Wydatki ponoszone w związku z udostępnieniem nieruchomości związkowi zawodowemu

Andrzej Hajto
rozwiń więcej
Sławomir Biliński
rozwiń więcej
Spółka udostępnia nieodpłatnie pomieszczenia i urządzenia techniczne działającym w niej związkom zawodowym. Dodatkowo zapewnia związkom zawodowym materiały biurowe. Czy spółka może zakwalifikować powyższe wydatki do kosztów uzyskania przychodów?

Nie, spółka powinna wyłączyć z kosztów uzyskania przychodów wydatki poniesione z tytułu nieodpłatnego udostępnienia zakładowej organizacji związkowej pomieszczenia oraz zapewnienia tej organizacji materiałów biurowych.

Autopromocja

Związek zawodowy jest dobrowolną i samorządną organizacją ludzi pracy, powołaną do reprezentowania i obrony ich praw, interesów zawodowych i socjalnych (art. 1 ust. 1 ustawy o związkach zawodowych). Stanowi on zatem odrębny od pracodawcy podmiot, mający określony status prawny, strukturę, sposób finansowania oraz cele działania.

W myśl art. 33 ust. 1 ustawy o związkach zawodowych pracodawca jest obowiązany na warunkach określonych w umowie udostępnić zakładowej organizacji związkowej pomieszczenia i urządzenia techniczne niezbędne do wykonywania działalności związkowej w zakładzie pracy. Ustawa o związkach zawodowych nie przewiduje, która ze stron – pracodawca czy też organizacja związkowa – ma ponosić koszty związane z udostępnieniem pomieszczenia zakładowej organizacji związkowej. Ustawa ta jedynie nakłada na pracodawcę obowiązek udostępnienia takiego pomieszczenia. W związku z powyższym brak jest podstaw do uznania, że ponoszenie przedmiotowych wydatków jest obowiązkiem ustawowym pracodawcy.

Związek zawodowy stanowi odrębny od pracodawcy podmiot, co wprost wynika z regulacji art. 1 ust. 1 ustawy o związkach zawodowych. Z uwagi na ten fakt oraz brak po stronie pracodawcy ustawowego obowiązku ponoszenia wspomnianych w pytaniu wydatków, należy uznać, że wydatki te nie pozostają w związku z przychodem spółki. W konsekwencji spółka powinna wyłączyć opisane wydatki z kosztów uzyskania przychodów.

Takie stanowisko potwierdził Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji z 25 stycznia 2010 r., nr IPPB5/423–761/09–2/PJ: „Ułożenie wzajemnych, dobrych relacji z organizacjami związkowymi leży z pewnością w interesie Wnioskodawcy. Jednakże dobrowolne nieodpłatne przyznanie świadczeń nie może stanowić podstawy do ich zaliczenia w poczet kosztów uzyskania przychodów, a tym samym przerzucenia obciążeń z tego tytułu na Skarb Państwa. (...) Wnioskodawca wykonuje dyspozycję zawartą w treści art. 33 ust. 1 ustawy o związkach zawodowych, czyni to w sposób nieodpłatny. Decyzja w zakresie nieodpłatnego udostępnienia na rzecz zakładowej organizacji związkowej pomieszczeń biurowych, jak również urządzeń technicznych skutkuje uznaniem tych wydatków za niestanowiące kosztów uzyskania przychodów. Wydatki te nie spełniają bowiem przesłanki określonej w art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych”. Podobnie stwierdził też m.in. Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji z 3 sierpnia 2010 r., nr IBPBI/2/423–715/10/MS.

Niestety, organy podatkowe milczą w sprawie sposobu wyliczania wartości wydatków, które trzeba wyłączyć z kosztów podatkowych w przypadku nieodpłatnego udostępnienia pomieszczenia lub urządzeń. Można się domyślać, że pracodawca powinien wyłączyć z kosztów uzyskania przychodów tę część wydatków, którą wyliczył za pomocą proporcji, w jakiej pozostaje powierzchnia oddanych w użyczenie pomieszczeń do powierzchni wszystkich pomieszczeń w budynku. Trzeba jednak pamiętać, że ustawa o związkach zawodowych nie określa, na jakich warunkach pracodawca udostępnia pomieszczenia i wyposażenie zakładowej organizacji związkowej. Dlatego, zawierając umowę ze związkiem zawodowym o użyczeniu pomieszczeń, należy pamiętać, że wynikające z niej wydatki pracodawcy będą wyłączone z kosztów, i dopilnować, by były one jak najmniejsze.

