Świadczenie chorobowe dla rencistki zatrudnionej na podstawie umowy o pracę

Katarzyna Wysokińska
rozwiń więcej
Zatrudniliśmy na stanowisku sekretarki byłą nauczycielkę, która z powodu choroby zawodowej pobiera rentę z tytułu niezdolności do pracy. Pracownica w maju br. ukończyła 50 lat. Przedłożyła nam zwolnienie lekarskie na okres 3 tygodni z powodu pobytu w szpitalu. Jest to jej pierwsza niezdolność do pracy w tym roku. Jakie świadczenie chorobowe przysługuje pracownicy przez okres przedłożonego zwolnienia lekarskiego i w jakiej wysokości?

Państwa pracownicy przysługuje prawo do wynagrodzenia chorobowego za cały okres przedłożonego zwolnienia lekarskiego, czyli za 3 tygodnie orzeczonej niezdolności do pracy, w wysokości 80% podstawy wymiaru.

Autopromocja

UZASADNIENIE

Umowa o pracę stanowi obowiązkowy tytuł do ubezpieczeń społecznych, tj. emerytalnego, rentowych, wypadkowego oraz chorobowego. Z tytułu podlegania ubezpieczeniu chorobowemu pracownik ma prawo do świadczenia chorobowego, jeżeli stanie się niezdolny do pracy. Świadczenie to stanowi rekompensatę z powodu otrzymania niepełnego lub utraconego wynagrodzenia za pracę. W razie powstania niezdolności do pracy, pracownikowi przysługuje:

  • wynagrodzenie chorobowe albo
  • zasiłek chorobowy.

Wynagrodzenie chorobowe przysługuje pracownikowi w wysokości 80% podstawy wymiaru, chyba że przepisy obowiązujące u danego pracodawcy przewidują wypłatę tego świadczenia w wyższej wysokości. W niektórych przypadkach pracownik nabędzie prawo do wynagrodzenia chorobowego w wysokości 100% podstawy wymiaru, np. gdy niezdolność do pracy przypadnie w okresie ciąży lub zostanie spowodowana wypadkiem w drodze do lub z pracy. Wysokość wynagrodzenia chorobowego nie jest zmniejszana do 70% podstawy wymiaru w przypadku, gdy pracownik przebywa w szpitalu (jak ma to miejsce przy zasiłku chorobowym).

Długość wypłaty wynagrodzenia chorobowego jest uzależniona od wieku pracownika. Prawo do wypłaty wynagrodzenia chorobowego przysługuje przez okres:

  • do 33 dni w ciągu roku kalendarzowego – pracownikowi w wieku do 50 lat (oraz temu, który w danym roku kalendarzowym ukończy 50 lat),
  • do 14 dni w ciągu roku kalendarzowego – pracownikowi w wieku powyżej 50 lat.

Jeżeli pracownik w dalszym ciągu jest niezdolny do pracy, wówczas przysługuje mu zasiłek chorobowy z ubezpieczenia chorobowego.

WAŻNE!

Skrócenie okresu wypłaty wynagrodzenia chorobowego następuje po roku kalendarzowym, w którym pracownik ukończy 50 lat.

Wynagrodzenie chorobowe przysługuje za każdy dzień niezdolności do pracy niezależnie od tego, czy w danym dniu pracownik miał pracować, czy był to dla niego dzień wolny.

Państwa pracownicy przysługuje wynagrodzenie chorobowe za cały okres orzeczonej niezdolności do pracy, czyli przez 3 tygodnie. Pracownica ukończyła 50 lat w maju 2011 r. i jeszcze w tym roku ma prawo do wynagrodzenia chorobowego przez 33 dni w roku kalendarzowym. Dopiero od stycznia 2012 r. pracownica będzie miała prawo do wynagrodzenie chorobowego przez okres krótszy, czyli przez 14 dni w roku kalendarzowym.

Wynagrodzenie chorobowe powinni Państwo wypłacić pracownicy w wysokości 80% podstawy wymiaru, chyba że przepisy wewnątrzzakładowe, jakie obowiązują w Państwa firmie, przewidują wypłatę wyższego wynagrodzenia chorobowego. Jak już wyżej zostało wspomniane, nie należy obniżać wysokości tego świadczenia do 70% podstawy wymiaru z powodu pobytu pracownicy w szpitalu.

