Praca zdalna a telepraca - podobieństwa i różnice [TABELA]

Monika Smulewicz
ekspert z zakresu prawa pracy
rozwiń więcej
Praca zdalna a telepraca - jakie są podobieństwa, a jakie różnice [TABELA] / Shutterstock
Praca zdalna z ustawy covidowej to nie to samo co telepraca z Kodeksu pracy. Sprawdź, jakie są podobieństwa i różnice. Najlepiej przedstawia je poniższa tabela.

Praca zdalna i telepraca - czym się różnią?

Od czasu lockdownu wynikającego z pandemii koronawirusa pojęcie pracy zdalnej weszło do powszechnego użycia. Obecnie wiele mówi się i pisze o tym, że pracownicy chcą pracować zdalnie, a pracodawcy nie są tym zachwyceni. Oczywiście nie wszyscy.

Autopromocja

Najczęściej pod pojęciem pracy zdalnej rozumie się takie sytuacje, które dotyczą wykonywania obowiązków służbowych poza miejscem pracy.

Jednak samo pojęcie „praca zdalna” zostało użyte formalnie wraz z wejściem ustawy o COVID-19 (marzec 2020 r.). Wcześniej tak naprawdę mieliśmy do czynienia z telepracą. Regulacje związane z COVID-19 nie wyłączyły przepisów o telepracy. Zatem obecnie funkcjonują dwa równoległe rozwiązania prawne.

Czym różni się praca zdalna od telepracy i co tak naprawdę pojęcia te definiują w świetle obowiązujących przepisów?

Zgodnie z zapisami Kodeksu pracy (art. 675–6717) pracownik wykonujący swoje obowiązki z domu czy innego miejsca niebędącego zakładem pracodawcy jest telepracownikiem.

Pojęcie pracy zdalnej wprowadziła ustawa z marca 2020 r. zwana potocznie antycovidową. Zatem można powiedzieć, że praca zdalna jest bardzo młodą kuzynką telepracy.

Telepracę i pracę zdalną łączy wykonywanie obowiązków przez pracownika poza zakładem pracy. Pracodawca jest również zobowiązany do zapewnienia takim pracownikom odpowiednich warunków.

Przepisy dotyczące pracy zdalnej posługują się dosyć ogólnymi stwierdzeniami dotyczącymi zapewnienia narzędzi i materiałów niezbędnych do wykonywania obowiązków oraz obsługi logistycznej. Obowiązki pracodawcy wobec telepracownika zostały określone bardziej precyzyjnie. Oprócz odpowiedniego sprzętu ustawodawca wspomina też o ubezpieczeniu, kosztach instalacji, serwisu i eksploatacji. Ponadto, mowa jest o zapewnieniu pomocy technicznej i szkoleniach w zakresie obsługi sprzętu.

Podstawowa różnica między telepracą a pracą zdalną polega na konieczności uzyskania zgody pracownika na wykonywanie obowiązków poza miejscem pracy. Zgoda jest konieczna w trybie kodeksu pracy (telepraca). Ponadto pracodawca jest zobowiązany ustalić warunki wykonywania telepracy z konkretnymi osobami (które taką pracę mają wykonywać) oraz z organizacjami związkowymi. Jeżeli takowe nie działają na terenie zakładu warunki te powinny być ujęte w regulaminie, po konsultacji z przedstawicielami załogi. Istnieje furtka w postaci bezpośredniego wniosku pracownika o przejście na telepracę. Pracodawca może się po prostu do takiego wniosku przychylić, ale nie ma mowy o działaniu jedynie wedle uznania pracodawcy.

Inaczej jest w przypadku pracy zdalnej. Intencją nadrzędną była walka z epidemią poprzez ograniczenie możliwości transmisji wirusa. Ustawodawca ułatwił zatem pracodawcom życie, dając możliwość skierowania pracowników na pracę w trybie zdalnym. Pracodawca nie jest zobligowany do uzyskania zgody pracownika na pracę w trybie zdalnym. Pracownik może oczywiście zaoponować i odmówić, ale powinien wówczas liczyć się z konsekwencjami, ponieważ polecenie pracy zdalnej jest traktowane jak polecenie służbowe. Zatem w razie odmowy wykonania polecenia pracodawca może sięgnąć po kary przewidziane w regulaminie i kodeksie, włącznie z rozwiązaniem umowy o pracę.

Telepracownik jest chroniony przed wypowiedzeniem. Jeśli pracodawca zaproponuje mu telepracę, czyli zmianę warunków pracy, w razie odmowy pracownika nie może to stanowić powodu wypowiedzenia umowy o pracę.

