Nagroda roczna dla dużej grupy zawodowej za 2024 r. Wypłata do 31 marca 2025 r.

Kinga Piwowarska
Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
rozwiń więcej
Nagroda roczna dla dużej grupy zawodowej za 2024 r. Wypłata do 31 marca 2025 r. / Nagroda roczna dla dużej grupy zawodowej za 2024 r. Wypłata do 31 marca 2025 r. / Shutterstock

Nagroda roczna jest świadczeniem pieniężnym, które przysługuje po spełnieniu określonych warunków, zwykle jest wypłacana w I kwartale danego roku, czyli np. do 31 marca 2025 r. Zasady ustalania nagrody rocznej mogą się różnić w zależności od danych pragmatyk. Inaczej to będzie wyglądało u nauczycieli, inaczej u pracowników służby cywilnej a jeszcze inaczej w przypadku służb mundurowych.

Czym jest nagroda roczna?

Nagroda roczna jest świadczeniem pieniężnym, które przysługuje po spełnieniu określonych warunków. Zasady ustalania nagrody rocznej mogą się różnić w zależności od danych pragmatyk. Inaczej to będzie wyglądało u nauczycieli, inaczej u pracowników służby cywilnej a jeszcze inaczej w przypadku służb mundurowych. Jeżeli chodzi o policjantów, to zasady przyznawania i wypłaty nagrody rocznej określa ustawa o Policji z dnia 6 kwietnia 1990 r. (t.j. Dz.U. z 2024 r. poz. 145). Najważniejsze jest to, że policjant, aby nabyć prawo do nagrody rocznej za służbę pełnioną w danym roku kalendarzowym musi spełniać określone wymogi (o czym niżej), w tym musi być w służbie w tej formacji na 31 grudnia danego roku. Tak więc, prawo do nagrody rocznej materializuje się wobec policjanta z upływem roku, za który nagroda ta przysługuje. Jeżeli więc w 2024 r. policjant spełnił przesłanki do uzyskania nagrody, będzie ona wypłacona w 2025 r. Nagrody roczne przyznają przełożeni właściwi w sprawach mianowania policjantów na stanowiska służbowe, przenoszenia oraz zwalniania z tych stanowisk.

Autopromocja

Takie rozumienie przepisów potwierdza Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 27 września 2024 r., sygn. III OSK 4587/21Prawo do nagrody rocznej funkcjonariusz Policji nabywa w roku kalendarzowym, w którym pełnił on służbę. Świadczy o tym zwrot "za służbę pełnioną w danym roku kalendarzowym przysługuje nagroda roczna". Zatem z ostatnim dniem roku kalendarzowego funkcjonariusz nabywa prawo do nagrody rocznej w wysokości uzależnionej od długości okresu służby w tym roku kalendarzowym.

Jak obliczyć nagrodę roczną?

Nagroda roczna przysługuje, jeżeli policjant w danym roku kalendarzowym pełnił służbę przez okres co najmniej 6 miesięcy kalendarzowych. Okresy służby krótsze od miesiąca kalendarzowego sumuje się, przyjmując, że każde 30 dni służby stanowi pełny miesiąc kalendarzowy. Policjantowi za służbę pełnioną w danym roku kalendarzowym przysługuje nagroda roczna w wysokości 1/12 uposażenia otrzymanego w roku kalendarzowym, za który nagroda przysługuje.

Do okresu 6 miesięcy pełnienia służby nie zalicza się okresów niewykonywania zadań służbowych z następujących przyczyn:

  • korzystania z urlopu bezpłatnego;
  • przerw w wykonywaniu obowiązków służbowych, za które policjant nie zachował prawa do uposażenia, wymienionych w art. 126 ust. 1-3 ustawy (chodzi m.in o sytuację policjanta, który samowolnie opuścił miejsce pełnienia służby albo pozostaje poza nim lub nie podejmuje służby);
  • zawieszenia w czynnościach służbowych albo tymczasowego aresztowania.

