Macierzyński na wychowawczym

Aneta Maj
rozwiń więcej
Jeżeli pełny wymiar urlopu macierzyńskiego wykracza poza udzielony urlop wychowawczy choćby o jeden dzień, to zasiłek macierzyński przysługuje w pełnym wymiarze.
Pracownicy, która urodziła dziecko w czasie urlopu wychowawczego, przysługuje zasiłek macierzyński.

Zasiłek ten otrzyma przez okres odpowiadający części urlopu macierzyńskiego, która przypada po porodzie, tj.:
• w wymiarze skróconym o 2 tygodnie, jeżeli pełny wymiar urlopu macierzyńskiego bez skracania go o 2 tygodnie przypada w czasie urlopu wychowawczego,
• w pełnym wymiarze, bez skracania o 2 tygodnie, jeżeli pełny wymiar urlopu macierzyńskiego wykracza poza udzielony urlop wychowawczy choćby o jeden dzień.

Przykłady:
Pracownica korzysta z urlopu wychowawczego udzielonego na okres od 1 stycznia 2006 r. do 31 grudnia 2007 r. 18 kwietnia 2007 r. urodziła kolejne dziecko. Pracodawca ustalił, że pracownica ma prawo do zasiłku macierzyńskiego przez 20 tygodni, tj. 140 dni. Jednak pełny wymiar wypłaty zasiłku macierzyńskiego przypada na okres urlopu wychowawczego (od 18 kwietnia do 4 września 2007 r.). W tym przypadku okres wypłaty zasiłku macierzyńskiego zostanie skrócony o 2 tygodnie, dlatego pracownica otrzyma zasiłek macierzyński za okres od 18 kwietnia do 21 sierpnia 2007 r., tj. za 126 dni.

Pracownica korzystająca z urlopu wychowawczego od 1 września 2004 r. do 31 maja 2007 r. urodziła kolejne dziecko 6 kwietnia 2007 r. Ponieważ pełny wymiar urlopu macierzyńskiego w wymiarze 20 tygodni wykracza poza udzielony urlop wychowawczy (140 dni – od 6 kwietnia do 23 sierpnia 2007 r.), zasiłek macierzyński zostanie wypłacony za cały okres 20 tygodni, bez skracania o 2 tygodnie, tj. od 6 kwietnia do 23 sierpnia 2007 r.

Dokumentacja

W celu wypłaty zasiłku macierzyńskiego na dziecko urodzone w czasie urlopu wychowawczego pracownica przedkłada pracodawcy odpowiednie dokumenty, tj. skrócony odpis aktu urodzenia dziecka oraz oświadczenie o urodzeniu kolejnego dziecka.

Po zakończeniu pobierania zasiłku macierzyńskiego z tytułu urodzenia dziecka w czasie urlopu wychowawczego pracownica może:
• korzystać z urlopu wychowawczego na pierwsze dziecko, jeżeli nadal jest do niego uprawniona,
• skorzystać z urlopu wychowawczego na drugie dziecko,
• powrócić do pracy.

Należy zaznaczyć, że urlop wychowawczy na każde dziecko przysługuje w wymiarze do 3 lat, nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 4. roku życia, a wykorzystać go można najwyżej w 4 częściach.

Jeżeli pracownica urodziła drugie dziecko w okresie urlopu wychowawczego i pobierała zasiłek macierzyński przez okres 18 tygodni (tj. w wymiarze skróconym o 2 tygodnie), a po zakończeniu pobierania zasiłku macierzyńskiego nadal przysługuje jej urlop wychowawczy na pierwsze dziecko, to może z tego urlopu korzystać do czasu, na jaki został udzielony.

Przykłady:
Pracownica korzystała po raz pierwszy z urlopu wychowawczego na dziecko urodzone 12 grudnia 2004 r. w okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2006 r. W dniu 15 czerwca 2006 r. urodziła drugie dziecko. Pracodawca ustalił prawo i wypłacał jej zasiłek macierzyński przez okres 16 tygodni liczonych od dnia porodu, tj. 112 dni – od 15 czerwca do 4 października 2006 r. Po zakończeniu pobierania zasiłku macierzyńskiego pracownica nadal korzystała z urlopu wychowawczego na pierwsze dziecko do 31 grudnia 2006 r. Po zakończeniu urlopu wychowawczego na pierwsze dziecko, tj. po 31 grudnia 2006 r., pracownica może wystąpić o udzielenie urlopu wychowawczego na drugie dziecko do wykorzystania pełnych 3 lat, ale do czasu aż dziecko nie ukończy 4. roku życia.

Pracownica korzysta z urlopu wychowawczego na pierwsze dziecko urodzone 11 września 2003 r. od 1 stycznia 2004 r. do 31 grudnia 2006 r. W dniu 6 listopada 2006 r. urodziła kolejne dziecko. Ponieważ pełny wymiar urlopu macierzyńskiego 20 tygodni wykracza poza udzielony urlop wychowawczy (140 dni – od 6 listopada do 25 marca 2007 r.), zasiłek macierzyński został wypłacony za cały okres 20 tygodni, bez skracania o 2 tygodnie, tj. od 6 listopada do 25 marca 2007 r. Po zakończeniu urlopu macierzyńskiego na 2. dziecko pracownica może wystąpić z wnioskiem o urlop wychowawczy, ale na 2. dziecko.

Podstawa wymiaru zasiłku

Podstawę wymiaru zasiłku macierzyńskiego stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone pracownicy za okres 12 miesięcy poprzedzających miesiąc, w którym urodziła dziecko.

