Wypowiedzenie umowy w czasie epidemii a konsultacja związkowa

Maciej Ambroziewicz
Specjalista ds. bhp, absolwent Wydziału Prawa Wyższej Szkoły Handlu i Prawa im. Ryszarda Łazarskiego w Warszawie oraz studiów podyplomowych „Bezpieczeństwo i ochrona człowieka w środowisku pracy”. Uczestnik licznych konferencji naukowych, kursów i szkoleń (m.in. kurs inspektorów ochrony przeciwpożarowej, kurs dla doradców DGSA); autor lub współautor licznych publikacji. Praktykę zawodową w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy zdobywał wykonując zadania służby bhp w wielu przedsiębiorstwach o zróżnicowanym profilu działalności. Obecnie kieruje wieloosobową komórką bhp w jednym z największych szpitali w kraju oraz współpracuje z wieloma instytucjami rządowymi i samorządowymi.
rozwiń więcej
Wypowiedzenie umowy w czasie epidemii a konsultacja związkowa / Shutterstock
Konsultacja związkowa wypowiedzenia umowy o pracę w czasie pandemii - czy jest wymagana? Jak zawiadomić zakładową organizację związkową o zamiarze wypowiedzenia pracownikowi umowy o pracę? Czy na czas epidemii COVID-19 przewidziano szczególne przepisy?

Konsultacja związkowa wypowiedzenia umowy o pracę w czasie pandemii

Czy wypowiedzenie umowy o pracę podczas epidemii należy konsultować z organizacją związkową?

Autopromocja

PROBLEM

W przedsiębiorstwie działa związek zawodowy. Planujemy wypowiedzieć jednemu z pracowników umowę o pracę zawartą na czas nieokreślony. Czy należy, a jeżeli tak, to w jaki sposób spełnić obowiązek konsultacji wypowiedzenia stosunku pracy ze związkami zawodowymi, jeśli w okresie epidemii SARS-CoV-2 pracownicy są na zwolnieniach lub świadczą pracę zdalnie? - pyta Czytelnik z Poznania.

Polecamy: Serwis Prawno-Pracowniczy – prenumerata.

RADA

Należy postępować tak jak dotychczas, zawiadamiając organizację związkową o zamiarze i przyczynie wypowiedzenia. Pracodawca może to zrobić w każdy sposób przyjęty przez tę organizację i pracodawcę, np. w tradycyjnej formie, przesyłając stosowne pismo na adres korespondencyjny organizacji związkowej lub e-mailem w przypadku możliwości uzyskania potwierdzenia doręczenia wiadomości.

UZASADNIENIE

Umowa o pracę może zostać rozwiązana przez pisemne oświadczenie jednej ze stron z zachowaniem okresu wypowiedzenia (art. 30 § 1 Kodeksu pracy).

Zawiadomienie organizacji związkowej

Pracodawca jest zobowiązany zawiadomić na piśmie reprezentującą pracownika zakładową organizację związkową o zamiarze wypowiedzenia pracownikowi umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony, podając przyczynę uzasadniającą rozwiązanie umowy (art. 38 § 1 Kodeksu pracy). Przepisy nie określają, w jaki sposób należy doręczyć zawiadomienie. W wyroku z 24 lipca 2001 r., I PKN 562/00, Sąd Najwyższy stwierdził, że "(…) doręczenie zakładowej organizacji związkowej pisemnego zawiadomienia o zamiarze wypowiedzenia pracownikowi umowy o pracę (art. 38 § 1 k.p.) może nastąpić w każdy sposób przyjęty przez tę organizację i pracodawcę (…)".

Od momentu otrzymania zawiadomienia zakładowa organizacja związkowa ma 5 dni na pisemne zgłoszenie pracodawcy umotywowanych zastrzeżeń. Może to zrobić, jeśli uważa, że wypowiedzenie jest nieuzasadnione. Pracodawca następnie rozpatruje stanowisko organizacji związkowej (o ile je otrzymał) i podejmie decyzję w sprawie wypowiedzenia.

Należy również pamiętać o tym, że w indywidualnych sprawach ze stosunku pracy, w których przepisy pracy zobowiązują pracodawcę do współdziałania z zakładową organizacją związkową - przed podjęciem działania jest on zobowiązany zwrócić się do tej organizacji o informację o pracowniku korzystającym z jej obrony (art. 30 ust. 3 ustawy o związkach zawodowych). Pracodawca zobowiązany jest więc dowiedzieć się, czy pracownik, którego zamierza zwolnić, należy do związku.

Epidemia COVID-19

Żaden przepis nie przewiduje szczególnego sposobu przeprowadzania konsultacji związkowych w okresie epidemii SARS-CoV-2. Oznacza to, że pracodawca powinien przed wypowiedzeniem poinformować na piśmie organizację związkową o zamiarze i przyczynie wypowiedzenia.

Podczas epidemii koronawirusa pracodawca nadal ma obowiązek konsultacji wypowiedzenia umowy o pracę z organizacją związkową reprezentującą pracownika.

Pracodawca może to zrobić, przesyłając pismo na jej korespondencyjny adres lub e-mailem (w przypadku możliwości uzyskania potwierdzenia doręczenia tej wiadomości) i oczekując 5 dni na odpowiedź. Po upływie tego terminu i braku odpowiedzi pracodawca może dokonać wypowiedzenia stosunku pracy. W ten sposób pracodawca spełni wszystkie wymagane przez prawo obowiązki.

Podstawa prawna:

Kadry
ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

pokaż więcej
Proszę czekać...