Ile zarabia psycholog i czym się zajmuje?

Paulina Karpińska, Redaktor
Z Grupą Infor PL zwązana od grudnia 2021 roku. Pełni w niej funkcję redaktora prowadzącego serwis Nieruchomości oraz współprowadzącego serwisy Prawo i Biznes.
rozwiń więcej
Ile zarabia psycholog i czym się zajmuje?
Każdego roku zwiększa się liczba osób doświadczających kryzysu psychicznego. Wzrasta również świadomość w kwestii możliwości korzystania z pomocy specjalisty w tym zakresie. Czynniki te przekładają się z kolei na zapotrzebowanie osób wykonujących zawód związany z zajmowaniem się psychiką ludzką. Jednym z nich jest psycholog.

Czym się zajmuje psycholog?

Osoba wykonująca zawód psychologa może:

Autopromocja
  1. Diagnozować psychologicznie,
  2. Opiniować,
  3. Orzekać,
  4. Prowadzić terapię psychologiczną,
  5. Udzielać pomocy psychologicznej.

Ważne! Psycholog nie powinien bez dodatkowych kwalifikacji prowadzić psychoterapii.

Psycholog, psychoterapeuta, psychiatra – różnice

Psycholog to osoba z wykształceniem psychologicznym, posiadająca co najmniej tytuł magistra psychologii, wpisana na listę osób wykonujących ten zawód. Nie może zalecać lecenia farmakologicznego. Może natomiast wystawiać diagnozy, wydawać zaświadczenia i orzeczenia.

Psychoterapeuta to z kolei osoba, która jest zobligowana do ukończenia czteroletniej szkoły z obszaru wiedzy terapeutycznej w ramach specjalizacji. Aby być uprawnionym do prowadzenia psychoterapii musi także uzyskać certyfikat psychoterapeutyczny, bądź być w trakcie ubiegania się o niego. Nie ma natomiast wymogu, aby ukończyła magisterskie studia psychologiczne. Może posiadać tytuł choćby magistra socjologii, czy pedagogiki. Jednak musi ukończyć studia wyższe.

Warto pamiętać, że terapia psychologiczna i psychoterapia to nie to samo. Do prowadzenia tej drugiej uprawnia dodatkowe wykształcenie w tym kierunku i certyfikat.

Natomiast psychiatra to lekarz medycyny, który ukończył sześcioletnie studia medyczne, kolejno odbył roczny staż podyplomowy, a także pięcioletnią specjalizację w dziedzinie psychiatrii, zakończoną Państwowym Egzaminem Specjalistycznym. To on podejmuje decyzję jakiej interwencji wymaga dane zaburzenie w funkcjonowaniu psychiki człowieka. Także jako jedyny z powyższego grona może wdrożyć leczenie farmakologiczne.

Kiedy zgłosić się do psychologa?

Psycholog to osoba, która dokonuje pogłębionej diagnostyki osobowości, ocenia procesy poznawcze, kompetencje intelektualne, czy diagnozuje predyspozycje psychiczne. Może również zaoferować pomoc i wsparcie psychiczne. Zatem ma prawo zarówno do wystawiania zaświadczeń, czy orzeczeń psychologicznych, np. do wykonywania określonego zawodu, ale także może pomóc w sytuacji kryzysu psychicznego.

Ile zarabia psycholog w Polsce?

Zarobki psychologów mogą być bardzo zróżnicowane. Wynagrodzenie psychologa uzależnione jest od wielu czynników. Przede wszystkim od jego dodatkowych kwalifikacji, a także od stażu pracy i doświadczenia, czy od miejsca zatrudnienia. Mediana zarobków psychologów „na etacie” wynosi 4 170 zł brutto. Natomiast wynagrodzenie psychologa prowadzącego prywatną praktykę to przeciętnie cena za wizytę od 100 do 200 zł.

Jak zostać psychologiem?

Prawo wykonywania zawodu psychologa, w myśl ustawy z dnia 8 czerwca 2001 r. o zawodzie psychologa i samorządzie zawodowym psychologów, powstaje z chwilą dokonania wpisu na listę psychologów Regionalnej Izby Psychologów. Aby zostać na nią wpisanym należy spełnić łącznie następujące kryteria:

1) uzyskać w polskiej uczelni dyplom magistra psychologii lub uzyskać za granicą wykształcenie uznane za równorzędne w Rzeczypospolitej Polskiej,

2) posiadać pełną zdolność do czynności prawnych,

3) władać językiem polskim w mowie i piśmie w zakresie koniecznym do wykonywania zawodu psychologa,

4) odbyć podyplomowy staż zawodowy, pod merytorycznym nadzorem psychologa posiadającego prawo wykonywania zawodu, który ponosi odpowiedzialność za czynności zawodowe wykonywane przez psychologa-stażystę.

