Samowolne wyjście pracownika z firmy kilka minut przed czasem

Magdalena Opalińska
rozwiń więcej
Nasi pracownicy notorycznie wychodzą wcześniej o kilka minut z pracy. Chcielibyśmy ich zdyscyplinować. Czy za wyjście z pracy 10 minut przed czasem (bez usprawiedliwienia) możemy zastosować karę pieniężną i obniżyć pracownikowi wynagrodzenie do wypłaty o jedną dniówkę? Co powinniśmy zrobić w sytuacji, gdy ktoś wychodzi np. tylko 3 minuty przed czasem?
RADA

Aby zdyscyplinować pracownika opuszczającego pracę bez usprawiedliwienia 10 minut przed czasem, mogą Państwo zastosować wobec niego karę pieniężną do wysokości jednodniowego wynagrodzenia. Niezależnie od zastosowania kary pieniężnej mają Państwo prawo obniżyć mu wynagrodzenie do wypłaty, ale tylko za czas niewykonywania pracy, tj. za 10 minut. Tak samo mogą Państwo postąpić w sytuacji 3-minutowego wcześniejszego wyjścia pracownika z pracy.

Autopromocja

UZASADNIENIE

Każde naruszenie obowiązku pracowniczego może podlegać odpowiedzialności porządkowej pracownika. Jednak katalog przewinień pracownika, za które może on otrzymać karę pieniężną, jest zamknięty. Zatem za żadne inne naruszenie obowiązków pracowniczych, poza wymienionymi w przepisie, pracodawca nie może zastosować tej kary. Karę pieniężną można zastosować tylko za:

opuszczenie pracy bez usprawiedliwienia,

stawienie się do pracy w stanie nietrzeźwym,

spożywanie alkoholu w czasie pracy,

nieprzestrzeganie przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy,

nieprzestrzeganie przepisów przeciwpożarowych.

Pracownik wykonujący pracę w określonych normach czasu pracy pozostaje w granicach tych norm w dyspozycji pracodawcy w zakładzie pracy lub innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy. Opuszczając pracę bez usprawiedliwienia pracownik niewątpliwie narusza obowiązki pracownicze. Zatem za takie przewinienie pracodawca ma prawo ukarać go karą pieniężną.

Pracodawca nie ma swobody przy ustalaniu wysokości kary pieniężnej. Jej górna granica za jedno przekroczenie lub za jeden dzień nieusprawiedliwionej nieobecności w pracy to jednodniowe wynagrodzenie pracownika. Łącznie kary pieniężne nie mogą przewyższać dziesiątej części wynagrodzenia pracownika, jakie mu przysługuje po dokonaniu potrąceń na świadczenia alimentacyjne, na świadczenia z innych tytułów wykonawczych oraz zaliczek pieniężnych udzielonych przez pracodawcę.

Przy stosowaniu kary porządkowej należy brać pod uwagę w szczególności rodzaj naruszonego obowiązku pracowniczego, stopień winy pracownika i jego dotychczasowy stosunek do pracy. Pracodawca decydując się na zastosowanie wobec pracownika kary pieniężnej powinien brać pod uwagę wszystkie te elementy, których określenie powinno istotnie wpływać na decyzję pracodawcy w zakresie wysokości wymierzonej przez niego kary pieniężnej wobec pracownika.

Dość istotne znacznie ma tutaj wina pracownika w naruszaniu obowiązków pracowniczych. Kara pieniężna może być wymierzana przez pracodawcę nie tylko za najcięższe przewinienie pracownika, ale również za mniejsze, kiedy pracownikowi można przypisać nieznaczną winę w naruszeniu obowiązku pracowniczego. Równie ważne przy wymierzaniu pracownikowi kary pieniężnej ma dotychczasowy stosunek pracownika do pracy. Na podejmowanie przez pracodawcę takiej decyzji powinno mieć także wpływ przestrzeganie bądź częste naruszanie przez pracownika obowiązków w pracy.

Dlatego w kwestii podjęcia przez Państwa decyzji o ukaraniu pracownika karą pieniężną za wcześniejsze 10-minutowe opuszczenie pracy, znaczenie powinna mieć umyślność działania pracownika i fakt wcześniejszego dopuszczania się przez niego takich naruszeń. Dodatkowo przy ocenie naruszenia obowiązku pracowniczego należy wziąć pod uwagę inne okoliczności, np. czy naruszenie tego obowiązku spowodowało szkodę pracodawcy, czy swoim zachowaniem pracownik naruszył również inne obowiązki pracownicze. Z uwagi na fakt, iż pracownik ma oznaczone normy czasu pracy, nawet 3-minutowe wcześniejsze opuszczenie pracy bez usprawiedliwienia, stanowi ich naruszenie.

