Europejski Rok Umiejętności - trwa do 8 maja 2024

dr Kinga Piwowarska
Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
rozwiń więcej
Europejski Rok Umiejętności - trwa do 8 maja 2024 / shutterstock

Czym jest Europejski Rok Umiejętności? Jakie są zadania i cele na Europejski Rok Umiejętności? W ramach tej inicjatywy z UE współpracuje Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju, Organizacja Narodów Zjednoczonych dla Spraw Oświaty, Nauki i Kultury oraz Międzynarodowa Organizacja Pracy.

Kiedy przypada Europejski Rok Umiejętności?

Parlament Unii Europejskiej i Rada Unii Europejskiej decyzją z dnia 10 maja 2023 r. ogłosiła, że okres od dnia 9 maja 2023 r. do dnia 8 maja 2024 r. ogłasza się "Europejskim Rokiem Umiejętności".

Autopromocja

Europejski filar praw socjalnych - podstawa dla Europejskiego Roku Umiejętności (ERU)

Podstawą dla Europejskiego Roku Umiejętności jest europejski filar praw socjalnych, który wyznacza kluczowe zasady dla zrównoważonego rozwoju pracy i gospodarki w całej UE. Zasady, które odnoszą się do ERU to:

  • Kształcenie, szkolenie i uczenie się przez całe życie. Każda osoba ma prawo do edukacji włączającej, charakteryzującej się dobrą jakością, szkoleń i uczenia się przez całe życie w celu utrzymania i nabywania umiejętności, które pozwolą jej w pełni uczestniczyć w życiu społeczeństwa i skutecznie radzić sobie ze zmianami na rynku pracy
  • Aktywne wsparcie na rzecz zatrudnienia. Każdy ma prawo do terminowego i dostosowanego do potrzeb wsparcia na rzecz poprawy perspektyw zatrudnienia lub prowadzenia działalności na własny rachunek. Obejmuje to prawo do otrzymania wsparcia w poszukiwaniu pracy, szkoleniu i zmianie kwalifikacji zawodowych. Każdy ma prawo do przeniesienia uprawnień do ochrony socjalnej i do szkolenia w trakcie przekwalifikowania zawodowego. Młodzi ludzie mają prawo do dalszego kształcenia, przyuczenia do zawodu, stażu lub dobrej oferty zatrudnienia w ciągu 4 miesięcy od uzyskania statusu bezrobotnego lub ukończenia edukacji. Osoby bezrobotne mają prawo do ciągłego i konsekwentnego wsparcia dostosowanego do ich indywidualnych potrzeb. Osoby długotrwale bezrobotne mają prawo do dogłębnej indywidualnej oceny najpóźniej do 18. miesiąca bezrobocia
  • Bezpieczne i elastyczne zatrudnienie. Niezależnie od rodzaju i czasu trwania stosunku pracy pracownicy mają prawo do sprawiedliwego i równego traktowania w odniesieniu do warunków pracy, dostępu do ochrony socjalnej i szkoleń. Należy wspierać przechodzenie w kierunku otwartych form zatrudnienia. Należy zapewnić pracodawcom niezbędną elastyczność, zgodnie z prawodawstwem i układami zbiorowymi, tak by mogli sprawnie dostosowywać się do zachodzących w kontekście gospodarczym zmian. Należy wspierać innowacyjne formy zatrudnienia, które gwarantują wysoką jakość warunków pracy. Należy zachęcać do przedsiębiorczości i samozatrudnienia. Należy ułatwić mobilność zawodową. Należy zapobiegać powstawaniu stosunków pracy prowadzących do niepewnych warunków pracy, w tym poprzez wprowadzenie zakazu nadużywania nietypowych umów o pracę. Każdy okres próbny powinien mieć rozsądny czas trwania.

Jaki jest cel Europejskiego Roku Umiejętności?

