ZUS czy OFE?

Natalia Stawecka
rozwiń więcej
Emeryci. /Fot. Fotolia / Fotolia
Wybrać ZUS czy OFE? – przed tym dylematem wciąż stoi wielu niezdecydowanych. Do 31 lipca 2014 r. członkowie OFE mogą zdecydować, czy przenieść część składki emerytalnej do OFE, czy na indywidualne subkonto w ZUS. Zgodnie z nowymi przepisami składka do OFE przekazywana będzie tylko do końca czerwca.

Po raz pierwszy ubezpieczonym przysługuje możliwość wyboru, czy chcą, aby część przyszłej składki emerytalnej trafiała do OFE, czy na indywidualne subkonto w ZUS. Osoby, które chcą przekazać część składki emerytalnej do OFE, muszą złożyć w ZUS oświadczenie o dalszym przekazywaniu składki do OFE do 31 lipca. Poprzednio część składki była zawsze przekazywana OFE, zaś wybór ubezpieczonego ograniczał się jedynie do wyboru konkretnego funduszu. W rzeczywistości jednak zdecydowana większość osób trafiała do danego funduszu w drodze losowania.

Autopromocja

Zapisz się na nasz newsletter

ZUS czy OFE?

Wśród uprawnionych do dokonania wyboru nadal sporo jest osób niezdecydowanych. Konieczne jest więc przeanalizowanie argumentów za każdą z dostępnych opcji. Jeśli cenimy sobie bezpieczeństwo i przewidywalność, nasz wybór powinien paść na ZUS. Świadczeniobiorca nie spotka się z wahaniami wyceny i ryzyka inwestycyjnego, który jest charakterystyczny dla rynków kapitałowych. Dodatkowo może liczyć na stabilną waloryzację gromadzonego kapitału.

Sprawdź, co Ci się bardziej opłaca – ZUS czy OFE? Kup poradnik z opiniami ekspertów

Jeśli jednak niestraszne nam ryzyko i jesteśmy gotowi je podjąć, żeby uzyskać wyższe świadczenia w przyszłości, możemy wybrać OFE. Przede wszystkim spowoduje to, że będziemy mogli korzystać z różnych źródeł dochodu emerytalnego, z których część opierać się będzie o rynek kapitałowy. Powstanie możliwość uzyskania wyższej stopy zwrotu wpłaconej kwoty, jednocześnie jednak obarczone to będzie ryzykiem. 

Zobacz również: ZUS w roli zakładu emerytalnego - opinia NIK

Należy pamiętać, że niezależnie od naszego wyboru większa część składki zawsze będzie trafiać na indywidualne konto oraz na subkonto w ZUS. Wybór dotyczy jedynie części przyszłej składki (2,92% podstawy jej wymiaru, czyli ok. 1/7 składki emerytalnej). Nawet jeżeli zdecydujemy się na pozostanie w OFE, trafi do niego jedynie część składki, a gromadzony kapitał i tak będzie stopniowo przenoszony do ZUS-u 10 lat przed przejściem na emeryturę. Wydaje się również, że w razie wyboru OFE nasza przyszła emerytura może wzrosnąć o kwotę kilkudziesięciu złotych. Wybór OFE nie jest więc alternatywą dla ZUS, tylko rozwiązaniem uzupełniającym, które może (choć nie musi) być korzystne.


Zobacz również: Ochrona pracownika w wieku przedemerytalnym

Decyzja nie będzie ostateczna

Wskazanie jednoznacznie korzystniejszego rozwiązania nie jest łatwe i zależy od preferencji ubezpieczonego, jednak dokonany wybór nie będzie ostateczny. Nowe przepisy wprowadzają bowiem tzw. okienka transferowe, podczas których będziemy mogli ponownie podjąć decyzję: czy przekazywanie składek do OFE (2,92%%) i na subkonto w ZUS (4,38%) lub wyłącznie na subkonto w ZUS (7,3%). Pierwsze okienko transferowe będzie trwało od 1 kwietnia do 31 lipca 2014 r. Następne – w takim samym okresie – otwarte zostanie w 2016 r., a potem już systematycznie co 4 lata, a więc w 2020 r., 2024 r., 2028 r. itd. Podobnie jak w tym roku, oświadczenie o przyszłej składce emerytalnej będzie można złożyć osobiście w oddziale ZUS, listownie i przez Internet w formie elektronicznej na Platformie Usług Elektronicznych (na stronie pue.zus.pl).

