To ulga dla milionów Polaków. Dzisiaj, 1 lutego wchodzi w życie ważna ustawa

Kinga Piwowarska
Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
rozwiń więcej
2025, handel, wigilia / To ulga dla milionów Polaków. Dzisiaj, 1 lutego wchodzi w życie ważna ustawa / Shutterstock

To ulga dla milionów Polaków. Dzisiaj, 1 lutego 2025 r. wchodzi w życie ważna ustawa. Jak wpłynie to na nasze życie? Jeszcze nigdy nie było takiego przywileju dla pracowników.

Kiedy niedziele handlowe w 2025?

W 2025 roku przewidziano jedynie osiem niedziel handlowych. Niedziele handlowe w 2025 roku wypadają w następujące dni:

Autopromocja
  • 26 stycznia 2025 r.,
  • 13 kwietnia 2025 r.,
  • 27 kwietnia 2025 r.,
  • 29 czerwca 2025 r.,
  • 31 sierpnia 2025 r.,
  • 7 grudnia 2025 r.? (zależy od decyzji TK)
  • 14 grudnia 2025 r.,
  • 21 grudnia 2025 r.

1 lutego 2025 r. wchodzi w życie ustawa o wolnej Wigilii i handlu w niedzielę. Jest podpis Prezydenta RP ale… też skierowanie przepisów do TK

Na stronie internetowej Kancelaria Prezydenta zamieściła informację o ustawie z dnia 6 grudnia 2024 r. o zmianie ustawy o dniach wolnych od pracy oraz niektórych innych ustaw. Prezydent podpisał ustawę w dniu 24 grudnia 2024 r.!

Ważne

W 2025 ROKU BĘDZIE WOLNA WIGILIA ALE CO Z HANDLEM W GRUDNIU 2025 ROKU?

Ustawa przewiduje ustanowienie dnia 24 grudnia – Wigilii Bożego Narodzenia - dniem wolnym od pracy. Zmiany w ustawie z dnia 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedzielę i święta oraz w niektóre inne dni przewidują, że zakaz handlu nie będzie obowiązywał w kolejne trzy niedziele poprzedzające Wigilię Bożego Narodzenia. Jednocześnie regulacja wskazuje, że pomimo tego, że trzy niedziele poprzedzające Wigilię Bożego Narodzenia będą zwolnione z zakazu handlu, to pracownik lub zatrudniony może wykonywać w tym czasie pracę w handlu oraz wykonywać czynności związane z handlem nie więcej niż w dwie niedziele. Ustawa zawiera odpowiednie przepisy zmieniające Kodeks pracy i Kodeks karny. Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 lutego 2025 r.

Prezydent RP skieruje przepisy o handlu w grudniu do Trybunału Konstytucyjnego w trybie kontroli następczej

Wniosek Prezydenta RP nie będzie obejmował kwestii wolnej Wigilii – od 2025 roku będzie ona dniem wolnym od pracy. Jak wskazała Małgorzata Paprocka, Szef KPRP, Prezydent Andrzej Duda zdecydował o podpisaniu ustawy o wolnej Wigilii i skierowaniu jej do Trybunału Konstytucyjnego w trybie kontroli następczej, m.in. ze względu na uwagi organizacji pracowników, że regulacja dyskryminuje pracowników handlu. Jak czytamy w komunikacie Kancelarii Prezydenta: 

"Chodzi o wątpliwości, które były podnoszone przede wszystkim podczas rozmów prowadzonych w Pałacu Prezydenckim z przedstawicielami pracodawców i pracowników. Jak dodała Małgorzata Paprocka, w ich trakcie podnoszono kwestie braku konsultacji ustawy i zaskoczenia obu stron tymi przepisami. Organizacje pracowników, przede wszystkim „Solidarność”, kładły nacisk na dyskryminacyjny charakter ustawy wobec pracowników zatrudnionych w handlu. W związku z tym Prezydent zdecydował, że ustawa będzie poddana kontroli przez TK, ale w trybie następczym, czyli ustawa wchodzi w życie, ale punktowo, w tych aspektach, które budzą duże zaniepokojenie partnerów społecznych, zostanie skierowana do TK – powiedziała Minister Paprocka. (…) W pierwszej połowie grudnia Andrzej Duda zaprosił do Pałacu Prezydenckiego pracowników i pracodawców na konsultacje społeczne w sprawie tej noweli. Otwierając dyskusję, Prezydent zwrócił uwagę, że podczas parlamentarnych prac do projektu ustawy – pozytywnie przyjętego przez pracowników handlu – naniesiono poprawki i ustawa w ostatecznym kształcie nie jest już tak korzystna dla pracowników handlu: w Wigilię zwykle pracują oni zwykle krócej, a pracując (w zamian za wolną Wigilię) w dodatkową niedzielę grudnia będą pracować w pełnym wymiarze, czyli o kilka godzin dłużej. – Nam się to po prostu nie opłaca i czujemy się trochę oszukane – cytował swoje rozmówczynie pracujące w handlu.".

Co oznacza kontrola następcza?