Jak wynika z decyzji Parlamentu Unii Europejskiej i Rady Unii Europejskiej ogólnym celem Europejskiego Roku Umiejętności jest dalsze propagowanie sposobu myślenia o przekwalifikowaniu i podnoszeniu kwalifikacji zgodnie z kompetencjami krajowymi, prawem i praktyką. W szczególności Europejski Rok Umiejętności ma na celu:

  1. zwiększenie konkurencyjności unijnych przedsiębiorstw, w szczególności małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP)
  2. przyczynienie się do tworzenia wysokiej jakości miejsc pracy, z myślą o wykorzystaniu pełnego potencjału transformacji ekologicznej i cyfrowej w sposób sprawiedliwy społecznie, sprawiedliwy i sprzyjający włączeniu społecznemu
  3. promowanie równego dostępu do rozwoju umiejętności
  4. zmniejszenie nierówności i segregacji w kształceniu i szkoleniu
  5. przyczynienie się do ustawicznego uczenia się i rozwoju kariery zawodowej
  6. rozwiązanie problemu niedoboru siły roboczej poprzez wyeliminowanie luk i niedopasowania umiejętności do potrzeb rynku pracy
  7. promowanie zwiększonych, skuteczniejszych i sprzyjających włączeniu społecznemu inwestycji na wszystkich szczeblach, między innymi przez pracodawców publicznych i prywatnych, w szczególności MŚP, we wszelkie formy przekwalifikowania i podnoszenia kwalifikacji, kształcenia i szkolenia w celu wykorzystania pełnego potencjału obecnej i przyszłej siły roboczej w Unii, w tym w celu wspierania ludzi w zarządzaniu zmianą pracy, aktywnym starzeniem się i korzystaniu z nowych możliwości, jakie niesie ze sobą trwająca transformacja gospodarcza
  8. konferencje online i stacjonarne, dyskusje na forach i inne wydarzenia mające na celu promowanie debaty na temat roli i wkładu polityki w zakresie umiejętności.

Jakie podmioty współpracują przy realizacji inicjatywy Europejskiego Roku Umiejętności?

Przy realizacji Europejskiego Roku Umiejętności dochodzi do współpracy: Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju, Organizacji Narodów Zjednoczonych dla Spraw Oświaty, Nauki i Kultury, Międzynarodowej Organizacji Pracy, agencji unijnych, w szczególności Europejskiej Fundacji na rzecz Poprawy Warunków Życia i Pracy, Europejskiego Centrum Rozwoju Kształcenia Zawodowego, Europejskiego Urzędu ds. Pracy, Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy, Europejskiej Fundacji Kształcenia i Agencji Unii Europejskiej ds. Cyberbezpieczeństwa.

Czas do 31 maja 2025 roku na sprawozdanie

Do 31 maja 2025 r. Komisja przedstawi Parlamentowi Europejskiemu, Radzie, Europejskiemu Komitetowi Ekonomiczno-Społecznemu i Komitetowi Regionów sprawozdanie z realizacji, wyników i ogólnej oceny inicjatyw przewidzianych w niniejszej decyzji i realizowanych w państwach członkowskich i w całej Unii.

Kadry
ZUS szykuje rekordową waloryzację kont i subkont emerytalnych. O ile wyższe nowe emerytury będzie wypłacał od lipca
12 maja 2024

Nadchodzi bardzo ważny dzień dla przyszłych emerytów. W przyszłym tygodniu ZUS poinformuje, o ile podwyższy środki zgromadzone na kontach i subkontach emerytalnych z dniem 1 czerwca 2024 roku. Według nieoficjalnych informacji szykuje się rekordowa waloryzacja, wyższa nawet od tej, która miała miejsce przed rokiem. Dzięki podwyższeniu kwot na koncie i subkoncie wyliczana przez ZUS od 1 lipca 2024 roku emerytura będzie wyższa o kilkanaście procent od tej, którą z tych samych składek ZUS wylicza teraz lub w czerwcu.

