Ubezpieczenie społeczne dla zleceniobiorcy i agenta

Piasecka-Sobkiewicz Małgorzata
rozwiń więcej
Zleceniobiorców i agentów przedsiębiorca powinien zgłosić do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, bez względu na długość okresu, na jaki ich zatrudnił. Gdyby jednak podlegali tym ubezpieczeniom z kilku tytułów, to zachodzą okoliczności wyłączające ten obowiązek.
Obowiązkowo ubezpieczeniem emerytalnym i rentowym objęci są zleceniobiorcy, agenci oraz osoby zatrudnione na podstawie innej umowy o świadczenie usług, do której mają zastosowanie przepisy dotyczące zlecenia.

Ubezpieczeniami tymi są również obowiązkowo objęte osoby współpracujące ze zleceniobiorcą, agentem lub osobą zatrudnioną na innej umowie o świadczenie usług. Gdyby praca z tytułu tych umów wykonywana była w siedzibie lub w miejscu prowadzenia działalności przez zleceniodawcę, to wówczas osoby te są również obowiązkowo objęte ubezpieczeniem wypadkowym. Jednak w razie wykonywania tej pracy w innym miejscu ubezpieczeniu wypadkowemu nie podlegają.

WARTO WIEDZIEĆ
Objęcie ubezpieczeniem dobrowolnym następuje od dnia wskazanego we wniosku, ale nie wcześniej niż od dnia, w którym został on zgłoszony.

Ubezpieczenie chorobowe dla tych osób jest dobrowolne. Oznacza to, że wyłącznie od nich zależy, czy zostaną nim objęte. Z kolei ubezpieczenie zdrowotne zawsze jest dla nich obowiązkowe.

Dobrowolnie ubezpieczeniem chorobowym zleceniobiorca, agent lub osoba wykonująca umowę o świadczenie usług zostają objęci od dnia wskazanego we wniosku tylko wówczas, gdy do obowiązkowego ubezpieczenia emerytalnego i rentowego zostali zgłoszeni w terminach przewidzianych w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych. Termin ten wynosi 7 dni od powstania tytułu do ubezpieczeń.

Natomiast dobrowolne ubezpieczenie chorobowe ustaje w następujących przypadkach:
• od dnia wskazanego we wniosku o wyłączenie z tych ubezpieczeń. Nie może to jednak nastąpić wcześniej niż od dnia, w którym ten wniosek został złożony,
• od dnia, w którym ustał tytuł do podlegania tym ubezpieczeniom,
• w razie nieopłacenia w terminie składki na dobrowolne ubezpieczenie, od pierwszego dnia tego miesiąca kalendarzowego, w którym to miało miejsce.

Zleceniobiorców, agentów i osoby zatrudnione na umowie o świadczenie usług do ZUS zawsze zgłasza przedsiębiorca. Robi to zarówno wówczas, gdy są one objęte ubezpieczeniem obowiązkowym, jak i dobrowolnym.

Student i uczeń bez ubezpieczenia

Przedsiębiorca, który na zleceniu, umowie agencyjnej lub umowie o świadczenie usług zatrudnia studentów lub uczniów szkół ponadpodstawowych, którzy nie ukończyli jeszcze 26 lat, nie musi ich zgłaszać do ubezpieczeń społecznych. Osoby te nie są bowiem objęte tymi ubezpieczeniami.

Przyjmuje się, że uczniem jest osoba, która uczy się w tej samej szkole bądź ukończyła szkołę i rozpoczęła naukę w innej, gdzie rok szkolny rozpoczyna się również 1 września. Do celów ubezpieczeń społecznych status ucznia zachowuje ona zawsze do 31 sierpnia. Dlatego za ucznia do 31 sierpnia uważa się również osobę, która ukończyła już szkołę i nie uczy się dalej.

Jeżeli uczeń szkoły ponadpodstawowej przedstawi zaświadczenie o tym, że został przyjęty na studia wyższe, to wówczas ze swoich przywilejów ubezpieczeniowych korzysta aż do 30 września.
Natomiast status studenta zwalnia z obowiązku ubezpieczeń do dnia ukończenia studiów.

Na zleceniu u własnego pracodawcy

Jeżeli jednak zleceniobiorca, agent lub osoba świadcząca usługi są zatrudnieni na podstawie umowy zawartej z własnym pracodawcą, to wówczas zawsze podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu. Dla celów tych ubezpieczeń traktowani są bowiem tak jak pracownicy, bez względu na to, na jak długi okres została z nimi zawarta umowa.

Na obowiązek ubezpieczenia w tym przypadku nie ma żadnego wpływu fakt, że osoby te są uczniami, studentami bądź mają ustalone prawo do emerytury albo renty.

Traktowanie tych osób jak pracowników dla celów ubezpieczenia społecznego w praktyce oznacza, że podstawę wymiaru składek oblicza się od łącznej sumy wynagrodzenia z tytułu umowy o pracę oraz umowy zlecenia, agencyjnej albo świadczenia innych usług.

