Bezpieczeństwo pracy zleceniobiorców

Beata Naróg
Usługi i Doradztwo Kadrowe. Szkolenia
rozwiń więcej
Obowiązkiem osoby świadczącej pracę na innej podstawie niż stosunek pracy będzie poddanie się badaniom i szkoleniom bhp w zakresie wskazanym przez zatrudniającego. Podmiot zatrudniający nie ma obowiązku pokrycia kosztów badań i szkoleń oraz egzekwowania ich przed dopuszczeniem do wykonania pracy.

Pracodawcy często powierzają wykonanie określonych zadań osobom zatrudnionym na innej podstawie niż stosunek pracy, czyli na podstawie umowy-zlecenia, o dzieło czy osobom fizycznym prowadzącym działalność gospodarczą. Niejednokrotnie również pojawiają się wątpliwości, czy osoby takie mają obowiązek przechodzenia badań lekarskich i szkoleń z zakresu bhp.

Autopromocja

Zapewnienie bezpiecznych warunków pracy

Kodeks pracy nakłada na pracodawcę obowiązek ochrony życia i zdrowia pracowników przy wykorzystaniu w tym celu osiągnięć nauki i techniki.

Pracodawca powinien tak organizować pracę, aby zapewnić bezpieczne i higieniczne warunki pracy, m.in.:

  • zapewniać przestrzeganie w zakładzie pracy przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy,
  • wydawać polecenia usunięcia uchybień w tym zakresie, jak również kontrolować, czy polecenia te zostały wykonane,
  • reagować na potrzeby w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa i higieny pracy oraz dostosowywać środki podejmowane w celu doskonalenia istniejącego poziomu ochrony zdrowia i życia pracowników, uwzględniając zmieniające się warunki wykonywania pracy,
  • zapewnić rozwój spójnej polityki zapobiegającej wypadkom przy pracy i chorobom zawodowym uwzględniającej zagadnienia techniczne, organizację pracy, warunki pracy, stosunki społeczne oraz wpływ czynników środowiska pracy,
  • uwzględniać ochronę zdrowia młodocianych, pracownic w ciąży lub karmiących dziecko piersią oraz pracowników niepełnosprawnych w ramach podejmowanych działań profilaktycznych,
  • zapewniać wykonanie nakazów, wystąpień, decyzji i zarządzeń wydawanych przez organy nadzoru nad warunkami pracy.

Tak określone obowiązki pracodawcy odnoszą się również do osób fizycznych świadczących pracę na innej podstawie niż stosunek pracy, czyli do osób zatrudnianych na podstawie umów cywilnoprawnych (zlecenia lub o dzieło), a także w stosunku do samozatrudnionych (art. 207 k.p. w zw. z art. 304 k.p.).

Obowiązek zapewnienia przez pracodawcę bezpiecznych i higienicznych warunków pracy dotyczy osób zatrudnianych na podstawie umów cywilnoprawnych lub samozatrudnionych, jeżeli wykonują one pracę w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym przez pracodawcę.

Osoby te, wykonując pracę u danego pracodawcy na terenie jego zakładu pracy lub w innym wyznaczonym miejscu, mają obowiązek przestrzegania przepisów bhp na równi z pracownikami.

Przepis art. 3041 k.p. nakłada na te osoby obowiązek przestrzegania przepisów i zasad bhp, odsyłając do art. 211 k.p.

Oznacza to, że osoby świadczące pracę na innej podstawie niż umowa o pracę są zobowiązane do:

  • wykonywania pracy w sposób zgodny z przepisami i zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy oraz stosowania się do wydawanych w tym zakresie poleceń i wskazówek przełożonych,
  • dbałości o należyty stan maszyn, urządzeń, narzędzi i sprzętu oraz o porządek i ład w miejscu pracy,
  • stosowania środków ochrony zbiorowej, a także do używania przydzielonych środków ochrony indywidualnej oraz odzieży i obuwia roboczego, zgodnie z ich przeznaczeniem,
  • poddawania się wstępnym, okresowym i kontrolnym oraz innym zaleconym badaniom lekarskim i stosowanie się do wskazań lekarskich,
  • niezwłocznego zawiadomienia przełożonego o zauważonym w zakładzie pracy wypadku albo zagrożeniu życia lub zdrowia ludzkiego oraz ostrzeżenia współpracowników, a także innych osób znajdujących się w rejonie zagrożenia, o grożącym im niebezpieczeństwie,
  • współdziałania z pracodawcą i przełożonymi podczas wypełniania obowiązków dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy,
  • znajomości przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy,
  • udziału w szkoleniach i instruktażach z zakresu bhp oraz poddawania się wymaganym egzaminom sprawdzającym.

