Wymiar czasu pracy w styczniu 2024 r. Czy pracownikowi należy się dzień wolny za święto w sobotę?

Tomasz Kowalski
rozwiń więcej
święto trzech króli 6 stycznia wymiar czasu pracy święto w sobotę dzień wolny czas pracy pracownik / Wymiar czasu pracy w styczniu 2024 r. Czy pracownikowi należy się dzień wolny za święto w sobotę? / Shutterstock

W styczniu 2024 r. są dwa święta będące dniami wolnymi od pracy – Nowy Rok (1 stycznia) i Trzech Króli (6 stycznia). Pierwsze z tych świąt przypada w poniedziałek, a drugie w sobotę. Czy ma to wpływ na wymiar czasu pracy pracownika?

Obliczamy wymiar czasu pracy w styczniu 2024 r.

Wymiar czasu pracy, to liczba godzin, którą pracodawca może zaplanować pracownikowi do przepracowania w danym okresie rozliczeniowym.

Autopromocja

Obowiązujący pracownika wymiar czasu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym ustalamy w następujący sposób:

Krok 1. Mnożymy 40 godzin przez pełne tygodnie pracy (pełne tygodnie pracy to 7 kolejnych dni, poczynając od pierwszego dnia okresu rozliczeniowego),

Krok 2. Dodajemy iloczyn 8 godzin i dni wystających poza pełne tygodnie pracy przypadających od poniedziałku do piątku,

Krok 3. Odejmujemy iloczyn 8 godzin i świąt przypadających od poniedziałku do soboty (jedynie święta przypadające w niedzielę nie obniżają wymiaru czasu pracy).

Należy zwrócić uwagę, że w styczniu 2024 r. przypada jedno święto w sobotę. Jest to Święto Trzech Króli, które obniża o 8 godzin wymiar czasu pracy, tak jak święto przypadające w każdym dniu innym niż niedziela.

Przykład

Ustalenie wymiaru czasu pracy obowiązującego w styczniu 2024 r. dla pracownika zatrudnionego w miesięcznym okresie rozliczeniowym wygląda następująco:

Krok 1. Obliczamy czas pracy w pełnych tygodniach pracy

40 godzin × 4 tygodnie pracy = 160 godzin

Krok 2. Dodajemy czas pracy w dniach wystających poza pełne tygodnie pracy

160 godzin + 8 godzin × 3 dni wystające przypadające od poniedziałku do piątku (29, 30, 31 stycznia) = 184 godziny

Krok 3. Odejmujemy 8 godzin za każde święto przypadające od poniedziałku do soboty

168 godzin – 8 godzin × 2 święta przypadające od poniedziałku do soboty (są to: 1 stycznia – Nowy Rok i 6 stycznia – Trzech Króli. Święto Trzech Króli przypada w sobotę i obniża wymiar czasu pracy) = 168 godzin.

Wymiar czasu pracy w styczniu 2024 r. wyniesie 168 godzin.

Obliczamy wymiar czasu pracy w okresie rozliczeniowym dłuższym niż 1 miesiąc

Wymiar czasu pracy w okresie rozliczeniowym dłuższym niż 1 miesiąc obliczamy w taki sam sposób, jak w przypadku 1-miesięcznego okresu rozliczeniowego. Również należy uwzględnić święto przypadające w sobotę, które obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin.

Przykład

Ustalamy wymiar czasu pracy pracownika zatrudnionego w 3-miesięcznym okresie rozliczeniowym obejmującym okres od stycznia do marca 2024 r.:

Krok 1. Obliczamy czas pracy w pełnych tygodniach pracy

40 godzin × 13 tygodni pracy = 520 godzin

Krok 2. Dodajemy czas pracy w dniach wystających poza pełne tygodnie pracy

480 godzin + 8 godzin × 0 dni wystających przypadających od poniedziałku do piątku = 520 godzin

Krok 3. Odejmujemy 8 godzin za każde święto przypadające od poniedziałku do soboty

520 godzin – 8 godzin × 2 święta przypadające od poniedziałku do soboty (są to: 1 stycznia – Nowy Rok i 6 stycznia – Trzech Króli. 31 marca, czyli pierwszy dzień Wielkanocy, przypada w niedzielę i nie obniża wymiaru czasu pracy) = 504 godziny.

Wymiar czasu pracy pracownika zatrudnionego w 3-miesięcznym okresie rozliczeniowym obejmującym okres od stycznia do marca 2024 r. wynosi 504 godziny.