Fakt, że pracownica pobiera rentę z tytułu niezdolności do pracy, nie ma znaczenia przy pobieraniu wynagrodzenia chorobowego z powodu powstałej choroby. Istotne jest to, że pracownica podlega ubezpieczeniu chorobowemu i z tego tytułu przysługuje jej świadczenie chorobowe w razie powstania niezdolności do pracy. Pobieranie renty z tytułu niezdolności do pracy stanowi przeszkodę jedynie do pobierania zasiłku chorobowego z tytułu niezdolności do pracy, przysługującego za okres po ustaniu zatrudnienia (art. 13 ust. 1 pkt 1 ustawy zasiłkowej).

WAŻNE!

Pracownikowi pobierającemu rentę z tytułu niezdolności do pracy nie przysługuje zasiłek chorobowy po ustaniu zatrudnienia.

Podstawa prawna

  • art. 92 Kodeksu pracy,
  • art. 11 ust. 1–1b i art. 13 ust. 1 pkt 1 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512 ze zm.).
Kadry
Odpis na ZFŚS: Zbliża się termin przekazania I raty za 2024 r. Ile to będzie?
06 maja 2024

Zbliża się termin wpłaty I raty odpisu na ZFŚS, należnej za 2024 r. Pracodawca powinien przekazać kwotę stanowiącą co najmniej 75% równowartości odpisu.

Czas pracy niepełnosprawnych 2024
06 maja 2024

Czas pracy pracowników niepełnosprawnych w 2024 roku jest niższy od standardowego. Normy godzin pracy osoby niepełnosprawnej określa nie Kodeks pracy, lecz ustawa o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Ile pracują dziennie i tygodniowo niepełnosprawni?

Najbardziej atrakcyjne miejsca pracy w Polsce 2024 [BADANIE]
06 maja 2024

Najbardziej atrakcyjne miejsca pracy w Polsce w 2024 roku według badania Randstad - poznaj top 3! Dlaczego pracownicy wybierają właśnie te branże? Czego szukają na rynku pracy?

W maju 2024 r. ogromna liczba Polaków otrzyma pisma z ZUS. Co jest w tych listach?
06 maja 2024

ZUS wysyła pisma do 8 mln Polaków. Sprawdź, kto je otrzyma i jakie informacje zawierają listy z maja 2024 r.

Elektroniczne akta osobowe pracowników 2024 - jak prowadzić? Obowiązki informacyjne pracodawca – pracownik. Jak długo trzeba przechowywać dokumentację pracowniczą?
06 maja 2024

Co trzeba wiedzieć o elektronicznych aktach osobowych pracowników? Jakie są zasady prowadzenia dokumentacji pracowniczej? Jak długo trzeba przechowywać akta?

NIK skontrolował ZUS: problemy z egzekucją składek i przeciwdziałaniem ich przedawnieniu
06 maja 2024

Zdaniem Najwyższej Izby Kontroli, działania ZUS w zakresie dochodzenia składek i udzielania ulg w ich pobieraniu w latach 2019-2022, co do zasady, były prowadzone prawidłowo, jednak - zwłaszcza jeżeli chodzi o prawidłowość i terminowość realizowanych zadań - nie były one w pełni skuteczne.

ZUS: dwie ważne decyzje w jednej kopercie; emeryci i renciści otrzymają w maju list
06 maja 2024

W ciągu najbliższych dni i tygodni (do końca maja) emeryci i renciści otrzymają list z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.  W jednej kopercie znajdą oni dwie decyzje - o marcowej waloryzacji oraz o dodatkowym świadczeniu rocznym czyli tzw. trzynastce.

Świadczenie wspierające. Komu ZUS przyzna to świadczenie, w jakiej wysokości i na jak długo?
06 maja 2024

Nawet o 3918,11 zł miesięcznie mogą starać się osoby posiadające status osoby z niepełnosprawnością. Jak uzyskać świadczenie wspierające?

Jaki temat rozprawki na maturze 2024?
04 maja 2024

Wiele abiturientów zastanawia się jaki będzie temat rozprawki na maturze 2024? Możliwości i motywów literackich jest bardzo dużo. Warto zwrócić jednak szczególną uwagę na motyw pracy i rolę człowieka pracującego w polskiej literaturze.

Od maja urlopy dla dużej grupy pracowników: jest już wykaz stanowisk
04 maja 2024

Od maja obowiązują nowe przepisy i urlopy dla dużej grupy pracowników. Konkretnie chodzi o wykaz stanowisk pracy uprawniających do urlopu oraz wzór zaświadczenia o okresie korzystania przez pracownika z urlopu. Rozporządzenie wchodzi w życie 10 maja 2024 r. Kto ma prawo do tych uprawnień urlopowych?

pokaż więcej
Proszę czekać...