Zleceniobiorca dodatkowo dorabia

Osoby, które dodatkowo dorabiają na kilku umowach zlecenia lub o dzieło, określa się jako mające kilka tytułów do ubezpieczeń. Przyjmuje się, że są oni obowiązkowo ubezpieczeni z tego tytułu, który powstał najwcześniej. Mogą jednak zmienić tytuł ubezpieczeń. Na swój wniosek dobrowolnie mogą zostać objęci dobrowolnym ubezpieczeniem emerytalnym i rentowym również z innych tytułów: wszystkich pozostałych albo wybranych przez siebie.

WARTO WIEDZIEĆ
Obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym zleceniobiorca podlega od dnia oznaczonego w umowie jako rozpoczynający jej wykonywanie.

Gdyby jednak zleceniobiorca albo agent jednocześnie prowadził pozarolniczą działalność gospodarczą, to wówczas w pewnych przypadkach zostaje obowiązkowo objęty ubezpieczeniem emerytalnym i rentowym z tytułu tej działalności.

Zasada taka obowiązuje od 1 listopada 2005 r., od kiedy podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe jest niższa od obowiązującej tę osobę najniższej podstawy wymiaru składek dla osób prowadzących pozarolniczą działalność.

Natomiast zawsze taka osoba ma prawo wystąpić z wnioskiem o objęcie jej ubezpieczeniami emerytalnymi i rentowymi z tytułu wykonywania pracy na podstawie umowy agencyjnej lub zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług.

Jeżeli przedsiębiorca zatrudnia na zleceniu lub na umowie agencyjnej emeryta lub rencistę, który dodatkowo nie jest jeszcze zatrudniony na podstawie umowy o pracę, to wówczas jest on objęty obowiązkowo ubezpieczeniem emerytalnym i rentowym.

Zasada ta dotyczy jedynie emerytów i rencistów, z którymi umowy zostały zawarte po 13 stycznia 2000 r. Gdyby wykonywali pracę w siedzibie lub miejscu prowadzenia działalności przez zleceniobiorcę, to wówczas w razie takiego dobrowolnego przystąpienia do tych ubezpieczeń obowiązkowo muszą przystąpić do ubezpieczenia wypadkowego. Natomiast nie będą mogli przystąpić do ubezpieczenia chorobowego.

 
CZYTELNICY PYTAJĄ

Czy płatnik przekazuje całą składkę

Odprowadzam składki do ZUS na ubezpieczenie emerytalne za zleceniobiorcę. Przystąpił on do otwartego funduszu emerytalnego. Czy muszę do ZUS odprowadzić całą składkę?

TAK.
Płatnik składek odprowadza na ubezpieczenie emerytalne zleceniobiorcy do ZUS składkę w wysokości 19,52 proc. wymiaru. Jeżeli zleceniobiorca zawarł umowę z otwartym funduszem emerytalnym, to zleceniobiorca przekazuje do ZUS całą składkę. Nie dzieli jej i nie odprowadza bezpośrednio do OFE należnej za zleceniobiorcę części składki. Dopiero ZUS przekazuje do funduszu tę część składki, która wynosi 7,3 proc. podstawy wymiaru.

Podstawa wymiaru składek odprowadzanych od zleceniobiorcy i osoby zatrudnionej na umowie agencyjnej zależy od tego, w jaki sposób w umowie została określona odpłatność za jej wykonywanie. Jeżeli określono ją kwotowo, albo w kwotowej stawce godzinowej lub akordowej, to wówczas podstawę stanowi przychód w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym.
Gdyby zaś wynagrodzenie zostało ustalone w formie prowizji, to wówczas sposób wyliczenia podstawy wymiaru składki zależy od daty zawarcia umowy. Wynosi:
• równowartość zadeklarowanej kwoty, nie niższej niż minimalne wynagrodzenie (dla umów zawartych nie później niż do 3 stycznia 2000 r.),
• równowartość przychodu w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym (dla umów zawartych nie wcześniej niż 14 stycznia 2000 r.).

Gdyby zaś wynagrodzenie zostało określone jeszcze w inny sposób, to wówczas podstawę wymiaru składek stanowi zadeklarowana kwota nie niższa niż minimalne wynagrodzenie.

 
Kadry
Zmiany w BHP 2024. Tak powinno wyglądać miejsce pracy po 17 maja. Laptopy, krzesła biurka i nowe zasady ergonomii
26 kwi 2024

W dniu 18 października 2023 r., po ponad dwóch dekadach, zaktualizowano przepisy dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy przy użyciu monitorów ekranowych, ustanowione przez Ministra Pracy i Polityki Socjalnej jeszcze w 1998 roku. Do 17 maja 2024 nowelizacja zobowiązuje pracodawców do dostosowania istniejących stanowisk z monitorami ekranowymi w sposób odpowiadający nowoczesnym wymogom. Natomiast wszystkie stanowiska, które zostały stworzone po 18 października 2023 r. muszą odpowiadać nowym standardom już od momentu powstania.

