Świadczenie pieniężne dla urzędnika państwowego

Joanna Pysiewicz-Jężak
rozwiń więcej
Moje pytanie dotyczy świadczenia pieniężnego wypłacanego urzędnikowi państwowemu mianowanemu po reorganizacji lub likwidacji urzędu. W ostatnim okresie urząd, w którym byłam zatrudniona, uległ reorganizacji i rozwiązano ze mną stosunek pracy. Do czasu podjęcia nowej pracy przez okres 6 miesięcy będę mogła pobierać świadczenie pieniężne przewidziane w ustawie. Czy okres pobierania tego świadczenia będzie wliczał się do stażu pracy i czy od tego świadczenia odprowadzane są składki na ubezpieczenia społeczne?

Okres pobierania świadczenia pieniężnego przez urzędnika państwowego mianowanego wlicza się do okresów pracy wymaganych do nabycia lub zachowania uprawnień pracowniczych oraz do okresów zatrudnienia w rozumieniu przepisów emerytalnych - na takich warunkach, na jakich wlicza się okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych. Od świadczenia pieniężnego odprowadzane są również składki na ubezpieczenia społeczne.

Autopromocja

Stosownie do art. 131 ustawy z 16 września 1982 r. o pracownikach urzędów państwowych (DzU z 2001 r. nr 86, poz. 953 ze zm.) prawo do świadczenia pieniężnego przysługuje urzędnikowi państwowemu mianowanemu, z którym został rozwiązany stosunek pracy w związku z reorganizacją lub likwidacją urzędu, w okresie do podjęcia pracy lub działalności gospodarczej. Okres, w którym przysługuje to świadczenie, nie może być jednak dłuższy niż 6 miesięcy.

Świadczenie to wypłacane jest przez urząd ze środków budżetu państwa, a obliczane jest jak ekwiwalent pieniężny za urlop wypoczynkowy.

Należy podkreślić, że świadczenie pieniężne nie przysługuje urzędnikowi państwowemu, który nabył prawo do emerytury. Istotny jest również fakt, że w razie gdy w okresie 6 miesięcy od dnia rozwiązania stosunku pracy były urzędnik pobiera zasiłek wychowawczy, chorobowy albo macierzyński, wysokość świadczenia pieniężnego ulega odpowiedniemu obniżeniu.

Okres pobierania świadczenia podlega wliczeniu do stażu pracy, od którego zależy nabycie lub zachowanie uprawnień pracowniczych oraz do okresów zatrudnienia w rozumieniu przepisów ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (DzU z 2004 r. nr 39, poz. 353 ze zm.) na takich warunkach, na jakich wlicza się okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych, określonych w ustawie z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (DzU nr 99, poz. 1001 ze zm.).

Należy podkreślić, że ze względu na wypłatę świadczenia po rozwiązaniu stosunku pracy urząd powinien wystawić odpowiednie zaświadczenie, które urzędnik po rozwiązaniu z nim stosunku pracy będzie mógł przedstawić swojemu następnemu pracodawcy. Urząd nie może faktu wypłaty świadczenia uwzględnić w świadectwie pracy, gdyż świadectwo musi być wydane przez pracodawcę pracownikowi w dniu ustania stosunku pracy lub w ciągu 7 dni po ustaniu.

Od świadczenia tego odprowadzane są również składki na ubezpieczenia społeczne na zasadach przewidzianych dla wynagrodzenia wypłacanego w czasie trwania stosunku pracy.

Kadry
Czas pracy niepełnosprawnych 2024
06 maja 2024

Czas pracy pracowników niepełnosprawnych w 2024 roku jest niższy od standardowego. Normy godzin pracy osoby niepełnosprawnej określa nie Kodeks pracy, lecz ustawa o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Ile pracują dziennie i tygodniowo niepełnosprawni?

Najbardziej atrakcyjne miejsca pracy w Polsce 2024 [BADANIE]
06 maja 2024

Najbardziej atrakcyjne miejsca pracy w Polsce w 2024 roku według badania Randstad - poznaj top 3! Dlaczego pracownicy wybierają właśnie te branże? Czego szukają na rynku pracy?

W maju 2024 r. ogromna liczba Polaków otrzyma pisma z ZUS. Co jest w tych listach?
06 maja 2024

ZUS wysyła pisma do 8 mln Polaków. Sprawdź, kto je otrzyma i jakie informacje zawierają listy z maja 2024 r.

Elektroniczne akta osobowe pracowników 2024 - jak prowadzić? Obowiązki informacyjne pracodawca – pracownik. Jak długo trzeba przechowywać dokumentację pracowniczą?
06 maja 2024

Co trzeba wiedzieć o elektronicznych aktach osobowych pracowników? Jakie są zasady prowadzenia dokumentacji pracowniczej? Jak długo trzeba przechowywać akta?

NIK skontrolował ZUS: problemy z egzekucją składek i przeciwdziałaniem ich przedawnieniu
06 maja 2024

Zdaniem Najwyższej Izby Kontroli, działania ZUS w zakresie dochodzenia składek i udzielania ulg w ich pobieraniu w latach 2019-2022, co do zasady, były prowadzone prawidłowo, jednak - zwłaszcza jeżeli chodzi o prawidłowość i terminowość realizowanych zadań - nie były one w pełni skuteczne.

ZUS: dwie ważne decyzje w jednej kopercie; emeryci i renciści otrzymają w maju list
06 maja 2024

W ciągu najbliższych dni i tygodni (do końca maja) emeryci i renciści otrzymają list z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.  W jednej kopercie znajdą oni dwie decyzje - o marcowej waloryzacji oraz o dodatkowym świadczeniu rocznym czyli tzw. trzynastce.

Świadczenie wspierające. Komu ZUS przyzna to świadczenie, w jakiej wysokości i na jak długo?
06 maja 2024

Nawet o 3918,11 zł miesięcznie mogą starać się osoby posiadające status osoby z niepełnosprawnością. Jak uzyskać świadczenie wspierające?

Jaki temat rozprawki na maturze 2024?
04 maja 2024

Wiele abiturientów zastanawia się jaki będzie temat rozprawki na maturze 2024? Możliwości i motywów literackich jest bardzo dużo. Warto zwrócić jednak szczególną uwagę na motyw pracy i rolę człowieka pracującego w polskiej literaturze.

Od maja urlopy dla dużej grupy pracowników: jest już wykaz stanowisk
04 maja 2024

Od maja obowiązują nowe przepisy i urlopy dla dużej grupy pracowników. Konkretnie chodzi o wykaz stanowisk pracy uprawniających do urlopu oraz wzór zaświadczenia o okresie korzystania przez pracownika z urlopu. Rozporządzenie wchodzi w życie 10 maja 2024 r. Kto ma prawo do tych uprawnień urlopowych?

Kiedy matury 2024? Terminy, przedmioty i praca nauczycieli
04 maja 2024

Około 263 000 zdających, którzy ukończą szkołę ponadpodstawową w roku szkolnym 2023/2024, przystąpi do egzaminu maturalnego z przedmiotów obowiązkowych. Ogółem w 2024 r. przeprowadzonych zostanie ok. 556 885 egzaminów w części ustnej oraz ok. 1 405 725 egzaminów w części pisemnej. Kiedy matury 2024? Poniżej szczegółowe terminy, godziny, przedmioty i praca nauczycieli podczas matur.

pokaż więcej
Proszę czekać...