Umowa o dzieło 2025 [przykłady i orzecznictwo]

Kinga Piwowarska
Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
rozwiń więcej
Umowa o dzieło 2025 [przykłady i orzecznictwo] / Umowa o dzieło 2025 [przykłady i orzecznictwo] / Shutterstock

Jakie są cechy umowy o dzieło? Czy stworzenie herbaty może być dziełem i utworem? Kim jest kiper herbat? Czy umowa o wygłoszenie wykładu powinna być zawsze umową o dzieło? Czy tłumaczenie typowych, powszechnych w obrocie dokumentów może być przedmiotem umowy o dzieło?

Umowa o dzieło 2025

Tak, określone „dzieło” może być efektem pracy przyjmującego zamówienie w umowie o dzieło, a także zleceniobiorcy, zatem „rezultat" umowy nie jest zarezerwowany tylko dla umowy o dzieło (art. 627 k.c.). Określone "dzieło" jako efekt pracy może być też wynikiem starannej pracy zleceniobiorcy. Nie jest to jednak relacja zwrotna, czyli to co jest właściwe dla umowy o staranną pracę nie jest dziełem. Umowa o dzieło to umowa o określony rezultat, jednak nie każdy rezultat jest wynikiem umowy o dzieło (zob. postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 31 sierpnia 2022 r., sygn. II USK 540/21).

Autopromocja

Czy można zawrzeć umowę o dzieło z wykładowcą w ramach wygłaszania wykładów?

Wygłoszenie wykładu można zakwalifikować jako dzieło, o ile wykładowi można przypisać cechy utworu, a ten warunek spełnia tylko wykład naukowy o charakterze niestandardowym, niepowtarzalnym, wypełniający kryteria twórczego i indywidualnego dzieła naukowego (zob. wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 17 maja 2022 r., sygn. II GSK 67/19).

Czy tłumaczenie typowych, powszechnych w obrocie dokumentów może być przedmiotem umowy o dzieło?

Świadczenie będące przedmiotem zobowiązania ma cechy dzieła gdy polega na osiągnięciu w przyszłości z góry określonego, samoistnego, obiektywnie osiągalnego i subiektywnie pewnego rezultatu ludzkiej pracy czy twórczości, mającego postać materialną lub też niematerialnego, ale ucieleśnionego w jakimś nośniku. Zamawiający tłumaczenie nie kupuje samych czynności, lecz określony rezultat, w postaci przekładu. W przypadku tłumaczenia typowych, powszechnych w obrocie dokumentów, nie sposób przyjąć, że za każdym przekładem dokumentu, powstaje oryginalne, niepowtarzalne dzieło (zob. Wyrok Sądu Apelacyjnego w Poznaniu z dnia 11 maja 2022 r., sygn. III AUa 759/20).

Przykład

Czy praca kipera (degustatora) herbaty może być zakwalifikowana jako umowa o dzieło?

Kiper herbaciany to znawca herbat, który ocenia susz herbaty, jej jakość, zapach, smak, kolor i aromat. Często kiperzy podróżują bezpośrednio na plantację, aby ocenić liście, warunki uprawy i pracę plantatorów, aby w konsekwencji skupować susz odpowiedniej jakości a następnie go dalej dystrybuować. Wykonywanie tego rodzaju zadań wymaga szczególnych kompetencji, uzdolnień i umiejętności. Rezultatem prac kipera jest uzyskanie określonego smaku i/lub zapachu przygotowywanych mieszanek herbat. Nie ma zatem podstaw twierdzenie, że tego rodzaju rezultat nie może być przedmiotem umowy o dzieło.

Czy stworzenie herbaty może być dziełem i utworem?

Korzystając ze zmysłów smaku i węchu można tworzyć dzieła, które mogą być powtarzalne (jak wykonania utworów muzycznych), utrwalane w formie receptur (jak scenopisy lub utwory literackie) i mogą posiadać parametry jakościowe, nawet jeśli nie każdy jest zdolny je postrzegać i docenić (jak w przypadku utworów sztuk plastycznych lub wokalistyki). Kiper wykorzystuje w swej pracy zdobytą wiedzę i doświadczenie, ale przede wszystkim wyjątkowo wrażliwe zmysły - smaku i powonienia. Zawód ten ma charakter szczególny, co potwierdza wykonywanie go w Polsce zaledwie przez kilka osób. Najistotniejszym czynnikiem w tym zawodzie jest nadzwyczajna sprawność i wrażliwość węchu oraz kubków smakowych. Wiedza teoretyczna i doświadczenie mogą być nabywane przez każdego, lecz właściwości wyczulenia zmysłów nie da się nabyć, należą one do natury fizycznej konkretnej osoby. Żaden, choćby najwyższy, stopień staranności nie daje możliwości wykonywania zadań kipera bez posiadania wyjątkowych cech smaku i powonienia (zob. wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie z dnia 28 kwietnia 2022 r., sygn. III AUa 389/19, III AUa 389/19).