Różnice między telepracą a praca zdalną [TABELA]

Praca zdalna (Ustawa o COVID-19) Telepraca (Kodeks pracy, (art. 675–6717)
Uzyskanie zgody pracownika na wykonywanie obowiązków poza miejscem pracy nie tak
Wypowiedzenie umowy jako przyczyna odmowy świadczenia pracy poza zakładem pracy tak nie
Zapewnienie narzędzi i materiałów niezbędnych do wykonywania pracy tak
 (ogólnie, bez szczegółów i definicji)
tak
 (konieczne określenie regulacji w regulaminie lub umowie z pracownikiem)
Ubezpieczenie sprzętu, na którym pracuje pracownik nie uregulowane tak
Zapewnienie pomocy technicznej i serwisu sprzętu na którym pracuje pracownik nie uregulowane tak
Wypłata ekwiwalentu pieniężnego w wysokości ustalonej przez strony w wypadku korzystania przez pracownika z własnego sprzętu nie uregulowane tak
Kontrola w zakresie używania powierzonego sprzętu nie uregulowane tak
Czas wykonywania obowiązków służbowych poza miejscem pracy charakter tymczasowy (polecenie określa oznaczony czas wykonywania obowiązków zdalnie) charakter stały
Kadry
Podróż służbowa. Od czego zależy wysokość diet i innych należności?
08 maja 2024

W czasie krajowej podróży służbowej pracownikowi przysługują diety i zwrot kosztów przejazdów, noclegów oraz innych wydatków. Ich wysokość zależy od wielu okoliczności. Jakich?

Niezdolność pracownika do pracy. Jak długo można być na zwolnieniu lekarskim, żeby nie stracić pracy?
08 maja 2024

Pracownik korzystający ze zwolnienia lekarskiego znajduje się pod ochroną i pracodawca nie może rozwiązać z nim umowy o pracę. Ochrona nie jest jednak nieograniczona.

Wynagrodzenie pracownika młodocianego w wakacje 2024
08 maja 2024

Kim jest młodociany pracownik? Ile wynosi jego wynagrodzenie? 

Ważny termin 20 maja 2024 r. - ZUS zwróci nadpłacone składki pod jednym warunkiem
08 maja 2024

ZUS zwróci nadpłacone składki, ale trzeba spełnić jeden warunek. Co trzeba zrobić do 20 maja 2024 roku? Do kiedy ZUS zwraca nadpłatę składek w 2024 roku?

Jakie warunki należy spełniać, żeby uzyskać urlop ojcowski? Jakie są obowiązki pracodawcy?
08 maja 2024

Pracownik będący ojcem wychowującym dziecko ma prawo do urlopu ojcowskiego. Urlop jest udzielany w celu opieki nad dzieckiem, niezależnie od uprawnień matki dziecka.

Świadczenia pracownicze: Ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop wypoczynkowy. Jak obliczyć i kiedy wypłacić?
08 maja 2024

Pracownikowi przysługuje ekwiwalent pieniężny w razie niewykorzystania urlopu wypoczynkowego z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy. Czy zawsze należy wypłacić ten ekwiwalent?

Zmiany w karcie parkingowej dla niepełnosprawnych. Będą ułatwienia
08 maja 2024

Zmiany w karcie parkingowej dla niepełnosprawnych. Będą ułatwienia - jednak nie tak szybko. Co to jest europejska karta osoby z niepełnosprawnością i europejska karta parkingowa dla osób z niepełnosprawnościami? Jak je uzyskać? Gdzie obowiązują? Swobodne przemieszczanie się w UE stanie się łatwiejsze dla osób z niepełnosprawnościami. Europejska karta osoby z niepełnosprawnością i karta parkingowa dla takich osób ułatwią dostęp do przysługujących im praw i preferencyjnych warunków we wszystkich krajach UE.

Bycie sygnalistą będzie zagrożeniem dla sygnalisty. Ustawa pozwala na bezkarne działania odwetowe pracodawcy
08 maja 2024

Bycie sygnalistą będzie zagrożeniem dla sygnalisty. Ustawa pozwala bowiem na bezkarne działania odwetowe pracodawcy i doprowadzi do niezgłaszania naruszeń prawa. Opinia doktora Jakuba Rzymowskiego na temat procedowanego projektu ustawy o ochronie sygnalistów wyraża potrzebę debaty publicznej. Pilne prace nad ustawą z powodu zwłoki w implementacji unijnej dyrektywy nie mogą rzutować na jakość prac nad projektem.

Bon energetyczny i cena maksymalna prądu. Rząd uruchamia program osłon przed podwyżkami cen energii w Polsce. Od kiedy i na jak długo?
08 maja 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o czasowym ograniczeniu cen za energię elektryczną, gaz ziemny i ciepło systemowe oraz o bonie energetycznym. Jej celem jest przedłużenie rozwiązań osłonowych dla odbiorców energii, którzy znajdują się w trudnej sytuacji ekonomicznej. Kto zostanie objęty działaniami osłonowymi?

Rząd: 39 000 emerytów ma limit emerytury 3271,84 zł brutto. Czy i kiedy zniesienie limitu?
08 maja 2024

Kiedy uchylenie ustawa dezubekizacyjnej? Bo niej mowa. Obowiązuje od października 2017 r. W efekcie około 39 000 funkcjonariuszom służb PRL ma obniżone emerytury i renty. Nie mogą być one wyższe od średniej wypłacanej przez ZUS. Dla maja 2024 r. to 3271,84 zł brutto.

pokaż więcej
Proszę czekać...