Ustawodawca nie rozróżnia skutków opuszczenia pracy ze względu na czas jego trwania. Zarówno więc za długotrwałe, jak i krótkotrwałe opuszczenie pracy może zostać nałożona kara pieniężna. Za takie krótkotrwałe opuszczanie pracy można niewątpliwie uznać również kończenie przez pracownika pracy na 10 lub 3 minuty przed ustaloną normą czasu pracy, bez zgody pracodawcy. Każde samowolne wcześniejsze wyjście z zakładu narusza ogólną dyscyplinę pracy, co może być dodatkową przesłanką decydującą o rozmiarze kary. W przypadku jednostkowego wystąpienia tego rodzaju przewinienia należy karę odpowiednio miarkować, natomiast w razie notorycznego naruszania przez pracownika porządku pracy w ten sposób należy zastanowić się nad zwiększeniem wysokości kary.

Ponieważ, jak wynika z pytania, wcześniejsze samowolne wychodzenie z pracy jest notoryczne, nie ma przeszkód, by pracownika, który wielokrotnie w ten sposób postępował, ukarać potrąceniem pełnej dniówki. W takiej sytuacji nie można mówić o tym, by srogość kary była niewspółmierna ze stopniem naruszenia obowiązku pracowniczego.

Pracownik niewykonujący pracy nie zachowuje prawa do wynagrodzenia. Zgodnie bowiem z przepisem Kodeksu pracy wynagrodzenie przysługuje za czas niewykonywania pracy tylko wówczas, gdy przepisy prawa pracy tak stanowią. Jeżeli zatem nie wykonywał on pracy z powodu wcześniejszego wyjścia z pracy bez usprawiedliwienia, nie zachowuje prawa do wynagrodzenia za czas niewykonywania pracy, tj. za 10 lub 3 minuty pracy. Obniżenie wynagrodzenia o należność za czas nieprzepracowany nie jest formą kary, lecz skutkiem prawidłowego rozliczenia.

art. 87 § 1 pkt 4, § 4, art. 100, art. 108 § 2, § 3, art. 111, art. 128, art. 129 Kodeksu pracy.

Magdalena Opalińska

specjalista w zakresie prawa pracy

Orzecznictwo uzupełniające:

Ocena winy pracownika stanowiącej przesłankę odpowiedzialności porządkowej (art. 108 k.p.) nie należy do ustaleń faktycznych (Wyrok Sądu Najwyższego z 24 marca 1999 r., I PKN 638/98, OSNP 2000/10/387)

Między nieusprawiedliwioną nieobecnością pracownika w pracy a jej porzuceniem zachodzi istotna różnica. Nieobecność pracownika w pracy jest faktem, z którym - w zależności od jego przyczyn - ustawa wiąże różne skutki prawne. Nieobecny i nie świadczący, w związku z tym, pracy pracownik nie zachowuje - w zasadzie - prawa do wynagrodzenia (art. 80 k.p.), naraża się na kary porządkowe przewidziane w przepisie art. 108 k.p. na rozwiązanie z nim przez zakład pracy umowy o pracę bez wypowiedzenia (art. 52 k.p.) i in. O przyczynie niestawienia się do pracy pracownik obowiązany jest zawiadomić zakład pracy w sposób przewidziany w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 20 grudnia 1974 r. w sprawie regulaminów pracy oraz zasad usprawiedliwiania nieobecności w pracy i udzielania zwolnień od pracy (DzU nr 49, poz. 299 z późn. zm.). Brak takiego zawiadomienia stwarza domniemanie, że pracownik przucił pracę (art. 65 § 1 zdanie drugie Kodeksu pracy).

Pracownik nie jest jednak pozbawiony możności obalenia tego domniemania przez wykazanie, że w rzeczywistości jego nieobecność w pracy, w konkretnej sytuacji faktycznej, nie mogła być przez zakład pracy rozumiana jako przejaw woli uchylenia się - bez prawnego usprawiedliwienia - od obowiązku świadczenia pracy na rzecz zakładu pracy (Wyrok Sądu Najwyższego z 24 marca 1977 r., I PRN 28/77)

Kadry
Zmiany w BHP 2024. Tak powinno wyglądać miejsce pracy po 17 maja. Laptopy, krzesła biurka i nowe zasady ergonomii
26 kwi 2024

W dniu 18 października 2023 r., po ponad dwóch dekadach, zaktualizowano przepisy dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy przy użyciu monitorów ekranowych, ustanowione przez Ministra Pracy i Polityki Socjalnej jeszcze w 1998 roku. Do 17 maja 2024 nowelizacja zobowiązuje pracodawców do dostosowania istniejących stanowisk z monitorami ekranowymi w sposób odpowiadający nowoczesnym wymogom. Natomiast wszystkie stanowiska, które zostały stworzone po 18 października 2023 r. muszą odpowiadać nowym standardom już od momentu powstania.