Są od powyższego wyjątki np.  jeżeli postępowanie karne w sprawie o przestępstwo lub przestępstwo skarbowe lub postępowanie dyscyplinarne, w sprawie o czyn pozostający w związku z aresztowaniem lub zawieszeniem w czynnościach służbowych zostało umorzone prawomocnym orzeczeniem bądź policjant został uniewinniony na podstawie prawomocnego wyroku lub orzeczenia o uniewinnieniu w postępowaniu dyscyplinarnym.

Kiedy wypłaca się nagrodę roczną?

W przypadku policjantów nagrodę roczną wypłaca się do dnia 31 marca roku kalendarzowego następującego po roku, za który przysługuje nagroda.

Czy nagrodę roczną można obniżyć?

Tak, nagrodę roczną można obniżyć i to nawet w granicach od 20% do 50%. Nagrodę roczną obniża się policjantowi, w przypadku:
1) popełnienia przestępstwa lub przestępstwa skarbowego stwierdzonego prawomocnym orzeczeniem sądu;
2) popełnienia przewinienia dyscyplinarnego, stwierdzonego w prawomocnie zakończonym postępowaniu dyscyplinarnym;
3) otrzymania opinii służbowej, o której mowa w art. 38 ust. 2 pkt 2;
4) otrzymania pierwszej lub kolejnej opinii służbowej, o której mowa w art. 38 ust. 2 pkt 3.
6. Obniżenie, o którym mowa w ust. 5, może nastąpić w granicach od 20% do 50%.

Przy obniżaniu nagrody rocznej uwzględnia się całokształt okoliczności sprawy, w szczególności charakter popełnionego przestępstwa, przestępstwa skarbowego lub przewinienia, jego skutki, rodzaj i wymiar orzeczonej kary oraz dotychczasowe wyniki policjanta w służbie. Od decyzji przełożonego o przyznaniu, obniżeniu lub odmowie przyznania nagrody rocznej policjantowi służy odwołanie do wyższego przełożonego.

Kiedy nie przysługuje nagroda roczna?

Nagroda roczna nie przysługuje policjantowi w przypadku:
1) skazania prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe, o których mowa w art. 41 ust. 1 pkt 4;
2) popełnienia przestępstwa lub przestępstwa skarbowego albo czynu, z powodu którego policjanta zwolniono ze służby na podstawie art. 41 ust. 1 pkt 4a i ust. 2 pkt 2 i 8;
3) popełnienia czynu, za który policjantowi wymierzono jedną z kar dyscyplinarnych, o których mowa w art. 134 pkt 3-7;
4) zwolnienia ze służby na podstawie art. 41 ust. 1 pkt 2 i ust. 2 pkt 1.

Prawo Policjanta do nagrody rocznej za służbę pełnioną w danym roku kalendarzowym. Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 16 kwietnia 2024 r., III OSK 4203/21

Słusznie podkreśla NSA, że istnieje różnica pomiędzy czynnością wypłaty nagrody rocznej a jej przyznaniem. Wypłata nagrody rocznej jest czynnością materialno-techniczną, która musi być poprzedzona decyzją o jej przyznaniu. Z art. 110 ust. 8c ustawy o Policji wynika, że od decyzji przełożonego o przyznaniu, obniżeniu lub odmowie przyznania nagrody rocznej policjantowi służy odwołanie do wyższego przełożonego. Przełożonych uprawnionych do przyznania nagrody rocznej określa art. 110 ust. 13 ustawy o Policji, wskazując że są nimi przełożeni właściwi w sprawach mianowania policjantów na stanowiska służbowe, przenoszenia oraz zwalniania z tych stanowisk. Policjant, aby nabyć prawo do nagrody rocznej za służbę pełnioną w danym roku kalendarzowym musi spełniać przedstawione wyżej wymogi, w tym być w służbie w tej formacji na dzień 31 grudnia (o ile nie został zwolniony).

Kadry
Co w 2025 r. daje grupa w stopniu lekkim?
04 sty 2025

Co w 2025 r. daje grupa w stopniu lekkim? Świadczeń, zniżek oraz form pomocy z PFRON oraz MOPS jest sporo. Poniżej wykaz.