Jednak z uwagi na fakt, że samorząd zawodowy psychologów, w tym Regionalne Izby Psychologów, nigdy nie został utworzony, nie istnieją organy uprawnione do przeprowadzania procedury wpisu na listę. W związku z tym psychologowie nie mogą formalnie otrzymać prawa do wykonywania zawodu w Polsce. W praktyce jest to jednoznaczne z brakiem konieczności posiadania prawa do wykonywania zawodu, aby móc tytułować się psychologiem, bądź wykonywać ten zawód.

Istnieje jednak w polskiej przestrzeni Ogólnopolski Związek Psychologów, który jest związkiem zawodowym dążącym do uregulowania prawnego tego zawodu.  

Psychologia i co dalej?

Magister psychologii może podjąć dalszą edukację: uzyskać tytuł specjalisty w dziedzinie psychologii klinicznej po odbyciu szkolenia i zdaniu egzaminu państwowego, ukończyć szkolenie certyfikowanego psychoterapeuty, bądź też ukończyć studia podyplomowe.

Jednak od razu po ukończeniu studiów magisterskich może także podjąć pracę np. jako psycholog policyjny, w szkolnictwie, w domu pomocy społecznej, w ośrodkach adopcyjnych, czy choćby w korporacjach. Wymóg dodatkowych kwalifikacji zależy zwykle od danej organizacji.

Uzyskanie tytułu magistra psychologii daje również możliwość otworzenia prywatnego gabinetu, w którym można świadczyć usługi z zakresu poradnictwa psychologicznego. Psycholog, który nie ukończył dodatkowego szkolenia i nie uzyskał certyfikatu dla psychoterapeutów, co do zasady nie powinien prowadzić psychoterapii. Praktyka jednak bywa odmienna w związku z „martwymi przepisami”.  Nie istnieje nawet ogólny rejestr psychoterapeutów. Prowadzą je poszczególne towarzystwa psychoterapeutyczne. Warto jednak działać zgodnie z Kodeksem etycznym psychologa i nie prowadzić "samozwańczej działalności".

Studia podyplomowe z zakresu psychologii:

  • psychologia sądowa
  • psychologia transportu
  • psychologia edukacyjna
  • psychotraumatologia
  • psychoonkologia
  • psychologia dziecka i rodziny
  • psychologia sportu
  • neuropsychologia
  • psychologia społeczna
  • psychologia biznesu
  • psychologia organizacji i pracy

Psycholog kliniczny - szczególny rodzaj specjalizacji

Psycholog kliniczny jest właściwie jedyną uregulowaną prawnie specjalizacją. Uzyskanie tytułu specjalisty w tej dziedzinie podlega odrębnej regulacji na podstawie ustawy z dnia 24 lutego 2017 r. o uzyskiwaniu tytułu specjalisty w dziedzinach mających zastosowanie w ochronie zdrowia oraz wydanym w celu jej wykonania rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 13 czerwca 2017 r. w sprawie specjalizacji w dziedzinach mających zastosowanie w ochronie zdrowia i jest egzekwowana.

Ponadto jest to specjalizacja najbliższa psychiatrii. Jednak, w odróżnieniu od niej, aby stać się psychologiem klinicznym nie ma konieczności ukończenia studiów medycznych. Tu wystarczy studia psychologiczne uzupełnić pięcioletnią specjalizacją dyplomową. Składa się ona z dwóch części:

1) Specjalistycznego bloku podstawowego, który trwa 2 lata i obejmuje 15 miesięczny staż specjalistyczny. Adept zdobywa na nim wiedzę i umiejętności umożliwiające zastosowanie psychologii klinicznej w obszarach medycyny: psychiatrii, psychiatrii i chorób somatycznych.

2) Specjalistycznego bloku szczegółowego, trwającego 3 lata i obejmującego 12 miesięczny staż. Student na jej początku wybiera jedną ze specjalizacji z bloku pierwszego i pogłębia wiedzę i umiejętności z nią związane.

Psychologiem klinicznym staje się osoba, która powyższy cykl zakończy pozytywnie zdanym egzaminem państwowym. Może wówczas podjąć pracę:

  • w poradniach zdrowia psychicznego,
  • w poradniach psychologinczych,
  • w szpitalach dla chorych psychicznie i somatycznie,
  • w sanatoriach,
  • w ośrodkach rehabilitacyjnych,
  • w domach pomocy społecznej i domach opieki,
  • z osobami o różnym stopniu niepełnosprawności, różnymi uzależnieniami,
  • w zakresie diagnozowania i orzekania w komisjach do orzekania o niepełnosprawności,
  • z dziećmi o szczególnych potrzebach

Osoba wykonująca ten zawód bada związki pomiędzy różnymi ludzkimi schorzeniami i ich oddziaływaniem na psychikę człowieka, w tym zaburzenia psychiczne. W związku z tym, iż nie jest to zawód stricte medyczny, nie ma prawa do wdrażania leczenia farmakologicznego. Może jedynie przekazać swoje zalecenia psychiatrze prowadzącemu pacjenta.