Udzielanie dnia wolnego za święto przypadające w sobotę

Czas pracy nie może przekraczać przeciętnie 40 godzin w przeciętnie 5-dniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym. Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w dniu innym niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. Dlatego za święto przypadające w sobotę pracodawca udziela pracownikom innego dnia wolnego od pracy do końca okresu rozliczeniowego. 

Ważne

Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin.

Brakuje regulacji wskazujących, w jakich konkretnie dniach przysługuje wolne za święto przypadające w sobotę. W związku z tym bez znaczenia jest, czy dzień ten zostanie udzielony przed świętem wypadającym w sobotę, czy po nim. 

Przykład

W przedsiębiorstwie obowiązuje 1-miesięczny okres rozliczeniowy obejmujący miesiące kalendarzowe. W zamian za Święto Trzech Króli przypadającego w sobotę 6 stycznia 2024 r. pracodawca wyznaczył pracownikom dzień wolny w dniu 2 stycznia. Postępowanie pracodawcy jest prawidłowe.

W przypadku dłuższych okresów rozliczeniowych pracownik może otrzymać dzień wolny za święto w innym miesiącu. 

Przykład

W przedsiębiorstwie obowiązuje 3-miesięczny okres rozliczeniowy, pokrywający się kwartałami kalendarzowymi. Święto Trzech Króli przypadające w sobotę 6 stycznia 2024 r. może być zrekompensowane zarówno w styczniu, jak i w lutym oraz marcu. Pracodawca wyznaczył dzień wolny za to święto na 29 marca 2024 r. Takie postępowanie jest prawidłowe.

Za święto przypadające w sobotę należy udzielić dnia wolnego i niedopuszczalne jest skracanie pracownikom pracy w sumie o 8 godzin, ale w różnych dniach.

Pracodawca powinien poinformować pracowników o dniu wolnym wyznaczonym za święto przypadające w sobotę. 

Dzień wolny za święto – przypadki szczególne

Nie ma przeszkód, żeby pracodawca udzielił dnia wolnego za święto przypadające w sobotę w terminie indywidualnie uzgodnionym z pracownikiem. Należy jedynie pamiętać, że dzień wolny musi być wyznaczony w okresie rozliczeniowym obejmującym to święto.

Może się zdarzyć, że w dniu święta przypadającego w sobotę pracownik będzie przebywał na zwolnieniu lekarskim. W takim przypadku pracodawca powinien udzielić mu dnia wolnego w zamian za to święto, żeby pracownik nie przekroczył wymiaru czasu pracy obowiązującego w danym okresie rozliczeniowym.

Inaczej będzie w sytuacji, gdy w dniu wyznaczonym jako wolny za święto przypadające w sobotę pracownik się rozchoruje i przedłoży zwolnienie lekarskie. Pracodawca nie ma wtedy obowiązku wyznaczania mu innego dnia wolnego. Należy bowiem uznać, że dzień wolny został wykorzystany, gdyż pracownik nie świadczył pracy w tym dniu.

W przypadku, gdy pracownik korzysta z urlopu wypoczynkowego, należy pamiętać, że urlop udzielany jest na dni pracy. Z tego powodu dzień wolny z tytułu święta w sobotę nie będzie wliczany do dni urlopu.

Przykład

Pracodawca wyznaczył dzień wolny z tytułu Święta Trzech Króli, przypadającego w sobotę 6 stycznia 2024 r., na poniedziałek 8 stycznia. Pracownik miał zaplanowany urlop wypoczynkowy od 8 stycznia do 12 stycznia 2024 r. Ze względu na wyznaczony dzień wolny za święto jego urlop obejmie 4 dni.

Podstawa prawna:

  • art. 130 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 2023 r. poz. 1465)
Kadry
Rozwiązanie stosunku pracy. Jak prawidłowo wypowiedzieć umowę o pracę?
09 maja 2024

Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracownika jest jednym ze sposobów rozwiązania stosunku pracy. Jaka powinna być treść prawidłowo sporządzonego wypowiedzenia umowy o pracę? Kiedy stosunek pracy zostanie rozwiązany?

Rekompensata za pracę w godzinach nadliczbowych w służbie cywilnej. Wynagrodzenie czy czas wolny? Kto o tym decyduje?
09 maja 2024

Jeżeli wymagają tego potrzeby urzędu, członek korpusu służby cywilnej na polecenie przełożonego wykonuje pracę w godzinach nadliczbowych. Jak należy rekompensować pracę w nadgodzinach pracownikom, urzędnikom i osobom zatrudnionym na wyższych stanowiskach w służbie cywilnej?