Badania lekarskie i szkolenia

Osoba wykonująca pracę na innej podstawie niż stosunek pracy ma m.in. obowiązek poddania się badaniom lekarskim oraz niezbędnym szkoleniom z zakresu bhp. Natomiast pracodawca (a raczej podmiot zlecający wykonanie określonego zadania) ma obowiązek wskazania, w jakim zakresie osoba podejmująca zatrudnienie na innej podstawie niż stosunek pracy powinna przejść profilaktyczne badania lekarskie oraz szkolenia z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy.


Przykładowo, jeżeli dana osoba będzie zatrudniona na stanowisku robotniczym – powinna przejść szkolenie bhp przeznaczone dla pracowników zatrudnionych na tych stanowiskach, natomiast inny zakres szkolenia bhp będzie dotyczył pracowników administracyjno-biurowych. Podobnie będzie się przedstawiała sprawa zakresu badań profilaktycznych. W sytuacji gdy miałaby być wykonywana praca na wysokości, należy podać, że osoba ta powinna przejść badania wysokościowe (odpowiednio do potrzeb – na wysokości do 3 m lub powyżej 3 m) czy ewentualnie odpowiednie badania pod kątem podjęcia pracy w narażeniu na hałas – jeżeli praca miałaby być wykonywana w takich warunkach.

Na pracodawcy nie ciąży natomiast obowiązek kierowania tych osób na badania oraz przeprowadzania szkoleń z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy.

Przekazanie informacji o zakresie badań lekarskich i szkoleń bhp może nastąpić w formie ustnej, jednak ze względów dowodowych najlepiej zachować formę pisemną.

WAŻNE!

Obowiązek zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków pracy ciąży na zleceniodawcy. Aby uniknąć kwestii spornych, czy doszło do określenia tego obowiązku przez podmiot zatrudniający, najlepiej jest zawrzeć stosowne przepisy w samej umowie wiążącej strony.

Pracodawcy jednak zawsze powinni rozważyć warunki, w jakich praca będzie świadczona oraz występujące w środowisku pracy zagrożenia. W sytuacji dużych zagrożeń (np. praca na wysokości, dźwiganie ciężarów, praca w narażeniu na hałas lub inne uciążliwe lub szkodliwe warunki pracy) warto zażądać od osoby zatrudnionej na innej podstawie niż stosunek pracy przedłożenia aktualnych badań i szkoleń bhp, zanim zostanie dopuszczona do wykonywania pracy.

Podstawa prawna:

  • art. 207, 211, 304, 3041 Kodeksu pracy.
Kadry
Składki KRUS 2024. Termin mija 30 kwietnia
28 kwi 2024

Zostały ostatnie 2 dni. Termin płatności KRUS mija 30 kwietnia 2024 r. – rolnicy opłacają składki za II kwartał. Tabela składek KRUS 2024 wskazuje wysokość składek na ubezpieczenie emerytalno-rentowe, wypadkowe, chorobowe, macierzyńskie. Jaka jest kwota łączna składek KRUS? Ile wynosi składka pomocnika rolnika w każdym miesiącu?

Zmiany w BHP 2024. Tak powinno wyglądać miejsce pracy po 17 maja. Laptopy, krzesła biurka i nowe zasady ergonomii
26 kwi 2024

W dniu 18 października 2023 r., po ponad dwóch dekadach, zaktualizowano przepisy dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy przy użyciu monitorów ekranowych, ustanowione przez Ministra Pracy i Polityki Socjalnej jeszcze w 1998 roku. Do 17 maja 2024 nowelizacja zobowiązuje pracodawców do dostosowania istniejących stanowisk z monitorami ekranowymi w sposób odpowiadający nowoczesnym wymogom. Natomiast wszystkie stanowiska, które zostały stworzone po 18 października 2023 r. muszą odpowiadać nowym standardom już od momentu powstania.