Redukcja etatów w Poczcie Polskiej. Czy nowy plan transformacji przewiduje likwidację spółki?
26 kwi 2024

Zarząd Poczty Polskiej planuje w bieżącym roku zmniejszenie liczby stanowisk pracy o 5 tysięcy etatów. Wiceminister aktywów państwowych, Jacek Bartmiński, poinformował o tym w Sejmie. Przede wszystkim nie będą przedłużane umowy zlecenia oraz umowy o pracę na czas określony.

28 kwietnia Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy
26 kwi 2024

W dniu 28 kwietnia przypada Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy. Warto w tym szczególnym czasie przypomnieć sobie, że każdy człowiek ma prawo do stopy życiowej zapewniającej zdrowie i dobrobyt jego i jego rodziny, włączając w to wyżywienie, odzież, mieszkanie, opiekę lekarską i konieczne świadczenia socjalne, oraz prawo do ubezpieczenia na wypadek bezrobocia, choroby, niezdolności do pracy, wdowieństwa, starości lub utraty środków do życia w inny sposób od niego niezależny.

Ważne zmiany dla pielęgniarek i położnych
26 kwi 2024

Wreszcie sytuacja pielęgniarek i położnych będzie zrównana z innymi zawodami medycznymi.  Za organizację i realizację elementów kształcenia podyplomowego lekarzy, lekarzy dentystów, farmaceutów, fizjoterapeutów, diagnostów laboratoryjnych, ratowników medycznych odpowiada Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego (CMKP). W przypadku kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych jest ono monitorowane przez Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych. Będzie unifikacja i zawody medyczne będą podlegały pod CMKP.

Świadczenie przedemerytalne z ZUS w 2024, ile wynosi, komu przysługuje, ile czasu jest wypłacane, jak załatwić
26 kwi 2024

Takie świadczenie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych można otrzymywać nawet przez cztery lata. Jak sama nazwa wskazuje – świadczenie przedemerytalne przysługuje osobom, które nie osiągnęły jeszcze ustawowego wieku emerytalnego, a nie są objęte ochroną przedemerytalną z innego tytułu.

Zrób zakupy 28 kwietnia. Przed Tobą długi weekend!
26 kwi 2024

W najbliższą niedzielę, 28 kwietnia, sklepy będą otwarte. Jest okazja, żeby zaopatrzyć się we wszystkie produkty niezbędne na majówkę 2024.

Zwolnienia grupowe: Jakie są zasady przyznawania i obliczania wysokości odprawy pieniężnej?
26 kwi 2024

Pracownik, którego umowa została rozwiązana w ramach zwolnień grupowych, ma prawo do odprawy pieniężnej. Jej wysokość zależy od wysokości miesięcznego wynagrodzenia pracownika i od zakładowego stażu pracy.

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową
25 kwi 2024

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową. Można więc domniemywać, że z Internetu znikną banery wymuszające „zgody” na profilowanie w celach marketingowych. Użytkownicy Internetu są coraz bardziej chronieni. Szczególnie teraz kiedy zapadł ważny wyrok TSUE potwierdzający coraz szery katalog danych osobowych. Trzeba też pamiętać o akcie o usługach cyfrowych w UE, który obowiązuje od lutego 2024 r. W sieci nie jest się już tak bezkarnym jak kiedyś.

MZ: dane wrażliwe nie mogą być ujawniane w rejestrze zawodów medycznych
26 kwi 2024

Centralny Rejestr Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego ujawnia informacje o utracie prawa do wykonywania przez daną osobę zawodu medycznego. Przyczyny utraty mogą być różne, np. z powodu problemów ze zdrowiem psychicznym, nałogów, wyroków karnych czy dyscyplinarnych. To są dane wrażliwe - nie powinny więc być publicznie ujawniane. Łatwo sobie wyobrazić stygmatyzację tych osób i trudności życia społecznego czy zawodowego. Muszą zajść zmiany w prawie alarmują Ministerstwo Zdrowia i Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Kim jest sygnalista? Polska ma problem z wdrożeniem dyrektywy
25 kwi 2024

Kim jest sygnalista? Polska ma problem z wdrożeniem unijnej dyrektywy o ochronie sygnalistów. Pomimo tego, że 2 kwietnia 2024 r. rząd przyjął projekt ustawy o ochronie sygnalistów, tj. osób zatrudnionych w sektorze prywatnym lub publicznym i zgłaszających naruszenia prawa związane z pracą, to i tak TSUE nałożył karę na Polskę, bo znacznie przekroczyła termin. Trwają wzmożone prace w Sejmie nad projektem, ale kara 7 mln euro jednak jest!

pokaż więcej
Proszę czekać...