Poniżanie pracownika przez pracodawcę a odszkodowanie

Poniżanie pracownika przez pracodawcę a odszkodowanie/ fot. Fotolia
Pracownik, który jest poniżany, ośmieszany czy szykanowany przez pracodawcę może złożyć oświadczenie o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia. Takie postępowanie pracodawcy jest naruszeniem podstawowych obowiązków pracowniczych. Czy pracownik może liczyć na odszkodowanie?

Pracownik, który jest poniżany przez szefa, ma prawo niezwłocznie złożyć oświadczenie o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia oraz skierować sprawę do sądu. Jeśli ją wygra, otrzyma odszkodowanie. Musi jednak liczyć się z obowiązkiem dostarczenia odpowiednich dowodów.

Autopromocja

Uprawnienie upokorzonego pracownika do niezwłocznego odejścia z firmy nie oznacza, że może on natychmiast opuścić swoje stanowisko pracy. Wówczas naraziłby się na zarzut naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych. Poszkodowany musi najpierw złożyć pisemne oświadczenie z wyjaśnieniem, że doszło do naruszenia jego dóbr osobistych i nie wyobraża sobie dalszej współpracy z takim pracodawcą. Powinien uczynić to nie później, niż w terminie miesiąca od daty wystąpienia zdarzenia. Dopiero po dopełnieniu tej formalności, ma prawo opuścić swoje miejsce pracy.

Polecamy: Umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne od 1 stycznia 2017 r.

– Zatrudniony, który doświadcza poniżenia ze strony przełożonego i rozwiązał z tego powodu umowę o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia, ma prawo wystąpić do sądu pracy z żądaniem zasądzenia mu odszkodowania. Wówczas wysokość rekompensaty odpowiada wynagrodzeniu za okres wypowiedzenia, które obowiązuje pracownika. W przypadku rozwiązania umowy o pracę, zawartej na czas określony, odszkodowanie przysługuje w wysokości wynagrodzenia za okres, do którego umowa miała trwać, ale nie więcej, niż za okres wypowiedzenia. Pracodawca po wezwaniu go do zapłaty, może je wypłacić bez udziału sądu. Jednak praktyka pokazuje, że tak się nie dzieje, mówi serwisowi agencyjnemu MondayNews, Bartosz Drozdowicz z Kancelarii Sadkowski i Wspólnicy.

Pracownik musi mieć na uwadze, że w procesie sądowym ciężar dowodu w przedmiocie udowodnienia naruszenia podstawowych obowiązków pracodawcy, spoczywa na pracowniku. Przyczynę, którą wskaże w treści swojego oświadczenia o odejściu z pracy, musi udowodnić w sądzie. Najlepszym świadectwem zaistniałych okoliczności są zeznania świadków. Problemem jednakże może się okazać niechęć byłych współpracowników do składania zeznań, zwłaszcza, jeśli wciąż pozostają oni w firmie. Jednak, jak przekonuje ekspert, zatrudnieni występują przed sądem i potwierdzają zdarzenia, które miały miejsce.

– Innym dowodem w sprawie mogą być e-maile, które szef kieruje do podwładnego. W nich też może dochodzić do poniżania. Pracownik, który decyduje się skierować sprawę do sądu, musi liczyć się z ewentualną przegraną. Jeśli ją poniesie, pracodawca ma prawo żądać od niego, podobnie jak pracownik od pracodawcy, wypłaty odszkodowania w wysokości wynagrodzenia za okres wypowiedzenia. W przypadku rozwiązania umowy o pracę, zawartej na czas określony, pracodawca może się domagać odszkodowania w wysokości wynagrodzenia za czas, do którego umowa miała trwać, jednak nie więcej, niż za okres wypowiedzenia. Na wypadek przegranej, pracownik pokrywa także koszty procesu, zaznacza Bartosz Drozdowicz.

Nie każdy poniżany pracownik decyduje się na niezwłoczne odejście z pracy. W praktyce, zdarza się to wyjątkowo rzadko. Jeżeli zatrudniony jest upokarzany długotrwale i powoduje to u niego obniżoną ocenę własnej przydatności zawodowej, wyizolowanie z grupy współpracowników, wówczas może dojść do mobbingu. Jeśli ucierpi na tym jego zdrowie, pracownik ma prawo żądać od pracodawcy zadość uczynienia z tego tytułu. Zgodnie z art. 943 § 4 kodeksu pracy, zatrudniony, który na skutek takiego działania rozwiązał umowę o pracę, ma prawo dochodzić także odszkodowania w wysokości nie niższej niż minimalne wynagrodzenie za pracę. Tym samym może sobie rościć zwrot poniesionych kosztów leczenia, będącego skutkiem poniżania go przez dłuższy czas, czy wyrównanie utraconych zarobków z racji pozostawania na zasiłku chorobowym. W orzecznictwie sądowym długotrwałość ta zwykle oznacza co najmniej pół roku, choć nie wyklucza się wystąpienia mobbingu nawet po 2 miesiącach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Źródło: MondayNews