Kontrola następcza konstytucyjności aktów normatywnych, to jedno z uprawnień, które może realizować Trybunał Konstytucyjny. Co oznacza "kontrola następcza" przez TK? Okazuje się, że przed podpisaniem ustawy Prezydent RP, w oaprciu o przepis art. 122 ust. 3 Konstytucji RP, ma możliwość wystąpienia do Trybunału Konstytucyjnego z wnioskiem o zbadanie zgodności ustawy z Konstytucją RP, w trybie kontroli prewencyjnej, jednak kontrola następcza jest przeprowadzana już po podpisaniu ustawy przez prezydenta. Jak informuje Kancelaria Prezydenta, "Konstytucja przewiduje również możliwość wystąpienia przez Prezydenta do Trybunału Konstytucyjnego z wnioskiem o zbadanie zgodności już podpisanej i ogłoszonej w Dzienniku Ustaw ustawy z Konstytucją, w trybie kontroli następczej. Wniosek taki Prezydent może złożyć w dowolnym czasie wobec każdej obowiązującej ustawy, a także umowy międzynarodowej lub rozporządzenia. Wniosek ten nie wpływa na obowiązywanie objętego nim aktu prawnego. Dopiero Trybunał Konstytucyjny może uchylić moc obowiązującą jego przepisów, o ile uzna ich niezgodność z Konstytucją".

Kadry
Darmowa rehabilitacja narządów ruchu po wypadku finansowana przez ZUS w 2025 roku
05 lut 2025

W 2025 roku ZUS uruchomił nowe profile rehabilitacji. Jednym z nich jest rehabilitacja narządów ruchu po wypadku w systemie stacjonarnym (tzw. wczesna rehabilitacja powypadkowa) - zarówno w systemie stacjonarnym jak i ambulatoryjnym. Kto może liczyć na skierowanie na taką rehabilitację? Na czym polega ta rehabilitacja?

W 2025 r. pracownicy dostaną więcej benefitów pozapłacowych
05 lut 2025

W 2025 r. pracownicy dostaną więcej benefitów pozapłacowych. Przedsiębiorcy szukają sposobów na zwiększenie lojalności osób zatrudnionych oraz zmniejszenie rotacji pracowników. Zwiększają więc budżety na dodatkowe benefity. Jakie benefity cieszą się największą popularnością?

Nowe obowiązki związane z jawnością wynagrodzeń. Pracodawcy obawiają się podwyżek wynagrodzeń i masowych roszczeń
05 lut 2025

Zmienią się zasady polityki płacowej w firmach. Unia Europejska przyjęła dyrektywę o równości wynagrodzeń. Jej przepisy powinny być wdrożone do polskiego prawa do 7 czerwca 2026 r. Przygotowano już projekt nowelizacji Kodeksu pracy.

Zgoda buduje. Wprowadzenie do zmian w ustawie o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych
05 lut 2025

1 stycznia br. miała wejść w życie nowa ustawa dotycząca układów zbiorowych pracy i porozumień zbiorowych. Tymczasem nadal projekt ustawy jest na etapie legislacyjnym. Warto jednak już przyjrzeć się znaczącym zmianom, jakie mają być wprowadzone. Celem ustawy jest zwiększenie efektywności procesu negocjacji między związkami zawodowymi a pracodawcami, co ma poprawić relacje społeczne w miejscach pracy oraz wzmocnienie praw pracowniczych.

Renta wdowia. Jakie warunki trzeba spełniać i na co uważać przy wypełnianiu wniosku
05 lut 2025

Wdowy i wdowcy mogą ubiegać się o połączoną wypłatę renty rodzinnej z innym świadczeniem emerytalno-rentowym. Jest to tzw. renta wdowia. Żeby ją uzyskać koniecznie trzeba spełniać określone prawem warunki i złożyć prawidłowo wypełniony wniosek ERWD.

Wynagrodzenie nauczycieli w roku szkolnym 2024/2025 i 2025/2026. Związki zawodowe nie będą zadowolone [PROJEKT]
05 lut 2025

Wiemy jaka jest propozycja kwot minimalnego zasadniczego wynagrodzenia dla nauczyciela nieposiadającego stopnia awansu zawodowego (nauczyciel początkujący), nauczyciela mianowanego i dyplomowanego. Związki zawodowe nie będą zadowolone.

To już koniec podwyżek płac w firmach, co w zamian, by powstrzymać jednak pracowników przed rezygnacją z pracy
05 lut 2025

Coraz więcej firm nie wytrzymuje presji kosztowej. Najnowsze badania pokazują, że sytuacja ekonomiczna wymusza w 2025 roku cięcia kosztów – i to niemałe – u większości pracodawców. Najtrudniejsze do opanowania są koszty pracy. Nieustanny wzrost najniższej krajowej wymusza podwyżki dla wszystkich, a każda złotówka dla pracownika firmę kosztuje 1,5 zł albo i więcej.

Kara nagany dla pracownika 2025 i 2026
05 lut 2025

Kodeksowa odpowiedzialność porządkowa stanowi dla pracodawcy jedno z narzędzi egzekwowania zakładowego porządku, w tym obowiązku stosowania się do poleceń dotyczących pracy. Za co więc można dostać naganę? Czy na skutek nakładania częstych kar porządkowych można doznać mobbingu?

Komu wypłacać dodatek motywacyjny - MRPiPS wyjaśnia
05 lut 2025

Rządowy program dofinansowania wynagrodzeń obejmuje pracowników realizujących zadania z zakresu pomocy społecznej. Wsparcie dotyczy też pracowników ośrodków pomocy społecznej, które przekształciły się w centrum usług społecznych. W takim przypadku do otrzymania dodatku motywacyjnego uprawnieni są przede wszystkim pracownicy zatrudnieni w zespole do spraw realizacji zadań z zakresu pomocy społecznej.

pokaż więcej
Proszę czekać...