Świadczenie specjalne na 2025 r. [dla kogo, kiedy, od kogo i ile]

Kinga Piwowarska
Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
rozwiń więcej
świadczenie specjalne, 2025 / Świadczenie specjalne na 2025 r. [dla kogo, kiedy, od kogo i ile] / Shutterstock

Świadczenie specjalne będzie również przyznawane w 2025 r. Ma ono szczególny tryb, ale wciąż wiele osób je otrzymuje. Najpóźniej do 31 stycznia 2025 r., poznamy oficjalną rządową informacje na temat tego, jakie świadczenia specjalne były przyznane za 2024 r. Zatem: dla kogo, kiedy, od kogo i ile?

Ustawa o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych z dnia 17 grudnia 1998 r. (t.j. Dz.U. z 2024 r. poz. 1631, dalej jako: ustawa) reguluje w dziale VI: Świadczenia przyznawane w szczególnym trybie. Do takich świadczeń należy:

Autopromocja
  • świadczenie specjalne przyznawane przez Prezesa Rady Ministrów
  • świadczenie w drodze wyjątku przyznawane przez Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Co ważne, pomimo szczególnego charakteru świadczeń, tak czy inaczej są one finansowane z budżetu państwa, co wprost potwierdza przepis art. 84 ustawy. W niniejszym artykule omówione zostanie świadczenie specjalne przyznawane przez Prezesa Rady Ministrów, o świadczeniu w drodze wyjątku przyznawanego przez Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych można poczytać w artykule poniżej.

Świadczenie specjalne 2025

W przepisie art. 82 ustawy możemy znaleźć szczegóły co do tego dla kogo i po spełnieniu jakich konkretnych przesłanek jest przyznawane świadczenie specjalne. Regulacja obowiązuje również w 2025 r. i nie wydaje się, aby miała być uchylona czy znowelizowana. Na ten moment można więc stwierdzić, że przepisy będą więc obowiązywały również w 2026 r. i w kolejnych latach.

W szczególnie uzasadnionych przypadkach premier może przyznać emeryturę lub rentę na warunkach i w wysokości innej niż określone w ustawie. Przepis budzi wątpliwości. Z jednej strony jest tak elastycznie sformułowany, aby dawał dużą swobodę decyzyjną, a drugiej strony tak ogólne stwierdzenie jak: "w uzasadnionych przypadkach" daje duże pole do potencjalnych nadużyć w zakresie ubiegania się i przyznawania świadczeń. Czym bowiem są uzasadnione przypadki? Z pewnością jest to pojęcie niedookreślone, klauzula generalna. W prawie pracy czy ubezpieczeń społecznych są potrzebne takie generalne przepisy. Aby renta lub emerytura mogła być przyznana w tym trybie i niewątpliwie nakłada to na organ obowiązek wnikliwego rozpatrzenia i oceny każdego wniosku pod kątem występowania okoliczności, mogących uzasadniać przyznanie świadczenia. Warto sięgnąć do judykatury i zweryfikować co sądy mają do powiedzenia na ten temat.

Dla kogo świadczenie specjalne?

W dość aktualnym orzeczeniu, bo z tamtego roku, w wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 20 marca 2024 r., III OSK 1175/23 czytamy, że: świadczenie specjalne może być przyznane osobie legitymującej się wybitnymi, niepowtarzalnymi zasługami i osiągnięciami w jakiejś dziedzinie aktywności, np. na niwie zawodowej, społecznej, artystycznej, sportowej, czy też politycznej oraz w przypadku zaistnienia nadzwyczajnych zdarzeń losowych. Należy przy tym wskazać, że przy rozpatrywaniu wniosku o przyznanie świadczenia specjalnego sytuacja bytowa wnioskodawcy brana jest pod uwagę, jednak nie stanowi ona jedynego kryterium oceny. W przeciwnym wypadku świadczenia specjalne zastępowałyby świadczenia, przyznawane w ramach pomocy społecznej, a to nie było zamiarem ustawodawcy przy stanowieniu art. 82 ust. 1 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Przykład

DOŻYWOTNA RENTA - W DRODZE ŚWIADCZENIA SPECJALNEGO OD PREMIERA DLA PANI AGATY WRÓBEL

Premier Donald Tusk przyznał dożywotnią rentę specjalną w wysokości 5 tys. złotych miesięcznie medalistce olimpijskiej pani Agacie Wróbel. Sportowczyni od lat zmaga się z problemami zdrowotnymi. W ostatnim czasie dobiegły informacje też, że ma naprawdę trudną sytuację życiowo-finansową. Ponadto MSiT wspólnie z Polskim Związkiem Podnoszenia Ciężarów (PZPC) podjęły skuteczne działania mające na celu pomoc zawodniczce w jej bardzo trudnej sytuacji zdrowotnej.

Szczególny dorobek artystyczny jako przesłanka przyznania świadczenia specjalnego

W też aktualnym wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 10 października 2023 r., III OSK 2417/22, sąd podkreślił, że sposobem oceny organu czy wnioskodawca jest osobą, która dokonała szczególnych osiągnieć na określonym polu, są takie czynniki jak wyróżnienia, udziały w wystawach, najlepiej spektakularnych, posiadanie jego dzieł przez prestiżowe instytucje muzealne oraz wystawiennicze. Organ nie ma uprawnień do powoływania np. grupy ekspertów, którzy oceniliby dorobek artystyczny wnioskodawcy. Skoro celem art. 82 ust. 1 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych jest przede wszystkim stworzenie możliwości uhonorowania osób zasłużonych dla społeczeństwa, to nie sposób przyznać tego świadczenia osobie, której zasługi nie mają obiektywnie wymiaru ogólnospołecznego. Innymi słowy, o wybitności osiągnięć wnioskodawcy powinno świadczyć ich wykorzystanie w praktyce, przełożenie tych osiągnięć na korzyść dla społeczeństwa.