Kadry
Dni wolne dla dawców krwi. Czy będą musieli informować pracodawców o zamiarze oddania krwi?
17 paź 2024

Z tytułu oddania krwi honorowym dawcom krwi przysługują dwa dni wolne. Zdarza się, że niektórzy pracownicy nadużywają tego uprawnienia. Z tego powodu dezorganizowana jest praca przedsiębiorstw. Czy są prowadzone prace legislacyjne mające zmienić tę sytuację?

Dyżur w domu 100% płatny, nawet jeśli pracownik nie pracował [jest odpowiedź resortu pracy]
17 paź 2024

Do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej trafiła petycja w sprawie zmiany przepisów dotyczących dyżurów domowych. Wnioskujący zaapelował do resortu pracy aby zmienić przepisy dot. dyżurów domowych w taki sposób, aby dyżur domowy nakładający na pracownika obowiązki uniemożliwiające mu skupienie się na własnych sprawach - traktować jako czas pracy. Sprawa jest ciekawa bo polskie prawo może być niegodne z orzecznictwem TSUE.

Zmiany w Policji w 2024 r. co do postępowań kwalifikacyjnych do służby i inne [brak testu sprawnościowego i wiedzy. Ważna ustawa z podpisem Prezydenta]
17 paź 2024

Prezydent RP podpisał ważną ustawę, która dotyczy m.in. zmiany w Policji i Straży Granicznej w zakresie postępowań kwalifikacyjnych do służby. Pewne grupy osób, nie będą musiały przechodzić testu sprawnościowego i testu wiedzy. Co będzie z jakością polskiej policji?

Zasiłek macierzyński 2024 i 2025. Wysokość, czy coś się zmieni?
17 paź 2024

Zasiłek macierzyński 2024 i 2025. Wysokość, czy coś się zmieni? Kiedy zasiłek macierzyński przysługuje w wysokości 100 proc., a kiedy można liczyć jedynie na 70 proc. podstawy wymiaru zasiłku? Co zrobić, by pobierać go w wysokości 81,5 proc.?

Od czego zależy czy CV zostanie przeczytane? Ile czasu czeka się na odpowiedź w sprawie pracy? [WYWIAD]
17 paź 2024

Okazuje się, że rekruterzy czytają tylko 25% nadesłanych CV. Od czego zależy czy zostanie przeczytane dane zgłoszenie kandydata do pracy? Ile czasu czeka się na odpowiedź w sprawie pracy po wysłaniu CV? W czym tkwi problem i jakie rozwiązania można zastosować tłumaczy ekspertka z zakresu rekrutacji Katarzyna Trzaska, Senior Marketing Manager w eRecruiter.

Pracownicze braki w zawodach uzupełnią cudzoziemcy
17 paź 2024

W czwartek opublikowano strategię migracyjną na lata 2025-2030. Podano w niej, że, aby uzupełnić niedobory w zawodach deficytowych, Polska będzie dopuszczać cudzoziemców na rynek pracy.

Zatrudnianie Ukraińców 2024 [Pytania i odpowiedzi]
16 paź 2024

Jak zatrudniać obywateli Ukrainy w 2024 roku? Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy wprowadziła znaczne ułatwienia. Oto często zadawane pytania pracodawców dotyczące zatrudniania Ukraińców i odpowiedzi.

Płaca minimalna 2025 netto
16 paź 2024

W 2025 roku płaca minimalna będzie podnoszona tylko raz z dniem 1 stycznia. Ile wyniesie minimalne wynagrodzenie netto od nowego roku? Podwyżka będzie wyższa niż przewidywano. Jest rozporządzenie Rady Ministrów.

Polacy mieszkający za granicą załatwią swoje sprawy w ZUS bez przyjeżdżania do Polski
16 paź 2024

Do załatwienia sprawy w ZUS może wystarczyć e-wizyta. Taką możliwość mają także Polacy mieszkający za granicą. Umawiając się na spotkanie online należy uwzględnić różnice czasu między państwami czy kontynentami.

Ekwiwalent za energię elektryczną dla pracownika zdalnego. Obowiązki pracodawcy w 2024 i 2025
16 paź 2024

Ekwiwalent za energię elektryczną dla pracownika zdalnego. Obowiązki pracodawcy w 2024 i 2025. Co należy uwzględnić przy ustalaniu wysokości ekwiwalentu lub ryczałtu za pracę zdalną? Co w przypadku pracy zdalnej okazjonalnej?

pokaż więcej
Proszę czekać...