jest możliwe:

  • na mocy porozumienia stron, tj. za zgodą pracownika i pracodawcy,
  • na skutek wypowiedzenia dokonanego przez pracownika,
  • z upływem czasu, na który umowa była zawarta (w przypadku umowy o pracę na okres próbny i na czas określony), 
  • za 7-dniowym uprzedzeniem przez pracownika - w razie przejścia zakładu pracy lub jego części na nowego pracodawcę,
  • za 3-dniowym uprzedzeniem - gdy pracownik zostanie przywrócony do pracy u poprzedniego pracodawcy,
  • na skutek rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia przez pracodawcę z winy pracownika,
  • na skutek rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia przez pracodawcę z powodu długotrwałej nieobecności pracownika w pracy (zwykle z powodu choroby pracownika),
  • na skutek rozwiązania umowy o pracę przez pracownika, m.in. z powodu ciężkiego naruszenia przez pracodawcę podstawowych obowiązków wobec pracownika. 

Możliwe jest także, że pracownik straci pracę podczas okresu ochronnego w razie:

  • śmierci pracodawcy będącego osobą fizyczną (chyba że pracownik zostanie przejęty przez nowego pracodawcę na zasadach określonych w art. 231 Kodeksu pracy),
  • upływu 3-miesięcznego okresu tymczasowego aresztowania pracownika.

Koniec okresu ochronnego

Wraz z osiągnięciem wieku emerytalnego pracownik nie jest już chroniony przed wypowiedzeniem umowy o pracę. Jednak pracodawca nie może zwolnić pracownika w wieku emerytalnym jeżeli jedynym powodem wypowiedzenia jest nabycie przez niego uprawnień emerytalnych. 

Pracodawca ma prawo wypowiedzieć umowę takiemu pracownikowi np. z powodu niewłaściwego wykonywania obowiązków zawodowych, częstego wykorzystywania zwolnienia lekarskiego lub ze względu na likwidację stanowiska pracy.

Podstawa prawna:

  • art. 39, art. 40 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 2023 r. poz. 1465 ze zm.)
Kadry
Sukces pracy w systemie hybrydowym mocno zależy od sposobu zarządzania zespołem. Jak z wyzwaniami radzą sobie najskuteczniejsi hybrydowi menadżerowie
14 lis 2024

Polacy pokochali pracę hybrydową. Według badania Pracuj.pl preferuje ją 49 proc. respondentów. W tej grupie 29 proc. chciałaby hybrydy z większą liczbą dni pracy zdalnej niż stacjonarnej. Z kolei badania Colliers Define wskazują, że już 96 proc. firm deklaruje pracę w tym trybie.

Wakacje składkowe a Mały ZUS Plus [Wytyczne ZUS]
14 lis 2024

Są już wytyczne ZUS dotyczące zasad wakacji składkowych dla przedsiębiorców korzystających z ulgi Mały ZUS Plus. Jak ZUS precyzuje sytuację tych osób? Informuje Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców, Agnieszka Majewska.

Stawka godzinowa 2025 netto [Rozporządzenie]
13 lis 2024

Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów minimalna stawka godzinowa od 1 stycznia 2025 roku wyniesie 30,50 zł brutto. Ile to netto? Jaka będzie kwota netto minimalnej płacy? Jak stawka godzinowa zmieniała się od 2017 roku, kiedy to została ustanowiona po raz pierwszy?

W 2025 r. będą 2 dodatkowe dni wolne za święta wypadające w sobotę
13 lis 2024

Przepisy Kodeksu pracy nakładają na pracodawców obowiązek udzielenia innego dnia wolnego, jeżeli święto ustawowo wolne od pracy wypada w sobotę. Zgodnie z kalendarzem na 2025 rok dwukrotnie dojdzie do takiej sytuacji. Kiedy pracownicy będą mieli dodatkowe wolne?

Pracownicy narzekają na pracodawców, że nie inwestują oni w ich rozwój. Deficyt szkoleń jest powszechnie odczuwalny nie tylko w Polsce, ale i na innych rynkach pracy
13 lis 2024

Pracodawcy mają bardzo prosty i skuteczny sposób na utrzymanie pracowników w warunkach trudnego rynku pracy. To umożliwienie im rozwoju zawodowego. Inwestycja w szkolenia jest bardziej opłacalna niż kosztowne rekrutacje niezbędne do bieżącego uzupełninia ubytków w załodze.

Ustawa o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Będą m.in. pakiety aktywizacyjne, pożyczki edukacyjne i bony na zasiedlenie dla wszystkich bezrobotnych
13 lis 2024

Trwają prace nad rządowym projektem ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Jednym z jego najważniejszych celów jest zwiększenie skuteczności urzędów pracy i trwałości zatrudnienia. Projektodawcy zakładają, że ustawa wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r.

Zmęczenie w pracy: najmocniej dokucza najmłodszym pracownikom, zarówno psychiczne jak i fizyczne
13 lis 2024

Szczególnie we znaki młodym pracownikom daje się jednak zmęczenie psychiczne. Głównie wskutek monotonii w pracy, powtarzalności oraz zbyt dużej ilości zadań i obowiązków oraz nadmiernego stresu. Na rynku pracy to coraz większy problem.

Wnioski do końca listopada 2024 roku [Wakacje składkowe ZUS]
13 lis 2024

Nie chcesz płacić składek ZUS za grudzień 2024 roku? Złóż wniosek do końca listopada. Wakacje składkowe 2024 dotyczą tylko grudnia. W przyszłym roku przedsiębiorca wybierze miesiąc, w którym państwo opłaci składki za niego.

Czas pracy w 2025 r. - dni pracy, godziny pracy, święta, okresy rozliczeniowe
13 lis 2024

W 2025 r. będziemy musieli przepracować 250 dni roboczych obejmujących równe 2000 godzin. W przyszłym roku będą dwa święta przypadające w sobotę, które obniżą wymiar czasu pracy.

Komunikat GUS. Od grudnia obowiązkowa podwyżka wynagrodzenia pracowników młodocianych
13 lis 2024

Od 1 grudnia 2024 r. zmieni się wynagrodzenie pracowników młodocianych. To skutek wzrostu przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w III kwartale 2024 r.

pokaż więcej
Proszę czekać...