Zatrudnienie cudzoziemca - jakich formalności należy dopełnić?

Justyna Bilicz
(Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)
rozwiń więcej
Zielona Linia
Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia
rozwiń więcej
Zatrudnienie cudzoziemca - jakich formalności należy dopełnić? / Fot. Fotolia
Zatrudnienie cudzoziemca rządzi się innymi prawami niż zatrudnienie obywatela Polski. Szczególnie jeśli są to osoby spoza UE i EOG. Jakich formalności należy dopełnić, aby legalnie zatrudnić obcokrajowca?

Czego powinien dopilnować pracodawca przed powierzeniem pracy cudzoziemcowi?

Polscy pracodawcy, prowadząc rekrutację do swoich firm, coraz częściej decydują się na kandydatów z zagranicy. Aby jednak doszło do podpisania umowy o pracę z cudzoziemcem, należy dopełnić formalności. Dotyczy to w szczególności zatrudniania obywateli państw spoza Unii Europejskiej oraz Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Autopromocja

Polecamy: Seria poradników z prawa pracy

Legalny pobyt

Cudzoziemiec powinien posiadać ważny dokument pobytowy, który uprawnia go do przebywania na terytorium Polski, np. wizę, kartę pobytu, czy paszport biometryczny. Pracodawca ma obowiązek wykonania kserokopii takiego dokumentu oraz zachowania jej przez cały okres zatrudnienia. Należy jednak pamiętać, że nie każdy dokument pobytowy uprawnia do wykonywania pracy. Przepisy zabraniają zatrudniania cudzoziemców, którzy np. przyjechali w celach turystycznych lub korzystają z ochrony czasowej, albo otrzymali zgodę na pobyt ze względów humanitarnych.

Legalna praca

Aby praca była legalna, cudzoziemiec, oprócz uregulowanej kwestii pobytowej, powinien posiadać odpowiedni dokument uprawniający go do pracy w Polsce. Do takich dokumentów zalicza się:

  •     zezwolenie na pracę – występuje o nie pracodawca do urzędu wojewódzkiego;
  •     zezwolenie na pracę sezonową – występuje o nie pracodawca do powiatowego urzędu pracy;
  •     oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi (dotyczy obywateli Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii, Rosji oraz Ukrainy) – wysyła je pracodawca do powiatowego urzędu pracy;
  •     zezwolenie na pobyt czasowy i pracę – występuje o nie cudzoziemiec do urzędu wojewódzkiego.

Uwaga! Po wydaniu zezwolenia/oświadczenia, praca powinna być świadczona wyłącznie na rzecz pracodawcy, którego ten dokument dotyczy.

Umowa o pracę

Treść umowy powinna być zrozumiała dla obu stron, dlatego należy ją przetłumaczyć na język, którym posługuje się cudzoziemiec. Umowa powinna być dostosowana do charakteru pracy, zawarta w formie pisemnej, z uwzględnieniem warunków opisanych w zezwoleniu na pracę (lub oświadczeniu).

Warunki pracy

Pracodawcę zatrudniającego cudzoziemca obowiązują takie same przepisy prawa pracy oraz wynagrodzenia minimalnego, jak w przypadku zatrudnienia obywatela polskiego. Od 1 stycznia 2020 roku minimalne miesięczne wynagrodzenie dla osoby pracującej na podstawie umowy o pracę wynosi 2600 zł brutto, a przy umowie zlecenia to 17 zł brutto na godzinę.

Pracodawca ma obowiązek zgłoszenia pracownika do ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego w ciągu 7 dni od rozpoczęcia pracy, comiesięcznego opłacania składek oraz dopilnowania zobowiązań podatkowych wynikających z zatrudnienia.

Źródło:

1. Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy,
2. Ustawa z dnia 15 czerwca 2012 r. o skutkach powierzania wykonywania pracy cudzoziemcom przebywającym wbrew przepisom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
3. https://www.gov.pl/web/rodzina/informacje-dla-cudzoziemcow,
4. https://psz.praca.gov.pl/dla-pracodawcow-i-przedsiebiorcow/zatrudnianie-cudzoziemcow/obowiazki-pracodawcy

Kadry
MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...