Przejście pracownika na emeryturę lub rentę. Wysokość odprawy emerytalno-rentowej
09 maja 2024

Pracownikowi, którego stosunek pracy ustał w związku z przejściem na rentę lub emeryturę, przysługuje odprawa pieniężna. Kodeks pracy określa, że odprawa przysługuje w wysokości 1-miesięcznego wynagrodzenia. Czy pracownik może otrzymać odprawę emerytalno-rentową w wyższej wysokości?

Komu przysługuje nagroda jubileuszowa. Jak ustalać jej wysokość i kiedy wypłacać?
09 maja 2024

Nagroda jubileuszowa jest świadczeniem charakterystycznym dla sfery budżetowej. Prawo do tego świadczenia mają urzędnicy państwowi, członkowie korpusu służby cywilnej, pracownicy samorządowi, nauczyciele. Wysokość nagrody jubileuszowej ustalana jest w zależności od stażu pracy i wysokości wynagrodzenia uprawnionej osoby.

Świadczenie urlopowe dla nauczycieli. Wypłata do końca sierpnia 2024 r.
09 maja 2024

Znana jest już kwota świadczenia urlopowego w 2024 r. dla nauczycieli - nie jest niska. Do kiedy powinno być wypłacone świadczenie i jakie są zasady jego przyznania? Szczegóły niżej.

Czy podczas choroby pracownika można rozwiązać z nim umowę o pracę?
09 maja 2024

Czy podczas choroby pracownika można rozwiązać z nim umowę o pracę? To zależy od okoliczności danej sprawy, ponieważ nie zawsze L4 chroni np. przed dyscyplinarką - rozwiązaniem umowy o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia (i to zarówno z winy pracownika jak i bez jego winy) czy też przed rozwiązaniem z powodu upadłości czy likwidacji zakładu pracy. Poniżej szczegółowe wyjaśnienia.

Praca sezonowa szuka człowieka. Jest problem ze znalezieniem personelu na sezon letni
09 maja 2024

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez "Gazetę Wyborczą", hotelarze zmagają się z problemem znalezienia personelu na sezon letni. Mimo oferowania różnych benefitów, takich jak zniżki na studia, produkty firmowe, dofinansowanie zajęć sportowych, prywatną opiekę medyczną, dofinansowanie kursów i szkoleń, program rekomendacji pracowników oraz darmowe napoje i przekąski, firmy mają trudności ze znalezieniem zainteresowanych.

9 maja Dniem Europy - czy znasz 11 najważniejszych instytucji w UE?
09 maja 2024

9 maja jest Dniem Europy to święto pokoju i jedności w Europie. Upamiętnia on rocznicę wygłoszenia historycznej deklaracji Schumana, w której Robert Schuman przedstawił swoją wizję nowej formy współpracy politycznej w Europie, dzięki której wojna między narodami europejskimi stałaby się nie do pomyślenia. Plan Schumana uważa się za zalążek tego, czym dzisiaj jest Unia Europejska. Podpisana 9 maja 1950 r. deklaracja dała początek integracji europejskiej i współpracy na rzecz pokoju i jedności.

Ubezpieczenie zdrowotne w KRUS. Dla kogo, ile wynosi składka i kto musi ją opłacać?
08 maja 2024

Mimo spełnienia warunków do objęcia ubezpieczeniem zdrowotnym, nie oznacza to automatycznego korzystania ze świadczeń zdrowotnych. Osoba zainteresowana musi zgłosić się do ubezpieczenia w ciągu 14 dni, jeśli jest rolnikiem lub domownikiem. Dla członków rodziny rolnika, domownika oraz emeryta lub rencisty, termin wynosi 7 dni. Do zgłoszenia używa się specjalnego druku "Zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego".

Wypowiedzenie umowy zlecenia 2024 - Infor.pl
08 maja 2024

Kiedy można wypowiedzieć umowę zlecenia? Czym jest ważna przyczyna przy rozwiązaniu umowy zlecenia? Czy obowiązują okres wypowiedzenia przy zleceniu - czy też można je rozwiązać "z dnia na dzień"? Poniżej szczegóły jak wygląda wypowiedzenie umowy zlecenia przez zleceniobiorcę oraz przez zleceniodawcę.

pokaż więcej
Proszę czekać...