Podstawa prawna

  • art. 15 ust. 1 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2011 r. nr 74, poz. 397 z późn. zm.),
  • art. 33 ustawy z 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (t.j. Dz.U. z 2001 r. nr 79, poz. 854 z późn. zm.).
Kadry
Czas pracy niepełnosprawnych 2024
06 maja 2024

Czas pracy pracowników niepełnosprawnych w 2024 roku jest niższy od standardowego. Normy godzin pracy osoby niepełnosprawnej określa nie Kodeks pracy, lecz ustawa o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Ile pracują dziennie i tygodniowo niepełnosprawni?

Najbardziej atrakcyjne miejsca pracy w Polsce 2024 [BADANIE]
06 maja 2024

Najbardziej atrakcyjne miejsca pracy w Polsce w 2024 roku według badania Randstad - poznaj top 3! Dlaczego pracownicy wybierają właśnie te branże? Czego szukają na rynku pracy?

W maju 2024 r. ogromna liczba Polaków otrzyma pisma z ZUS. Co jest w tych listach?
06 maja 2024

ZUS wysyła pisma do 8 mln Polaków. Sprawdź, kto je otrzyma i jakie informacje zawierają listy z maja 2024 r.

Elektroniczne akta osobowe pracowników 2024 - jak prowadzić? Obowiązki informacyjne pracodawca – pracownik. Jak długo trzeba przechowywać dokumentację pracowniczą?
06 maja 2024

Co trzeba wiedzieć o elektronicznych aktach osobowych pracowników? Jakie są zasady prowadzenia dokumentacji pracowniczej? Jak długo trzeba przechowywać akta?

NIK skontrolował ZUS: problemy z egzekucją składek i przeciwdziałaniem ich przedawnieniu
06 maja 2024

Zdaniem Najwyższej Izby Kontroli, działania ZUS w zakresie dochodzenia składek i udzielania ulg w ich pobieraniu w latach 2019-2022, co do zasady, były prowadzone prawidłowo, jednak - zwłaszcza jeżeli chodzi o prawidłowość i terminowość realizowanych zadań - nie były one w pełni skuteczne.

ZUS: dwie ważne decyzje w jednej kopercie; emeryci i renciści otrzymają w maju list
06 maja 2024

W ciągu najbliższych dni i tygodni (do końca maja) emeryci i renciści otrzymają list z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.  W jednej kopercie znajdą oni dwie decyzje - o marcowej waloryzacji oraz o dodatkowym świadczeniu rocznym czyli tzw. trzynastce.

Świadczenie wspierające. Komu ZUS przyzna to świadczenie, w jakiej wysokości i na jak długo?
06 maja 2024

Nawet o 3918,11 zł miesięcznie mogą starać się osoby posiadające status osoby z niepełnosprawnością. Jak uzyskać świadczenie wspierające?

Jaki temat rozprawki na maturze 2024?
04 maja 2024

Wiele abiturientów zastanawia się jaki będzie temat rozprawki na maturze 2024? Możliwości i motywów literackich jest bardzo dużo. Warto zwrócić jednak szczególną uwagę na motyw pracy i rolę człowieka pracującego w polskiej literaturze.

Od maja urlopy dla dużej grupy pracowników: jest już wykaz stanowisk
04 maja 2024

Od maja obowiązują nowe przepisy i urlopy dla dużej grupy pracowników. Konkretnie chodzi o wykaz stanowisk pracy uprawniających do urlopu oraz wzór zaświadczenia o okresie korzystania przez pracownika z urlopu. Rozporządzenie wchodzi w życie 10 maja 2024 r. Kto ma prawo do tych uprawnień urlopowych?

Kiedy matury 2024? Terminy, przedmioty i praca nauczycieli
04 maja 2024

Około 263 000 zdających, którzy ukończą szkołę ponadpodstawową w roku szkolnym 2023/2024, przystąpi do egzaminu maturalnego z przedmiotów obowiązkowych. Ogółem w 2024 r. przeprowadzonych zostanie ok. 556 885 egzaminów w części ustnej oraz ok. 1 405 725 egzaminów w części pisemnej. Kiedy matury 2024? Poniżej szczegółowe terminy, godziny, przedmioty i praca nauczycieli podczas matur.

pokaż więcej
Proszę czekać...