Umowa o sporządzenie opinii na potrzeby rozprawy habilitacyjnej, jako umowa rezultatu

Samodzielne sporządzenie, w określonej i stosownej formie, autorskiej opinii w sprawie nadania stopnia doktora habilitowanego obejmującej recenzję dorobku naukowego habilitanta, prowadzi do osiągnięcia z góry określonego rezultatu. Dziełem jest stworzenie czegoś lub przetworzenie do postaci, w jakiej dotychczas nie istniało. O określeniu rezultatu właściwego umowie o dzieło decyduje wymaganie, by dzieło miało charakter samoistny względem twórcy tzn., by pozostawało niezależne od dalszego działania twórcy oraz by stało się wartością autonomiczną w obrocie, przy czym rezultatem nieucieleśnionym nie może być czynność, a jedynie jej wynik w postaci postrzegalnej, pozwalającej nie tylko odróżnić je od innych przedmiotów, ale i uchwycić istotę osiągniętego rezultatu (zob. wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 26 kwietnia 2022 r., syng. II GSK 352/22 oraz sygn. II GSK 300/22).

Kadry
MRPiPS: Kolejny miesiąc rośnie bezrobocie w Polsce
09 sty 2025

Z szacunków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, że w grudniu 2024 r. stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła 5,1 proc. i była o 0,1 pkt proc. wyższa niż w miesiącu poprzednim. To już kolejny miesiąc wzrostu bezrobocia w Polsce.

Seniorzy oblegają placówki ZUS. Złożyli już 53000 wniosków, mimo że świadczenie będzie wypłacane od lipca
09 sty 2025

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyjmuje już wnioski o rentę wdowią. Seniorzy oblegają placówki ZUS, mimo że wnioski można składać do końca lipca 2025 r. Złożono już prawie 53 tys. wniosków. Renta wdowia będzie wypłacana od lipca.

Pobieranie zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych i składki na ubezpieczenie zdrowotne
09 sty 2025

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego pobiera comiesięczną zaliczkę na podatek dochodowy oraz składkę na ubezpieczenie zdrowotne od wypłacanych świadczeń emerytalno-rentowych i rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego. Czy zmieniły się zasady i forma ich pobierania?

Nie wszyscy pracodawcy mogą zrezygnować z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Który pracodawca może nie tworzyć zfśś?
09 sty 2025

Rezygnacja z tworzenia zakładowego funduszu świadczeń socjalnych wymaga przeprowadzenia odpowiedniego postępowania w zależności od wielkości zatrudnienia u danego pracodawcy. Liczy się także to, czy pracodawca objęty jest układem zbiorowym pracy.

Wysokość składek na ubezpieczenia społeczne przedsiębiorców w 2025 r.
09 sty 2025

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że w związku ze wzrostem minimalnego wynagrodzenia oraz prognozowanym przeciętnym miesięcznym wynagrodzeniem w 2025 roku zwiększyły się składki na ubezpieczenia społeczne. Ile wynoszą?

Jak korzystnie wziąć urlop w 2025 r.? Jak rozplanować urlop pod kątem wolnego w przedszkolach i szkołach
09 sty 2025

Wkrótce zaczynają się zimowe ferie w szkołach. Rodzice często planują urlopy wypoczynkowe tak, aby mogli skorzystać z wypoczynku w dni, kiedy ich dzieci mają wolne od nauki. Pozwala to na wspólne spędzenie czasu i tym samym zapewnienie dzieciom opieki podczas np. ferii czy wakacji. Jak zatem w 2025 r. zaplanować urlop wypoczynkowy? Jak wykorzystać do tego dni wolne od nauki i pracy?

Kiedy złożyć wiosek, aby odzyskać pieniądze z ZUS i OFE po śmierci osoby ubezpieczonej w 2025?
08 sty 2025

Jak odzyskać pieniądze z ZUS i OFE po śmierci osoby ubezpieczonej w 2025 roku? Nie jest to trudne, zwykle wystarczy jeden wniosek, a pieniądze przy spełnieniu podstawowych warunków są gwarantowane. W latach ubiegłych było to przeciętnie 30 000 zł przeciętnie.

2520 zł dodatku do renty socjalnej – ZUS już przyjmuje wnioski
08 sty 2025

Chociaż pierwsze wypłaty dodatku dopełniającego do renty socjalnej będą dopiero w maju, Zakład Ubezpieczeń Społecznych już przyjmuje wnioski. Świadczenie będzie wypłacane co miesiąc. Kto może się o nie ubiegać?

Komunikat ZUS: Informacja o rozliczeniach na kontach płatników składek za 2024 r.
08 sty 2025

Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął przekazywanie płatnikom składek informacji o stanie ich konta za rok 2024. Informację o stanie konta otrzyma ponad 3,3 mln płatników składek na swoje profile na PUE/eZUS.

Zmiany w prawie pracy 2025 r.: wymiar czasu pracy, sygnaliści, dodatkowa niedziela handlowa, urlopy dla rodziców. Czy to wszystko? Nie. Co jeszcze się zmieni
08 sty 2025

Bieżący rok będzie obfitował w zmiany w prawie pracy. Już obowiązuje ustawa o sygnalistach, wkrótce wejdą w życie przepisy zmieniające czas pracy i zasady handlu w niedzielę. Zmienią się także przepisy Kodeksu pracy i zostanie wprowadzony urlop dla rodziców.

pokaż więcej
Proszę czekać...