MSWiA: Wrócił temat zrównania w 2025 r. Policji i Wojska co do świadczeń dodatkowych [mieszkaniowe i waloryzacja ekwiwalentów]
11 maja 2024

W MSWiA dyskusja z policyjnymi związkowcami o zrównaniu świadczeń mieszkaniowych żołnierzy i policjantów. Na pewno nie w 2024 r., ale być może w 2025 r.

Przepracowani przez złą lub niezrozumiałą organizację pracy, wypaleni zawodowo, niedoceniani. Zatrudnieni wystawiają kiepską cenzurkę polskim firmom
11 maja 2024

Czasem wystarczy proste „dziękuję", czasem rozmowa oparta na empatii i zrozumieniu. Trzeba pamiętać, że o dobrostanie pracowników nie świadczy wysokość uzyskiwanego przez nich wynagrodzenia, a ich lojalność wobec firmy i motywacja do działania.

Wpłaty na PPK w czasie przestoju i obniżonego wymiaru czasu pracy - zwolnienie z finansowania pracodawcy, ale uczestnik może płacić
10 maja 2024

PPK - nie dokonuje się wpłat z wynagrodzenia wypłacanego w czasie przestoju i obniżonego wymiaru czasu pracy. Oprócz pracodawcy z finasowania wpłat do PPK zwolnieni są również uczestnicy. Natomiast uczestnicy PPK mogą zrezygnować ze zwolnienia z finansowania wpłat na PPK. Wówczas pracodawca musi je obliczać, pobierać i odprowadzać, mimo że sam nie finansuje własnych wpłat.

Dodatki do emerytury w 2024 r. Stawki i warunki przyznawania świadczeń
10 maja 2024

Dodatki do emerytury to dodatkowe świadczenia przyznawane emerytom i rencistom w celu poprawy ich sytuacji życiowej. Przyznanie dodatku jest uzależnione od spełnienia określonych warunków. Jakie dodatki do emerytury są dostępne w 2024 roku i ile wynoszą?

Wkrótce zmieni się wysokość dodatku za pracę w nocy. Ile wyniesie?
10 maja 2024

Pracownik wykonujący pracę w nocy ma prawo do specjalnego dodatku do wynagrodzenia. Przysługuje on za każdą godzinę pracy w porze nocnej. Wkrótce zmieni się wysokość podstawy, od której dodatek jest naliczany. Jaka będzie wysokość dodatku za pracę w nocy?

Jak radzić sobie ze złością? Kilka praktycznych strategii od psychologa
10 maja 2024

Niniejszy artykuł stanowi poradnik psychologa o tym, jak radzić sobie ze złością. Złość to emocja, która może być trudna do opanowania. Wpływa wówczas destrukcyjnie na relacje i ogólny dobrostan. Oto kilka praktycznych strategii radzenia sobie ze złością w konstruktywny sposób.

ZUS: Masowe kontrole zwolnień lekarskich. Tysiące osób musi zwrócić zasiłek
10 maja 2024

ZUS kontroluje zwolnienia lekarskie. W I kwartale 2024 r. skontrolowano ponad 35 tys. osób na zwolnieniu lekarskim. Tysiące z nich zostało pozbawionych prawa do zasiłku.

Minimalne wynagrodzenie to ok. 6400 zł do ręki ale można zarobić dużo więcej - sprawdź gdzie [praca sezonowa 2024]
10 maja 2024

Polscy hotelarze alarmują, że mają problemy ze znalezieniem personelu. To obecnie największy mankament tego biznesu - cytuje przedsiębiorców z tej branży "Gazeta Wyborcza" z 10 maja 2024 r. 

Obowiązek ponownego zatrudnienia zwolnionego pracownika - kiedy
10 maja 2024

Obowiązek ponownego zatrudnienia zwolnionego pracownika - kiedy? W prawie są dwie główne sytuacje kiedy pracodawca ma obowiązek dalej współpracować z pracownikiem. Jeśli tego nie zrealizuje może ponieść karę, nawet finansową.

pokaż więcej
Proszę czekać...