Redukcja etatów w Poczcie Polskiej. Czy nowy plan transformacji przewiduje likwidację spółki?
26 kwi 2024

Zarząd Poczty Polskiej planuje w bieżącym roku zmniejszenie liczby stanowisk pracy o 5 tysięcy etatów. Wiceminister aktywów państwowych, Jacek Bartmiński, poinformował o tym w Sejmie. Przede wszystkim nie będą przedłużane umowy zlecenia oraz umowy o pracę na czas określony.

28 kwietnia Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy
26 kwi 2024

W dniu 28 kwietnia przypada Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy. Warto w tym szczególnym czasie przypomnieć sobie, że każdy człowiek ma prawo do stopy życiowej zapewniającej zdrowie i dobrobyt jego i jego rodziny, włączając w to wyżywienie, odzież, mieszkanie, opiekę lekarską i konieczne świadczenia socjalne, oraz prawo do ubezpieczenia na wypadek bezrobocia, choroby, niezdolności do pracy, wdowieństwa, starości lub utraty środków do życia w inny sposób od niego niezależny.

Ważne zmiany dla pielęgniarek i położnych
26 kwi 2024

Wreszcie sytuacja pielęgniarek i położnych będzie zrównana z innymi zawodami medycznymi.  Za organizację i realizację elementów kształcenia podyplomowego lekarzy, lekarzy dentystów, farmaceutów, fizjoterapeutów, diagnostów laboratoryjnych, ratowników medycznych odpowiada Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego (CMKP). W przypadku kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych jest ono monitorowane przez Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych. Będzie unifikacja i zawody medyczne będą podlegały pod CMKP.

ZUS wypłaca w 2024 roku zasiłek przedemerytalny, ile wynosi, komu przysługuje, ile czasu jest wypłacane, jak załatwić
28 kwi 2024

Takie świadczenie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych można otrzymywać nawet przez cztery lata. Jak sama nazwa wskazuje – świadczenie przedemerytalne przysługuje osobom, które nie osiągnęły jeszcze ustawowego wieku emerytalnego, a nie są objęte ochroną przedemerytalną z innego tytułu.

Zrób zakupy 28 kwietnia. Przed Tobą długi weekend!
26 kwi 2024

W najbliższą niedzielę, 28 kwietnia, sklepy będą otwarte. Jest okazja, żeby zaopatrzyć się we wszystkie produkty niezbędne na majówkę 2024.

Zwolnienia grupowe: Jakie są zasady przyznawania i obliczania wysokości odprawy pieniężnej?
26 kwi 2024

Pracownik, którego umowa została rozwiązana w ramach zwolnień grupowych, ma prawo do odprawy pieniężnej. Jej wysokość zależy od wysokości miesięcznego wynagrodzenia pracownika i od zakładowego stażu pracy.

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową
25 kwi 2024

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową. Można więc domniemywać, że z Internetu znikną banery wymuszające „zgody” na profilowanie w celach marketingowych. Użytkownicy Internetu są coraz bardziej chronieni. Szczególnie teraz kiedy zapadł ważny wyrok TSUE potwierdzający coraz szery katalog danych osobowych. Trzeba też pamiętać o akcie o usługach cyfrowych w UE, który obowiązuje od lutego 2024 r. W sieci nie jest się już tak bezkarnym jak kiedyś.

MZ: dane wrażliwe nie mogą być ujawniane w rejestrze zawodów medycznych
26 kwi 2024

Centralny Rejestr Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego ujawnia informacje o utracie prawa do wykonywania przez daną osobę zawodu medycznego. Przyczyny utraty mogą być różne, np. z powodu problemów ze zdrowiem psychicznym, nałogów, wyroków karnych czy dyscyplinarnych. To są dane wrażliwe - nie powinny więc być publicznie ujawniane. Łatwo sobie wyobrazić stygmatyzację tych osób i trudności życia społecznego czy zawodowego. Muszą zajść zmiany w prawie alarmują Ministerstwo Zdrowia i Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

pokaż więcej
Proszę czekać...