Zasiłek pielęgnacyjny 2015

Natalia Stawecka
rozwiń więcej
Opieka nad niepełnosprawnym. /fot. Fotolia / ShutterStock
Zasiłek pielęgnacyjny to rodzinne świadczenie finansowane z budżetu państwa. Niezmiennie od kilku lat jego kwota wynosi 153 zł miesięcznie. Obecnie obowiązujące przepisy przewidują jednak możliwość jej podniesienia.

Zasiłek pielęgnacyjny

Zasiłek pielęgnacyjny jest świadczeniem rodzinnym przyznawanym w celu częściowego pokrycia wydatków, które rodzi konieczność zapewnienia opieki i pomocy w związku z niezdolnością do samodzielnej egzystencji innej osoby.

Autopromocja

Mimo zmian, jakie z dniem 1 maja 2014 r. wprowadzono w zakresie kwoty świadczenia pielęgnacyjnego, przepisy regulujące wysokość, w jakiej wypłacany jest zasiłek pielęgnacyjny, w przyszłym roku się nie zmienią. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę z tego, że mechanizm, który umożliwia podwyższenie kwoty zasiłku pielęgnacyjnego, jest już w nich przewidziany.

Wzrost wysokości zasiłku w 2015 r.?

Na podstawie art. 18 ustawy o świadczeniach rodzinnych wskazania dotyczące kryteriów dochodowych uprawniających do świadczeń rodzinnych, a jednocześnie dotyczące wysokości poszczególnych świadczeń (w tym kwoty zasiłku pielęgnacyjnego) podlegają weryfikacji co 3 lata. Ostatni raz weryfikacja taka miała miejsce 1 listopada 2012 r. Decyzją Rady Ministrów nie została ona podwyższona – w jej uzasadnieniu wskazano, że o utrzymaniu dotychczasowej kwoty zaważył brak wystarczających środków w budżecie państwa na jej podniesienie.

Polecamy produkt: PITY 2015 z płytą CD

Podobnie dzieje się od momentu obowiązywania aktualnej regulacji dotyczącej zasiłku pielęgnacyjnego, tj. od 2006 r. Najbliższa weryfikacja wysokości kryteriów dochodowych uprawniających doświadczeń rodzinnych (w tym także wysokości zasiłku pielęgnacyjnego) przypadnie w dniu 1 listopada 2015 r.

Komu przysługuje zasiłek pielęgnacyjny?

W odróżnieniu od świadczenia pielęgnacyjnego wypłacanego opiekunom niepełnosprawnych osób zasiłek pielęgnacyjny wypłacany jest bezpośrednio osobie wymagającej opieki. Zgodnie z obowiązującymi przepisami uprawnionym do jego pobierania będzie:

  • niepełnosprawne dziecko,
  • osoba niepełnosprawna w wieku powyżej 16 roku życia, jeżeli legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności,
  • osoba niepełnosprawna w wieku powyżej 16 roku życia, jeżeli legitymuje się orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, a niepełnosprawność powstała w wieku do ukończenia 21 roku życia,
  •  osoba, która ukończyła 75 lat.

Polecamy serwis: Zasiłki i inne świadczenia

Nie we wszystkich sytuacjach wymienione powyżej osoby będą mogły uzyskać możliwość pobierania zasiłku pielęgnacyjnego. Pomimo spełnienia wskazanych wyżej przesłanek zasiłku pielęgnacyjnego nie będzie mogła pobierać:

  • osoba uprawniona do dodatku pielęgnacyjnego,
  • osoba umieszczona w instytucji zapewniającej nieodpłatnie całodobowe utrzymanie,
  • osoba, której członkowi rodziny przysługuje za granicą świadczenie na pokrycie wydatków związanych z jej pielęgnacją, chyba że przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego lub dwustronne umowy o zabezpieczeniu społecznym stanowią inaczej.

Zobacz również: Wyższe świadczenie pielęgnacyjne od 2015 r.

Aby otrzymać uprawnienie do pobierania zasiłku pielęgnacyjnego konieczne jest przygotowanie odpowiedniego wniosku, a załączenie w nim orzeczenia o stopniu niepełnosprawności. W urzędach gminy dostępne są formularze, które ułatwią jego złożenie. Do uzyskania orzeczenia o stopniu niepełnosprawności konieczne jest skierowanie, które sporządza lekarz rodzinny bądź też lekarz prowadzący chorego. W odniesieniu do stopnia niepełnosprawności chorego orzeka zaś specjalna komisja lekarska.

Wskazane powyżej dokumenty uprawniony składa w ośrodku pomocy społecznej bądź w urzędzie gminy. Jeśli otrzyma decyzję przyznającą świadczenie, wypłacane mu ono będzie przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej.

Zadaj pytanie: Forum Kadry

Kadry
MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...