E-learning a tradycyjne szkolenia dla pracowników

Smart MBC
ekspert z zakresu HR
rozwiń więcej
Ewelina Stachowiak
Marketing Team Leader w firmie HR Tools
rozwiń więcej
E-learning a tradycyjne szkolenia dla pracowników/fot. Fotolia
E-learning to nowe perspektywy. Dla pracodawcy i pracownika. To nowe perspektywy dla biznesu, który zmienia się diametralnie pod wieloma względami. O ile zmiany te zauważalne są choćby w sposobach prezentacji ofert, czy możliwościach dotarcia do potencjalnych klientów, zmianie nie ulega jednak konieczność nieustannego rozwoju i podnoszenia kwalifikacji pracowników. Nie bez powodu mówi się przecież, że ludzie stanowią największy kapitał firmy, stąd też jedną z najlepszych inwestycji będzie ich szkolenie.

E-learning - w czym lepszy od stacjonarnych szkoleń dla pracowników?

E-learning, kojarzony z uczeniem na odległość (distance learning), wykorzystuje szereg metod umożliwiających skuteczne kształcenie online. O tym, że stanowi doskonałą alternatywę dla szkoleń tradycyjnych, świadczą przede wszystkim statystyki. Dla przykładu można wspomnieć, że w 1999 roku blisko 80% wszystkich szkoleń przyjmowało formę tradycyjną. Wystarczyło zaledwie 5 lat, by odsetek ten zmniejszył się aż do 35%. O rosnącej popularności e-learningu decydowały przede wszystkim kwestie finansowe. Zakup kursu on-line lub specjalnych oprogramowań okazał się znacznie tańszy od organizowania tradycyjnych szkoleń. Do tego doszły też inne kwestie, takie jak: atrakcyjność internetowych ofert szkoleniowych, czy możliwość ich dostosowania do autentycznych potrzeb firmy.

Autopromocja

E-learning daje możliwości, których nie są w stanie zapewnić tradycyjne szkolenia dla pracowników. Jedną z najważniejszych zalet tej formy edukacji jest przede wszystkim mobilność, elastyczność i interaktywność. Możliwość wzięcia udziału w kursie, bez konieczności odchodzenia od biurka, w dogodnym dla siebie czasie, z całą pewnością stanowi nieocenioną wartość. Wszystko to przekłada się również na niższy koszt realizacji tego rodzaju szkoleń. Nie ma zatem potrzeby wynajmowania sal konferencyjnych, nie trzeba dojeżdżać we wskazane miejsce i zapewniać zakwaterowania, czy wyżywienia.

Polecamy produkt: Personel i Zarządzanie

Dodatkową zaletą e-learningu jest także fakt, że pracownik szkoli się indywidualnie. To od niego zależy zatem, ile czasu poświęci na dane szkolenie, tak, aby ukończyć je z pozytywnym wynikiem. Nie jest więc uzależniony od pozostałych uczestników kursu, czy też samego szkoleniowca. Materiały i prezentacje można przeglądać na dowolnym urządzeniu mobilnym, w dogodnym dla siebie czasie. Do prezentowanego materiału można też powrócić w dowolnej chwili i powtarzać całe szkolenie lub tylko jego poszczególne fragmenty. Z całą pewnością stanowi to jedną z głównych zalet e-learningu. O atrakcyjności tego rodzaju szkoleń świadczą przede wszystkim takie elementy, jak gry, czy filmy, które w znacznym stopniu urozmaicają proces kształcenia.

Stacjonarne szkolenia grupowe bardzo często przyczyniają się do dezorganizacji pracy w firmie. Kursy online nie wymagają uczestnictwa wszystkich pracowników w tym samym czasie. Mogą oni odbywać szkolenia w terminach i porach, dogodnych zarówno dla nich samych, jak i dla firmy, w myśl jej sprawnego funkcjonowania i braku wspomnianej wcześniej dezorganizacji. Ze szkoleń przez Internet może korzystać dowolna liczba pracowników, a im jest ona większa, tym e-learning bardziej opłacalny.

Dzięki temu wszyscy pracownicy mają dostęp do systemu szkoleniowego z wielu miejsc na dobę. Umożliwia to dostosowanie czasu oraz miejsca szkolenia do indywidualnych preferencji jego uczestników. Nie ma sensu jednak zakup e-learningowych programów szkoleniowych w przypadku małej grupy uczestników. Poza tym, taka forma szkoleń najlepiej sprawdza się, kiedy grupa ta jest rozproszona, a zorganizowanie kursu w jednym miejscu i o jednej porze nie jest zadaniem łatwym. Warto również podkreślić, że internetowe programy szkoleniowe mogą być dostosowywane do indywidualnych wymagań firmy oraz modyfikowane na potrzeby jej rozwoju. Pracownicy doceniają możliwość korzystania z tak nowoczesnych narzędzi, które z całą pewnością zapewniają komfort mi oszczędność czasu.

Zobacz serwis: HRM

Czy są jakieś ograniczenia?

O nich też wypada przecież wspomnieć. A może nawet o tym, czego nie da się tak naprawdę zastąpić. W świetle dotychczasowych badań i wielkiego boomu na e-learning, który miał miejsce już jakiś czas temu, okazało się, że nic tak naprawdę nie jest w stanie do końca zastąpić czynnika ludzkiego. Tu należałoby zwrócić uwagę na perspektywę pracownika. Nie można zapominać bowiem o korzyściach, jakie daje możliwość pracy z grupą i integracja pracowników. Na to e-learning niestety nie pozwala. Kolejnym ograniczeniem mogą okazać się bariery technologiczne, takie jak zbytnie obciążenie sieci internetowej, czy brak dostępu do odpowiedniego sprzętu. Na szczególną uwagę zasługuje też fakt, że e-learning wymaga od jego uczestników dużej motywacji i samodyscypliny, co nie zawsze okazuje się łatwym zadaniem.  

Podsumowując

E-learning to z całą pewnością nowatorska i ciekawa forma edukacji. Posiada też jednak swoje ograniczenia, przez co nie zawsze może wydawać się w pełni skuteczna. E-learning, mimo iż rozwija się w błyskawicznym tempie, nadal w naszym kraju rodzi swego rodzaju obawy. Jeśli weźmiemy jednak pod uwagę rosnącą dynamikę biznesu oraz nieustanny rozwój technologii, a co się z tym wiąże zmieniające się oczekiwania młodego pokolenia, należy przyznać, że z taką formą edukacji trzeba się po prostu zmierzyć. Warto jednak podkreślić, że decyzje o organizowaniu e-szkoleń w firmach powinny być dokładnie przemyślane. O sukcesie e-learningu świadczy przede wszystkim ocena jego przydatności oraz jakość kształcenia.

W tym przypadku taka forma edukacji nie różni się tak naprawdę niczym od tradycyjnych szkoleń organizowanych w firmach. Zanim zdecydujemy się na wdrożenie e-learningu do naszej firmy, należałoby dokładnie przeanalizować jej potrzeby i na tej podstawie podjąć właściwe decyzje.

Dołącz do grona ekspertów Infor.pl!

Kadry
Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

pokaż więcej
Proszę czekać...