Porzucenie pracy – skutki prawne, dokumentacja, wynagrodzenie
03 sty 2025

Porzucenie pracy to sytuacja, w której pracownik bez uprzedzenia przestaje świadczyć pracę, nie informując o tym pracodawcy i nie podając przyczyny swojej nieobecności. Choć takie zachowanie może wydawać się impulsywną reakcją na trudności w miejscu pracy, konsekwencje prawne wynikające z przepisów Kodeksu pracy są poważne i mogą wpłynąć na przyszłą sytuację zawodową pracownika.

Nowa Polska Klasyfikacja Działalności (PKD). Ustalanie stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe w 2025 r.
03 sty 2025

Polska Klasyfikacja Działalności PKD 2025 obowiązuje od 1 stycznia 2025 r. Czy płatnicy składek powinni ją stosować?

Jak obliczyć i wypłacić dodatkowe wynagrodzenie roczne za 2024 r.
03 sty 2025

Dodatkowe wynagrodzenie roczne przysługuje pracownikom budżetówki. Świadczenie to wypłaca się nie później niż w ciągu pierwszych 3 miesięcy roku kalendarzowego następującego po roku, za który trzynastka przysługuje.

Wniosek ERWD pdf. Renta wdowia 2025
03 sty 2025

Wniosek ERWD o ustalenie zbiegu świadczenia z rentą rodzinną jest dostępny na stronie ZUS od 1 stycznia 2025 roku. Pobierz druk ERWD pdf i wypełnij. Renta wdowia zostanie przyznania tylko po pozytywnym rozpatrzeniu tego wniosku. Jakie warunki trzeba spełnić?

ZUS zasypany wnioskami o rentę wdowią. Nie wszyscy otrzymają to świadczenie
03 sty 2025

Już ponad 15 tys. wniosków o tzw. rentę wdowią, dostał Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Tylko na Dolnym Śląsku wpłynęło ich ponad 1,2 tys. Te osoby, które złożyły wniosek pomimo tego, że nie mają renty rodzinnej po zmarłym małżonku – dostaną odmowę. Jakie jeszcze warunki muszą być spełnione, żeby zyskać prawo do renty wdowiej?

2520 zł miesięcznie. Kto otrzyma to świadczenie z urzędu, a kto musi złożyć wniosek
03 sty 2025

Osoby, które mają prawo do renty socjalnej i są całkowicie niezdolne do pracy oraz niezdolne do samodzielnej egzystencji, mogą otrzymać dodatkowe wsparcie w postaci dodatku dopełniającego do renty socjalnej. Kto musi złożyć wniosek o przyznanie tego świadczenia?

Ubezpieczenie na życie pracowników. Benefit wpływający na wizerunek pracodawcy
03 sty 2025

Jednym z benefitów pozapłacowych wpływających na pozytywny wizerunek pracodawcy jest ubezpieczenie na życie pracowników. Czym jest takie ubezpieczenie? Czy koszty związane z finansowaniem ubezpieczenia można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu?

Dla Zetek możliwość rozwoju i sens pracy ważniejsze od zarobków [RAPORT]
03 sty 2025

Z raportu Hays i Fundacji Off School "Gen Boost. Młodzi na rynku pracy" wynika, że dla Zetek możliwość rozwoju i nauki nowych umiejętności oraz sens wykonywanej pracy są ważniejsze od zarobków. Badanie obala mity na temat pokolenia Z.

ZUS: Łatwiej o świadczenie wspierające - więcej osób może je uzyskać
03 sty 2025

W 2024 r. do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wpłynęło ponad 90 tys. wniosków o świadczenie wspierające. Harmonogram wypłat uzależniony został od liczby punktów przyznawanych w decyzji Wojewódzkiego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności. Od 1 stycznia br. o świadczenie mogą starać się osoby z wynikiem od 78 do 86 pkt.

pokaż więcej
Proszę czekać...