Zadaj pytanie: Forum Kadry

Kadry
Dni wolne dla dawców krwi. Czy będą musieli informować pracodawców o zamiarze oddania krwi?
17 paź 2024

Z tytułu oddania krwi honorowym dawcom krwi przysługują dwa dni wolne. Zdarza się, że niektórzy pracownicy nadużywają tego uprawnienia. Z tego powodu dezorganizowana jest praca przedsiębiorstw. Czy są prowadzone prace legislacyjne mające zmienić tę sytuację?

Dyżur w domu 100% płatny, nawet jeśli pracownik nie pracował [jest odpowiedź resortu pracy]
17 paź 2024

Do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej trafiła petycja w sprawie zmiany przepisów dotyczących dyżurów domowych. Wnioskujący zaapelował do resortu pracy aby zmienić przepisy dot. dyżurów domowych w taki sposób, aby dyżur domowy nakładający na pracownika obowiązki uniemożliwiające mu skupienie się na własnych sprawach - traktować jako czas pracy. Sprawa jest ciekawa bo polskie prawo może być niegodne z orzecznictwem TSUE.

Zmiany w Policji w 2024 r. co do postępowań kwalifikacyjnych do służby i inne [brak testu sprawnościowego i wiedzy. Ważna ustawa z podpisem Prezydenta]
17 paź 2024

Prezydent RP podpisał ważną ustawę, która dotyczy m.in. zmiany w Policji i Straży Granicznej w zakresie postępowań kwalifikacyjnych do służby. Pewne grupy osób, nie będą musiały przechodzić testu sprawnościowego i testu wiedzy. Co będzie z jakością polskiej policji?

Zasiłek macierzyński 2024 i 2025. Wysokość, czy coś się zmieni?
17 paź 2024

Zasiłek macierzyński 2024 i 2025. Wysokość, czy coś się zmieni? Kiedy zasiłek macierzyński przysługuje w wysokości 100 proc., a kiedy można liczyć jedynie na 70 proc. podstawy wymiaru zasiłku? Co zrobić, by pobierać go w wysokości 81,5 proc.?

Od czego zależy czy CV zostanie przeczytane? Ile czasu czeka się na odpowiedź w sprawie pracy? [WYWIAD]
17 paź 2024

Okazuje się, że rekruterzy czytają tylko 25% nadesłanych CV. Od czego zależy czy zostanie przeczytane dane zgłoszenie kandydata do pracy? Ile czasu czeka się na odpowiedź w sprawie pracy po wysłaniu CV? W czym tkwi problem i jakie rozwiązania można zastosować tłumaczy ekspertka z zakresu rekrutacji Katarzyna Trzaska, Senior Marketing Manager w eRecruiter.

Pracownicze braki w zawodach uzupełnią cudzoziemcy
17 paź 2024

W czwartek opublikowano strategię migracyjną na lata 2025-2030. Podano w niej, że, aby uzupełnić niedobory w zawodach deficytowych, Polska będzie dopuszczać cudzoziemców na rynek pracy.

Zatrudnianie Ukraińców 2024 [Pytania i odpowiedzi]
16 paź 2024

Jak zatrudniać obywateli Ukrainy w 2024 roku? Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy wprowadziła znaczne ułatwienia. Oto często zadawane pytania pracodawców dotyczące zatrudniania Ukraińców i odpowiedzi.

Płaca minimalna 2025 netto
16 paź 2024

W 2025 roku płaca minimalna będzie podnoszona tylko raz z dniem 1 stycznia. Ile wyniesie minimalne wynagrodzenie netto od nowego roku? Podwyżka będzie wyższa niż przewidywano. Jest rozporządzenie Rady Ministrów.

Polacy mieszkający za granicą załatwią swoje sprawy w ZUS bez przyjeżdżania do Polski
16 paź 2024

Do załatwienia sprawy w ZUS może wystarczyć e-wizyta. Taką możliwość mają także Polacy mieszkający za granicą. Umawiając się na spotkanie online należy uwzględnić różnice czasu między państwami czy kontynentami.

Ekwiwalent za energię elektryczną dla pracownika zdalnego. Obowiązki pracodawcy w 2024 i 2025
16 paź 2024

Ekwiwalent za energię elektryczną dla pracownika zdalnego. Obowiązki pracodawcy w 2024 i 2025. Co należy uwzględnić przy ustalaniu wysokości ekwiwalentu lub ryczałtu za pracę zdalną? Co w przypadku pracy zdalnej okazjonalnej?

pokaż więcej
Proszę czekać...