Redukcja etatów w Poczcie Polskiej. Czy nowy plan transformacji przewiduje likwidację spółki?
26 kwi 2024

Zarząd Poczty Polskiej planuje w bieżącym roku zmniejszenie liczby stanowisk pracy o 5 tysięcy etatów. Wiceminister aktywów państwowych, Jacek Bartmiński, poinformował o tym w Sejmie. Przede wszystkim nie będą przedłużane umowy zlecenia oraz umowy o pracę na czas określony.

28 kwietnia Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy
26 kwi 2024

W dniu 28 kwietnia przypada Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy. Warto w tym szczególnym czasie przypomnieć sobie, że każdy człowiek ma prawo do stopy życiowej zapewniającej zdrowie i dobrobyt jego i jego rodziny, włączając w to wyżywienie, odzież, mieszkanie, opiekę lekarską i konieczne świadczenia socjalne, oraz prawo do ubezpieczenia na wypadek bezrobocia, choroby, niezdolności do pracy, wdowieństwa, starości lub utraty środków do życia w inny sposób od niego niezależny.

Ważne zmiany dla pielęgniarek i położnych
26 kwi 2024

Wreszcie sytuacja pielęgniarek i położnych będzie zrównana z innymi zawodami medycznymi.  Za organizację i realizację elementów kształcenia podyplomowego lekarzy, lekarzy dentystów, farmaceutów, fizjoterapeutów, diagnostów laboratoryjnych, ratowników medycznych odpowiada Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego (CMKP). W przypadku kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych jest ono monitorowane przez Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych. Będzie unifikacja i zawody medyczne będą podlegały pod CMKP.

Świadczenie przedemerytalne z ZUS w 2024, ile wynosi, komu przysługuje, ile czasu jest wypłacane, jak załatwić
26 kwi 2024

Takie świadczenie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych można otrzymywać nawet przez cztery lata. Jak sama nazwa wskazuje – świadczenie przedemerytalne przysługuje osobom, które nie osiągnęły jeszcze ustawowego wieku emerytalnego, a nie są objęte ochroną przedemerytalną z innego tytułu.

Zrób zakupy 28 kwietnia. Przed Tobą długi weekend!
26 kwi 2024

W najbliższą niedzielę, 28 kwietnia, sklepy będą otwarte. Jest okazja, żeby zaopatrzyć się we wszystkie produkty niezbędne na majówkę 2024.

Zwolnienia grupowe: Jakie są zasady przyznawania i obliczania wysokości odprawy pieniężnej?
26 kwi 2024

Pracownik, którego umowa została rozwiązana w ramach zwolnień grupowych, ma prawo do odprawy pieniężnej. Jej wysokość zależy od wysokości miesięcznego wynagrodzenia pracownika i od zakładowego stażu pracy.

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową
25 kwi 2024

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową. Można więc domniemywać, że z Internetu znikną banery wymuszające „zgody” na profilowanie w celach marketingowych. Użytkownicy Internetu są coraz bardziej chronieni. Szczególnie teraz kiedy zapadł ważny wyrok TSUE potwierdzający coraz szery katalog danych osobowych. Trzeba też pamiętać o akcie o usługach cyfrowych w UE, który obowiązuje od lutego 2024 r. W sieci nie jest się już tak bezkarnym jak kiedyś.

MZ: dane wrażliwe nie mogą być ujawniane w rejestrze zawodów medycznych
26 kwi 2024

Centralny Rejestr Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego ujawnia informacje o utracie prawa do wykonywania przez daną osobę zawodu medycznego. Przyczyny utraty mogą być różne, np. z powodu problemów ze zdrowiem psychicznym, nałogów, wyroków karnych czy dyscyplinarnych. To są dane wrażliwe - nie powinny więc być publicznie ujawniane. Łatwo sobie wyobrazić stygmatyzację tych osób i trudności życia społecznego czy zawodowego. Muszą zajść zmiany w prawie alarmują Ministerstwo Zdrowia i Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Kim jest sygnalista? Polska ma problem z wdrożeniem dyrektywy
25 kwi 2024

Kim jest sygnalista? Polska ma problem z wdrożeniem unijnej dyrektywy o ochronie sygnalistów. Pomimo tego, że 2 kwietnia 2024 r. rząd przyjął projekt ustawy o ochronie sygnalistów, tj. osób zatrudnionych w sektorze prywatnym lub publicznym i zgłaszających naruszenia prawa związane z pracą, to i tak TSUE nałożył karę na Polskę, bo znacznie przekroczyła termin. Trwają wzmożone prace w Sejmie nad projektem, ale kara 7 mln euro jednak jest!

pokaż więcej
Proszę czekać...