Do 31 stycznia 2025 r. informacja o przyznanych emeryturach i rentach

Jak stanowią wprost przepisy ustawy: Prezes Rady Ministrów przedstawia Sejmowi Rzeczypospolitej Polskiej w terminie do dnia 31 stycznia każdego roku kalendarzowego informację o przyznanych w roku poprzedzającym emeryturach i rentach w trybie szczególnym.

Gdyby świadczenie w jakiś sposób było zakwestionowane i trafiło na drogę sądową, to sąd administracyjny nie dokonuje oceny wydanego rozstrzygnięcia z punktu widzenia słuszności lub sprawiedliwości, lecz sprawdza tylko, czy organ w sposób prawidłowy przeprowadził proces wydania decyzji uznaniowej, czy uwzględnił wszystkie przepisy, czy materiał dowodowy został zebrany w całości, czy pojęcia nieostre zostały prawidłowo zinterpretowane, czy nie pominięto istotnych elementów przy ustalania stanu faktycznego oraz czy wybrał rozwiązanie przewidziane przepisem prawa materialnego.

Kadry
Kiedy mogę wziąć urlop na okresie próbnym? Umowa od 1 stycznia 2025 [GIP]
27 sty 2025

Pytanie: Po wielu latach pracy zmieniłem pracodawcę. Zgodnie ze stażem pracy miałem prawo do 26 dni urlopu wypoczynkowego w roku kalendarzowym. Umowę na okres próbny zawarłem od 1 stycznia 2025 roku na trzy miesiące. Ile dni urlopu mi przysługuje? Kiedy mogę wziąć urlop u nowego pracodawcy?

Mały ZUS Plus a przerwa - interpretacja Rzecznika MŚP poparta wyrokami sądów
27 sty 2025

Mały ZUS Plus - ile przerwy? Spór trwający ponad rok pomiędzy Rzecznikiem MŚP i ZUSem rozstrzygają sądy. Zdaniem Rzecznika MŚP przedsiębiorca po 2 latach może znowu skorzystać z Małego ZUSu. Natomiast ZUS uważa, że po 3 latach. Jak orzekają sądy?

Jaka renta rodzinna w 2025 r.
27 sty 2025

Renta rodzinna to comiesięczne świadczenie wypłacane najbliższym krewnym osoby, która w chwili śmierci miała ustalone prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy lub spełniała warunki wymagane do uzyskania jednego z tych świadczeń. Jakie warunki należy spełnić, żeby otrzymać rentę rodzinną? Jest to istotne zagadnienie, bowiem posiadanie prawa do renty rodzinnej jest niezbędne do uzyskania nowego świadczenia – renty wdowiej.

Minimalne wynagrodzenie za pracę w 2025 i 2026
26 sty 2025

W bieżącym roku minimalne wynagrodzenie wynosi 4666 zł brutto dla pracownika zatrudnionego w pełnym wymiarze czasu pracy. Od przyszłego roku radykalnie zmieni się sposób obliczania minimalnej pensji. Trwają bowiem prace nad nową ustawą o minimalnym wynagrodzeniu za pracę.

Nawet 5000 zł na wózek inwalidzki w 2025 r. Dla kogo i kiedy?
25 sty 2025

W 2025 r. można uzyskać spore dofinansowanie na wyroby medyczne. Można ubiegać się o dodatkowe pieniądze na okulary, na protezy czy nawet na wózek inwalidzki.

Świadczenie specjalne na 2025 r. [dla kogo, kiedy, od kogo i ile]
25 sty 2025

Świadczenie specjalne będzie również przyznawane w 2025 r. Ma ono szczególny tryb, ale wciąż wiele osób je otrzymuje. Najpóźniej do 31 stycznia 2025 r., poznamy oficjalną rządową informacje na temat tego, jakie świadczenia specjalne były przyznane za 2024 r. Zatem: dla kogo, kiedy, od kogo i ile?

ZUS zmienia zasady doręczania pism do klientów
24 sty 2025

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje o zmianach w zakresie doręczania pism do klientów.

Tajny raport ZUS niepublikowany od czerwca: Polakom grozi emerytalne ubóstwo
24 sty 2025

O co chodzi z tajnym raportem ZUS? Powstał na zlecenie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Podobno wynika z niego, że wielu Polakom grozi emerytalne ubóstwo, a obecny system sprzyja patologiom rynku pracy, np. fikcyjnemu zatrudnieniu.

Trzynastka. Ile trzeba przepracować? Kiedy nie przysługuje?
24 sty 2025

Trzynastka – jak potocznie nazywa się dodatkowe wynagrodzenie roczne – wypłacana jest pracownikom budżetówki. Warunkiem nabycia prawa do trzynastki jest przepracowanie u danego pracodawcy całego roku kalendarzowego. Mimo spełnienia tego warunku pracownik może stracić prawo do dodatkowego wynagrodzenia. Kiedy to może nastąpić?

Raty ZUS – wniosek, dokumenty i uzasadnienie [Poradnik]
24 sty 2025

Wiele przedsiębiorców ma długi w ZUS. Zakład pomaga w spłacaniu należności z tytułu składek na kilka sposobów. Jednym z nich jest rozłożenie długu na raty za pomocą tzw. układy ratalnego. Można też wnioskować o odroczenie terminu płatności składek.

pokaż więcej
Proszę czekać...