Podstawa prawna:

1. Ustawa z dnia 8 czerwca 2001 r. o zawodzie psychologa i samorządzie zawodowym psychologów (Dz.U. z 2019 r. poz. 1026),

2. Ustawa z dnia 24 lutego 2017 r. o uzyskiwaniu tytułu specjalisty w dziedzinach mających zastosowanie w ochronie zdrowia

Kadry
Boże Ciało - kolejny długi weekend w maju
06 maja 2024

Boże Ciało kiedy wypada? Czy w Boże Ciało sklepy są otwarte? Czy w Boże Ciało trzeba iść do kościoła? Kiedy wypadają Zielone Świątki? Czy w Zielone Świątki sklepy są otwarte? Czy w Zielone Świątki trzeba iść do kościoła? Maj 2024 r. ma 20 dni roboczych. W maju licząc z niedzielami, sobotami i świętami jest aż 11 dni wolnych od pracy. Ponadto w maju wypadają aż 4 święta ustawowo wolne od pracy, tj. 1 maja, 3 maja, 19 maja (z tym, że jest to niedziela) i 30 maja - Boże Ciało.

To ważny obowiązek każdego rodzica. Jak i kiedy zgłosić dziecko do ubezpieczenia zdrowotnego?
06 maja 2024

Zgłoszenie dziecka do ubezpieczenia zdrowotnego to obowiązek każdego rodzica. Dziecko, jako członek rodziny, może być objęte ubezpieczeniem zdrowotnym do ukończenia 18 lat, a jeżeli kontynuuje naukę - do 26 roku życia. W przypadku dzieci z niepełnosprawnością, możliwe jest ubezpieczenie bez ograniczeń wiekowych.

MRPiPS: Rekordowo niskie bezrobocie w Polsce
06 maja 2024

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zasypuje nas dobrymi wiadomościami. Właśnie resort pracy pochwalił się najniższym bezrobociem w Unii Europejskiej.

Odpis na ZFŚS: Zbliża się termin przekazania I raty za 2024 r. Ile to będzie?
06 maja 2024

Zbliża się termin wpłaty I raty odpisu na ZFŚS, należnej za 2024 r. Pracodawca powinien przekazać kwotę stanowiącą co najmniej 75% równowartości odpisu.

Czas pracy niepełnosprawnych 2024
06 maja 2024

Czas pracy pracowników niepełnosprawnych w 2024 roku jest niższy od standardowego. Normy godzin pracy osoby niepełnosprawnej określa nie Kodeks pracy, lecz ustawa o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Ile pracują dziennie i tygodniowo niepełnosprawni?

Najbardziej atrakcyjne miejsca pracy w Polsce 2024 [BADANIE]
06 maja 2024

Najbardziej atrakcyjne miejsca pracy w Polsce w 2024 roku według badania Randstad - poznaj top 3! Dlaczego pracownicy wybierają właśnie te branże? Czego szukają na rynku pracy?

W maju 2024 r. ogromna liczba Polaków otrzyma pisma z ZUS. Co jest w tych listach?
06 maja 2024

ZUS wysyła pisma do 8 mln Polaków. Sprawdź, kto je otrzyma i jakie informacje zawierają listy z maja 2024 r.

Elektroniczne akta osobowe pracowników 2024 - jak prowadzić? Obowiązki informacyjne pracodawca – pracownik. Jak długo trzeba przechowywać dokumentację pracowniczą?
06 maja 2024

Co trzeba wiedzieć o elektronicznych aktach osobowych pracowników? Jakie są zasady prowadzenia dokumentacji pracowniczej? Jak długo trzeba przechowywać akta?

NIK skontrolował ZUS: problemy z egzekucją składek i przeciwdziałaniem ich przedawnieniu
06 maja 2024

Zdaniem Najwyższej Izby Kontroli, działania ZUS w zakresie dochodzenia składek i udzielania ulg w ich pobieraniu w latach 2019-2022, co do zasady, były prowadzone prawidłowo, jednak - zwłaszcza jeżeli chodzi o prawidłowość i terminowość realizowanych zadań - nie były one w pełni skuteczne.

ZUS: dwie ważne decyzje w jednej kopercie; emeryci i renciści otrzymają w maju list
06 maja 2024

W ciągu najbliższych dni i tygodni (do końca maja) emeryci i renciści otrzymają list z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.  W jednej kopercie znajdą oni dwie decyzje - o marcowej waloryzacji oraz o dodatkowym świadczeniu rocznym czyli tzw. trzynastce.

pokaż więcej
Proszę czekać...