Jeżeli przez cały ten okres (12 miesięcy) pracownica przebywała na urlopie wychowawczym, to podstawę wymiaru stanowi wynagrodzenie z miesiąca, w którym pracownica urodziła dziecko, określone w umowie o pracę, jeżeli otrzymuje stałe wynagrodzenie.

Jeżeli natomiast otrzymuje wynagrodzenie zmienne, to podstawę wymiaru stanowi wynagrodzenie za miesiąc, w którym pracownica urodziła dziecko ustalone na podstawie przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia wypłaconego za ten miesiąc pracownikom zatrudnionym w tym samym zakładzie pracy, na takim samym lub podobnym stanowisku.

W czasie korzystania z urlopu wychowawczego pracownica może ubiegać się o przyznanie i wypłatę dodatku z tytułu sprawowania opieki nad dzieckiem, który przysługuje w kwocie 400 zł miesięcznie. Należy jednak zaznaczyć, że dodatek ten otrzyma tylko wtedy, gdy pracownica jest uprawniona do zasiłku rodzinnego.
Kadry
Dni wolne dla dawców krwi. Czy będą musieli informować pracodawców o zamiarze oddania krwi?
17 paź 2024

Z tytułu oddania krwi honorowym dawcom krwi przysługują dwa dni wolne. Zdarza się, że niektórzy pracownicy nadużywają tego uprawnienia. Z tego powodu dezorganizowana jest praca przedsiębiorstw. Czy są prowadzone prace legislacyjne mające zmienić tę sytuację?

Dyżur w domu 100% płatny, nawet jeśli pracownik nie pracował [jest odpowiedź resortu pracy]
17 paź 2024

Do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej trafiła petycja w sprawie zmiany przepisów dotyczących dyżurów domowych. Wnioskujący zaapelował do resortu pracy aby zmienić przepisy dot. dyżurów domowych w taki sposób, aby dyżur domowy nakładający na pracownika obowiązki uniemożliwiające mu skupienie się na własnych sprawach - traktować jako czas pracy. Sprawa jest ciekawa bo polskie prawo może być niegodne z orzecznictwem TSUE.

Zmiany w Policji w 2024 r. co do postępowań kwalifikacyjnych do służby i inne [brak testu sprawnościowego i wiedzy. Ważna ustawa z podpisem Prezydenta]
17 paź 2024

Prezydent RP podpisał ważną ustawę, która dotyczy m.in. zmiany w Policji i Straży Granicznej w zakresie postępowań kwalifikacyjnych do służby. Pewne grupy osób, nie będą musiały przechodzić testu sprawnościowego i testu wiedzy. Co będzie z jakością polskiej policji?

Zasiłek macierzyński 2024 i 2025. Wysokość, czy coś się zmieni?
17 paź 2024

Zasiłek macierzyński 2024 i 2025. Wysokość, czy coś się zmieni? Kiedy zasiłek macierzyński przysługuje w wysokości 100 proc., a kiedy można liczyć jedynie na 70 proc. podstawy wymiaru zasiłku? Co zrobić, by pobierać go w wysokości 81,5 proc.?

Od czego zależy czy CV zostanie przeczytane? Ile czasu czeka się na odpowiedź w sprawie pracy? [WYWIAD]
17 paź 2024

Okazuje się, że rekruterzy czytają tylko 25% nadesłanych CV. Od czego zależy czy zostanie przeczytane dane zgłoszenie kandydata do pracy? Ile czasu czeka się na odpowiedź w sprawie pracy po wysłaniu CV? W czym tkwi problem i jakie rozwiązania można zastosować tłumaczy ekspertka z zakresu rekrutacji Katarzyna Trzaska, Senior Marketing Manager w eRecruiter.

Pracownicze braki w zawodach uzupełnią cudzoziemcy
17 paź 2024

W czwartek opublikowano strategię migracyjną na lata 2025-2030. Podano w niej, że, aby uzupełnić niedobory w zawodach deficytowych, Polska będzie dopuszczać cudzoziemców na rynek pracy.

Zatrudnianie Ukraińców 2024 [Pytania i odpowiedzi]
16 paź 2024

Jak zatrudniać obywateli Ukrainy w 2024 roku? Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy wprowadziła znaczne ułatwienia. Oto często zadawane pytania pracodawców dotyczące zatrudniania Ukraińców i odpowiedzi.

Płaca minimalna 2025 netto
16 paź 2024

W 2025 roku płaca minimalna będzie podnoszona tylko raz z dniem 1 stycznia. Ile wyniesie minimalne wynagrodzenie netto od nowego roku? Podwyżka będzie wyższa niż przewidywano. Jest rozporządzenie Rady Ministrów.

Polacy mieszkający za granicą załatwią swoje sprawy w ZUS bez przyjeżdżania do Polski
16 paź 2024

Do załatwienia sprawy w ZUS może wystarczyć e-wizyta. Taką możliwość mają także Polacy mieszkający za granicą. Umawiając się na spotkanie online należy uwzględnić różnice czasu między państwami czy kontynentami.

Ekwiwalent za energię elektryczną dla pracownika zdalnego. Obowiązki pracodawcy w 2024 i 2025
16 paź 2024

Ekwiwalent za energię elektryczną dla pracownika zdalnego. Obowiązki pracodawcy w 2024 i 2025. Co należy uwzględnić przy ustalaniu wysokości ekwiwalentu lub ryczałtu za pracę zdalną? Co w przypadku pracy zdalnej okazjonalnej?

pokaż więcej
Proszę czekać...